turbojustin
14.12.10,10:37
Zdravim Vas poradaci,

som SZCO, a pracujem popri mojich aktivitach aj pre jednu firmu /nazvime ju A/ na zaklade dohody o vykone prac. Na moje aktivity pouzivam svoje sukromne auto, je prihlasene na DU kvoli cestej dani. Od firmy A, pre ktoru robim na dohodu obchodnu cinnost, mam prenajate druhe auto, za ktore firme A platim prenajom, a ktore mozem pouzivat len na cinnosti spojene s pracou pre tuto firmu. Auto je vo vlastnictve firmy A pre ktoru pracujem na dohodu. Mam platit aj za toto auto cestnu dan ? Dakujem, Justin.
lubko63
20.12.10,16:50
Niesom profík, ale cestnú daň platí vždy majiteľ auta, ty za svoje a firma A za svoje. Ty si daň do nákladov nemôžeš dať, lebo auto nemáš vo svojej firme. Firma A môže, ak je autu firemné.
a_je_to
20.12.10,17:57
Niesom profík, ale cestnú daň platí vždy majiteľ auta, ty za svoje a firma A za svoje. Ty si daň do nákladov nemôžeš dať, lebo auto nemáš vo svojej firme. Firma A môže, ak je autu firemné.

Nie, nie, pozor ... to platilo kedysi ! Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť podľa § 85, ods. 1, písm. c, zákona 582/2004 okrem vlastníka aj osoba, ktorá používa vozidlo iného vlastníka. Ak je daňovníkom za vozidlo, tak daň, operatívne nájomné a spotreba sú jeho výdavky na dosiahnutie príjmov. Pre správcu dane je daňovníkom subjekt, ktorý predkladá daňovo uznané výdavky za používanie vozidla pri dosahovaní príjmov.
Ak je z predložených daňových výdavkov zrejmé, že sa obidve vozidlá používajú na podnikanie, tak sa musí platiť daň za obidve.
Problém je však v tom, že ak ide o dohodu na závislú činnosť, tak dohodár nie je subjektom cestnej dane, ale jeho zamestnávateľ. A nie je povinný si na to prenajímať auto svojho zamestnávateľa. To je na veci čudné, že o akú dohodu potom ide. Nemôže byť sčasti subjektom a sčasti nie.
turbojustin
20.12.10,19:53
Nie, nie, pozor ... to platilo kedysi ! Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť podľa § 85, ods. 1, písm. c, zákona 582/2004 okrem vlastníka aj osoba, ktorá používa vozidlo iného vlastníka. Ak je daňovníkom za vozidlo, tak daň, operatívne nájomné a spotreba sú jeho výdavky na dosiahnutie príjmov. Pre správcu dane je daňovníkom subjekt, ktorý predkladá daňovo uznané výdavky za používanie vozidla pri dosahovaní príjmov.
Ak je z predložených daňových výdavkov zrejmé, že sa obidve vozidlá používajú na podnikanie, tak sa musí platiť daň za obidve.
Problém je však v tom, že ak ide o dohodu na závislú činnosť, tak dohodár nie je subjektom cestnej dane, ale jeho zamestnávateľ. A nie je povinný si na to prenajímať auto svojho zamestnávateľa. To je na veci čudné, že o akú dohodu potom ide. Nemôže byť sčasti subjektom a sčasti nie.
Suhlasim, ze nie som povinny si auto prenajimat. Dohodli sme sa vsak na smiesnom prenajme s tym, ze toto auto budem vyuzivat len na ucely spojene s cinnostou pre firmu A. Tato firma mi taktiez preplaca vsetky naklady spojene s autom, PHM, servis, poistky, vsetko. Nie som auto povinny si prenajat, ale prenajal som si ho. Mam teda platit cestnu dan aj z tohto auta ?
a_je_to
21.12.10,22:17
Suhlasim, ze nie som povinny si auto prenajimat. Dohodli sme sa vsak na smiesnom prenajme s tym, ze toto auto budem vyuzivat len na ucely spojene s cinnostou pre firmu A. Tato firma mi taktiez preplaca vsetky naklady spojene s autom, PHM, servis, poistky, vsetko. Nie som auto povinny si prenajat, ale prenajal som si ho. Mam teda platit cestnu dan aj z tohto auta ?

