noaleto
13.12.10,20:17
Pracujem s partnerkou v penzione ako zamestnanec. Teraz je tu návrh firmy, aby sme si zariadenie vzali do ekonom.prenájmu.Keďže skúsenosti nemáme prosíme o radu,ako na to, aby sme boli úspešný .


Ďakujem !
KEJKA
13.12.10,19:31
ak vám to ponúkajú, asi vedia prečo.
Musíte si vedieť spočítať, aké nájomné si môžete dovoliť.
pre majiteľov je to čistý príjem, vy si musíte na všetko zarobiť.
neverím, že taký penzion je nejaká ekonomická výhra.
Ale ak máte nápady a je možnosť rozšíriť klientelu, máte schopnosť získať nejaké dotácie, či sponzorské príspevky......držím palce.
rozhodne trvajte na predložení účtovníctva za posledné 2-3 roky.
Zoltán Kovács
13.12.10,19:49
Ja by som do toho ROZHODNE IŠIEL:

Keď už pre nič iné, tak aspoň pre skusenosti, ktoré by som tým získal.

Stratiť nemožete nič.


Práveže stratiť môže všetko......
Zoltán Kovács
13.12.10,19:55
Myslel som na to, že penzion zostava vo vlastníctve povodného vlastníka.

To je jasné, že vlastník ostane pôvodný. Ale ak zoberie do prenájmu, bude musieť platiť najom, energie, zamestnancov atď... a nikde nie je zaručené, že penzion zarobí na seba. Dostane sa do dlhov, a keď t obude robiť ako szčo, tak je problém. Totiž szčo ručí celým svojím, teda aj súkromným majetkom za svoje dlhy.
KEJKA
13.12.10,20:13
plus ja som si myslela, že ide o penzion pre dôchodcov.........hm.
preto tie sponzorské dary a dotácie.
V prípade penzionu a faktu, že tam pracuješ, máš asi predstavu o návštevnosti, teda snád aj o tržbách.
všetko závisí od obsahu zmluvy - aké budú vaše práva a povinnosti, ako bude stanovené nájomné. Aké náklady bude treba vynaložiť a v akom čase na obnovu zariadenia......
Šikovne urobená zmluva vám môže zaručiť slušné živobytie - budete robiť na seba, ale môže vám aj zlomiť väz.
Nájomné by malo obsahovať fixnú zaručenú a teda aj vysokú cenu, ale výhodnejšie dvojzložkovú - nejaké fixné minimum na pokrytie nákladov prenajímateľa a pohyblivú sumu podľa dosahovaných tržieb - percento z obratu. Na jednej strane to môže pri vysokom obrate predstavovať zdanlivo neúnosné nájomné, ale na druhej strane - pomôže vám prežiť ak prídu horšie časy a nebudete mať klientelu.