peter_bindas
14.12.10,14:33
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Od júla 2009 som zamestnaný a popri tom aj podnikám . Chcem sa preto opýtať, ako to bude s odvodom do sociálnej poisťovne? Podnikám od roku 2008, a keďže v dobe začatia môjho podnikania som bol ešte študent, odvody do soc. poisťovne som neplatil. Zisky z môjho podnikania sú veľmi malé, ba až nulové. (minuloročný zisk cca 100 € (zisk-náklady)). Chcem sa preto opýtať ako to vlastne je? Budem platiť niečo do soc. poisťovne alebo nie? Za odpoveď vopred ďakujem.
zk24
14.12.10,13:39
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Od júla 2009 som zamestnaný a popri tom aj podnikám . Chcem sa preto opýtať, ako to bude s odvodom do sociálnej poisťovne? Podnikám od roku 2008, a keďže v dobe začatia môjho podnikania som bol ešte študent, odvody do soc. poisťovne som neplatil. Zisky z môjho podnikania sú veľmi malé, ba až nulové. (minuloročný zisk cca 100 € (zisk-náklady)). Chcem sa preto opýtať ako to vlastne je? Budem platiť niečo do soc. poisťovne alebo nie? Za odpoveď vopred ďakujem.

Hranica pre povinne odvody do SP SZCO nezavisi od vysky zisku ale od vysky prijmu (vynosov, obratu), co bude od 1.7.2011 3948,84 €. V skutocnosti mozes byt v strate a odvody budes platit. Zisk/strata nie je rozhodujuca.
peter_bindas
14.12.10,13:42
OK. A odvody platím, aj ked ich za mna platí zamestnávateľ? Doteraz som neplatil nič a niesom ani dlžníkom na sociálnom poistení.
peter_bindas
14.12.10,13:47
Suma 3948,84 € sa berie ako príjem z podnikania? Alebo celkovo spolu aj s príjmom od zamestnávateľa (mzda). Moje zisky z podnikania nepresahujú sumu 3948,84 €.
zk24
14.12.10,13:48
OK. A odvody platím, aj ked ich za mna platí zamestnávateľ? Doteraz som neplatil nič a niesom ani dlžníkom na sociálnom poistení.

Co sa tyka zdravotneho poistenia, existuje nieco ako subeh zamestnania a podnikania, kedy sa mozes rozhodnut o vyske preddavkov a vsetko sa ti vyrovna v rocnom zuctovani.

Co sa tyka socialneho poistenia, subeh zamestnania a podnikania "neexistuje" a si povinny platit odvody z oboch prijmov, nezavisle na sebe, samozrejme ak si "povinny". To znamena ze z poslednej znamej danovej povinnosti ti vysiel prijem vyssi ako 3948,84 € (plati pre DP 2010 a odvody od 1.7.2011).

Ak sa mylim opravte ma
zk24
14.12.10,13:50
Suma 3948,84 € sa berie ako príjem z podnikania? Alebo celkovo spolu aj s príjmom od zamestnávateľa (mzda). Moje zisky z podnikania nepresahujú sumu 3948,84 €.


Posudzuje sa prijem z podnikania samostatne.

Upozornujem, ze nejde o zisk, ale o prijem. Napr. ak mas trzby 4,000 € a naklady 3,500 €, dosahujes sice iba zisk 500 € ale tvoj prijem presiahol 3948,84 € a si povinny platit odvody. Ak si neprekrocil tento prijem, povinnost platit odvody do SP ti od 1.7.2011 nevznika.