TatianaM
14.12.10,11:34
Uvádzam zdroj tejto informácie

Pôvodný text stránky si môžete pozriet na uvedenej adrese.

http://www.pluska.sk/ekonomika/slove...-285-eura.html (http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/najlacnejsi-gastrolistok-stupne-285-eura.html)

Toto zvýšenie sa v reálnom živote dotkne okolo 220-tisíc ľudí. Práve tí dnes dostávajú od svojho zamestnávateľa lístky v hodnote od 2,70 do 2,80 eura. Po novom bude minimálna hodnota gastrolístka 2,85 eura. Zvýši sa však nielen hodnota lístka, ale aj suma, ktorú zaň zaplatíme. Podľa zákona totiž zamestnávateľ prispieva 55 percentami z hodnoty lístka a zamestnanec si platí zvyšných 45 percent. Tento pomer ostane zachovaný. Čiže ak dnes na gastrolístok v hodnote 2,70 doplácame 1,22 eura, po novom za gastrolístok v hodnote 2,85 eura doplatíme 1,28 eura.
Najdrahší bude za 3,80

Viac si priplatia tí, ktorým zamestnávateľ poskytne gastrolístky v najvyššej hodnote, tá stúpne z 3,60 eura na 3,80 eura. Ministerstvo práce, ktoré zmeny pripravuje, neuvažuje o možnostiach, ktoré v posledných mesiacoch zneistili mnohých Slovákov. Ani rušenie gastrolístkov, ani obmedzenie.
Fakty o gastrolístkochoch

* slúžia na nákup stravy a potravín
* alkohol, cigarety či drogériu za ne nekúpite
* z gastrolístka vám drobné nevydajú
* od januára bude ich hodnota 2,85 až 3,80 eura
* zamestnanec platí 45 percent z ich ceny
* nárok na gastrolístok máte, ak ste v daný deň robili aspoň 4 hodiny
Chobot
14.12.10,11:03
Uvádzam zdroj tejto informácie

Pôvodný text stránky si môžete pozriet na uvedenej adrese.

http://www.pluska.sk/ekonomika/slove...-285-eura.html (http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/najlacnejsi-gastrolistok-stupne-285-eura.html)

Toto zvýšenie sa v reálnom živote dotkne okolo 220-tisíc ľudí. Práve tí dnes dostávajú od svojho zamestnávateľa lístky v hodnote od 2,70 do 2,80 eura. Po novom bude minimálna hodnota gastrolístka 2,85 eura. Zvýši sa však nielen hodnota lístka, ale aj suma, ktorú zaň zaplatíme. Podľa zákona totiž zamestnávateľ prispieva 55 percentami z hodnoty lístka a zamestnanec si platí zvyšných 45 percent. Tento pomer ostane zachovaný. Čiže ak dnes na gastrolístok v hodnote 2,70 doplácame 1,22 eura, po novom za gastrolístok v hodnote 2,85 eura doplatíme 1,28 eura.
Najdrahší bude za 3,80

Viac si priplatia tí, ktorým zamestnávateľ poskytne gastrolístky v najvyššej hodnote, tá stúpne z 3,60 eura na 3,80 eura. Ministerstvo práce, ktoré zmeny pripravuje, neuvažuje o možnostiach, ktoré v posledných mesiacoch zneistili mnohých Slovákov. Ani rušenie gastrolístkov, ani obmedzenie.
Fakty o gastrolístkochoch

* slúžia na nákup stravy a potravín
* alkohol, cigarety či drogériu za ne nekúpite
* z gastrolístka vám drobné nevydajú
* od januára bude ich hodnota 2,85 až 3,80 eura
* zamestnanec platí 45 percent z ich ceny
* nárok na gastrolístok máte, ak ste v daný deň robili aspoň 4 hodiny

Typický Plus jeden deň... ministerstvo zmeny len pripravuje, ale oni to už prezentujú ako hotovú vec.

Hlavné, že nenapísali najpodstatnejšiu vec - z čoho sa odvíja minimálna suma gastrolístka a ako chystá ministerstvo zmeniť sadzby stravného pre pracovné cesty.
ivka70
14.12.10,11:10
Typický Plus jeden deň... ministerstvo zmeny len pripravuje, ale oni to už prezentujú ako hotovú vec.

Hlavné, že nenapísali najpodstatnejšiu vec - z čoho sa odvíja minimálna suma gastrolístka a ako chystá ministerstvo zmeniť sadzby stravného pre pracovné cesty.

Presne.
a este to prezentuju ako nevyhodu pre zamestnanca, ktori si "priplati viac".
To, ze sucasne dostane aj vyssiu hodnotu listka, uz akosi "zapada".

BULVAR :D
Chelsea34198
14.12.10,11:13
Uvádzam zdroj tejto informácie

Pôvodný text stránky si môžete pozriet na uvedenej adrese.

http://www.pluska.sk/ekonomika/slove...-285-eura.html (http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/najlacnejsi-gastrolistok-stupne-285-eura.html)

Podľa zákona totiž zamestnávateľ prispieva 55 percentami z hodnoty lístka
hodiny

Musim ťa trocha poopraviť, nie z hodnoty lístka, ale ceny jedla a to je rozdiel.

§152 Zákonníka práce
(3) Zamestnávate prispieva na stravovanie poda odseku 2 v sume najmenej
55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného
pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín poda osobitného predpisu. Okrem toho
zamestnávate poskytuje príspevok poda osobitného predpisu.
TatianaM
14.12.10,11:45
Neviem ale 55% sa počíta z ceny stravovacej poukážky. Čiže "cena jedla " je hodnota stravovacej poukážky. Ak sa mýlim, môžeš mi vysvetliť rozdiel?
Chelsea34198
14.12.10,11:55
Neviem ale 55% sa počíta z ceny stravovacej poukážky. Čiže "cena jedla " je hodnota stravovacej poukážky. Ak sa mýlim, môžeš mi vysvetliť rozdiel?

