neo17
13.12.10,18:00
Ahoj,

viem, ze tato tema sa tu uz niekolkokrat preberala, ale nikde som nenasiel odpoved na moje otazky.

Na radu zamestnavatela som dna 16. 05. 2007 uzatvoril DDS (Tatra banka) s tym, ze zamestnavatel mi na tento ucet pravidelne poukazoval 1 % z rocnej HM + mesacne som odvadzal urcitu ciastku i ja.

V zamestnani som dal vypoved ku dnu 28. 02. 2010 a od 01. 03. 2010 som sa stal zivnostnikom. Nakolko som odvtedy do DDS neposlal ani cent, rozhodol som sa, ze poziadam o vyplatenie nasporenej sumy (k dnesnemu dnu 630 € aj nejake drobne).

V Tatra banke mi povedali, ze vzhladom k tomu, ze som porusil podmienky zmluvy a nesporil som min. 10 rokov:

a) bude mi vyplatene 80 % zo sumy 630 € do 2 mesiacov,
b) sumu, ktoru som si odpocital od zakladu dane, budem musiet spatne dodanit.

Moja otazka:

1. Tych 80 % z 630 €, ktore mi maju byt poukazane, som si nechal poslat na ucet, ktory pouzivam na podnikatelske ucely (podnikatelsky ucet nahlaseny na DU). Otazka znie, musim tych 504 € zdanit? Je to povazovane za moj prijem?

Moj nazor je, ze sa nejedna o prijem v pravom slova zmysle, to iste si mysleli aj v banke, ale necham si poradit.

2. Viete mi poradit, ako zistim, aku sumu som si od doby uzatvorenia zmluvy o DDS az po jej ukoncenie uplatnil ako odpocitatelnu polozku v danovom priznani? Vedia mi to na poziadanie vyhladat a zistit na DU?

Dakujem pekne vsetkym za odpoved.
neo17
13.12.10,17:03
K tej 2-ke: Potrebujem teda zistit sucet ciastok, ktore som si od doby uzatvorenia DDS az po jej ukoncenie uplatnil (odpocita) od zakladu dane, inak povedane celkovu sumu, ktoru budem musiet spatne dodanit.
Chobot
13.12.10,21:56
K tej 2-ke: Potrebujem teda zistit sucet ciastok, ktore som si od doby uzatvorenia DDS az po jej ukoncenie uplatnil (odpocita) od zakladu dane, inak povedane celkovu sumu, ktoru budem musiet spatne dodanit.

Ty nemáš doma odložené zúčtovania ročnej dane za posledné roky?

Ak si tak neporiadny, že si takéto dôležité veci neodkladáš, tak bývalý zamestnávateľ by ti vedel poskytnúť kópie týchto dokladov, firmy sú povinné archivovať mzdové a personálne veci minimálne 20 rokov.
manty
29.12.10,22:17
Dobry deň,
nechcem zakladať novú tému, tak sa pripojím k tejto.
1.3.2003 som v bývalej práci vstúpil do DDP Pokoj, teraz uz DDS Tatrabanky. zmluva sa este odvoláva na zákon 123/1996Z.z.
V 11/2006 som zo zamestnania odišiel a stal som sa SZCO. od tej doby som tam peniaze nevložil a teda naposledy som uplatnil sporenie ako odpočítateľnú položku v roku 2007 za obdobie 2006. V 7/2010, čiže tento rok som sporenie uplne zrušil, pretože na poplatkoch som tratil oveľa viac, než aky bol výnos. v Dohode o zrušení sa však už spomína zákon 650/2004Z.z. a teda podľa 595/2003 zákona o dani z príjmov povinnosť vysporiadať daňové povinnosti za zdaňovacie obdobia, v ktorých som si základ dane znižoval.
v podstate ma zaujímajú dve veci :
1. mám vyplatenú sumu z DDS uvádzať v daňovom priznaní, kedže je nižšia ako suma vkladov, čiže výnos je mínusový?
2. treba vysporiadať daňovú stránku, ak som si nárok 3 zdaňovacie obdobia neuplatňoval, keďže mi tam žiadne finančné prostriedky neplynuli? Jednalo by sa totiž o obdobie 2003-2006. neviem, či tam nieje nejaka premlčacia doba, alebo platnosť zákona pri podpise zmluvy, alebo tak...

Ďakujem za odpoveď.