faethor
14.12.10,14:53
Dobrý deň , mám otázočku končím školu a chcem v práci prejsť na dohodu z ps úväzku aby som sa mohol venovať len jej čo najviac a keďže nechcem aby mi zbytočne ubehol čas tak kvôli dôchodku sa chcem zaevidovať na úrade práce a keďže už mám odrobených vyše 5 rokov tak mám nárok aj na dávku v nezamestnanosti .Otázka je nebudú sa na mňa pozerať ako na debila keď tam dôjdem a zaregistrujem sa a zároveň im oznámim , že na dohodu budem robiť v tej istej firme .Nerobí to problém ? Nebudú sa vypytovať na to prečo už nerobím na ps a nepovedia , že nemám nárok na dávku lebo je to moja vina , že som prešiel na dohodu z plného skráteného úväzku z neurčitou dobou . Môžem bez problémov tam prísť , poberať tie 4 mesiace dávku a robiť na dohodu po tú maximálnu hranicu aká je určená nejakých 130 eur . Je to síce možno prostá otázka ale vôbec nemám skúsenosti z týmito úradmi nerád by som po prejdený na dohodu zistil , že ma pošlú do zadku na úrade , účty treba platiť stále .
Ďakujem za odpoveď :D
Katy a R
14.12.10,14:35
V podstate to môžeš urobiť ...(neviem síce, čo je ps úväzok .. predpokladám normálny PP:confused: - asi chceš skončiť ..)
Ale predtým by som doporučila pozrieť zák o SP - kedy je nárok na dávku v nezamestnanosti:confused: .. okrem dostatočnej doby poistenia - iba vtedy, ak si v evidencii UoZ na UPSVaR - a tam tiež treba spĺňať určité podmienky;) - hranica príjmu, potvrdenia, hlásenie sa, .. - použi vyhľadávač;) (dôvod vyradenia)

no a toto "kvôli dôchodku sa chcem zaevidovať na úrade práce" .. nechápem:confused:
... pretože ak budeš v evidencii UPSVaR .. tak by si si musel platiť dôchodkové poistenie sám, aby sa ti mohlo toto obdobie počítať do dôchodku. (a je to najdrahšie poistenie!!!)

nemusíš zadávať viackrát ...
faethor
14.12.10,15:17
V podstate to môžeš urobiť ...(neviem síce, čo je ps úväzok .. predpokladám normálny PP:confused: - asi chceš skončiť ..)
Ale predtým by som doporučila pozrieť zák o SP - kedy je nárok na dávku v nezamestnanosti:confused: .. okrem dostatočnej doby poistenia - iba vtedy, ak si v evidencii UoZ na UPSVaR - a tam tiež treba spĺňať určité podmienky;) - hranica príjmu, potvrdenia, hlásenie sa, .. - použi vyhľadávač;) (dôvod vyradenia)

no a toto "kvôli dôchodku sa chcem zaevidovať na úrade práce" .. nechápem:confused:
... pretože ak budeš v evidencii UPSVaR .. tak by si si musel platiť dôchodkové poistenie sám, aby sa ti mohlo toto obdobie počítať do dôchodku. (a je to najdrahšie poistenie!!!)



Ahá ved vravím niesom odborník :-) v podstate mi ide o to aby som mohol tie štyri mesiace poberať dávku a robiť popritom na dohodu , lebo na stránke soc poisťovne píšu

