mrobo
14.12.10,13:07
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností...
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke...

1. vie mi niekto definovat presne co znamena mesacne vopred ? odpoved = v danom mesiaci treba zaplatit za nasledujuci mesiac

2. je to platba do 15 v danom mesiaci na dalsi mesiac alebo ako si to mam vylozit ? odpoved = termin splatnosti pri platbach mesacne vopred musi byt uvedeny v zmluve

3. je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred ? odpoved = ???

Dakujem !
Chelsea34198
14.12.10,12:10
ja by som si to vysvetlila : preddavok za napr. 11/2010 musím zaplatit v 10/2010
Mária27
14.12.10,12:11
Keď vopred tak vopred: v januári platíš za február.
buchač
14.12.10,12:19
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností...
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke...
vie mi niekto definovat presne co znamena mesacne vopred ?
No proste mesiac vopred .
To znamená , že v januári zaplatíš tieto platby už za február
je to do 15 v danom mesiaci alebo ako si to mam vylozit ?
...do konca mesiaca ...ak je to cez SIPO ...
je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred ?
Nie ...
Dakujem !

...mesačné platby - zálohové - onoho času , keď do platnosti toto prišlo , tak sme zaplatili vtedy za dva mesiace ...;)
Za kalendárny , ktorý bol momentálne a potom ešte aj tá jedna platba vopred šla ...pokrútil som sa vtedy jak §§§...:rolleyes:
bubkoch
14.12.10,15:45
vopred neznamena preddchadzajuci mesiac .. aj vyzivne sa plati "mesacne vopred do 14. dna v mesiaci" a plati ze vyzivne za 12/2010 je splatne 14.12.2010 a nie 14.11.2010
Flinstone
14.12.10,16:25
vopred znamená pred mesiacom za ktorý platíš. Za december do konca novembra (nezabudni na čas potrebný na prevod medzi účtami)

Ak je určený aj dátum napr. 14 deň v mesiaci, tak za december si povinný zaplatiť do 14. novembra.

P.S. To platí aj pri výživnom
bubkoch
14.12.10,16:39
vopred znamená pred mesiacom za ktorý platíš. Za december do konca novembra (nezabudni na čas potrebný na prevod medzi účtami)

Ak je určený aj dátum napr. 14 deň v mesiaci, tak za december si povinný zaplatiť do 14. novembra.

P.S. To platí aj pri výživnom

nemas pravdu ale hadat sa s tebou je zbytocna strata casu
Flinstone
14.12.10,16:41
presne to isté si myslím...
Stefan2005
14.12.10,17:00
nemas pravdu ale hadat sa s tebou je zbytocna strata casu

... v prípade pochybností treba nahliadnuť do príslušného zákona:

napr. zákon o rodine
§ 76

(1) Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

:)
Stefan2005
14.12.10,17:23
... je mozne dohodnut .... je mozne urcit den splatnosti ....

... lenže v zadaní a téme sa nebavíme o dohodnutom termíne splatnosti, ale o splatnosti vyplývajúceho zo zmluvy, resp. zákona, kde sa nariaďuje platiť mesačne vopred...
bubkoch
14.12.10,17:44
... lenže v zadaní a téme sa nebavíme o dohodnutom termíne splatnosti, ale o splatnosti vyplývajúceho zo zmluvy, resp. zákona, kde sa nariaďuje platiť mesačne vopred...

nam SBD stahuje inkaso 16. v mesiaci ... kedysi to bolo za dany mesiac, potom prisla zmena zakona a spravca povedal zaplatite teraz 2 platby (za dany mesiac a na nasledujuci mesiac) a potom uz kazda platba v danom mesiacu bude platba za nasledujuci mesiac ... pytal som sa preco ? on ze to bolo potrebne posunut, lebo napr. vodarnam, elektrarnam museli platit do 5. ale inkaso dostali az 17. ... vravim ok, tak si stahujte inkaso 1. v mesiaci a je to v zmysle zakona, teda vopred ... on ze nie, bude to nadalej 16., ale na nasledujuci mesiac ... tak teraz vsetci 2 tyzdne protizakone uveruju SBD ... pricom si myslim ze aj pred zmenou zakona sme platili vopred, lebo ked to nebolo pozadu, ina moznost nie je :)
buchač
14.12.10,17:50
... lenže v zadaní a téme sa nebavíme o dohodnutom termíne splatnosti, ale o splatnosti vyplývajúceho zo zmluvy, resp. zákona, kde sa nariaďuje platiť mesačne vopred...