keď sa spomína 55% tak to je maximálna suma ktorú môže prispievať zamestnávateľ zamestnancovi a ako je to v tom § 152 ods.3 čo som citovala, ta 55% zo sumy " ceny jedla" -cestovných náhrad na 5-12 hodín. a to je 3,60 čiže 55% je 1,98€.
Príklad na rozdiel:
1. hodnota poukážky 3€ - príspevok 55% z 3,60 = 1,98 cena k úhrade(nezapočítavam príspevok zo SF) 3-1,98 = 1,02.
2. hodnota poukážky 3€ - príspevok 55% z hodnoty strav. poukážky = 1,65 cena k úhrade bez SF 3 - 1,65 = 1,35.
- čiže v druho prípade zaplatí zamestnanec za lístok o 0,33€ viac (cca 6,60€ viac mesačne)
Chelsea34198
14.12.10,11:59
keď sa spomína 55% tak to je maximálna suma ktorú môže prispievať zamestnávateľ zamestnancovi a ako je to v tom § 152 ods.3 čo som citovala, ta 55% zo sumy " ceny jedla" -cestovných náhrad na 5-12 hodín. a to je 3,60 čiže 55% je 1,98€.
Príklad na rozdiel:
1. hodnota poukážky 3€ - príspevok 55% z 3,60 = 1,98 cena k úhrade(nezapočítavam príspevok zo SF) 3-1,98 = 1,02.
2. hodnota poukážky 3€ - príspevok 55% z hodnoty strav. poukážky = 1,65 cena k úhrade bez SF 3 - 1,65 = 1,35.
- čiže v druho prípade zaplatí zamestnanec za lístok o 0,33€ viac (cca 6,60€ viac mesačne)


este doplním .....zamestnavatel prispieva najmenej 55% ceny jedla - pripad 2 ale maximalne 55% z cest. nahrad - pripad 1

...vyhodnejšie to prve , a zamestnavatelovi to moze byt v podstate jedno
TatianaM
14.12.10,12:45
prípad č.1 by mohol zamestnávateľ uplatniť len vtedy, ak by hodnota stravovacej poukážky bola 3,60 (teda na úrovni stravného poskytovaného pri pracovnej ceste.) Pozri si témy Stravné lístky
Chelsea34198
14.12.10,13:12
prípad č.1 by mohol zamestnávateľ uplatniť len vtedy, ak by hodnota stravovacej poukážky bola 3,60 (teda na úrovni stravného poskytovaného pri pracovnej ceste.) Pozri si témy Stravné lístky

Podla mna je to presne

(3) Zamestnávate prispieva na stravovanie poda odseku 2 v sume najmenej
55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného
pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín poda osobitného predpisu. Okrem toho
zamestnávate poskytuje príspevok poda osobitného predpisu.
Chobot
14.12.10,13:26
Podla mna je to presne

(3) Zamestnávate prispieva na stravovanie poda odseku 2 v sume najmenej
55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného
pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín poda osobitného predpisu. Okrem toho
zamestnávate poskytuje príspevok poda osobitného predpisu.

Je to tak ako píšeš. My máme lístky v hodnote 3,30 EUR, príspevok zamestnávateľa je 1,98, zo soc. fondu prispieva 0,32 a zamestnanci platia 1,00 EUR za lístok.
Tweety
14.12.10,13:27
Neviem ale 55% sa počíta z ceny stravovacej poukážky. Čiže "cena jedla " je hodnota stravovacej poukážky. Ak sa mýlim, môžeš mi vysvetliť rozdiel?
NIe, nemáš v tom pravdu, 55% ( v súčasnosti z hodnoty 3,60) z nákladov je maximum, ktorým môže prispievať, teda nie z hodnoty stravenky. Napr. stravenka za 2,85- maximum z nákladov 1,98, okrem toho má povinnosť prispieť aj zo SF.
Paula
14.12.10,13:32
Je to tak ako píšeš. My máme lístky v hodnote 3,30 EUR, príspevok zamestnávateľa je 1,98, zo soc. fondu prispieva 0,32 a zamestnanci platia 1,00 EUR za lístok.


Podobne :)...a keď sa SF troška "nahromadí", spravidla posledné mesiace v roku ich majú aj za 0,70.
TatianaM
14.12.10,15:59
Ja si nie som celkom istá z vyjadrenia DRSR na podobne kladenú otázku v tejto porade došla odpoveď:

Podobnú otázku som zadala začiatkom t.r. na DRSR, tu je odpoveď
Dobrý deň,
na základe Vašej žiadosti týkajúce sa uplatnenia výdavkov na stravovanie zamestnancov Vám oznamujeme nasledovné:

Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú daňovým výdavkom aj príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. Podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Od 1.4.2009 bolo Opatrením MPSVaR SR č. 110/2009 stanovené stravné poskytované pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín v sume 3,60 eur. To znamená, že zamestnávateľ môže uplatňovať v daňových výdavkoch príspevky na stravovanie zamestnancov maximálne 1,98 eura na každé jedlo. Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva. Na stravovanie zamestnancov môže zamestnávateľ prispievať aj zo sociálneho fondu. Rozdiel medzi sumou stravného lístka a príspevkom zamestnávateľa si uhrádza každý zamestnanec samostatne.

Jana Gregorová
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Moja otázka znela:

Dobrý deň, mám otázku k nákladu na stravné. Zákonník práce §152 ods.3 uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Chcem sa opýtať ak budem nakupovať stravné poukážky v hodnote napr. 3€, môžem si uplatniť 1,98 € ako daňový náklad, čo je momentálne 55% z hodnoty stravného, alebo si môžem uplatniť z tejto poukážky iba 1,65 €, čo je 55% z hodnoty poukážky 3 €,-.


A neboli jednoznačné odpovede v téme : Stravný lístok za 2,70 € a ZD (neviem pridať odkaz na danú tému).
Tweety
14.12.10,16:01
[QUOTE=TatianaM;1590528]Ja si nie som celkom istá z vyjadrenia DRSR na podobne kladenú otázku v tejto porade došla odpoveď:

. Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva. Na stravovanie zamestnancov môže zamestnávateľ prispievať aj zo sociálneho fondu. Rozdiel medzi sumou stravného lístka a príspevkom zamestnávateľa si uhrádza každý zamestnanec samostatne.

