seal79
14.12.10,10:28
Prosím Vám pekne o radu. Šéf mi ÚSTNE nariadil prísť v sobotu do práce v sobotu. Ja som mu tiež ústne oznámil, že mi to nevyhovuje a pracu, ktorú mam vykonať v sobotu (bežná administratíva) pokojne zvladnem aj pocas pracovneho tyzdna. On na to povedal, ze OK, nemusim chodit. Na moje prekvapenie ma v pondelok na stole cakalo oznamenie o hrubom poruseni pracovnej discipliny z dovodu nerespektovania nariadenia. Ma sef na to pravo? Ako by som mal postupovat dalej? Mam napisat odvolanie?

Dakujem Roman
Chobot
14.12.10,10:18
Prosím Vám pekne o radu. Šéf mi ÚSTNE nariadil prísť v sobotu do práce v sobotu. Ja som mu tiež ústne oznámil, že mi to nevyhovuje a pracu, ktorú mam vykonať v sobotu (bežná administratíva) pokojne zvladnem aj pocas pracovneho tyzdna. On na to povedal, ze OK, nemusim chodit. Na moje prekvapenie ma v pondelok na stole cakalo oznamenie o hrubom poruseni pracovnej discipliny z dovodu nerespektovania nariadenia. Ma sef na to pravo? Ako by som mal postupovat dalej? Mam napisat odvolanie?

Dakujem Roman

Možno skúšal tvoju lojalitu voči firme a jeho nariadeniam. A ty si to zabil. TO, že povedal "OK nemusíš chodiť" sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi:

OK, nemusíš chodiť. (veď máš pravdu, stihneš to urobiť budúci týždeň)
OK, nemusíš chodiť. (si myslíš, že nemusíš rešpektovať moje nariadenia? Veď ja ti v pondelok ukážem)
OK, nemusíš chodiť. (ale koleduješ si o výpoveď!)

Bohužiaľ my nevieme, ako prebehla konverzácia medzi tebou a nadriadeným. Faktom však je, že v zmysle ZP má právo nariadiť prácu nadčas. On rozhoduje, či je potreba pracovať nadčas alebo nie, nie ty. Taktiež je evidentné, že ti ten nadčas oznámil, je jedno či ústne alebo písomne. Nemôžeš tvrdiť, že si o tom nevedel. Napriek tomu si porušil jeho príkaz. Napomenutie sa zdá byť preto opodstatnené.

Pokiaľ ti z toho nevyplývajú iné sankcie (napr. krátenie odmien, výpoveď a pod.), tak to nerieš. Nemá zmysel písať nejaké odvolania, nikto vyšší o tom nebude rozhodovať, len tvoj šéf. Ak má ešte vyššieho šéfa, ten bude najskôr na jeho strane. Jedine, že by sa ti vyhrážal výpoveďou, tak by bolo možné žiadať o pohovor s ešte vyšším nadriadeným.

A nabudúce, ak tvoj šéf povie, že máš prísť v sobotu do práce, tak prídi. Jedine že by si ho požiadal, aby napr. z rodinných dôvodov túto požiadavku zrušil a on by ti vyhovel, vtedy nemusíš prísť.

Možno si ešte mladý alebo si nepochopil, že proti vetru sa cikať nedá...
Andre1983
15.12.10,05:07
Možno skúšal tvoju lojalitu voči firme a jeho nariadeniam. A ty si to zabil. TO, že povedal "OK nemusíš chodiť" sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi:

OK, nemusíš chodiť. (veď máš pravdu, stihneš to urobiť budúci týždeň)
OK, nemusíš chodiť. (si myslíš, že nemusíš rešpektovať moje nariadenia? Veď ja ti v pondelok ukážem)
OK, nemusíš chodiť. (ale koleduješ si o výpoveď!)

Bohužiaľ my nevieme, ako prebehla konverzácia medzi tebou a nadriadeným. Faktom však je, že v zmysle ZP má právo nariadiť prácu nadčas. On rozhoduje, či je potreba pracovať nadčas alebo nie, nie ty. Taktiež je evidentné, že ti ten nadčas oznámil, je jedno či ústne alebo písomne. Nemôžeš tvrdiť, že si o tom nevedel. Napriek tomu si porušil jeho príkaz. Napomenutie sa zdá byť preto opodstatnené.

Pokiaľ ti z toho nevyplývajú iné sankcie (napr. krátenie odmien, výpoveď a pod.), tak to nerieš. Nemá zmysel písať nejaké odvolania, nikto vyšší o tom nebude rozhodovať, len tvoj šéf. Ak má ešte vyššieho šéfa, ten bude najskôr na jeho strane. Jedine, že by sa ti vyhrážal výpoveďou, tak by bolo možné žiadať o pohovor s ešte vyšším nadriadeným.

A nabudúce, ak tvoj šéf povie, že máš prísť v sobotu do práce, tak prídi. Jedine že by si ho požiadal, aby napr. z rodinných dôvodov túto požiadavku zrušil a on by ti vyhovel, vtedy nemusíš prísť.

Možno si ešte mladý alebo si nepochopil, že proti vetru sa cikať nedá...