...a o splatnosti výživného ani nevravím ...

§ 10 odst. 6 zákona o vlastníctve bytov ...

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.
Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
Mária27
14.12.10,17:52
Ešte si treba uvedomiť aj to, že máme za dom vlastné účty, aj keď ich spravuje správca. Keď "úverujeme," tak len seba.
mrobo
14.12.10,19:53
ja citat viem :)

v principe existuju 2 druhy platieb: vopred a pozadu
vopred znamena ze platba je splatna na zaciatku daneho obdobia, pozadu znamena ze platba je splatna na konci daneho obdobia ...
no tak ako napr. pri vyplate, ktora je splatna pozadu, je mozne dohodnut ze sa splatnost (vyplatny termin) posunie na neskor (najneskor do konca nasledujuceho mesiaca),
tak aj pri platbe vopred je mozne urcit den splatnosti neskor, napr. pri vyzivnom do 14. dna daneho mesiaca ... a stale to je VOPRED, lebo je to PRED KONCOM daneho mesiaca

Toto sa mi zda ako rozumna odpoved na moju prvu otazku, ale je to niekde dane v nejakom zakone ten vyraz mesacne vopred ?
buchač
14.12.10,20:17
...a o splatnosti výživného ani nevravím ...

§ 10 odst. 6 zákona o vlastníctve bytov ...

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.
Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.


Toto sa mi zda ako rozumna odpoved na moju prvu otazku, ale je to niekde dane v nejakom zakone ten vyraz mesacne vopred ?
Veď buď rozumný ...... A už ČÍTAŤ začni... ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused::mad::eek:
mrobo
14.12.10,20:33
Veď buď rozumný ...... A už ČÍTAŤ začni... ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused::mad::eek:
citat viem ale ja sa pytam na vyraz mesacne vopred a nie na zakon o bytoch...
co pravnik to iny vyklad zakona (ak vies co tym myslim)
chcem ci je niekde dane v nejakom zakone alebo predpise, definovane co sa rozumie pojmom mesacne vopred ?

no a druha otazka je ci zakon upravuje aj moznost ze sa vlastnici mozu dohodnut na platbe inac napriklad za dany mesiac ?
bubkoch
14.12.10,20:34
Veď buď rozumný ...... A už ČÍTAŤ začni... ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused::mad::eek:
len citat nestaci .... treba citanemu aj rozumiet !!!!!!!!!!! :mad::confused::eek:
bubkoch
14.12.10,20:36
citat viem ale ja sa pytam na vyraz mesacne vopred a nie na zakon o bytoch...
co pravnik to iny vyklad zakona (ak vies co tym myslim)
chcem ci je niekde dane v nejakom zakone alebo predpise, definovane co sa rozumie pojmom mesacne vopred ?

no a druha otazka je ci zakon upravuje aj moznost ze sa vlastnici mozu dohodnut na platbe inac napriklad za dany mesiac ?