Jana Gregorová
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Veď odpoveď je jasná, jasnejšia už ani nemôže byť. Čo Ti nie je jasné? Snáď až na to, že píšu, že zo SF môže prispievať, a nie, že je povinný prispievať, tak, ako je to v Zákone.
Chelsea34198
14.12.10,16:07
Ja si nie som celkom istá z vyjadrenia DRSR na podobne kladenú otázku v tejto porade došla odpoveď:

Podobnú otázku som zadala začiatkom t.r. na DRSR, tu je odpoveď
Dobrý deň,
na základe Vašej žiadosti týkajúce sa uplatnenia výdavkov na stravovanie zamestnancov Vám oznamujeme nasledovné:

Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú daňovým výdavkom aj príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. Podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Od 1.4.2009 bolo Opatrením MPSVaR SR č. 110/2009 stanovené stravné poskytované pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín v sume 3,60 eur. To znamená, že zamestnávateľ môže uplatňovať v daňových výdavkoch príspevky na stravovanie zamestnancov maximálne 1,98 eura na každé jedlo. Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva. Na stravovanie zamestnancov môže zamestnávateľ prispievať aj zo sociálneho fondu. Rozdiel medzi sumou stravného lístka a príspevkom zamestnávateľa si uhrádza každý zamestnanec samostatne.

Jana Gregorová
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Moja otázka znela:

Dobrý deň, mám otázku k nákladu na stravné. Zákonník práce §152 ods.3 uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Chcem sa opýtať ak budem nakupovať stravné poukážky v hodnote napr. 3€, môžem si uplatniť 1,98 € ako daňový náklad, čo je momentálne 55% z hodnoty stravného, alebo si môžem uplatniť z tejto poukážky iba 1,65 €, čo je 55% z hodnoty poukážky 3 €,-.


A neboli jednoznačné odpovede v téme : Stravný lístok za 2,70 € a ZD (neviem pridať odkaz na danú tému).

vsak aj tu mas napisane od - do tak v čom je problem? nemoze viac ako 1,98 a menej ako 1,65 to je cele musi byt v tomto intervale . to je cele . Ak mas 2,70 počita sa to rovnako. Pri max. dotacii 1,98 = 2,70-1,98 =0,72. - pripadny prispevok zo SF.
Je to proste na zamestnavatelovi co povie ci minimum alebo maximum.
TatianaM
14.12.10,16:19
Ďakujem za odpovede a vysvetlenie, mňa zmiatlo ukončenie tejto vety : Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva.
Chobot
15.12.10,10:47
Ďakujem za odpovede a vysvetlenie, mňa zmiatlo ukončenie tejto vety : Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva.

Však logicky, ak im prispeje na lístok 1,98, tak do nákladov si môže dať 1,98.

Aby sa nestalo, že z 3 eurového lístka prispeje zamestnancom 1,80, zamestnanec si zaplatí 1,20 a zamestnávateľ si dá do nákladov 1,98 EUR. Môže dať do nákladov len toľko, koľko skutočne prispel, teda v tomto prípade len 1,80.
veronikasad
15.12.10,11:26
este doplním .....zamestnavatel prispieva najmenej 55% ceny jedla - pripad 2 ale maximalne 55% z cest. nahrad - pripad 1

...vyhodnejšie to prve , a zamestnavatelovi to moze byt v podstate jedno
Minimálna hodnota "ceny jedla" - v prípade ak zamestnávatel dáva zamestnancom stravovacie poukážky - je 75 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod = 2,70€/deň.
Minimálny príspevok zamestnávatela je 55 % z 2,70 = 1,49€.
L-M
16.12.10,13:02
Dobrý deň,
neviete prosím Vás ,ak to schvália, bude to platiť už od januára /2011?

Ďakujem
veronikasad
16.12.10,13:20
Dobrý deň,
neviete prosím Vás ,ak to schvália, bude to platiť už od januára /2011?

Ďakujem
Od januára 2011 by sa mala meniť výška stravného pri prac.ceste 5-12 hod. Od tejto výšky sa odvíja min. hodnota stravného lístka a max. príspevok zamestnávatela.
editasara
16.12.10,18:48
Krásna téma, ďakujem, že ste to rozobrali. Podobný problém chcem rozlúsknuť aj v našej šk. jedálni. Chcela by som, ak je to možné, z ceny jedla v ŠJ 2,63 € prispievať od zamestnávateľa 1,98, niečo zo SF a zvyšok zamestnanci. Mám 2 stanoviska z odborných radov - vraj je to možné, a jedno je proti. Január sa blíži - myslíte, že môžem dať tento návrh? Ďakujem
editasara
17.12.10,09:33
Kto poradí???
L-M
17.12.10,09:42
Od januára 2011 by sa mala meniť výška stravného pri prac.ceste 5-12 hod. Od tejto výšky sa odvíja min. hodnota stravného lístka a max. príspevok zamestnávatela.
Ďakujem veronikasad, znovu nejaká starosť navyše s výmenou gastrolístkov za vyššiu hodnotu.
Alebo dá sa to poriešiť ešte nejako inak?
Chobot
17.12.10,09:43
Krásna téma, ďakujem, že ste to rozobrali. Podobný problém chcem rozlúsknuť aj v našej šk. jedálni. Chcela by som, ak je to možné, z ceny jedla v ŠJ 2,63 € prispievať od zamestnávateľa 1,98, niečo zo SF a zvyšok zamestnanci. Mám 2 stanoviska z odborných radov - vraj je to možné, a jedno je proti. Január sa blíži - myslíte, že môžem dať tento návrh? Ďakujem

Je to možné.
editasara
17.12.10,09:51
Ďakujem, veľmi to pomohlo. Dúfam, že to platí aj pre rozpočtovky, a nebude sa niekto obháňať tým, či je to efektívne a hospodárne :-) Ale jesť musí každý, myslím si, a keď niekto môže prejesť 3,60, a mať doplatok zamestnávateľa 1,98, mohol by to mať aj taký, čo si vybrať nemôže a musí jesť to, čo jedáleň ponúkne.
Som rada, že je to možné, lebo mnohí budú "plesať" ! A konečne sa začnú stravovať možno aj upratovačky.
IVEB
21.12.10,07:53
Prosím Vás viete mi niekto povedať , či to stravné ide od 01.01.2011 hore alebo nie? V Zbierke zákonov som to nikde nenašla . Vopred ďakujem
TatianaM
21.12.10,08:15
Plánované zvýšenie hodnoty stravných lístkov od januára 2011

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje zvýšenie hodnoty stravných lístkov, s pravdepodobnou platnosťou od januára 2011. Dôvodom je štatistický nárast cenového indexu (t.j. priemerných cien) jedál a nápojov v reštauračných zariadeniach. Plánovaná hodnota stravných lístkov by mala byť zvýšená z 3,60€ na 3,80€. Minimálna hodnota stravného lístka sa by tak predstavovala hodnotu 2,85€ (75% z 3,60€).

