Vivi
17.08.04,08:56
Dobry den,rada bz som sa poradila o nasledovnom probleme: zamestnanec si neprihlásil uplatnenie danoveho bonusu na dve maloleté deti pri začatí prac. pomeru (vo vyhlásení...zamestnaný od 04/04), manželka je nezamestnaná. Momentálne si požiadal o priznanie u zamestnávateľa (od 08/04). Ako možem riešiť "zabudnutú dobu"? Dá sa to nejako spätne, alebo uz len pri ročnom zúčtovaní dane? Ovplyvní "prihlásenie" detí nejako perceno poistného?Mám pocit, že ano, ale nie som si istá.....prosím, poraďte. Dakujem. :confused:
vladan
17.08.04,08:59
zabudnutú dobu môžte riešiť len v ročnom zúčtovaní dane. Na webe www.socpoist.sk si vyhľadajte vyhlásenie k zníženiu sadzby poistného, dajte to vyplniť zamestnancovi. vo vašom prípade bude zníženie sadzby poistného na starobné poistenie vo výške 1%.
Vivi
17.08.04,09:20
zamestnanec ma minimalnu mzdu - neodvadza DzP.danovybonus mu vyplatim z prostriedkov firmy anarok si uplatnim na miestne prislusnom danovom urade?Nemate s tym skusenosti?Dakujem...
janaGT
17.08.04,09:38
"Zabudnuté mesiace" mu zohľadníš v ročnom zúčtovaní, čo sa týka zníženia sadzby na starobné poistenie, tak vyplň tlačivo čo odporúča vladan, znižuješ mu sadzbu o 1 % tzn 2 deti po 0,5%, k tlačivu doporučeujem priložiť aj rodné listy detí. Čo sa týka tej ďalšej otázky, tak vo štvrťročnom prehľade uvedieš v kolónke D - suma vyplateného DB vyžiadaná od miestne príšlušného správce dane na poukázanie. Sumu ti vrátia na základe žiadosti.
jonnie
17.08.04,09:45
Danovy bonus - podla mojich teoretickych poznatkov treba ziadat na speci tlacive, ak nemate take preddavky, ako organizacia, ze si to z tych stiahnete a poukazete len rozdiel. Ale podla osobnej skusenosti jednej znamej - odporucili ju z danoveho uradu, vraj si to ma medzi mesiacmi vyrovnat - ze sa to da aj takto... tak neviem.
Janca
17.08.04,09:59
Je pravda, ze spravca alebo informator na DU Vam poradi aj lahsiu cestu, ako bez formalit vysporiadat niektore zalezitosti, len ci to bude tak aj o rok, dva, ked Vam pride kontrola a bude mat na to iny nazor.
Vivi
17.08.04,09:59
V mojom pripade mam styroch zamestnancov,ale kazdy ma pomerne nizku mzdu, takze si nemam danovy bonus z coho kompenzovat....
vladan
17.08.04,10:05
keďže nemáš možnosť kompenzácie, tak pre rýchlejšie vyrovnanie preplatených daňových bonusov odporúčam podať žiadosť o vrátenie na DÚ, tlačivo nájdeš na www.finance.gov.sk , tam sú formuláre, alebo tlačivá. Daňový úrad ti vráti peň. prostriedky do 8 dní od podania žiadosti.
Pekný deň
vladan
17.08.04,10:31
ešte by som dodala k odpovedi janaGT, že k vyhláseniu na zníženie sadzby starobného poistenia, nemusíš mať žiadne dokumenty (rodné listy detí a pod.) - toto dokladovanie nie je ukotvené v zákone o sociálnom poistení, ale až podľa zákona o dani z príjmu ti musí zamestnanec dokladovať nárok na daňový bonus. Je to § 37 ods. 2 zákona o dani z príjmu.
Vivi
18.08.04,06:57
Este ma tak napadlo - co s tym 1% ulavy na starobnom poisteni za mesiace, ktore uz presli? Uz je to pase?
vladan
18.08.04,08:11
noooo, keď tak rozmýšľam, dalo by sa všetko! Ale viete koľko je s tým práce? :-))) Bolo by potrebné prepočítavať jeho mzdu odkedy by si chcel nárokovať to zníženie, to by ti dalo práce s prepočtom miezd, potom s odvodmi do sociálnej poisťovne, opravné výkazy by si musela zasielať. ak by si prepočítala mzdu, tak by ti vyšla aj iná výška dane, tak by si musela podávať opravný štvrťočný výkaz na preddavky na daň. A na záver, by si musela douhradiť mzdu zamestnancovi.
Takže neodporúčam uplatňovať mu tú úľavu pozadu, ale ak by si veľmi chcela tak sa nato daj. Myslím, že v zákone o sociálnom poistení nie je nikde napísané, že to nemôžeš robiť spätne, ale odôvodnenie pred SP by som mala asi také, že si mu to nenatypovala do mzdy (tú úľavu) a zistila si to až 3 mesiace po obdržaní toho vyhlásenia k zníženiu sadzby starobného poistenia :-)))
Ale koniec-koncov si myslím, že to je chyba zamestnanca, že "trošku" neskôr oznámil zamestnávateľovi, že sa stal otcom, čiže nastala nejaká zmena v informáciách, ktoré mu podal o svojej osobe a taktiež o svojej rodine.
ale konečné rozhodnutie nechám na teba, ja osobne by som do toho nešla - nemám rada opravy, a musíš uznať, že to nebola tvoja chyba :-)
pekný deň
ANNA
18.08.04,08:47
Tiež si myslím, že prerábanie spätne miezd je náročnejšie a pracné. A k tomu ak si to zapríčinil zamestnanec. A daň si zohľadní v ročnom zúčtovaní ( a bude mať preplatok z čoho sa určite poteší )
ANNA
18.08.04,08:54
A ešte k vrátenie daňového bonusu z DÚ. Z jednej z firiem zamestnávajú viac zamestnancov, ktorý majú viac detí a daňový bonus je väčší ako preddavky. Pri podanávaní prehľadu vypisujem aj žiadosť o vrátenie rozdielu a doteraz ho vždy bez problémov vrátili.
