Rado66633
14.12.10,10:00
Dobry den, vedeli by se mi prosim surne niekto poradit co mam robit? Byvame v panelákovom byte uz tri roky a po troch okoch bezproblemovaho byvania sa vcera vynoril nejaky problem s elektrikou v obyvacke. Zasuvka, z ktorej su nasledne zapojene dalsie zasuvky v ramci jedneho okruhu zacala praskat, s tym ze pristoje ktore su zapojene v dalsich zasuvkach na par sekund „vyhodi“. Moze byt ze aj pristoje ktore nie su zapnute a su v stand by rezime by mohli sposobovat toto spravanie sa tejto zasuvky? Pozreli sme sa na zasuvku po odstraneni krytu,vyzera ze je vsetko v poriadku, nevidno tam opalene miesta okolo vodicov a skrutiek..... Mohlo by sa jednat o nedotiahnute skrutky na vodicoch v zasuvke a z toho vyplyvajuce iskrenie pri zapinani/vypinani spotrebicov?
Dakujem moc za rady

Rado
Chobot
14.12.10,09:15
Dobry den, vedeli by se mi prosim surne niekto poradit co mam robit? Byvame v panelákovom byte uz tri roky a po troch okoch bezproblemovaho byvania sa vcera vynoril nejaky problem s elektrikou v obyvacke. Zasuvka, z ktorej su nasledne zapojene dalsie zasuvky v ramci jedneho okruhu zacala praskat, s tym ze pristoje ktore su zapojene v dalsich zasuvkach na par sekund „vyhodi“. Moze byt ze aj pristoje ktore nie su zapnute a su v stand by rezime by mohli sposobovat toto spravanie sa tejto zasuvky? Pozreli sme sa na zasuvku po odstraneni krytu,vyzera ze je vsetko v poriadku, nevidno tam opalene miesta okolo vodicov a skrutiek..... Mohlo by sa jednat o nedotiahnute skrutky na vodicoch v zasuvke a z toho vyplyvajuce iskrenie pri zapinani/vypinani spotrebicov?
Dakujem moc za rady

Rado

Áno, presne o to pôjde. Treba zistiť, ktorý kábel je nedotiahnutý a izolovaným šrobovákom to dotiahnuť.
Rado66633
14.12.10,10:11
Dakujem moc za info.
Vcera som len letmo prezrel zasuvku, ale spoje nevyzerali byt nedotiahnute, ale sa mi ani verit nechce, ze by to robilo taky problem.
Eventualne ma napadla taka vec, ze nakolko je ta zasuvka pre tolky pocet kablov pritesna, ci jednotlive kable nedat do svorkovnice (cokoladky), zlte so zltymi a hnede s hnedymi a zakryt s vieckom. Mohlo by to pomoct tiez?

Diky este raz za info
Chobot
14.12.10,10:27
Dakujem moc za info.
Vcera som len letmo prezrel zasuvku, ale spoje nevyzerali byt nedotiahnute, ale sa mi ani verit nechce, ze by to robilo taky problem.
Eventualne ma napadla taka vec, ze nakolko je ta zasuvka pre tolky pocet kablov pritesna, ci jednotlive kable nedat do svorkovnice (cokoladky), zlte so zltymi a hnede s hnedymi a zakryt s vieckom. Mohlo by to pomoct tiez?