Tento návrh ešte musí prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, ktoré končí 20.12.2010. Následne začne platiť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR. O schválenej úprave vás budeme informovať.
Magma
22.12.10,10:05
Čo nového? Vie niekto? Už je 22. december..
IVEB
22.12.10,11:25
Je 22. decembra a v zbierke to stále nevyšlo. Len samé informácie v tlači. / dnešný Nový čas/ Myslím , že sa to opäť niekomu veľmi podarilo , na poslednú chvíľu niečo meniť . Ak by išlo len o tie služobné cesty , vôbec by ma to netrápilo, ale jedná sa aj o min. hodnotu stravných lístkov a tu je už problém. Firma , od ktorej odoberáme SL ešte nemá vytlačené s novou minimálnou hodnotou / veď ako by aj mali mať , keď ešte nič oficiálne nevyšlo/ a 1.1.2011 bude dávať zamestnancom aké stravné lístky , keď v hodnote 2,70 EUR už nebudem môcť dať? Bohužiaľ firma nám nechce zvýšiť hodnotu stravenky, ináč by som sa nad tým vôbec nerozčuľovala.
TatianaM
22.12.10,13:26
Ja by som počkala, určite to vyjde medzi sviatkami. Potom by som vrátila staré poukážky a objednala nové.
Andyke
22.12.10,20:52
papulisko
29.12.10,08:14
Ahojte, chcem sa len opýtať ohľadom stravného. Jedná sa o 1-osobovú sro a konateľ sa rozhodol, že sa zamestná a bude si dávať stravné lístky. 55 % má ako príspevok zamestnávateľa a môže si dať zvyšných 45 % ako nedaňový príspevok zamestnávateľa ? Počul som, že to v niektorých firmách takto robia, je to možné ? Vďaka za odpovede
KEJKA
29.12.10,09:04
môže.
jankau
29.12.10,13:01
Chcela by som sa opytat - v tomto pripade, t.j. zamestnavatel poskytne stravny listok v hodnote 3.50 - 55% hodnoty stravneho budu danove naklady a zvysok nedanove - ako sa to bude posudzovat u zamestnanca - mozem povazovat celu hodnotu stravneho poskytnuteho zamestnancom - teda 3.50 za oslobodenu od dane z prijmov FO /par.5 dzP/ - t.j. nebudem z nej platit ako zamestnanec dan z prijomov a od r. 2011 ani ziadne odvody?
Dakujem
Janka
Chobot
29.12.10,13:16
Chcela by som sa opytat - v tomto pripade, t.j. zamestnavatel poskytne stravny listok v hodnote 3.50 - 55% hodnoty stravneho budu danove naklady a zvysok nedanove - ako sa to bude posudzovat u zamestnanca - mozem povazovat celu hodnotu stravneho poskytnuteho zamestnancom - teda 3.50 za oslobodenu od dane z prijmov FO /par.5 dzP/ - t.j. nebudem z nej platit ako zamestnanec dan z prijomov a od r. 2011 ani ziadne odvody?
Dakujem
Janka

To, čo je príspevok zamestnávateľa do výšky 55% z náhrady cestovného pre pásmo 5-12 hodín, to bude pre neho nezdaniteľný príjem. Zvyšok bude pre neho príjem, ktorý musí zdaniť a odviesť z neho odvody.
veronikasad
29.12.10,13:20
Tibor, nesúhlasím. Príspevok na stravovanie od zamestnavatela nie je predmetom dane zo závislej činnosti zamestnanca.

U zamestnavatela príspevok na stravovanie nad limit ZP nie je daňovým výdavkom.
Chobot
29.12.10,13:31
No je možné, že som zle pochopil zadanie (otázku) od jankau. Ona sa pýtala, že ak zamestnávateľ dá zamestnancovi lístok v hodnote 3,50 tak, že zamestnanec nič nedopláca, aké daňové následky to má pre zamestnanca. A ja trvám na tom, že z tej hodnoty od januára bude mať časť, z ktorej nebude musieť platiť daň (2,09 EUR) a zo zvyšku bude platiť daň (zo sumy 1,41 EUR) ako aj odvody. Zároveň súhlasím s tebou, že tých 1,41 EUR bude pre firmu nedaňový náklad.
jankau
29.12.10,13:37
Dakujem za vsetky reakcie. Moj nazor je taky, ze podla paragrafu 5 odsek 7 pismeno b je hodnota stravy poskytnuta zamestnavatelom zamestnancovi oslobodena od dane z prijmu FO a teda ju zamestnanec nemusi zdanovat. Pravdupovediac pri novelach platnych od 1.1.2011 som si tym nie 100% ista, ale predpokladam, ze ak sa nezmenilo znenie tohto paragrafu, tak by to malo zostat oslobodene a nemalo by sa to zahrnat ani do odvodov - chcela som sa uistit, fakt som si nie ista
dik
Stefan2005
29.12.10,14:18
... A ja trvám na tom, že z tej hodnoty od januára bude mať časť, z ktorej nebude musieť platiť daň (2,09 EUR) a zo zvyšku bude platiť daň (zo sumy 1,41 EUR) ako aj odvody. Zároveň súhlasím s tebou, že tých 1,41 EUR bude pre firmu nedaňový náklad.

... máme na zvýraznené už aj §§ znenie ? Do 31.12.2010 to nepodliehalo dani (ani odvodom)...
veronikasad
29.12.10,14:22
Nedarí sa mi dostať na stránku nrsr, ale myslím, že v § 5 odst. 7 písm. b) nedošlo k zmenám.
Rozalka
29.12.10,14:34
Asi hľadáš toto:
veronikasad
29.12.10,14:41
Rozálka, ďakujem - dnes mi blbne net - stránku nrsr som nemohla otvoriť.
Zuzy
03.01.11,06:28
Keďže už je schválená suma 3,80 EUR, tak do nákladov môže dať zamestnávateľ max. 2,09 EUR, čo je 55 % z 3,80? Za odpovede ďakujem
Anja111
03.01.11,06:41
Keďže už je schválená suma 3,80 EUR, tak do nákladov môže dať zamestnávateľ max. 2,09 EUR, čo je 55 % z 3,80? Za odpovede ďakujem
Áno.
Tweety
03.01.11,06:50
[QUOE=Anja111;1603703]Áno.[/QUOTE]

