sedi
14.12.10,09:35
Ahojte,
od 1.1.2011 sa stávam živnostníčkou (otváram e-shop s nábytkom z Anglicka), bola som sa informovať na daňovom ako je to s registráciou ak budem odoberať tovar v rámci EÚ od platcu DPH,prepravné služby budú poskytované z ČR a tam mi povedali že je možné zaregistrovať sa na základe dvoch zákonov (jeden z nich je vraj novinka takže ani ona mi nevedela presne vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel)a vraj mi má moja účtovníčka poradiť ktorý je pre mňa výhodnejší ale nakoľko si plánujem účto robiť sama som z toho dosť zmätená. Z toho čo som si doteraz naštudovala som pochopila že platiť DPH budem mať povinnosť až keď tovar ktorý nadobudnem v rámci jedného kalendárneho roka z EU dosiahne hodnotu 13 941,45 eur, takže to ale s registráciou pravdepodobne nemá nič spoločné alebo sa mýlim? Ale takisto nechápem ak živnostenský úrad bude vybavovať registráciu na DÚ ako vlastne potom budú vedieť podľa ktorého zákona ma treba registrovať. Som z toho jeleň :confused: prosím poraďte
viktorianovakova
14.12.10,09:52
Ja si myslím že musí prejsť rok a po odovzdaní daňového priznania v r.2012 za r 2011 podľa výnosov a nákladov až v tedy by sa malo riešiť čo ďalej. Či registrovať sa? tak ja som informovaná že nepl.DPH by sa registrovať nemuseli.. ale nie som si istá.. Skús pozrieť na stránke DÚ.
A čo sa týka DÚ Ja nechápem ako tam môžu sedieť a nič nevedieť keď si to človek sám nezisti tak oni nič nevedia.. Veď tam môže robiť hoci kto aj stav. robotník ... :-O
Chelsea34198
14.12.10,10:21
Na DPH ti môže vzniknúť povinnosť registrácie podľa dvoch paragrafov. A to:
1. §4 ods.1 - Povinnosť registrácie z dôvodu dosiahnutia obratu nad 49.790€ za 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov - ak dosiahneš obrat skôr napr. po 4 mesiacoch, si povinná sa registrovať, do 20 dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom si dosiahla obrat. - do obratu sa nepočíta všetko vid. §4 ods.9 napr. poštovné,atď.
2. §7 - z titulu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu ak prekročí sumu 13.941,45€.
Ak splníš niektorú podmienku, musíš sa registrovať, a na registračnom formuláre uvedieš paragraf, podľa ktorého sa registruješ.

Skús si zistiť na DU či nie sú nejaké výnimky (úľavy pri začatí podnikania), lebo tak detailne to neviem.
Ďalej nie je na škodu, pouvažovať nad dobrovoľnou registráciou , či sa ti neoplatí . mala by si nárok aspoň na odpočet dane.
Ivenka
14.12.10,10:26
Živnostenský úrad registruje na DU iba subjekt, nie to či budeš platcom DPH.
sedi
14.12.10,12:32
čiže ak ma živnostenský úrad zaregistruje na DÚ len ako subjekt, neznamená to zatiaľ nič a nedostanem ani žiadne dič či ič dph? neviem či sa mi oplatí registrovať sa ako platca DPH keďže sa kľudne môže stať situácia že v prvom roku ani neobdržím žiadnu objednávku, myslím že nad tým sa budem zamýšľať až keď sa to trochu pohne. no ale ako tak pozerám, tak som sa toho účta obávala oprávnene, ešte som ani nezačala a už mám v hlave taký chaos že no
Chelsea34198
14.12.10,12:39
čiže ak ma živnostenský úrad zaregistruje na DÚ len ako subjekt, neznamená to zatiaľ nič a nedostanem ani žiadne dič či ič dph? neviem či sa mi oplatí registrovať sa ako platca DPH keďže sa kľudne môže stať situácia že v prvom roku ani neobdržím žiadnu objednávku, myslím že nad tým sa budem zamýšľať až keď sa to trochu pohne.

v podstane nie

§4 ods. 5 Hovorí, že DU je povinný preveriť do 30 dní údaje a žiadateľa zaregistrovať. Pričom registrácia nesmie byť neskor ako 31 D po doručení.
Potom vydá osvedčenie s obsahom DIČ a dátumom.
KEJKA
14.12.10,16:54
čiže ak ma živnostenský úrad zaregistruje na DÚ len ako subjekt, neznamená to zatiaľ nič a nedostanem ani žiadne dič či ič dph? neviem či sa mi oplatí registrovať sa ako platca DPH keďže sa kľudne môže stať situácia že v prvom roku ani neobdržím žiadnu objednávku, myslím že nad tým sa budem zamýšľať až keď sa to trochu pohne. no ale ako tak pozerám, tak som sa toho účta obávala oprávnene, ešte som ani nezačala a už mám v hlave taký chaos že no
ako subjekt - to znamená, že dostaneš DIČ, to ale skôr súvisí s daňou z príjmu, nie s DPH.
DPH rieš naozaj, až sa ti to trochu pohne, na začiatku budeš však platiť anglickú DPH, kým pri registrácii za platiteľa DPH podľa §4 by si nakupovala bez DPH, dodanila v SR a hned si aj DPH odpočítala. Samozrejme, pri predaji by si už musela navýšiť cenu o slov.DPH - ale to máš asi naštudované.
===========
Aj ked ťa ŽÚ zaregistruje, chod na DU aj sama a zisti si správkyňu, porozprávaj sa s ňou. nie je na škodu.
sedi
15.12.10,18:05
ďakujem vám veľmi pekne za rady, už to vidím jasnejšie:)