Nárok na dávku v nezamestnanosti má:
Uchádzač o zamestnanie, ktorý splnil nižšie uvedené podmienky nároku na túto dávku.
Povinne poistená osoba v nezamestnanosti - zamestnanec:

fyzická osoba v pracovnom pomere,

Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní ja mám 5 rokov takže nárok mám , dávku som si platil ten ps je plný skrátený úväzok , tak teda kvôli dávke sa tam prihlásim a môžem odrobiť 65 % v hrubom zo životného minima na dohodu popri poberaní dávky . To viem , len nikde som nenašiel nič také , že keď skončím vo firme , pôjdem sa zaevidovať na úrad práce a následne budem na dohodu robiť v tej istej firme z ktorej som odišiel .Lebo normálna možnosť je taká , že popri poberaní dávky môžem odrobiť na dohodu , je mi jasne , že keby to bolo v inej firme tak je to v poriadku ale keď to bude v tej istej z ktorej budem mať zrušenú pracovnú zmluvu tak či je to v pohode a či mi nepovedia , že nemôžem poberať dávku lebo by im to pripadalo , že chcem zneužiť systém a bla ,len ide o to , že dovolenky toľko nie je a peniaze treba mať .Takže je to jediná možnosť ako dokončiť školu.Hm pokúsim sa ešte dočítať sa .:)
faethor
14.12.10,15:19
poistenie v nezamestnanosti
Katy a R
14.12.10,15:28
Ak neprekročíš príjem, a budeš všetko robiť ako treba;), tak ťa nevyradia... ale treba najskôr ukončiť PP, zaevidovať sa .. a až potom (neskôr)urobiť dohodu .. a včas nahlásiť (lebo aj to by mohol byť dôvod na vyradenie)
faethor
14.12.10,15:47
Ak neprekročíš príjem, a budeš všetko robiť ako treba;), tak ťa nevyradia... ale treba najskôr ukončiť PP, zaevidovať sa .. a až potom (neskôr)urobiť dohodu .. a včas nahlásiť (lebo aj to by mohol byť dôvod na vyradenie)


Dakujem , takže teoretický skončím 31.1 , 10.2 urobím dohodu a spýtam sa na úrade keď sa pôjdem do 7 dní zaevidovať , že do kedy im to mám nahlásiť a keď mi povedia dátum tak im to nahlásim , takže ked dodržím všetky ich pravidla a budem sa nahlasovať , že si hľadám robotu tak by to malo byť ok . díki ;)
mimi3
14.12.10,15:53
Keď skončíš 31.1 a hlásiť sa chceš 10.2. tak ako je to do 7 dní?
A čo sa týka dohody pri evidencii ju už môžeš mať. Ale musíš v žiadosti túto skutočnosť uviesť. To že sa musí nahlasovať dopredu pred začatím zárobkovej činnosti platí keď si už evidovaný a ideš zároveň pracovať na dohodu.
mimi3
14.12.10,15:56
Asi som zle pochopila tú postupnosť. Končíš 31.1. do 7 dní sa hlásiš, keď budeš mať dohodu od 10.2. tak ju nahlásiš najneskôr 9.2. Ale to platí že ju môžeš mať už pri evidencii na ÚP.
faethor
14.12.10,15:59
Keď skončíš 31.1 a hlásiť sa chceš 10.2. tak ako je to do 7 dní?
A čo sa týka dohody pri evidencii ju už môžeš mať. Ale musíš v žiadosti túto skutočnosť uviesť. To že sa musí nahlasovať dopredu pred začatím zárobkovej činnosti platí keď si už evidovaný a ideš zároveň pracovať na dohodu.

nie 10.2 to je tá neskôr uzatvorená zmluva :D , tých 7 dní je jasné , že do 7 .2 , len povedzme do 7.2 by som sa spýtal na úrade do kedy musím ohlásiť uzatvorenú dohodu toho 10.2:)
faethor
14.12.10,16:00
Asi som zle pochopila tú postupnosť. Končíš 31.1. do 7 dní sa hlásiš, keď budeš mať dohodu od 10.2. tak ju nahlásiš najneskôr 9.2. Ale to platí že ju môžeš mať už pri evidencii na ÚP.