mesacne znamena, ze sa plati kazdy mesiac
vopred znamena ze splatnost je na zaciatku daneho obdobia
mrobo
14.12.10,20:37
len citat nestaci .... treba citanemu aj rozumiet !!!!!!!!!!! :mad::confused::eek:
tak to vysvetli
willma
14.12.10,20:37
posledné výživné na dieťa po ukončení štúdií (rátam strednú školu vrátane prázdnin) príde na účet v júli daného roku na august. ( v tom optimálnom prípade) Nájomné sa platilo onoho času mesiac pozadu, neskôr bolo za bežný mesiac a po zmene zákona sa veľa ľudí pokrútilo, lebo muselo uhradiť bežný mesiac a aj ten nasledujúci nakoľko tam padla tá čarovná formulka MESIAC VOPRED. t.j do určitého termínu v auguste museli zaplatiť augustové a zároveň aj septembrové náklady na bývanie. A keď bol ten termín 21.8. tak v ten deň mali byť financie na účte príjemcu a nie až do konca mesiaca alebo nasledujúci mesiac začiatkom.
mrobo
14.12.10,20:41
mesacne znamena, ze sa plati kazdy mesiac
vopred znamena ze splatnost je na zaciatku daneho obdobia
to znamena ze do 30 alebo 31 mesiaca musi byt platba na ucte za nasledujuci mesiac ?
willma
14.12.10,20:46
nie do 30 alebo 31. ale do termínu, ktorý máš uvedený keď je to 30 alebo 31 tak hej keď je to 5 tak do vtedy.
mrobo
14.12.10,20:47
posledné výživné na dieťa po ukončení štúdií (rátam strednú školu vrátane prázdnin) príde na účet v júli daného roku na august. ( v tom optimálnom prípade) Nájomné sa platilo onoho času mesiac pozadu, neskôr bolo za bežný mesiac a po zmene zákona sa veľa ľudí pokrútilo, lebo muselo uhradiť bežný mesiac a aj ten nasledujúci nakoľko tam padla tá čarovná formulka MESIAC VOPRED. t.j do určitého termínu v auguste museli zaplatiť augustové a zároveň aj septembrové náklady na bývanie. A keď bol ten termín 21.8. tak v ten deň mali byť financie na účte príjemcu a nie až do konca mesiaca alebo nasledujúci mesiac začiatkom.
aha takze ten termin - datum by som mal hladat v zmluve zo spravcom ?
lebo zakon hovori iba mesacne vopred a nie mesacie vopred napr. ku 20 dnu ? v zakone nie je spomenuty ziadny termin do kedy zaplatit na ten dalsi mesiac
willma
14.12.10,20:56
musíš si pozrieť zmluvu so správcom, ak je v nej uvedený termín tak ho musíš dodržať - predpokladám, že zmluvu si podpísal a tým si súhlasil so zmluvnými podmienkami.
mrobo
14.12.10,21:00
musíš si pozrieť zmluvu so správcom, ak je v nej uvedený termín tak ho musíš dodržať - predpokladám, že zmluvu si podpísal a tým si súhlasil so zmluvnými podmienkami.
jasne pozriem dakujem
mrobo
14.12.10,21:15
3. je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred, alebo je striktne dane zakonom ze iny sposob nie je mozny ?
napr. ci je mozne ze sa vlastnici dohodnu zo spravcom ze budu platit za dany mesiac do 15 dna v danom mesiaci ?
Flinstone
14.12.10,21:29
3. je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred, alebo je striktne dane zakonom ze iny sposob nie je mozny ?
napr. ci je mozne ze sa vlastnici dohodnu zo spravcom ze budu platit za dany mesiac do 15 dna v danom mesiaci ?
buchač ti citoval znenie zákona, kde sa hovorí, že platba musí byť dopredu, tak sa nemôžeš dohodnúť v rozpore so zákonom. Musí byť vopred. Môžte si napr. dohodnúť ak stanovili že do 15-teho a máš výplatu neskôr aby si dostal súhlas na platbu napr. do 25-teho v mesiaci. Ale to vopred sa musí dodržať.
mrobo
14.12.10,21:46
buchač ti citoval znenie zákona, kde sa hovorí, že platba musí byť dopredu, tak sa nemôžeš dohodnúť v rozpore so zákonom. Musí byť vopred. Môžte si napr. dohodnúť ak stanovili že do 15-teho a máš výplatu neskôr aby si dostal súhlas na platbu napr. do 25-teho v mesiaci. Ale to vopred sa musí dodržať.
dik, takze ziadnu moznost dohody zakon neumoznuje a ak by sa aj uzavrela zmluva, tak by bola v rozpore zo zakonom
Flinstone
14.12.10,21:56
dik, takze ziadnu moznost dohody zakon neumoznuje a ak by sa aj uzavrela zmluva, tak by bola v rozpore zo zakonom
dohodu môžeš uzavrieť... v medziach zákona. Napr. môžeš platiť aj dva mesiace vopred. Zákon hovorí, že musí byť vopred.
Je to logické, lebo z fondu treba zabezpečiť zálohové platby za teplo a kopu iných prevádzkových nákladov a mohlo by sa stať, že nebude z čoho, ak by neboli platby vopred.
sito
15.12.10,02:15
3. je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred, alebo je striktne dane zakonom ze iny sposob nie je mozny ?
napr. ci je mozne ze sa vlastnici dohodnu zo spravcom ze budu platit za dany mesiac do 15 dna v danom mesiaci ?

