Jarmila Barosova
14.12.10,13:16
Matka spolu s deťmi je vo finančnej tiesni. Existuje možnosť že by podiel poplatku maloletých detí bol odpustený?
Mária27
14.12.10,12:57
Pri dedení ide vlastne o súdne trovy (notár zastupuje súd), teda by sa mohlo požiadať o odpustenie poplatkov.
Jarmila Barosova
15.12.10,05:30
Ako a kde (u notára kde prebieha dedičské konanie, alebo rovno na súd)požiadať o odpustenie poplatkov, čo treba k žiadosti doložiť?
luja5
15.12.10,06:31
Ak môžem odporúčať, matka môže získať mnohé informácie na webovej stránke ministerstva spravodlivosti (MS) www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk/) v sekcii "Služby občanom".
Ak budú poplatky, tak okrem notárskych poplatkov podľa vyhl. MS č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov budú po právoplatnom ukončení dedičského konania nasledovať ešte súdne poplatky za konanie o dedičstve podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch. MS má aj svoje centrum právnej pomoci, na webovej stránke MS sú uvedené kancelárie centra, podmienky pre poskytnutie právnej pomoci (napr. materiálna núdza s podmienkami pre jej splnenie), postup pre uplatnenie žiadosti o oslobodenie od súdnych poplatkov a ďalšie informácie, ktoré by mohli byť pre matku užitočné.
Matka sa môže informovať aj u notára, aj na súde, keďže v prípade poplatkov pôjde o poplatky aj tam, aj tam.
doktor23
15.12.10,07:02
podľa môjho názoru to možné nie je, notár MUSÍ postupovať podľa vyhlášky o odmenách notárom a v nej nie je uvedená možnosť znížiť alebo odpustiť poplatky
Mária27
15.12.10,18:03
Vyhláška 31/1993 o odmenách a náhradách notárov je vydaná na základe § 95 ods. 3 Notárskoho poriadku, kde sa píše: (3) Výšku odmeny notára a spôsob jej určenia ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom. V § 97 je však uvedené: Spôsob odmeňovania notára za činnosť súdneho komisára upraví osobitný predpis. 7) Poznámka 7) Občiansky súdny poriadok.

Podľa § 137 občianskeho súdneho poriadku: Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, včítane súdneho poplatku, ... odmena notára za vykonávané úkony súdneho komisára a jeho hotové výdavky, odmena správcu dedičstva a jeho hotové výdavky, ...
Podľa § 138 občianskeho súdneho poriadku: (1) Na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery ....
Podľa § 148 občianskeho súdneho poriadku: (1) Štát má podľa výsledkov konania proti účastníkom právo na náhradu trov konania, ktoré platil, pokiaľ u nich nie sú predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov.


Nemám konkrétnu skúsenosť na oslobodenie trov konania vrátane notárskych poplatkov, preto som aj napísala, že by sa mohlo požiadať o oslobodenie. Vychádzam z toho , že po určení súdneho komisára štát platí aj notára ako sudcu (aj keď všetko vyberá notár), podobne ako znalcov a pod. - a žiada tie poplatky od účastníkov. Preto v zmysle § 148 OSP mi vychádza, že by sa v prípade odpustenia súdnych poplatkov mohli odpustiť aj notárske.
luja5
16.12.10,06:41
Uvažovala som, či mám aj ja vysvetliť, prečo aj podľa môjho názoru to nejde, aj keď môžem pridať slovíčko "asi". Lebo rovnako nemám skúsenosť s oslobodením od notárskych poplakov, len s trovami konania, ktoré okrem súdnych poplatkov zahŕňajú ešte aj všeličo iné. A tiež mám zaujímavú skúsenosť "notár ako súdny komisár verzus súd" (uvádzam ďalej mimo témy). Nuž ale keď mám takýto názor, asi sa patrí.
Podľa § 148 OSP: (1) Štát má podľa výsledkov konania proti účastníkom právo na náhradu trov konania, ktoré platil, pokiaľ u nich nie sú predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov.
Podľa § 140 OSP: (3) V konaní o dedičstve platí odmenu notára a jeho hotové výdavky dedič, ktorý nadobudol dedičstvo, ktoré nie je predlžené; ak je dedičov niekoľko, platia tieto trovy podľa vzájomného pomeru čistej hodnoty ich dedičských podielov. V ostatných prípadoch platí tieto trovy štát, ak ďalej nie je ustanovené inak.
V spojení §§ 140 a 148 OSP mi vychádza, že štát neplatí odmenu notára a jeho hotové výdavky v prípade uvedenom v prvej vete § 140 ods. 3. A ďalej mi vychádza, že pokiaľ by došlo k oslobodeniu od súdnych poplatkov, štát by nemal právo na náhradu tých trov, ktoré platil on/štát podľa druhej vety § 140 ods. 3, s prihliadnutím na pokračovanie vety "ak ďalej nie je ustanovené inak". V niektorých iných ust. OSP sú aj definované trovy platené štátom, ale notárske poplatky podľa prvej vety § 140 ods. 3 sa mi v nich nepodarilo nájsť (?).
Ďalej som sa opierala o to, že MS SR na svojej web-stránke v súvislosti s odpustením poplatkov uvádza § 138 OSP (v ktorom notárske poplatky nie sú uvedené) a zákon o súdnych poplatkoch (kde v ust. § 1 je odvolávka na sadzobník k prílohe k tomuto zákonu).
Pripúšťam, že z mojej strany ide o "akademickú" debatu a keďže si uvedomujem názorovú rozdielnosť, odporučila som dotazovateľke/matke o.i. obrátiť sa na niektorú z kancelárií centra právnej pomoci MS SR, prípadne na notára, aj na súd (najmä pre súdne poplatky, ktoré budú nasledovať a aj keď nie sú vysoké v porovnaní s notárskymi, aby ju to nezaskočilo, keďže je vo finančnej tiesni).

Len tak mimotemy k notárovi ako sudcovi (súdnemu komisárovi) – v našom prípade, keď sa uvažovalo o správcovi a tomu predchádzajúcim úkonom pre spravovanie pozostalosti v priebehu dlho trvajúceho a komplikovaného dedičského konania, zo súdu som sa dozvedela, že to môže riešiť aj notár ako súdny komisár a od notára zase, že súd. Nuž „babo (ja) raď :rolleyes: „.
Mária27
16.12.10,08:50
Pravdou je, že keď niečo zdedí, už má majetok. Videla som však aj rozhodnutie Ústavného súdu, kedy nechceli dedkovi odpustiť poplatky z dôvodu, že má dom - v ktorom býva - a Ústavný súd to zrušil.
V každom prípade nie je nič ľahšie ako spýtať sa na správnom mieste, porada nestačí.
Petra Nová
16.12.10,09:54
Pre luja5
Dobre si to odôvodnila. Ja by som zhrnula, že štát môže rozhodovať len o tom, čo jeho je.