7Ingrid7
19.08.04,14:03
A co v pripade, ak zamestnavatel spravi chybu a omylom uplatnuje Danovy bonus? Dovoluje legislativa opravu tejto chyby v aktualnom mesiaci, kedy nato zametnavatel prisiel, alebo je striktne legislativou dane, ze sa to da opravit az v Roc. zuct. dane prip. v Danovom priznani?
vladan
20.08.04,06:26
Ingrid dovoľ otázku. Ako je možné že zamestnávateľ spravil chybu v uplatňovaní daňového bonusu? To nemáš podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov? Lebo tam si to vyplňuje zamestnanec, či bude mať daňový bonus alebo nie. A keď ti to vyplnil zle, resp. daňový bonus mu neplatí (už z akéhokoľvek dôvodu), tak nevidím dôvod, prečo by si mala ako zamestnávateľ spraviť chybu. Alebo vyhlásenie nemáš podpísané a uplatňovala si daňový bonus na základe čoho???
Fajn, ak si uplatňovala daňový bonus a nemala si ho uplatniť, tak by si mala:
1. prerobiť mzdy, čím ti vznikne nedoplatok na dani z príjmu - rozdiel douhradíš DÚ
2. zamestnanec ti musí "vrátiť" daňový bonus, o ktorý sa mu krátila výška dane z príjmu
3. poslať opravné štvrťročné prehľady o zrazených preddavkoch na daň z príjmu a to mesiacov (štvrťrokov), v ktorých si urobila chybu
Pekný deň
7Ingrid7
20.08.04,09:17
Dakujem za odpoved.

Chyba na strane zamestnavatela vznikla tym, ze mzdarka zabudla zamestnancovi zrusit narok na danovy bonus /lebo si v priebehu roku vymenili narok manzelia medzi sebou/. Cize aj napriek tomu, ze to mala vo Vyhlaseni spravne, fyzicky to bolo uplatnovane... A este k tomu vsetkemu, zamestnanec ukoncil PP.
Ja som jej navrhovala, aby mu vystavila Potvrdenie o zdan. mzde s uvedenim danoveho bonusu aky mal byt /alebo aj skutocne uplatnenym/ a cela danova povinnost by sa vysporiadala pri podani danoveho priznanie. Co by samozrejme znamenal nedoplatok na dani... , ktory by v konecnom dosledku mal byt taky isty ako keby vykonala tie opravy vramci kal. roka - v akt. mesiaci /kedze mame rovnu dan/....
vladan
20.08.04,09:28
... no to ti nezávidím (teda kolegyni), ešte keď u vás nepracuje ten zamestnanec - bude problém dorovnať tú "nezaplatenú daň". Lebo len vystavením správneho Potvrdenie o zdaniteľnej mzde to nevyriešiš. Musíš opraviť aj štvrťročné výkazy a uhradiť "nedoplatok".
... ak to nejak vyriešite, tak daj vediet, dosť ma to zaujíma :-)
Pekný deň
daria
27.08.04,14:58
Ešte k daňovému bonusu, mám pracovníka, ktorý si požiadal o priznanie daň.bonus, je slobodný zapísaný v rodnom liste dieťaťa ako otec, no nie
je s manželkou dieťaťa zobratý. Aký doklad od neho potrebujm.
Mám rodný list dieťaťa, čestné prehlásenie od matky dieťaťa, že ona si daňový bonus na dieťa neuplatňuje a že žijú v spoločnej domácnosti. Stačí mi to?
Ďakujem.
janaGT
30.08.04,08:54
Ešte k daňovému bonusu, mám pracovníka, ktorý si požiadal o priznanie daň.bonus, je slobodný zapísaný v rodnom liste dieťaťa ako otec, no nie
je s manželkou dieťaťa zobratý. Aký doklad od neho potrebujm.
Mám rodný list dieťaťa, čestné prehlásenie od matky dieťaťa, že ona si daňový bonus na dieťa neuplatňuje a že žijú v spoločnej domácnosti. Stačí mi to?
Ďakujem.
Nech ti to podpíše aj vo vyhlásení.
vladan
30.08.04,10:15
Doklady k daňovému bonusu, ktoré pýtam od zamestnancov ja:
- rodný list
- vyplniť vyhlásenie k zdaneniu príjmov, kde uvedie, že si uplatňuje na dieťa daňový bonus,
a ešte:
- ak dieťa navštevuje strednú alebo vysokú školu, tak potrebuješ dokladovať štúdium potvrdením o návšteve školy
alebo
- postačí potvrdenie od príslušného úradu, ktorý vypláca rodinné prídavky
Pekný deň
zuzana11
30.08.04,12:34
Ja vyžadujem to isté ako Vladan, nikde v zákone nie je napísané, že treba potvrdenie od druhého z manželov. Veď ten kto si uplatňuje DB podpisuje Vyhlásenie a zaväzuje sa , že udáva správne údaje.