ihreal
13.12.10,23:20
Ahojte poraďáci,
mala som "poistku" v Allianz od roku 2002 na dobu 20 rokov, vek k dátumu založenia poistky bol 38 rokov, pri dožití by som mala vyplatenú sumu 10 000 EUR, frekvencia splátok bola mesačná vo výške 40,83 Eur. Presne po 8 rokoch a 4 dňoch k 7.11.2010 som poistku zrušila. Poisťovňa mi vypočítala odkupnú hodnotu o cca 1 010,22 Eur nižšiu, v porovnaní s tým, čo som im doteraz uhradila ja, na moje výhrady zareagovali že suma je správna, zhrniem ich slušnú reakciu do dvoch citovaných bodov:
1. "výpočty poistného sa riadia štandardnými princípmi poistnej matematiky"
2. "poisťovňa vynaloží najvyššie náklady pri dojednávaní zmluvy (lekárske prehliadky, návrh poistky, ...)"


K bodu 1 -za 8 rokov na jednom odchádzajúcom klientovi zarobia cez 1 000 Eur - slušný "zárobok"
K bodu 2 - na lekárskej prehliadke som nebola, ich obchodná zástupkyňa ma "oslovila" prvýkrát v mojej práci, kde vybavovala kolegyňu a druhýkrát keď som podpisovala poistku, ktorú som zároveň aj zaplatila. Takže na mňa neboli vysoké náklady, tie bodky pred zátvorkou uvádza poisťovňa zrejme zámerne, kvôli zahmlievaniu.

Počas trvania poistky som si myslela, že dostanem aspoň to, čo som im vložila, že moje bankové výpisy s výbornou platobnou bilanciou obstoja a ubránim sa, ale po prečítaní zopár článkov na nete začínam mať obavy. Preto som tu a potrebovala by som usmerniť a poradiť, ak máte dakto podobné skúsenosti, napíšte, či má vôbec význam obrátiť sa na NBS, ktorá ma dohľad nad poisťovňami /uvítam vzor sťažnosti, postrehy, skúsenosti/, či hľadať právnika, ktorý sa vyzná /kde? cena? súdne spory/, či sa mám uspokojiť s medializáciou tejto kauzy a pokračovať v pozitívnom myslení :-)
Ďakujem vopred za všetky odpovede.
kobolcs
14.12.10,00:28
Moj pohlad :
takze z osmich rokoch Poistenia (toto slovo je dolezite) ten sa sklada
z poistenia + sumy urcene na investovanie
1000 rocne = 200 poistenie + 800 sporenie
-prve jeden-dva roky platite len proviziu pre maklera a minimalna cast ide na sporenie (z prikladu s 800 asi tak 200 rocne)
-podla zmluvy tzv garantuju technicky urok (cca 2,5% rocne), ALE pozor len zo sporenej ciastky
-v poistovniach asi je najdrahsie vedenie uctu, plus kedze to bolo kapitalove tak este treba tomu pripocitat vstup,vystupne,udrziavacie,manazerske poplatky (rocne) ku kapitalovej casti.
-a poistovne investuju konzervativne cize ich vynos je na urovni vynosov z 10roc. st.dlhopisov
mimochodom fin.poradcovia maju najvyssie provizie za kap. zivotne poistenie. Tak uz viete preco ho mate?
Poucenie : sporit treba v banke, investovat zas inde,
v poistovni staci sa poistit
jarecko
14.12.10,06:23
ihreal!
myslim si, ze sudit sa a stazovat sa asi ti nepomoze. Totiz ty si dobrovolne zrusila to ,,zivotne poistenie,, a nedodrzala si podmienku platit poistne do konca dohodnutej doby a tak ti vypocitali iba ,, odkupnu hodnotu,, za urcity pocet rokov za ktore si zaplatila poistne. Bohuzial zivotne poistenie je postavene na tom, ze vynos z neho by mal byt vyssi ako vlozene poistne az po skonceni dohodnutej zmluvnej doby a tu si ty nedodrzala. Predcasne zrusenie zmluvy zivotneho poistenia zo strany poistnika je vzdy pre neho vecsinou strata (vratene financie vo forme odkupnej hodnoty su nizsie ako poistnikove vlozene vklady).

Inac kobolcs to technicky a strucne napisal zrozumitelne ako je to so zivotnym poistenim a preco sa ho neoplati uzatvarat ked sa predcasne zrusi zo strany poistnika. Po urcitych skusenostiach na vlastnej kozi s tym mozem len suhlasit.

Ked si chces precitat opacne skusenosti ked poistovna zrusila zivotne poistenie jednostrane atd. bez toho aby to poistenci chceli, je tu na porade rozsiahla tema, kde sa tiez docitas nieco o zivotnom poisteni.

http://www.porada.sk/t81694-prepocet-a-zvysenie-poistneho-k-poistnemu-produktu-udp-k-od-prvej-cesko-slovenskej-p.html
bubkoch
14.12.10,07:33
ihreal: ver tomu ze poistovna ti vypocitala odkupnu hodnotu spravne a v sulade s poistno-matematickymi principmi ... to ze im nerozumies je pochopitelne, nazor ako tvoj je v radoch laikov velmi rozsireny ale je nespravny ...

ty mas predstavu ze poistovna ti mala vyplatit minimalne tolko kolko si zaplatila ... ale to by znamenalo nielen to ze poistovna by nemala ziadne naklady, ale ze aj vsetky poistenia a pripoistenia si mala zadarmo ... co je nezmysel
na sporenie ide v poistovni len cast plateneho poistneho, za zvysok si kupujes rizika ...
dalej poistovna ma s uzavretim zmluvy spojene počiatocne jednorazove naklady, ktore ovšem ty splacas v poistnom postupne, takze o ich nesplatenu cast (ktora sa kazdym rokom znizuje) sa ti znizuje odkupna hodnota

atd ... principy poistnej matematiky sa tu nedaju vysvetlit na par riadkoch