Diamant
29.11.05,10:23
DObrý deň všetkým nám,
Vedeli by ste mi poradiť ako zaúčtovať licence fee, v zmluve sa uvádza, že licenčný poplatok bude 5% z obratu najmenej však 10.000,- EUR ročne , počnúc 2005 a končiac 31.12.2008. Teda 4 roky budeme platiť min. 10.000EUR.Suma ale pravdepodobne nikdy nebude rovnaká. Mám to dávať na 041 a potom zaradiť ako nehmotný majetok? A odpisovať po roku 2008? Alebo to jednoducho účtovať na nejakú 518? Ale to asi nie. Je to z talianska, takže navyše tam bude daň 5% podľa zmluvy o zamedzení dvojakého zdanenia. Akú sumu potom dám na 041? Ďakujem veľmi pekne za námety:o :o :o
Sarah
29.11.05,10:00
Ahoj,
ja to účtujem na 518. Licenčný poplatok má charakter ročného poplatku. T.j., že nespĺňa definíciu dlhodobého majetku. Takže v deň úhrady zrazíš zrážkovú daň a zaúčtuješ na 518.
Oriešok
30.11.05,08:43
Ahoj poraďáci!
Prosím o radu. Môže firma refakturovať inej slovenskej firme účtovný program?
Nebude si účtovať nič navyše. Probllém je v tom, že program s licenčnými právami je zakúpený a zostáva na pôvodnú firmu.
účtovník 007
30.11.05,09:13
Ahoj poraďáci!
Prosím o radu. Môže firma refakturovať inej slovenskej firme účtovný program?
Nebude si účtovať nič navyše. Probllém je v tom, že program s licenčnými právami je zakúpený a zostáva na pôvodnú firmu.

Ak zostáva v majetku pôvodnej firmy,nemôžeš ho "refakturovať" inej firme. A či môžeš fakturovať nájom účtového programu? Treba pozrieť licenčné podmienky.
Oriešok
30.11.05,09:27
Ďakujem účtovník OO7, vôbec ma to nenapadlo. Pravdepodobne to nie je možné. Licenčné podmienky to nedovoľujú.
jana991
09.12.05,14:20
chcem sa len spýtať, že keď vyplácam licenčný poplatok mesačne z tržieb živnostníkovi, je potrebné zrážať daň?
kolerka
16.06.10,17:44
Dobrý deň, prosím o radu.
Zivnostník (pltca DPH) ma uzavretu zmluvu o výhradnom zastúpení v SR a ČR s partnerom z USA na predaj jeho výrobkov. Jednou z podmienok zmluvy je mesačný licenčný poplatok 50 EUR, ktorý posiela slovenský živnostník na účet amerického partnera.
Ako sa tento poplatok účtuje v jednoduchom účtovníctve?musí americká firma každý mesiac vystavit faktúru?ide o VOZD? a DPH??..dakujem za odpoved
Viera J
13.02.13,12:11
Prosím o radu, slovenský platiteľ faktúruje slovenskému platiteľovi licenčné poplatky za poskytnutie licencie pre českú republiku, ktorá je súčasť diela vykonaného za práce, ktoré budeme vykonávať s platiteľom v českej republike. Má právo faktúrova DPH na tieto služby, kedže práce budú vykonávané v čechách našou spoločnosťou?