Je to maximálna daňovo uznaná výška príspevku.
katkarbk
03.01.11,07:27
Prosím Vás, skutočne sú už od 01.01.2011 platné nové hodnoty stravného? Zaujíma ma hlavne, či sa naozaj zmenila minimálna hodnota stravného lístka na 2,85 EUR (tzn. že na mesiac január musíme dať zamestnancom stravenky v min. hodnote 2,85 EUR)? Ďakujem!
Andyke
03.01.11,07:28
katkarbk
03.01.11,07:36
Ďakujem krásne!
bea26
03.01.11,07:55
Čiže ak zamestnanec pracuje 8 hodín denne, zamestnávateľ je povinný mu dať stravný lístok v hodnote 3,80 eur???
bea26
03.01.11,07:56
A zamestnávateľ si môže teraz uplatniť do výdavkov len 55%???
Ludula
03.01.11,07:59
Keďže už je schválená suma 3,80 EUR, tak do nákladov môže dať zamestnávateľ max. 2,09 EUR, čo je 55 % z 3,80? Za odpovede ďakujem
Od 1.1.2011 sme si vo firme vypracovali nasledujúcu kalkuláciu stravovania.
Cena SL vrátane DPH......................2,85 EUR
DPH.............................................0, 48 EUR
Hodnota SL bez DPH.......................2,37 EUR
55% príspevok zamestnávateľa=1,34 EUR (môže byť od 1,30 do 2,09)
Príspevok zo SF.............................0,20 EUR
Cena SL pre zamestnanca bez DPH....0,83 EUR
20% DPH.......................................0,17 EUR
Cena SL pre zamestnanca ............1,00 EUR

Prosím poraďakov o vyjadrenie sa k tejto našej kalkulácii či je správna.
Ďakujem. Ludula
veronikasad
03.01.11,07:59
Čiže ak zamestnanec pracuje 8 hodín denne, zamestnávateľ je povinný mu dať stravný lístok v hodnote 3,80 eur???
Min. hodnota stravného lístka zamestnanca je 75 % ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod.

Daňovým výdavkom zamestnávatela je 55 % ceny stravného lístka, max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod.
IVEB
03.01.11,08:54
Min. hodnota stravného lístka zamestnanca je 75 % ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. / 3,80 EUR/ t.j. 2,85 EUR

Daňovým výdavkom zamestnávatela je 55 % ceny stravného lístka t.j.1,57 EUR / minimálne/a max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. tr.j. 2,09 EUR
Tweety
03.01.11,09:00
Čiže ak zamestnanec pracuje 8 hodín denne, zamestnávateľ je povinný mu dať stravný lístok v hodnote 3,80 eur???
Nie, nie je povinný, ale je povinný mu dať stravenku minimálne v hodnote 75% z tejto sumy.
Ludula
03.01.11,09:21
Min. hodnota stravného lístka zamestnanca je 75 % ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. / 3,80 EUR/ t.j. 2,85 EUR

Daňovým výdavkom zamestnávatela je 55 % ceny stravného lístka t.j.1,57 EUR / minimálne/a max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. tr.j. 2,09 EUR
Neviem, ale ja si myslím,že zamestnávateľ prispieva z hodnoty lístka bez DPH, čiže minimalne to je 1,30 EUR, a max. môže prispieť vo výške 55% z 3,80 EUR(stravné pri čas.pásme 5až12hodín a to je vo výške 2,09 EUR.
veronikasad
03.01.11,09:24
Neviem, ale ja si myslím,že zamestnávateľ prispieva z hodnoty lístka bez DPH, čiže minimalne to je 1,30 EUR, a max. môže prispieť vo výške 55% z 3,80 EUR(stravné pri čas.pásme 5až12hodín a to je vo výške 2,09 EUR.
ak sa bavíme o stravovacích poukážkach - tie sú vždy bez DPH.
alicacka
03.01.11,11:21
Mňa to teraz prosím zmiatlo. Ak sme mali v r. 2010 stravné lístky za 2,70, z čoho 55 %, teda 1,49 išlo do ZD zamestnávateľa a zamestnanci si kupovali tento lístok za zvyšok, teda za 45 % čo je 1,21 eur, bolo to správne ? Alebo aj DPH sme mali k tomu pripočítať, veď ani my sme neplatili DPH !!!
veronikasad
03.01.11,11:24
Mňa to teraz prosím zmiatlo. Ak sme mali v r. 2010 stravné lístky za 2,70, z čoho 55 %, teda 1,49 išlo do ZD zamestnávateľa a zamestnanci si kupovali tento lístok za zvyšok, teda za 45 % čo je 1,21 eur, bolo to správne ? Alebo aj DPH sme mali k tomu pripočítať, veď ani my sme neplatili DPH !!!
Pokial ide o stravovacie poukážky, žiadnu DPH-čku nerieš.
AnnaK1953
03.01.11,12:40
Mňa to teraz prosím zmiatlo. Ak sme mali v r. 2010 stravné lístky za 2,70, z čoho 55 %, teda 1,49 išlo do ZD zamestnávateľa a zamestnanci si kupovali tento lístok za zvyšok, teda za 45 % čo je 1,21 eur, bolo to správne ? Alebo aj DPH sme mali k tomu pripočítať, veď ani my sme neplatili DPH !!!
DPH zo stravovacích poukážok vôbec nerieš. Aj my sme mali v r.2010 SL v hodnote 2,70 €. Do nákladov sme dávali maximum 1,98 € /teda 55% z 3,60/, príspevok zo ZSF 0,40, zamestnanec 0,32. Od 1.1.2011 bude SL v hodnote 2,85 €, do nákladov 2,09/ 55% z 3,80/, pri zachovaní príspevku 0,40 zo ZSF si zamestnanec doplatí za 1 SL 0,36 €
VERONIKA6
04.01.11,05:52
Opatrenie č. 533/2010 o sumách stravného nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo je dátum 21.12.2010. Od tohoto dátumu teda mám počítať nové sumy, alebo od 1.1.2011?
veronikasad
04.01.11,05:55
Opatrenie č. 533/2010 o sumách stravného nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo je dátum 21.12.2010. Od tohoto dátumu teda mám počítať nové sumy, alebo od 1.1.2011?
od 1.1.2011
VERONIKA6
04.01.11,05:55
L-M
04.01.11,11:03
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, čo so str.lístkami v hodnote 2,70 €, čo máme y minulého roku, objednali sme si do zásoby, tak ich máme celkom dośť. Prosím vás, čo je najvýhodnejšie- vymeniť ich za 2,85 €, alebo ešte je aká možnosť?
Chobot
04.01.11,13:47
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, čo so str.lístkami v hodnote 2,70 €, čo máme y minulého roku, objednali sme si do zásoby, tak ich máme celkom dośť. Prosím vás, čo je najvýhodnejšie- vymeniť ich za 2,85 €, alebo ešte je aká možnosť?

