Ejo
14.12.10,07:13
Dobrý deň. Poprosila by som o radu, ak živnostník /szčo/ používa na podnikanie budovu, ktorá nie je v obchodnom majetku, musí mať uzavretú nájomnú zmluvu "so sebou" - t.j. FO bez iča a FO s ičom? Ja sa skor prikláňam, že sám so sebou nemože, lebo je to tá istá fyzická osoba. Ale počkám si na skúsenejších.
Ďakujem.
wallie
14.12.10,14:18
nie, sám so sebou zmluvu neuzatvára je to nezmysel, ak je to jeho byt alebo rodinný dom, môže byť vedený ako sídlo podnikania živnostníka aj bez toho aby bol zaradený do obchodného majetku, čo sa týka uplatňovania výdavkov, ak by si chcel uplatňovať výdavky za energie a pod. tak nemôže pretože tam aj býva (priestor je využívaný aj na súkromné účely), ak ide o inú nehnuteľnosť- budovu, ktorú ako občan vlastní a v jej priestoroch aj podniká, ak si chce uplatňovať výdavky na prevádzku budovy + opravy budovy,poistenie, atď, musí ju zaradiť do obchodného majetku, ináč si takéto výdavky platí sám ako bežný občan a do nákladov firmy si to účtovať nemôže.
Chelsea34198
14.12.10,15:06
nie, sám so sebou zmluvu neuzatvára je to nezmysel, ak je to jeho byt alebo rodinný dom, môže byť vedený ako sídlo podnikania živnostníka aj bez toho aby bol zaradený do obchodného majetku, čo sa týka uplatňovania výdavkov, ak by si chcel uplatňovať výdavky za energie a pod. tak nemôže pretože tam aj býva (priestor je využívaný aj na súkromné účely), ak ide o inú nehnuteľnosť- budovu, ktorú ako občan vlastní a v jej priestoroch aj podniká, ak si chce uplatňovať výdavky na prevádzku budovy + opravy budovy,poistenie, atď, musí ju zaradiť do obchodného majetku, ináč si takéto výdavky platí sám ako bežný občan a do nákladov firmy si to účtovať nemôže.

suhlasim aj podla mna je to tak, len dodam, ze treba sledovat zakon od noveho roka sa to bude menit - rsp. zaradenie do obchodneho majetku. doteraz daval zakon na vyber od noveho roka bude strikne hovorit kedy ako ....presne neviem, este som sa k tomu nedostala, ale hovorili nam to na danovom skoleni .
Ejo
14.12.10,18:38
Aj ja som bola toho názoru, že sám so sebou nemože uzavrieť nájomnú zmluvu. Jednalo sa mi o reštauráciu, ktorú nemá podnikateľ vloženú do podnikania /budovu/. Žiadne opravy neuplatňuje, len energiu, vodu. A teraz na túto budovu uzavrel poistku, ale podľa mňa poistenie tejto budovy nie je jeho dańový výdaj, lebo nie je zaradená v OM. Ale ako svoj majetok može používať na podnikanie aj bez akejkoľvek nájomnej zmluvy /rada od niekoho/