Ok

ešte niečo neviete náhodou tých 136,52 € je v hrubom či čistom ?

vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresiahne stanovenú sumu 136,52 €. (uchádzač o zamestnanie preukazuje skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny zo zárobkovej činnosti v pravidelných mesačných intervaloch vždy za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu; ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti prekročí sumu 136,52 €, uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie).
mimi3
14.12.10,16:15
Asi bude lepšia tá možnosť čo si uviedo že uzatvoríš dohodu po zaevidovaní nahlásiš ju jeden deň pred začatím práce na dohodu a potom budeš dokladovať každý mesiac príjem z dohody.
mimi3
14.12.10,16:44
Podľa mňa je tých 136,52 v hrubom.
veronikasad
14.12.10,20:45
Ok

ešte niečo neviete náhodou tých 136,52 € je v hrubom či čistom ?

vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresiahne stanovenú sumu 136,52 €. (uchádzač o zamestnanie preukazuje skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny zo zárobkovej činnosti v pravidelných mesačných intervaloch vždy za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu; ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti prekročí sumu 136,52 €, uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie).
Ak budeš mať u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov - tak v čistom, lebu žiadnu daň nezaplatíš. Inak v hrubom.
Kat Ka
15.12.10,08:40
ahoj Veronika, mozem s tebou "podebatit?" :-)
Zamestnavatel by mu mal aj pri dohode strnut dan, a on si ju potom moze pytat spat od Danoveho uradu v danovom priznani - ak splni ostatne podmienky, bude mu tato zrazkova dan vratena.
On teraz na UPSVaR zaniesie predpokladam vyplatnu pasku, kde bude mat uvedenu hrubu mzdu cca 168,-€ (168 - 19%daň = 136,08€ v cistom). Nebude mat s tym problem na UP? Lebo 168 je viac ako 136. Ci sa mylim?
ivka70
15.12.10,08:49
ahoj Veronika, mozem s tebou "podebatit?" :-)
Zamestnavatel by mu mal aj pri dohode strnut dan, a on si ju potom moze pytat spat od Danoveho uradu v danovom priznani - ak splni ostatne podmienky, bude mu tato zrazkova dan vratena.
On teraz na UPSVaR zaniesie predpokladam vyplatnu pasku, kde bude mat uvedenu hrubu mzdu cca 168,-€ (168 - 19%daň = 136,08€ v cistom). Nebude mat s tym problem na UP? Lebo 168 je viac ako 136. Ci sa mylim?

Bude s tym mat problemy, pri sume 168 EUR ho vyradia z evidencie.
veronikasad
15.12.10,08:55
ahoj Veronika, mozem s tebou "podebatit?" :-)
Zamestnavatel by mu mal aj pri dohode strnut dan, a on si ju potom moze pytat spat od Danoveho uradu v danovom priznani - ak splni ostatne podmienky, bude mu tato zrazkova dan vratena.
On teraz na UPSVaR zaniesie predpokladam vyplatnu pasku, kde bude mat uvedenu hrubu mzdu cca 168,-€ (168 - 19%daň = 136,08€ v cistom). Nebude mat s tym problem na UP? Lebo 168 je viac ako 136. Ci sa mylim?Tak ako ti napísala Ivka, uchádzač o zamestnanie môže dosiahnuť max. príjem 136,52€. Ak má podpísané vyhlásenie, je to v čistom, inak je to jeho max. hrubá mzda. Zamestnanec odovzdáva na UPSVaR kopiu výplatnej pásky a od zamestnávatela potvrdené tlačivo o výške príjmu za prísl. kal. mesiac. Ak prekročí príjem, vyradia ho z evidencie UP.

Ak má zrazenú daň, nepýta si ju od DU zamestnávatel, ale podaním daňového priznania samotný zamestnanec.
Kat Ka
15.12.10,09:08
Ahojte dievcence. Dakujem za reakciu. Ano, DP si musi podat zamestnanec sam (v mojom texte sa to nejak zlialo dokopy :-). Takze pre ucel nevyradenia z evidencie UP je nutne dosiahnut odmenu na dohodu len do 136,- v hrubom. Dakujem este raz, pekny den!