Spoločnosť, ktorá vám ich predala bude určite ochotná vám ich vymeniť za lístky s vyššou hodnotou, samozrejme za doplatok rozdielu hodnoty (ak nie, treba im povedať, že nie je problém kupovať lístky od inej firmy... :rolleyes:;)).
KEJKA
04.01.11,17:52
v inventúre zostalo 8 ks, tak sa vydajú do spotreby - kúpi sa za ne káva, bude to zúčtované ako repre. Miesto hodinového státia v rade konateľka rozhodla, že ich použije ako platidlo. Myslím, že v tom zádrhel nie je.
Clone1
05.01.11,08:10
ahojte,

ak dostávam stravné lístky spätne za odpracovaný mesiac December, dostanem spolu s výplatnou páskou - 15.1.2011 lístky v hodnote 2,70 alebo už v novej navýšenej hodnte 2,85 €/ks?

ďakujem
Chobot
05.01.11,08:23
ahojte,

ak dostávam stravné lístky spätne za odpracovaný mesiac December, dostanem spolu s výplatnou páskou - 15.1.2011 lístky v hodnote 2,70 alebo už v novej navýšenej hodnte 2,85 €/ks?

ďakujem

To sa spýtaj svojho zamestnávateľa, aký lístok ti dá. Ako to máme my vedieť?

Ak sú to lístky za december, tak ti môže dať aj lístok v hodnote 2,70, ale nie je vylúčené, že vám zakúpil už lístky vo vyššej hodnote.
Reve
05.01.11,08:34
Ahojte,
chcem sa len opýtať, keďže od 1.1.2011 je vyššie stravné, môžu sa nakúpiť vyššie stravné lístky? Musí byť na to písomný súhlas zamestnávateľa ? alebo stačí priložiť zákon - zvýšenie cestovného? Na mňa tlačí účtovníčka že máme nárok na vyššie stravné lístky.... ja viem, keď má zamestnávateľ na to peniaze... ale o čo sa mám oprieť? Veľmi pekne Ďakujem
ReVE
Chobot
05.01.11,08:54
Ahojte,
chcem sa len opýtať, keďže od 1.1.2011 je vyššie stravné, môžu sa nakúpiť vyššie stravné lístky? Musí byť na to písomný súhlas zamestnávateľa ? alebo stačí priložiť zákon - zvýšenie cestovného? Na mňa tlačí účtovníčka že máme nárok na vyššie stravné lístky.... ja viem, keď má zamestnávateľ na to peniaze... ale o čo sa mám oprieť? Veľmi pekne Ďakujem
ReVE

Jedna vec je zákonná povinnosť, ale druhá vec je, že ty asi nemôžeš o tom rozhodovať vo firme (keby si mohla, tak sa nepýtaš a nakúpiš str. lístky vyššej hodnoty). Preto potrebuješ rozhodnutie štatutára, alebo iného človeka vo firme, ktorý má právomoc rozhodnúť o tom, akej hodnoty lístky bude firma poskytovať zamestnancom. Ty nemôžeš svojvoľne nakúpiť lístky v inej hodnote, než bolo nariadené.

Takže treba zabehnúť za kompetentným človekom, povedať mu, vo co go a ak on rozhodne, že firma má na to peniaze, tak nakúp lístky vyššej hodnoty.

Ak rozhodne, že budete naďalej dávať lístky v hodnote 2,70 EUR, tak dávaj tie, nie je to tvoja zodpovednosť. Ale najlepšie bude, dať to tomu kompetentnému písomne (alebo mailom), že podľa zákona je zmena hodnoty lístkov, aby si bola chránená.
L-M
07.01.11,11:53
Mohla by som sa ešte opýtať- už som spomínala, že máme dosť lístkov v hodnote 2,70€. Je možné sa vyhnúť vracaniu lístkov, tak, že by som tie lístky použila pre SZČO -tak , že by som zrátala nárok na mesiac a použila lístky v hodnote 2,70 €? Nie na deň, ale napr.20 dní x3,80 €= 76€ nárok a napíšem spotreba 28x2,7€=75,60 € stravné na deň 3,78 € . Je to takto možné? A zamestnancom kúpim nové vo vyššej hodnote?
alicacka
07.01.11,16:48
Ja mám taký istý problém. Máme nakúpené lístky za 2,70, keďže minimálna hodnota je už 2,85 asi tieto už nemôžeme dávať zametnancom, iba keď doobjednáme ešte lístky za 1,85. A dovtedy nedostanú lístky. Ako to riešite vy ostatní? Prosím vyjadrite sa a podeľte sa o svoje skúsenosti.
IVEB
07.01.11,16:56
My sme to vyriešili tak , že lístky v hodnote 2,70 EUR čo nám ostali sme vrátili strav .spoločnosti a oni nám vystavili dobropis a vrátili peniaze. Zároveň sme objednali nové lístky a musím povedať , že sa nám podarilo prehovoriť zamestnávateľa na hodnotu SL 3 Eurá / čo je úspech/ Celé to trvalo 2 dni a zamestnanci boli spokojní , aj keď dostali o nejaký ten deň neskôr stravný lístok.
Tweety
07.01.11,16:57
Ja mám taký istý problém. Máme nakúpené lístky za 2,70, keďže minimálna hodnota je už 2,85 asi tieto už nemôžeme dávať zametnancom, iba keď doobjednáme ešte lístky za 1,85. A dovtedy nedostanú lístky. Ako to riešite vy ostatní? Prosím vyjadrite sa a podeľte sa o svoje skúsenosti.
Rozdaj stravenky, ktoré máš a po dokúpení im ešte rozdáš aj tie.
skvrnka
07.01.11,17:02
Ja mám taký istý problém. Máme nakúpené lístky za 2,70, keďže minimálna hodnota je už 2,85 asi tieto už nemôžeme dávať zametnancom, iba keď doobjednáme ešte lístky za 1,85. A dovtedy nedostanú lístky. Ako to riešite vy ostatní? Prosím vyjadrite sa a podeľte sa o svoje skúsenosti.


