anika
14.12.10,09:59
Adoptované 14 mesačné dieťa kedy požiadať o rodičovský príspevok ešte v roku 2010 alebo až v roku 2011? Učiteľka pracovala do októbra 2010 a od novembra bola doteraz PN. Čo bude pre ňu výhodnejšie? Ďakujem
anika
14.12.10,10:00
Dakujem, to znamená, že má požiadať o RP teraz v decembri?
Ešte raz vďaka.
lienocka001
14.12.10,10:07
tak o RP moze poziadat aj teraz za december 2010 ale lepsie jej bude ak poziada o materske od januara 2011 podla noveho zakona bude mat narok na materske.. pokial ma odpracovanych min. 270 dni /zaplatenen NP/ k nastupu na materske.. a to vo vyske 60 percent z VZ...

ak poziada o RP teraz v decembri a ma k datumu narodenia dietata ktore si osvojila odpracovane min. 270 dni / dva roky dozadu/ tak ma narok na 256 EUR do 20 mesaicov veku dietata a potom prejde na 190 EUR mesacne...

takze ja by som sa spytala takto...
ako je na tom ta pani s platenim NP /zamestnanim / v obdobi posl. 2 rokov odo dna narodenia dietata a jednak odo dna pravoplatnosti sud. rozhodnutia o zvereni ?

a potom aky ma ta pani vymeriavaci zaklad.. resp hrubu mzdu... / ide o to co sa viac oplati... / ci 256 do 20 mesiacov alebo radsej zobrat tych 8 mesiacov materske... od noveho roku co je 60 percent VZ
lienocka001
14.12.10,10:13
no ak predpokladam ze bola zamestana tak ja by som to urobila takto...

od datumu pravoplatnosti sud. rozhodnutia by som poziadala o RP vo vyske 256 EUR a od januara by som poziadala o materske.. najlepsie zaciatkom januara... lebo na RP ma narok aj ked jeden den je v mesiaci. materske ma narok poberat 8 mesiacov... co dajme tomu pri VZ 500 EUR je 60 percent je 300 EUR mesacne po dobu 8 mesaicov a potom prejde na RP vo vyske 190 EUR...

upresnite este najma datum prav. rozhodnutia sudu... ze co este s tym novembrom.. lebo RP sa da poziadat aj spetne... a ak pracovala bude mat narok na 256 EUR..
anika
14.12.10,11:51
Môže o rodičovský požiadať spätne aj prípade, že v tom období poberala nemocenské dávky?
lienocka001
14.12.10,14:01
podla sucasneho zakona nesmie mat prijem pocas obdobia RD a myslim ze aj nemocenske davky sa do toho rataju... ale v tom pripade ma za tiae mesiace narok aspon na 41 EUR mesacne ako prispevok na starostlivost... odo dna pravoplatnosti rozsudku moze nastupit na RD... a poberat za december 256 EUR a potom sa jej oplati skor ta materska..
anika
14.12.10,20:06
Dobry den, pre upresnenie: Som zamestnana viac ako dva roky dozadu, pravoplatnost rozsudku koniec oktobra 2010, nastup na PN pred pravoplatnostou. Teraz OCR. Vek dietata pri prevzati 14 mesiacov. Na pobocke Socialnej poistovne mi bolo povedane, ze na matersku nemame narok ani po 1.1.2011, kedze dieta bolo prevzate v roku 2010 a materska sa priznava podla stareho zakona. Pokial ide este o spatne vyplatenie RP, tak ako pisete asi to nebude mozne. Kde sa prosim ziada o spominany prispevok 41€? Tych otazok tam je viac, cas nas tlaci, no dufam, ze nam s tym pomozete. Dakujem
lienocka001
18.12.10,18:10
nuz bohuzial musim potvrdit informaciu zo socialky.... ze na materske nemaju narok ti ktory prevzali do starostlivosti dieta pred 1.1.2011 / je mi to velmi luto.. lebo sme podavali tieto navrhy vsade kde sa dalo a prosto co si budeme hovorit../


prispevok na starostlivost sa ziada na UPSVAR... tam kde sa ziada o RP. nie vzdy su pracovnicky informovane... treba v kazdom pripade poziadat... narok mate...
a najma poziadajte prispevok na opatrovanie vo vyske cca 41 EU mesacne za oktober a november a ukoncite OCR a este v decembri poziadajte o RP vo vyske 256 EUR / k ziadosti o RP dolozite potvrdenie zo socialnej poistovne o dobe poistenia NP za obdobie 2 roky odo dna narodenia dietata.. / tam treba splnit tych 270 dni/

do 20 mesaicov veku mate narok na 256 EUR potom prejdete na 190 EUR