Nejdem sa s tebou hádať, či sa dá "cikať proti vetru", faktom však je, že čím viac si necháš "cikať na hlavu", tým viac ti budú chcieť "cikať aj do úst". Zamestnávateľ nemá právo nariadiť niekomu prácu v deň pracovného voľna. Môže nariadiť prácu nadčas a to je trošíčku rozdiel. Ale máš pravdu, že si treba rozmyslieť ... Keď neprídeš do práce, môže sa stať, že ťa vyhodia. Dôvod si dnes veľmi ľahko nájdu a nevyhádaš sa s nimi, pretože nemáš peniaze, aby si sa súdil. Otázka je, či si viac ceníš čas strávený napríklad s rodinou a svoje osobné voľno, alebo prácu pre svojho zamestnávateľa. Zamestnávateľ ti nepomôže, keď budeš na tom biedne, ani ťa neprichýli, keď stratíš strechu nad hlavou, ani ťa nenakŕmi, keď si zlomíš ruky ... mohol by som pokračovať, ale je to zbytočné. V prípade, že ťa zamestnávateľ núti robiť pravidelne v dňoch pracovného voľna a týmto "skúša tvoju loajalitu" (miesto toho aby sledoval produktivitu práce a prípadne prijal ďalších zamestnancov, keď sa nestíha), stojí za úvahu, či tie peniaze majú cenu tvojho času ... a tvojho premrhaného života ... Človek sa vie aj uskromniť a pracovať radšej za menej peňazí, ako by mal dennodenne od svitu do mrku robiť na svojich hlúpych zamestnávateľov, ktorí každého najradšej vycicajú a potom, keď už si starý a neužitočný, prípadne, keď prídeš o svoje zdravie, ťa odkopnú ako psa (česť svetlým výnimkám).
Llívia
15.12.10,05:30
...A nabudúce, ak tvoj šéf povie, že máš prísť v sobotu do práce, tak prídi...
Áno, nech príde v sobotu, ale nie vtedy, ak šéf povie "Príď" a vzápätí svoj vlastný príkaz zruší "Nemusíš chodiť":

... Šéf mi ÚSTNE nariadil prísť v sobotu do práce v sobotu. Ja som mu tiež ústne oznámil, že mi to nevyhovuje a pracu, ktorú mam vykonať v sobotu (bežná administratíva) pokojne zvladnem aj pocas pracovneho tyzdna. On na to povedal, ze OK, nemusim chodit...
Llívia
15.12.10,05:37
Prosím Vám pekne o radu. Šéf mi ÚSTNE nariadil prísť v sobotu do práce v sobotu. Ja som mu tiež ústne oznámil, že mi to nevyhovuje a pracu, ktorú mam vykonať v sobotu (bežná administratíva) pokojne zvladnem aj pocas pracovneho tyzdna. On na to povedal, ze OK, nemusim chodit. Na moje prekvapenie ma v pondelok na stole cakalo oznamenie o hrubom poruseni pracovnej discipliny z dovodu nerespektovania nariadenia. Ma sef na to pravo? Ako by som mal postupovat dalej? Mam napisat odvolanie?

Dakujem Roman

Zákonník práce § 94 Dni pracovného pokoja
(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

V zmysle vyššie uvedenej citácie zákona ti zamestnávateľa nariadil prácu v rozpore so Zákonníkom práce, takže si nebol povinný jeho príkaz rešpektovať.

Neviem, aké sú vzťahy medzi tebou a zamestnávateľom, či máš nejaké tušenie, že ťa chce zamestnávateľ vyhodiť. Keďže ti dal oznámenie o hrubom porušení pracovnej disciplíny, mohol by na vyhadzov použiť toto:

Zákonník práce § 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

§ 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

A pri tomto dôvode výpovede nemáš nárok na odstupné + tento dôvod výpovede sa nevyníma pekne na potvrdení o zamestnaní (zápočtovom liste), ktorý bude od teba chcieť ďalší zamestnávateľ.

Na tvojom mieste by som sa určite bránila, o to viac, ak by som mala tušáka, že sa ma chce zamestnávateľ zbaviť. Písomne by som vyjadrila nesúhlas s oznámení o hrubom (závažnom) porušení pracovnej disciplíny a ako argumenty by som použila niečo z tohto:
- šéf ti prácu nariadil ústne, nie písomne. Má na to svedkov?
- šéf ti prácu nariadil, ale po tvojom vysvetlení, že to stihneš počas svojej bežnej pracovnej doby súhlasil s tým, že prísť nemusíš (týmto však potvrdíš, že si práci nariadenej na sobotu vedel, ale nemáš svedka, ktorý by potvrdil, že šéf súhlasil, aby si neprišiel),
- vyššie uvedená citácia Zákonníka práce - nariadil ti prácu, ktorá je v rozpore so Zákonníkom práce

Zákonník práce § 47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,

(Zákonník práce je všeobecne záväzným právnym predpisom.)
Llívia
15.12.10,06:02
Nejdem sa s tebou hádať, či sa dá "cikať proti vetru", faktom však je, že čím viac si necháš "cikať na hlavu", tým viac ti budú chcieť "cikať aj do úst"...
K tejto pissingovej téme by som ešte dodala, že niekedy, keď človek začne močiť proti vetru, tak vetrík, akoby šibnutím čarovného prútika, utíchne. ;)
Piťko-amater
15.12.10,06:09
Prosím Vám pekne o radu. Šéf mi ÚSTNE nariadil prísť v sobotu do práce v sobotu. Ja som mu tiež ústne oznámil, že mi to nevyhovuje a pracu, ktorú mam vykonať v sobotu (bežná administratíva) pokojne zvladnem aj pocas pracovneho tyzdna. On na to povedal, ze OK, nemusim chodit. Na moje prekvapenie ma v pondelok na stole cakalo oznamenie o hrubom poruseni pracovnej discipliny z dovodu nerespektovania nariadenia. Ma sef na to pravo? Ako by som mal postupovat dalej? Mam napisat odvolanie?

Dakujem Roman


Ja by som išiel na neho rovnako ,

papier o "hrubom porušení" by som mu hodil do xichtu, a brutalne požiadal o vypoveď , hneď ku tomu dňu.