Jasné, že sa je možné dohodnúť. A ty nemusíš dohodu dodržať, ale SVB, prípadne správca, ak ju dodrží, tak budeš platiť poplatok z omeškania. To isto v dohode je!


dohodu môžeš uzavrieť... v medziach zákona. Napr. môžeš platiť aj dva mesiace vopred. Zákon hovorí, že musí byť vopred.
Je to logické, lebo z fondu treba zabezpečiť zálohové platby za teplo a kopu iných prevádzkových nákladov a mohlo by sa stať, že nebude z čoho, ak by neboli platby vopred.

Tu je vysvetlený dôvod tej jednej platby vopred. Tá jedna platba vopred na účte domu nemusí ani postačovať. Preto je v zákone uvedené, že peniaze z FOaÚ môžu byť použité na prekrytie nedostatku peňazí na plneniach, službách, hlavne teple, ale musia sa vrátíť na FOaÚ.

Pri zmene vlastníka bytu je treba predošlému vlastníkov tú platbu vopred vrátiť. Nový vlastník by si mal zasa zaplatiť jednu platbu vopred.

Ale môže to byť aj vec kúpnej zmluvy. Vlastne by to malo byť, aby sa nestalo, že platba vopred sa vlastníkovi nevráti a od nového sa bude požadovať platba vopred. V takom prípade by byt, vlastníci bytu uhradil jednu platbu naviac ako ostatné byty na účet domu.

V takomto prípade je to o zodpovednosti správy domu a záujmu vlastníkov.
mrobo
15.12.10,07:34
, takže som pochopil, že slovom "mesiac" možno označiť aj obdobie dlhšie ako 30 dni.

Inymi slovami jedna sa o kalendárny mesiac , nie o 30 dňové obdobie.

Teda platba mesačne vopred znamená aby bola poukazaná na účet z najmenej 1-mesačným predstihom, pričom je irelevantné v ktorý deň mesiaca sa tak stane.
nie je irelevantne v ktory den v mesiaci sa tak stane ale termin do kedy sa tak ma stat musis mat uvedeny v zmluve a pokial nemas tak potom ... asi plati zakon 182/1993 Z.z. § 10 (ktory nespomina ziaden termin do kedy), ze do posledneho dna v mesiaci musi byt platba za nasledujuci mesiac uhradena na ucte
buchač
15.12.10,07:49
nie je irelevantne v ktory den v mesiaci sa tak stane ale termin do kedy sa tak ma stat musis mat uvedeny v zmluve a pokial nemas tak potom ... asi plati zakon 182/1993 Z.z. § 10 (ktory nespomina ziaden termin do kedy), ze do posledneho dna v mesiaci musi byt platba za nasledujuci mesiac uhradena na ucte

Nemusí .....

Rozhodujúci je dátum odoslania ...
To je len v poslednej dobe taká "móda" , že si príjemca platby vyžaduje ...že dovtedy a dovtedy ....
Solídny partner na faktúre / je jedno , o čom teraz vravím .../ tak ten na tejto dá :
- platba za obdobie
- vystavenie faktúry
- SPLATNOSŤ faktúry
- DOPORUČENÝ dátum platby ...

Ako som spomenul , Ty si ale nevšimol ....napríklad platby cez SIPO / môj prípad / v pohode platím v posledný kalendárny deň v mesiaci ...ešte som nemal problém , NIKDY ...
bubkoch
15.12.10,08:31
, takže som pochopil, že slovom "mesiac" možno označiť aj obdobie dlhšie ako 30 dni.

Inymi slovami jedna sa o kalendárny mesiac , nie o 30 dňové obdobie.

Teda platba mesačne vopred znamená aby bola poukazaná na účet z najmenej 1-mesačným predstihom, pričom je irelevantné v ktorý deň mesiaca sa tak stane.

nie nepochopil si to dobre ...
slovo "mesacne" (alebo stvrčrocne, rocne) znamena obdobie, za ktore sa plati vopred, nie o kolko mas vopred zaplatit ...
stale plati, ze platba vopred je splatna na zaciatku daneho mesiaca (stvrtroka, roka)

napr. poistne je splatne vopred, ak platis poistne raz rocne, tak ho platis "rocne vopred", co znamena, ze cele rocne poistne na obdobie od 1.1.2011 do 31.12.2011 je splatne 1.1.2011, a nie 1.1.2010 (rok dopredu)
suppo
03.06.15,07:42
Podla mna napr.: zdravotne poistenie sa plati k 8. dnu v mesiaci do zadu, takze 8.6. platim za mesiac maj. Vyzivne sa plati k 15. dnu v mesiaci vopred, takze 15.6. platim za mesiac jun.
willma
03.06.15,09:48
myslím, že za 5 rokov to už vyriešiť stihli
ivka70
03.06.15,10:05
Podla mna napr.: zdravotne poistenie sa plati k 8. dnu v mesiaci do zadu, takze 8.6. platim za mesiac maj. Vyzivne sa plati k 15. dnu v mesiaci vopred, takze 15.6. platim za mesiac jun.