Ja tiež neviem, čo s tým, lebo máme kúpené ešte na cca január a niečo
február. Vždy pri prechode na vyššie stravné žial porušujeme prvý a druhý
mesiac zákon, lebo dávame lístky v nižšej hodnote, ako je nárok, ale kúpujeme vždy na 3 mesiace, preto lebo nemá kto chodiť ich stále nakupovať,
a teraz by sme mali mať robotu zase ich vrátiť atď.
Nehovorím, že je to správne, len sa pýtate na skúsenosť.
Chobot
07.01.11,19:35
Ja mám taký istý problém. Máme nakúpené lístky za 2,70, keďže minimálna hodnota je už 2,85 asi tieto už nemôžeme dávať zametnancom, iba keď doobjednáme ešte lístky za 1,85. A dovtedy nedostanú lístky. Ako to riešite vy ostatní? Prosím vyjadrite sa a podeľte sa o svoje skúsenosti.


Mohla by som sa ešte opýtať- už som spomínala, že máme dosť lístkov v hodnote 2,70€. Je možné sa vyhnúť vracaniu lístkov, tak, že by som tie lístky použila pre SZČO -tak , že by som zrátala nárok na mesiac a použila lístky v hodnote 2,70 €? Nie na deň, ale napr.20 dní x3,80 €= 76€ nárok a napíšem spotreba 28x2,7€=75,60 € stravné na deň 3,78 € . Je to takto možné? A zamestnancom kúpim nové vo vyššej hodnote?


Nechápem, načo to komplikujete rôznymi krkolomnými spôsobmi. Veď nie je nič jednoduchšie tie lístky vrátiť a nakúpiť nové vo vyššej hodnote.
Stefan2005
07.01.11,20:37
Nechápem, načo to komplikujete rôznymi krkolomnými spôsobmi. Veď nie je nič jednoduchšie tie lístky vrátiť a nakúpiť nové vo vyššej hodnote.

... Tibor, ale na druhej strane prečo by mal za tú výmenu (ktorá je za poplatok) platiť ten drobný podnikateľ ? Zmena sumy stravného predsa nie je novela zákona ktorá si vyžaduje skrátené legislatívne konanie a zverejnenie v hodine 12-tej...
Mirka.V
07.01.11,20:52
prosím ako je to s tým príspevkom zo SF? je povinný či nie? a to si má firma stanoviť koľko prispejú alebo je to dané? Ďakujem
Tweety
08.01.11,08:08
prosím ako je to s tým príspevkom zo SF? je povinný či nie? a to si má firma stanoviť koľko prispejú alebo je to dané? Ďakujem
Áno, je povinný. Firma priespieva podľa svojej kalkulácie, t.j. podľa toho, akú má tvorbu, čerpanie.
KEJKA
08.01.11,08:21
prosím ako je to s tým príspevkom zo SF? je povinný či nie? a to si má firma stanoviť koľko prispejú alebo je to dané? Ďakujem
nie je povinný - ZoSF to vyložene neuvádza. Uvádza spôsob použitia, ale nie striktne termíny a percentá, ako kedysi, citujem
§ 7 Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
================
zvýraznené znamená, že ak sa príspevkom do nákladov zmestíš a tiež chceš, aby niečo platil ah zam.ec, tak nie je povinnosť čerpať SF. prostriedky SF zostanú na ďalšie použitie.
=================
tiež citujem
(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

===================
takže je to otázka smernice...........
mysimis
08.01.11,08:37
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.
KEJKA
08.01.11,08:41
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.
po novom môže do nákladov dávať max. 2,09 EUR a zvyšok môže dávať zo SF.
mysimis
08.01.11,08:57
Ja som to myslela na rok 2010.
KEJKA
08.01.11,09:11
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.


Ja som to myslela na rok 2010

v zadaní to uvedené nie je a všimni si názov témy.............:)
ale aj tak platí, že môže uhrádzať hodnotu celého Sl,
za rok 2010 do VOZD ide 1,98 EUR a zvyšok zo SF bez dalších povinnosti /zdaňovanie, odvody/
mysimis
08.01.11,09:23
v zadaní to uvedené nie je a všimni si názov témy.............:)
ale aj tak platí, že môže uhrádzať hodnotu celého Sl,
za rok 2010 do VOZD ide 1,98 EUR a zvyšok zo SF bez dalších povinnosti /zdaňovanie, odvody/

Ďakujem veľmi pekne, a prepáč, vôbec som si neuvedomila, že téma je na rok 2011, ospravedlňujem sa.....:)
Tweety
08.01.11,11:34
nie je povinný - ZoSF to vyložene neuvádza. Uvádza spôsob použitia, ale nie striktne termíny a percentá, ako kedysi, citujem
§ 7 Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
================
zvýraznené znamená, že ak sa príspevkom do nákladov zmestíš a tiež chceš, aby niečo platil ah zam.ec, tak nie je povinnosť čerpať SF. prostriedky SF zostanú na ďalšie použitie.
=================
tiež citujem
(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

===================
takže je to otázka smernice...........
SF to striktne neprikazuje, ale vyplýva to zo ZP §152:
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
A práve SF je tým osobitným predpisom.
Stefan2005
08.01.11,14:56
....A práve SF je tým osobitným predpisom.


dívím sa, že v Zákonníku práce práce nie je vyslovene odkaz na zákon o SF...
Ale že sa tým myslí SF, vyplýva aj z MP DRSR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_stravovanie022009.pdf
alicacka
08.01.11,15:04
Rada by som sa spýtala, keď zamestnávateľ prispeje na stravný listok aj zo sociálneho fondu, tak tento jeho príspevok je peňažným príjmom u zamestnanca ? Chápem to správne ?
KEJKA
08.01.11,15:16
dívím sa, že v Zákonníku práce práce nie je vyslovene odkaz na zákon o SF...
Ale že sa tým myslí SF, vyplýva aj z MP DRSR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_stravovanie022009.pdf


SF to striktne neprikazuje, ale vyplýva to zo ZP §152:
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
A práve SF je tým osobitným predpisom.

ten pokyn poznám, aj súvislosť medzi SF a ZP a úpravu stravovania.
Aj tak nevidím striktnú povinnosť prispievať zo SF, ak si v smernici stanovím kalkuláciu napr. 2,-EUR príspevok z nákladov a 1 EUR zamestnanec.
Dodržaná je aj min.hodnota SL, aj do nákladov nedám viac, než ustanovuje zákon, a chcem aby zam-ci prispievali aspoň tým 1 EUR.
Samozrejme, prostriedky SF neminiem - ušetrím do budúcnosti a ak ich miniem, tak napr. o rok dám príspevok aj zo SF-zmením smernicu.
Chobot
08.01.11,21:43
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.