Diky este raz za info

... a trúfneš si na to? Máš také znalosti z elektriky? Ak nie, radšej si zavolaj elektrikára.
Rado66633
14.12.10,10:36
na toto si trufnem, take znalosti z elektriky mam, ale otazka, ci to vobec robit, ze by to bol naozaj ten problem, lebo sa mi to ani nechce verit.Ale + k tej praskajucej zasuvke nam vcera nesli dalsie zasuvky v rade (teda elektrika tam podla skusacky bola, ale ked som tam zapol na skusku fen, tak nefungoval). tak som v najblizsej zasuvke spravil to, ze som ju nahodil do cokoladok a dalsie za touto uz isli, ale ta pva zasuvka stal praskala. Moze byt aj tym, ze je niekde chyba v nulaku?
VieraHu
14.12.10,20:57
na toto si trufnem, take znalosti z elektriky mam, ale otazka, ci to vobec robit, ze by to bol naozaj ten problem, lebo sa mi to ani nechce verit.Ale + k tej praskajucej zasuvke nam vcera nesli dalsie zasuvky v rade (teda elektrika tam podla skusacky bola, ale ked som tam zapol na skusku fen, tak nefungoval). tak som v najblizsej zasuvke spravil to, ze som ju nahodil do cokoladok a dalsie za touto uz isli, ale ta pva zasuvka stal praskala. Moze byt aj tym, ze je niekde chyba v nulaku?
Treba skontrolovať aj krabicové odbočnice, na ktoré sú napojené zásuvkové obvody. Tam môžu byť uvoľnené spoje, alebo aj prerušené. Ak v zásuvke máš fázu a spotrebič nepracuje, tak je prerušený nulovací vodič.
220870
15.12.10,05:05
Zásuvky a komplet el v dome potrebuje každých 5 rokov revíznu správu a kontrolu.Tá revízia sa robí práve preto že káble z medi korodujú.Vytvára sa na nich zelená oxidová korózia.Vtedy sa to rieši tak že elektrikár povolí na zásuvke skrutku ktorou je pritiahnutý kábel a znovu ju dotiahne.Malo by sa to robiť pravidelne na všetkých spojoch káblov skrutkami na celom dome byte.Ak sa to zanedbá tak potom sú z toho práve také problémy ako opisujete.Praskanie,iskrenie v zásuvkách.
Moja rada povolte a hneď pritiahnite všetky skrutkové spoje káblov v tej zásuvke.NEZABUDNITE predtým vypnúť el.prúd.
220870
15.12.10,06:17
nelobuješ tu , za záujmy reviznych technikov ?;)
Nie.Ak ti vyhorí dom ,alebo byt z dôvodu vadnej ilektroinštalácie, tak môžeš mať najlepšiu poistku na dom na svete ak nebudeš mať kompletný záznam o pravidelných revíznych správach,tak dostaneš figu borovú a nie poistné plnenie.:)Ak neveríš spýtaj sa v ktorejkoľvek poisťovni.
PotPalo
16.12.10,13:09
U nás sme to tiež dávnejšie mali, hliníkové vodiče, 3 zásuvky raz išli, raz nie. Elektrikár všetko premeral, vraj je zlomený kábel niekde v stene a bude treba sekať:(. Potom našťastie zistil, že je zlomený v 4. zásuvke v izolácií, takže to nebolo vidieť. :---

Zrejme keď je povolený šrób a je tam tým pádom slabší spoj, tak sa to pri vyššom odbere zohrievalo, a dlhodobo zohrievaný hliník stráca na pružnosti. Ak sa k tomu pridá stará zásuvka, ktorá sa celá hýbe, tak sa ten kábel časom zlomí (izolácia ale nie, tá je pružnejšia).

Takže vypnúť elektrinu a vybrať zásuvku. Potom jemne poohýbať káble. Ak sa niektorý podozrivo ľahko ohne v jednom mieste, je vnútri zlomený.
bubkoch
16.12.10,13:18
Nie.Ak ti vyhorí dom ,alebo byt z dôvodu vadnej ilektroinštalácie, tak môžeš mať najlepšiu poistku na dom na svete ak nebudeš mať kompletný záznam o pravidelných revíznych správach,tak dostaneš figu borovú a nie poistné plnenie.:)Ak neveríš spýtaj sa v ktorejkoľvek poisťovni.