Ak platis 15.6. za mesiac jun, platis v danom mesiaci za dany mesiac, nie mesiac vopred.
Mesiac vopred je v maji za jun.
sito
04.06.15,08:28
suppo, tu nejde o nejaký príklad, tu ide o zákonom stanovenú povinnosť! Jasne definovanú v zákone. Bývanie a zdravotné poistenie sú úplne rozdielne veci, že?

" Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. "

To znamená, že keď dnes dostaneš vyrozumenie, že byt ti bol zapísaný, vložený do katastra, tak od 1.7. musíš uhradiť preddavok, dátum úhrady nemusí byť 1.7. ale musíš uhradiť dve platby jednu na júl, dodatočne vopred a druhú skutočne na august vopred. A potom to už ide samo, v auguste na september, v septembri na ...
mackoivan
05.06.15,17:41
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností...
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke...
vie mi niekto definovat presne co znamena mesacne vopred ?
No proste mesiac vopred .
To znamená , že v januári zaplatíš tieto platby už za február
je to do 15 v danom mesiaci alebo ako si to mam vylozit ?
...do konca mesiaca ...ak je to cez SIPO ...
je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred ?
Nie ...
Dakujem !

...mesačné platby - zálohové - onoho času , keď do platnosti toto prišlo , tak sme zaplatili vtedy za dva mesiace ...;)
Za kalendárny , ktorý bol momentálne a potom ešte aj tá jedna platba vopred šla ...pokrútil som sa vtedy jak §§§...:rolleyes:
ej veru aj mňa to vytáčalo - platili sme mesiac pozadu - potom o mesiac skôr v mesiaci za krorý to pripadalo - a nakoniec mesiac vopred-znamenalo to dvakrát platiť dupľu
sito
05.06.15,21:02
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností...
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke...
vie mi niekto definovat presne co znamena mesacne vopred ?
No proste mesiac vopred .
To znamená , že v januári zaplatíš tieto platby už za február
je to do 15 v danom mesiaci alebo ako si to mam vylozit ?
...do konca mesiaca ...ak je to cez SIPO ...
je mozne sa dohodnut (upravuje tuto moznost zakon ?) na platbe mesacne za dany mesiac a nie vopred ?
Nie ...
Dakujem !

...mesačné platby - zálohové - onoho času , keď do platnosti toto prišlo , tak sme zaplatili vtedy za dva mesiace ...;)
Za kalendárny , ktorý bol momentálne a potom ešte aj tá jedna platba vopred šla ...pokrútil som sa vtedy jak §§§...:rolleyes:
ej veru aj mňa to vytáčalo - platili sme mesiac pozadu - potom o mesiac skôr v mesiaci za krorý to pripadalo - a nakoniec mesiac vopred-znamenalo to dvakrát platiť dupľu

Zákon 182/1993 platí od 1.9.1993. Toto bolo v ňom uvedené:

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s prevádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu [§ 5 ods. 1 písm. b)].

(2) Na účel uvedený v odseku 1 poukazujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok dopredu tak, aby boli pokryté predpokladané náklady spojené s prevádzkou domu, údržbou, opravami, prípadne zlepšením spoločných častí domu a spoločných zariadení domu. Spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome v zmluve o spoločenstve [§ 7 ods. 4 písm. f)] alebo v zmluve o výkone správy [§ 8 písm. c)].

Keďže sme mali družstevný dom, družstvo na zákon kašlalo. Riadilo sa stanovami družstva, a tam bolo uvedené mesačná úhrada do 25. v bežnom mesiaci. V roku 2000 sme previedli viac ako 2/3 bytov do osobného vlastníctva. A až v roku 2007 správca požadoval jednu platbu naviac, teda dupľu, aby bola naplnená litera zákona.

Ak vlastník uhradí platbu 5.6., tak tá je už na júl. Ak by k 30.6 byt predal, daroval, atď. má u správy domu jednu zálohovú platbu naviac. Ak neuhradí v júni platbu, platbu naviac nemá, že?