siouxsiepd
14.12.10,11:11
V roku 1972 sa nasťahovali moji rodičia do služobného bytu mestskej organizácie, v ktorej v tom čase boli obaja zamestnaní. Zároveň otec mestu odovzdal svoj nájomný byt, ktorý dovtedy riadne užíval. V devaťdesiatych rokoch sa z mestskej organizácie, ktorej byt užívali, stala transformáciou sro-čka. V tom čase už bola moja mama na starobnom dochodku, ale otec bol v pretransformovanej sro-čke stále zamestnaný. V roku 1995 sa však i otec stal starobným dochodcom a pracovný pomer v sro-čke ukončil. Nájom služobného bytu sro-čky však pokračoval naďalej bezo zmeny a pokračuje tak až dodnes. V tomto byte bývajú a majú v ňom trvalý pobyt moji rodičia - nie sú však manželmi, 39 rokov spolu žijú ako druh a družka - a byva v ňom i moj brat.
Na základe vyššie uvedeného sa chcem spýtať:

1. Či i po toľkých rokoch užívania tohto služobného bytu im može dať sro-čka výpoveď z nájmu a ak áno, z akého dovodu.

2. Či v prípade takejto výpovede je sro-čka povinná ponúknuť rodičom a bratovi náhradné ubytovanie a akého štandardu. Obávam sa totiž, že nakoľko súčasná situácia s bytmi je taká zlá aká je, jediná možnosť náhrady by bol mestský, sociálny byt, do akých sa v našom meste sťahujú neprisposobivi občania a neplatiči z nájomných bytov.

3. Chcem sa spýtať, aký by bol ďalší postup v prípade, že otec, na ktorého je spomínaný služobný byt napísaný, by zomrel. Mohli by naďalej v tomto byte zostať bývať mama a brat? Pripomínam, že majú v byte prihlásené trvalé bydlisko. Ďalší fakt na pripomenutie - otec s mamou nie sú manželmi, 39 rokov spolu žijú len ako druh a družka v spoločnej domácnosti. A posledný fakt - pred nasťahovaním sa do služobného bytu otec odovzdal mestu nájomný byt, ktorý užíval dovtedy.

Ešte musím k téme pridať ďalší doležitý fakt a to ten, že budova, v ktorej sa nachádza spomínaný služobný byt, nie je majetkom sro-čky, ale sro-čka má budovu iba v prenájme od mesta.


Ďakujem Vám vopred za vaše reakcie.

Jana
verkaz
14.12.10,10:25
Záleží od toho ako bola napísaná zmluva o užívaní bytu. Ak bola podmienená prácou v organizácii, tak po ukončení tejto práce mal zamestnávateľ požadovať vrátenie bytu bez náhrady. Z Vášho príspevku vyplýva, že zamestnávateľ tak neurobil. Trvalý pobyt v byte nepodmieňuje nájom bytu. Mali by ste sa informovať či sa byt nedá predať.
Ak je to s r.o. zriadená mestom a aj účasťou mesta, bola a je povinnosť byt nájomcovi predať.
Váš brat, ako priamy potomok má na nájom v tom byte právo aj v prípade úmrtia otca.
siouxsiepd
14.12.10,10:49
Pre verkaz -
V súvislosti s užívaním bytu otec nedostal nájomnú zmluvu, ale doklad - dohodu o užívaní bytu, v ktorej nie je spomenuté, že podmienkou jeho užívania je výkon práce v organizácii.
Čo sa týka toho spomínaného brata - asi som mala v texte uviesť, že moj brat je mi brat nevlastný - je to syn mojej mamy a jej bývalého manžela.
Čo sa týka toho odkúpenia bytu - sro-čka, ktorú spomínam, nie je sro-čkou mesta. Je to samostatná sro-čka, ktorá len na základe Komisionárskej zmluvy vykonáva práce a činnosti pre mesto, pričom areál, v ktorom podniká, má od mesta v prenájme. Taktiež aj budovu, v ktorej sa byt nachádza má v prenájme od mesta.
Mária27
14.12.10,12:35
Dohodu o užívaní bytu mal pred rokom 1992 každý, od 1.1.1992 sa to zmenilo na nájom (§ 871 obč. zákonníka).