Daň znáša ten, kto je povinný ju platiť. Ak si vo firme zamestnaný na dohodu a auto Ti poskytujú iba na účely spojené s činnosťou pre firmu A, tak nemáš povinnosť platiť za auto ani nájomné, ani daň. Auto sa na daň musí prihlásiť do 15 dní od prvého použitia a subjekt musí mať všeobecnú registráciu na DÚ, aj svoje DIČ. Registráciu dohodára pre daň DÚ nepríjme. Ak zaplatíš daň za firmu A ... a príde daňová kontrola, tak Ti umožnia takú daň vyžiadať naspäť, ako zaplatenú bez právneho dôvodu ... a firmu A dodania a dopenalizujú, lebo si nesplnila svoju zákonnú povinnosť. Podľa § 21, ods. 2, písm. h ZoDP sa daň zaplatená za iného daňovníka neuznáva a nezapočíta. Hmm ???
turbojustin
21.12.10,22:34
Daň znáša ten, kto je povinný ju platiť. Ak si vo firme zamestnaný na dohodu a auto Ti poskytujú iba na účely spojené s činnosťou pre firmu A, tak nemáš povinnosť platiť za auto ani nájomné, ani daň. Auto sa na daň musí prihlásiť do 15 dní od prvého použitia a subjekt musí mať všeobecnú registráciu na DÚ, aj svoje DIČ. Registráciu dohodára pre daň DÚ nepríjme. Ak zaplatíš daň za firmu A ... a príde daňová kontrola, tak Ti umožnia takú daň vyžiadať naspäť, ako zaplatenú bez právneho dôvodu ... a firmu A dodania a dopenalizujú, lebo si nesplnila svoju zákonnú povinnosť. Podľa § 21, ods. 2, písm. h ZoDP sa daň zaplatená za iného daňovníka neuznáva a nezapočíta. Hmm ???
Pre firmu A nie som zamestnany na dohodu, ale robim pre nich vykon prac na zaklade dohody. Ja som SZCO a mecasnu cinnost si fakturujem.
Zoltán Kovács
22.12.10,06:41
Na základe akej dohody? Pracovno-právnej alebo obchodnej dohody?
Kvietocek
22.12.10,06:54
Prosim Vas o radu. V danovom priznani k dani z motorových vozidiel za rok 2010 na 4-tej strane je riadok 52 a nad tym trosku meditujem. Do tohto riadku ma ist cela suma na dalsi rok alebo suma z roku 2010?

Osobne auto keby jazdilo cely rok 2010 tak cestna dan by mala byt 171,61 eur, ale jazdilo len 6 mesiacov tak je dan 85,80 eur.
A teraz neviem ci na ten riadok 52 ma ist suma 171,61 alebo 85,80?
Ja by som tam dala 85,80 ale kolegyna radi 171,61 tak teraz neviem :confused:
KEJKA
22.12.10,07:16
suma na rok 2011 sa vyplní v plnej výške predpokladanej DMV - teda ako by auto jazdilo celý rok. Treba podľa mňa zohľadniť nové sadzby na rok 2011.
Takže určite v tvojom prípade to nebude rovnaká suma ako za rok 2010.
Kvietocek
22.12.10,07:25
Ale danove priznanie sa robi za rok 2010 spatne alebo sa mylim?
Zoltán Kovács
22.12.10,07:29
Nemýliš sa.
KEJKA
22.12.10,07:41
Prosim Vas o radu. V danovom priznani k dani z motorových vozidiel za rok 2010 na 4-tej strane je riadok 52 a nad tym trosku meditujem. Do tohto riadku ma ist cela suma na dalsi rok alebo suma z roku 2010?
Osobne auto keby jazdilo cely rok 2010 tak cestna dan by mala byt 171,61 eur, ale jazdilo len 6 mesiacov tak je dan 85,80 eur.
A teraz neviem ci na ten riadok 52 ma ist suma 171,61 alebo 85,80?
Ja by som tam dala 85,80 ale kolegyna radi 171,61 tak teraz neviem :confused:


