szisza
13.12.10,14:09
Pred dvoma rokmi kamaráta vyhodili zo školy ako učiteľa, z rôznych dôvodov. Dostal výpoveď. Išiel na úrad práce, ako hľadajúci zamestnanie a pol roka poberal nezamestnanecké. Udal školu na súd a aj vyhral. Ťahalo sa to dosť dlho a keďže vyhral, dozadu mu vyplatili výplatu ale aj na to obdobie, kedy dostával nezamestnanecké. Moja otázka je, či by to mal teraz priznať alebo nie na úrade práce?
Dík
day
13.12.10,13:22
urcite priznat, tam mu povedia urcite aj dalsi spravny postup
ivka70
13.12.10,13:25
Podporu v nezamestnanosti vyplaca socialna poistovna.
Tam je potrebne sa informovat.

Poistenec je povinný príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na dávku, trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu. Príjemca dávky je povinný do ôsmich dní oznámiť príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu. Ak bol poistenec alebo príjemca dávky písomne vyzvaný príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne, aby preukázal tieto skutočnosti, je povinný výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak organizačná zložka Sociálnej poisťovne neurčila inú lehotu.
szisza
13.12.10,13:31
Tiež si myslím že by tam mal ísť, ale niekto mu povedal, že to s tým nič spoločného nemá, lebo že vtedy on žiadny príjem nemal a nemal z čoho žiť, ale dúfam že teraz si už dá povedať, lebo odvtedy už viac dní prešlo ako osem a nikde nebol. Keď na to prídu, aby z toho nemal zle a ešte nejakú vysokú pokutu.
ivka70
13.12.10,13:41
Tiež si myslím že by tam mal ísť, ale niekto mu povedal, že to s tým nič spoločného nemá, lebo že vtedy on žiadny príjem nemal a nemal z čoho žiť, ale dúfam že teraz si už dá povedať, lebo odvtedy už viac dní prešlo ako osem a nikde nebol. Keď na to prídu, aby z toho nemal zle a ešte nejakú vysokú pokutu.

Nemal prijem, ale prijem mu bol doplateny.
Takisto trvanie pracovneho pomeru - predpokladam - sa zmenilo, a ze jeho PP trva (alebo trval az do rozhodnutia sudu /potom sa mozno nejako dohodli).
Takze zamestnavatel tieto zmeny musel nahlasit aj na socialnu poistovnu, doplatit odvody.
Kedze v case nezamestnanosti bol rozhodnutim sudu vlastne zamestnany, musi (podla mna) davky vratit.
szisza
13.12.10,13:48
Nuž on z tej školy odišiel a ani sa nevratil. Odvtedy niekedy má PP a niekedy nie. Počas trvania súdu bol fakt nezamestnaný ale ako vyzerá presne súdne rozhodnutie, neviem. Ale myslím si že to bolo tak, že jemu dozadu priznali za každý mesiac výplatu a teda to asi znamená, ako keby bol zamestnaný. Odvody boli za neho platené, to je isté.
Petra Nová
13.12.10,13:54
Aj mňa by to zaujímalo. Nie som odborník na tieto veci, ale nezdá sa mi, žeby ÚP, SP a ZP mal s tým niečo spoločné. Podľa mňa má jedinú povinnosť - priznať ten príjem v DPFO za rok 2010, resp. za rok, v ktorom ho obdržal.
Ak sem kukne mzdár, určite nám to vysvetlí. Len trochu trpezlivosti.
szisza
13.12.10,13:56
:-) dík, počkám ešte na názor iných ľudí, kým mu poviem aby to išiel priznať.
Petra Nová
15.12.10,10:34
Szisza, asi sa budeš musieť zariadiť po svojom, lebo nikto nemá čas mrknúť do Tvojej témy a poradiť.:);)
szisza
15.12.10,10:59
Aj ja som netrpezlivo čakala, ale možno nikto nemá s tým skúsenosti. Aj tak ho skúsim prehovoriť, nech mu poradia na sociálke. S tým nič nestratí. Dík za snahu.
S