kastelan
13.12.10,19:04
mam doma pc a idem si kúpiť notebook aký si musím kúpiť router aby to správne makalo pozeral som nejaké na alze ale nevyznám sa v nich.Hlavne v parametroch
Vlado40
13.12.10,18:09
napr. :http://shop.zyxel.sk/1312-karta-NBG-419N.html
má záruku 36 mesiacov cena okolo 40euro.

alebo podobný ,radil by som s možnosťou aby sa dala vymeniť anténka pre prípad ak je treba zväčšiť dosah routra.
kastelan
13.12.10,18:14
hľadám niečo do 30€
mecky
13.12.10,18:17
Vlado40
13.12.10,18:21
salvosko
14.12.10,11:00
Mam dobre skusenosti s tymto:
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=14442705
TP-Link TL-WR841N wifi 300Mbps Wireless LAN Router
Plna spokojnost, ma dobre pokrytie (v niektorych rodinnych domoch pokryje v pohode cely dom aj poschodie) a stale je mozne antenky vymenit za silnejsie.
Stefan2005
14.12.10,11:28
napr. :http://shop.zyxel.sk/1312-karta-NBG-419N.html
má záruku 36 mesiacov cena okolo 40euro.

alebo podobný ,radil by som s možnosťou aby sa dala vymeniť anténka pre prípad ak je treba zväčšiť dosah routra.

... ale tento si vyžaduje v prípade aDSL pripojenia ešte modem, nie ?
salvosko
14.12.10,11:32
Kazdy z vyssie spomenutych vyzaduje modem v pripade aDSL.
Stefan2005
14.12.10,11:54
Kazdy z vyssie spomenutych vyzaduje modem v pripade aDSL.

... nie je potom jednoduchšie hneď aDSL router ?

P.S. Osobne som nikdy nekonfiguroval router pripojený cez modem, máte na to niekdo návod ?
salvosko
14.12.10,11:57
... nie je potom jednoduchšie hneď aDSL router ?

P.S. Osobne som nikdy nekonfiguroval router pripojený cez modem, máte na to niekdo návod ?
To zalezi ake mas pripojenie. Ak aDSL tak jasne ze tam mozes dat router s aDSL modemom. Ak ti konci pripojenie LAN kablom tak to na modem s aDSL routerom nepripojis.
Ale aj ked mas aDSL a len modem s jednym LAN vystupom tak mas dve moznosti:
1. router s aDSL modemom = povodny mozes zahodit, mas iba 1 zariadenie.
2. router bez modemu a pouzit ten co mas = usetris za router ale mas 2 zariadenia.
Fero11
14.12.10,12:12
... nie je potom jednoduchšie hneď aDSL router ?

P.S. Osobne som nikdy nekonfiguroval router pripojený cez modem, máte na to niekdo návod ?konfigurujes ho tak isto, ale ako WAN nastavis PPPoE (v dnesnych modemoch vacsinou staci zadat meno a heslo, davnejsie sa vyplnali aj vci, vpi mtu a pod ... ak mas t-com, tak tu su ich zakladne nastavenia http://www.t-com.sk/Default.aspx?CatID=1156
Stefan2005
14.12.10,12:37
konfigurujes ho tak isto, ale ako WAN nastavis PPPoE (v dnesnych modemoch vacsinou staci zadat meno a heslo)...

čiže sa konfiguruje iba router (napr. cez 192.168.1.1.) a modem si z neho zoberie údaje na pripojenie ? Alebo sa cez router konfiguruje modem ?
Fero11
14.12.10,12:42
konfigurujes zariadenie cez 192.168.1.1 ... a WAN strana je vlastne modem (laicky povedane)
salvosko
14.12.10,12:52
V routery sa nakonfiguruje WAN cast ako PPPoE kde sa zada login a heslo aby to router skomunikoval s modemom (ci uz ho ma v sebe alebo je modem osobitne) a prihlasil ta cez aDSL do siete. Lebo aDSL je vlastne dialup s login a heslo.
mecky
14.12.10,12:58
este by nebolo od veci ci teda kastelan uz nejaky modem doma ma a ked ano tak aky :)
Stefan2005
14.12.10,13:30
tak ešte otázka - oplatí sa (resp. dostať) ešte kúpiť samotný ADSL modem ? lebo ako sa dívam, skoro všetky modemy sú kombinované s routerami...

Mám v prevádzke aDSL router ZyXEL, ale mám ešte jeden wan router ZyAIR G2000, takže rozmýšlam nad jeho využitím. Prípadné prepojenie aDSL routera s wan routerom má praktický význam ?
salvosko
14.12.10,13:38
tak ešte otázka - oplatí sa (resp. dostať) ešte kúpiť samotný ADSL modem ? lebo ako sa dívam, skoro všetky modemy sú kombinované s routerami...

Mám v prevádzke aDSL router ZyXEL, ale mám ešte jeden wan router ZyAIR G2000, takže rozmýšlam nad jeho využitím. Prípadné prepojenie aDSL routera s wan routerom má praktický význam ?
Router oddeluje pocitacovu siet. Takze je mozne vyuzit druhy router na vybudovanie ako keby druhej siete a oddelit tie to dve ale pritom obe budu mat pristup do internetu len pocitace medzi nimi sa neuvidia - ak sa teda nenastavi specialny routing aby sa videli. Je to trochu zlozitejsie ale na ilustraciu snad postaci.
Ja to tak mam u seba aby som mohol smelo pripajat aj zavirene kompy na net ale aby mi nezavirili zbytok siete.
Ale toto uz je skor pre odbornikov.
mecky
14.12.10,13:43
akurat ze tymto sposobom tam mas 2x NAT co moze (nemusi) robit problemi (najcastejsie s dns)
Fero11
14.12.10,13:49
tak ešte otázka - oplatí sa (resp. dostať) ešte kúpiť samotný ADSL modem ? lebo ako sa dívam, skoro všetky modemy sú kombinované s routerami...

Mám v prevádzke aDSL router ZyXEL, ale mám ešte jeden wan router ZyAIR G2000, takže rozmýšlam nad jeho využitím. Prípadné prepojenie aDSL routera s wan routerom má praktický význam ?
Alebo nastav ADSL do modu bridge (potom sa uz ale neda pouzivat router). Potom zapojis na ADSL router ZyAIR G2000 a vsetko nastavis tam aj WAN PPPoE (potom aspon nemusis robit 2x NAT)