Ale danove priznanie sa robi za rok 2010 spatne alebo sa mylim?

v r. 52 suma na rok 2011 sa vyplní v plnej výške predpokladanej DMV na rok 2011 - teda ako by auto jazdilo celý rok. Treba podľa mňa zohľadniť nové sadzby na rok 2011.
Takže určite v tvojom prípade to nebude rovnaká suma ako za rok 2010.
áno DMV spätne za rok 2010, sadzby dľa roku 2010.....
v texte mojej odpovede ..............Treba podľa mňa zohľadniť nové sadzby na rok 2011........... stále som mala na mysli r.52-predpokladanú DMV na rok 2011, ktorá sa uvádza pre účely platenia preddavkov v r.2011.
Nechcela som nikoho pomýliť, ale otázka bola podľa mňa zadaná jasne a týkala sa len r.52
/alebo som si pomýlila riadky?/
Kvietocek
22.12.10,08:08
:confused:
turbojustin
22.12.10,09:19
Obchodna dohodoa..ja som zivnostnik. Ja pre firmu A cosi urobim, oni mi za to zaplatia. Len mam od nich prenajate auto. A neviem ci za toto auto zaplatit alebo nie cestnu dan.
Zoltán Kovács
22.12.10,12:00
Obchodna dohodoa..ja som zivnostnik. Ja pre firmu A cosi urobim, oni mi za to zaplatia. Len mam od nich prenajate auto. A neviem ci za toto auto zaplatit alebo nie cestnu dan.

Neplatiť. Platiť bude tvoj obchodný partner. Prenajíma tebe auto, teda má zdaniteľný príjem z toho.
mirod
06.01.11,16:30
Poprosím o radu podnikám popri zamestnaní ako SZČO,na svoje auto platím cestnú daň už 4 rok.Minulý rok som k 1.7.pozastavil živnosť a stále ju mám pozastavenú.Za rok 2010 podám DPMV a zaplatím len za 6 mesiacov?alebo za 12mesiacov,mám teraz odhlásiť auto ak mam pozastavenú živnosť.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
06.01.11,16:35
Poprosím o radu podnikám popri zamestnaní ako SZČO,na svoje auto platím cestnú daň už 4 rok.Minulý rok som k 1.7.pozastavil živnosť a stále ju mám pozastavenú.Za rok 2010 podám DPMV a zaplatím len za 6 mesiacov?alebo za 12mesiacov,mám teraz odhlásiť auto ak mam pozastavenú živnosť.
Ďakujem za odpoveď.
Ak si mal pozastavenú činnosť, MV si na podnikanie nepoužíval, k rovnakému dátumu si mal oznámiť DÚ odhlásenie MV z dane z MV. Teraz už dodatočne ho odhlásiť nemôžeš.
mirod
06.01.11,16:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď,mam teraz odhlasiť auto na DU a zaplatiť 12mesiacov alebo zaplatiť 6 mesiacov a čakať na pokutu??
Tweety
06.01.11,16:50
Ďakujem za rýchlu odpoveď,mam teraz odhlasiť auto na DU a zaplatiť 12mesiacov alebo zaplatiť 6 mesiacov a čakať na pokutu??
Kedže si ho neodhlásil, tak by si mal zaplatiť celý rok. ALe kedže si mal živnosť odhlásenú, tak môžeš risknúť aj to, že zaplatíš len po dobu živnosti a budeš čakať pokutu.
mirod
06.01.11,17:00
zvažujem že si nebudem ani za ten pol rok robiť cesťáky to by znamenalo že som auto za rok2010 nepoužil čo v takom prípade?
benefin
07.01.11,19:09
zvažujem že si nebudem ani za ten pol rok robiť cesťáky to by znamenalo že som auto za rok2010 nepoužil čo v takom prípade?
tak to bude znamenat nesplnenie si oznamovacej povinnosti (30 dní) a teda pokutu (pre FO najmenej 6,63 Eur)