je to standardne stanovene ako povinnost vo vseobecnych poistnych podmienkach alebo len kecas ?
Gapo
16.12.10,14:33
Kábel sa v stene len tak nemôže zlomiť, problém je ako tu už bolo písané v niektorej zásuvke, alebo v krabici, poťažne priamo v ističovej skrini. Treba povoliť a pritiahnuť všetky spoje, malo by to pomôcť. My bývame v 42 ročnom paneláku, máme Al rozvody a problémy podobného charakteru nikdy neboli. Zvyknem pri každej maľovke tie spojenia preskúmať.:cool:
P.S. a čokoládkovanie to iba zvyšuje možnosť poruchy.
canbo
16.12.10,15:00
Takže vypnúť elektrinu a vybrať zásuvku. Potom jemne poohýbať káble. Ak sa niektorý podozrivo ľahko ohne v jednom mieste, je vnútri zlomený.[/QUOTE]
Pôvodca textu príspevku: Gapo
Kábel sa v stene len tak nemôže zlomiť....

Určite sa " zlomiť " môže a najčastejšie je to pri hliníkových vodičoch , pri nedodržaní polomeru ohybu,po skrútení , po výmene zásuviek (u novších typov
potrebujú viac miesta v krabici ) a "kvalita ,skúsenosť pri montáži".

Hlavne panelové domy majú svoje fígle, npr.:"odlievané bytovky" hlavná rozvodná krabica pre zásuvky je v strede stropu pri lustri, výmena vypáleného venčeka s krátkeho rebríka je super.
Gapo
16.12.10,15:40
Takže vypnúť elektrinu a vybrať zásuvku. Potom jemne poohýbať káble. Ak sa niektorý podozrivo ľahko ohne v jednom mieste, je vnútri zlomený.
Pôvodca textu príspevku: Gapo
Kábel sa v stene len tak nemôže zlomiť....

Určite sa " zlomiť " môže a najčastejšie je to pri hliníkových vodičoch , pri nedodržaní polomeru ohybu,po skrútení , po výmene zásuviek (u novších typov
potrebujú viac miesta v krabici ) a "kvalita ,skúsenosť pri montáži".

Hlavne panelové domy majú svoje fígle, npr.:"odlievané bytovky" hlavná rozvodná krabica pre zásuvky je v strede stropu pri lustri, výmena vypáleného venčeka s krátkeho rebríka je super.[/QUOTE]

Predpokladám, že ak niekto napíše, že "v stene" tak je to v stene a tam sa nemá kde a ako hýbať :mad:
Samozrejme v krabici zásuvky to možné je! Poprosil by som nedávať mi do úst to čo nebolo povedané!
Viem čo je možné.:mad: Ufff.:cool:
PotPalo
16.12.10,16:05
"v stene" môže znamenať aj 3cm od zásuvky, ak "montér" príliš krútil káblami pri jej montovaní. Takto oslabený kábel sa tam prehrieva, a časom sa môže aj prerušiť.
Gapo
16.12.10,18:13
"v stene" môže znamenať aj 3cm od zásuvky, ak "montér" príliš krútil káblami pri jej montovaní. Takto oslabený kábel sa tam prehrieva, a časom sa môže aj prerušiť.

Nevidím dôvod sa ďalej zapodievať, ak niekto sa krúti ako ten montér káblom, touto otázkou. Iba aby mal nezmyselnú pravdu.
PotPalo
17.12.10,15:54
Keď zadávateľ témy píše, že zásuvka praská, asi to bude niekde v nej, alebo v bezprostrednej blízkosti... Preskúmať, opraviť...:D:D:D
Gapo
17.12.10,16:35
U nás sme to tiež dávnejšie mali, hliníkové vodiče, 3 zásuvky raz išli, raz nie. Elektrikár všetko premeral, vraj je zlomený kábel niekde v stene a bude treba sekať. Potom našťastie zistil, že je zlomený v 4. zásuvke v izolácií, takže to nebolo vidieť.

Treba poriadne čítať, ja som sa vyjadril k tomuto.:cool:
A asi aj preto, že tomu nerozumiem, som nemal doposiaľ žiaden problém s elektrikou, resp. s rozvodmi a ich koncovými zariadeniami.:D