Ako vieš, že ide o služobný byt, keď podmienkou nie je výkon práce? Je to služobným bytom v zmluve nazvané?

Nájom služobného bytu upravuje zákon 189/1992 v § 1. Dobre si to naštuduj, či ide o služobný byt vo vašom prípade. Ďalšie paragrafyhovoria o bytových náhradách ...

Služobné byty sa niekedy prenechávali dôchodcom na dožitie, rodinní príslušníci a členovia domácnosti už nárok na bytovú náhradu nemali.

Na vašom mieste by som sa pokúsila tvrdiť, že byt stratil funkciu služobného bytu (ak ju mal) a žiadala by som ho previesť do vlastníctva otca.
verkaz
15.12.10,07:11
Vo Vašom prípade asi nejde o služobný byt. Do roku 1993 to boli byty vo vlastníctve mesta s dispozičným právom toho ktorého podniku. Potom sa zmenili na byty obecné a tie mala a aj má obec (mesto) v zmysle stále platného zákona o predaji bytov povinnosť predať v prípade ak o to nájomník požiada.
Toto by sa mohlo týkať Vášho bytu aj z dôvodu zániku organizácie, na ktorý bolo dispozičné právo.
Takže tak, ako tvrdí Mária 27 to nebol služobný byt.
siouxsiepd
15.12.10,09:45
Pre verkaz -
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď na moju SS.

Vo svojej ďalšej reakcii k mojej téme uvádzate nové skutočnosti, na ktoré by som chcela reagovať. Spomínate, že v prípade bytu môjho otca sa pravdepodobne jedná o charakter bytu obecného a v prípade, že nájomca požiada majiteľa (mesto) o jeho odkúpenie, v zmysle zákona o predaji bytov má majiteľ povinnosť takýto byt predať.
Pred cca ôsmymi rokmi sa môj otec bol osobne informovať na meste práve ohľadom možnosti odkúpenia tohto bytu, avšak bolo mu povedané, že mesto s odpredajom nesúhlasí, nakoľko sa jedná o byt, nachádzajúci sa priamo v areáli závodu, v jeho hospodársko-prevádzkovej budove a jeho odpredaním by majiteľ, čiže mesto (resp. nájomca budovy) prišli o možnosť v budúcnosti s týmto priestorom bytu slobodne nakladať podľa svojich prevádzkových potrieb a nadobro by tak museli trpieť bremeno - majiteľa bytu, ktorý by jeho užívaním obmedzoval bezpečné a efektívne využívanie budovy.
verkaz
15.12.10,15:55
Nech skúša znovu a podá si písomnú žiadosť.
siouxsiepd
16.12.10,04:59
Pre verkaz -

Samozrejme, opatovne sa o to pokúsime, hoci včera mi Mária 27 cez SS napísala, že konkrétne náš prípad nemusí byť považovaný ako bytový dom, keďže sa jedná o dom s prevahou nebytových priestorov, kedy nie je povinnosť prevodu. Ale nakoľko sme o prevod už požiadali skôr, je tu i možnosť, že by nám vznikol nárok na prevod i tak. Musíme pohľadať doklady s našou žiadosťou súvisiace a vyzistiť, aké boli v danom období zákonné podmienky upravujúce prevod.

Ďakujem Vám za záujem o moju tému a Vaše rady.
Mária27
16.12.10,12:52
Problém môže byť v premlčacej dobe. Ak má povinnosť obec previesť byt do dvoch rokov od požiadania, potom začne plynúť trojročná premlčacia doba, keď sa môžeš dožadovať na súde splnenia povinnosti. Premlčania by sa obec musela dovolať - ale na to sa zvyčajne v takýchto prípadoch zabúda (nenapadne ich to). .