Môže.
..MARIA
11.01.11,09:40
Re: Minimálna hodnota stravného lístku od 2011
Citát:
Pôvodca textu príspevku: mysimis http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/153782-minimalna-hodnota-stravneho-listku-od-2011-a-post1609520.html#post1609520)
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.




Môže.

Už som to tu skoro celé prečítala, ale teraz mi nie je jasné pre rok 2011,
či tých 45%, ktoré poskytuje zamestnávateľ nad rámec zákona , je alebo nie je zdaniteľným príjmom u zamestnanca a či sa z neho odvádzajú aj odvody.
Do 31.12.2010 sme to u zamestnancov neriešili, a u zamestnávateľa to bol nedaňový náklad.
Poprosím Vás o odpoveď milí poraďaci
..MARIA
11.01.11,14:48
Re: Minimálna hodnota stravného lístku od 2011
Citát:
Pôvodca textu príspevku: mysimis http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/153782-minimalna-hodnota-stravneho-listku-od-2011-a-post1609520.html#post1609520)
Môže zamestnávateľ uhrádzať zamestnancom hodnotu celého stravného lístka? Do VOZD si dáva len výšku 55% a mimo ZD 45%.







Už som to tu skoro celé prečítala, ale teraz mi nie je jasné pre rok 2011,
či tých 45%, ktoré poskytuje zamestnávateľ nad rámec zákona , je alebo nie je zdaniteľným príjmom u zamestnanca a či sa z neho odvádzajú aj odvody.
Do 31.12.2010 sme to u zamestnancov neriešili, a u zamestnávateľa to bol nedaňový náklad.
Poprosím Vás o odpoveď milí poraďaci
nikto nevie poradiť?
veronikasad
11.01.11,14:50
nikto nevie poradiť?
príspevok na stravovanie nie je zdanitelným príjmom (zo závislej činnosti) u zamestnanca
..MARIA
11.01.11,15:32
príspevok na stravovanie nie je zdanitelným príjmom (zo závislej činnosti) u zamestnanca
veronikasad, ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď, nebola som si istá či od 01.11.2011 nie je nejaká zmena
Tweety
11.01.11,15:33
veronikasad, ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď, nebola som si istá či od 01.11.2011 nie je nejaká zmena
Zdaniteľný je len finančný príspevok na stravovanie.
nikro
20.10.11,18:56
Zdaniteľný je len finančný príspevok na stravovanie. Len zdaniteľný, alebo podlieha aj odvodom? Ďakujem za pomoc
Mila123
20.10.11,19:26
Len zdaniteľný, alebo podlieha aj odvodom? Ďakujem za pomoc
pozri si § 138 zákona č. 461/2003......
nikro
21.10.11,05:41
Mila123, ďakujem, ale o finančnom príspevku na stravovanie som tam nič nenašiel. :(
Danielam
21.11.11,22:38
Ahojte, môžem prispievať zo SF napr. 15% z hodnoty stravenky (upravím si to smernicou) alebo je to nejako ohraničené?
Tweety
22.11.11,05:57
Ahojte, môžem prispievať zo SF napr. 15% z hodnoty stravenky (upravím si to smernicou) alebo je to nejako ohraničené?
Prispievať môžeš v takej výške, akú si určíte smernicou a koľko fond dovoľuje, t.j. koľko je v ňom prostriedkov.
Danielam
28.11.11,11:50
Prispievať môžeš v takej výške, akú si určíte smernicou a koľko fond dovoľuje, t.j. koľko je v ňom prostriedkov.

Ďakujem
Rozalka
08.08.12,06:21
V pripomienkovom konaní je návrh na zvýšenie súm stravného:

Návrhom opatrenia sa sumy stravného pre tuzemské pracovné cesty zvýšia nasledovne:
- pre časové pásmo 5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty z 3,80 € na 4,00 €, t. j. zvýšenie o 20 centov,
- pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 5,70 € na 6,00 €, t. j.zvýšenie o 30 centov,
- pre časové pásmo nad 18 hodín trvania pracovnej cesty z 8,80 € na 9,30 €, t. j. zvýšenie o 50 centov.

Predpokladaná účinnosť od 1.9.2012
zuzana.sa
16.08.12,06:25
Dobrý deň,

prosím Vás platí od 01.09.2012 návrh na zvýšenie súm stravného?
Mila123
16.08.12,06:27
zuzana.sa
16.08.12,07:15
Ďakujem.
Rozalka
16.08.12,07:49
Dobrý deň,

prosím Vás platí od 01.09.2012 návrh na zvýšenie súm stravného?
Medzirezortné pripomienkové konanie skončilo včera, vydržať ...
evica9
24.08.12,08:35
Áno platí !!!!!!!!!!!!!

http://www.kros.sk/37129

este by som sa vas chcela opytat, či zamestnávateľ musí dávať celé 4 eurá alebo stací aj 3 Eurá ked ma zamestnancov na 8 hodín.
Tweety
24.08.12,08:59
Áno platí !!!!!!!!!!!!!

http://www.kros.sk/37129

este by som sa vas chcela opytat, či zamestnávateľ musí dávať celé 4 eurá alebo stací aj 3 Eurá ked ma zamestnancov na 8 hodín.
Ak mu dáva SL, tak aké € by ešte mal dať?

Od 1.9.2012 hodnota SL musí byť najmenej 75% z 4,00 eur, čo sú 3,00 eurá.
Rozalka
24.08.12,17:31
Dobrý deň,

prosím Vás platí od 01.09.2012 návrh na zvýšenie súm stravného?

248/2012 Z. z. - Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sumách stravného (http://www.porada.sk/Main/Download.aspx?fn=\ZzSR\SK\01\2012c064z248.pdf)
Platnosť: od: 24. 8. 2012
Účinnosť: od: 24. 8. 2012
Zdenka 0705
24.08.12,17:56
kedysi bývalo dobrým zvykom meniť stravnú jednotku koncom roka
Mila123
25.08.12,07:59
Nové sumy stravného sú vždy platné od prvého dňa kalendárneho mesiaca, po mesiaci, v ktorom sa "Opatrenie" zverejnia v Zbierke.



t.j. ako stále bolo, od 01 09 2012 platíme po novom.......