dalilada
14.12.10,15:05
Existuje nejaký metodický predpis na účtovanie trojstranného obchodu? Ak účtujem (metóda A) u 1. odberateľa riadne príjem tovaru, je to vlastne na základe príjemky do skladu na DAL 132 a výdaj na MD na základe výdajky, ktoré však nemôžem vystaviť, pretože tovar v podstate firma nevidela. Poradí niekto? Ďakujéééém.:)
dalilada
14.12.10,15:15
... alebo aspoň potvrdiť, že účtovanie s príjmom na sklad, je to správne....
dalilada
15.12.10,18:47
Existuje nejaký metodický predpis na účtovanie trojstranného obchodu? Ak účtujem (metóda A) u 1. odberateľa riadne príjem tovaru, je to vlastne na základe príjemky do skladu na DAL 132 a výdaj na MD na základe výdajky, ktoré však nemôžem vystaviť, pretože tovar v podstate firma nevidela. Poradí niekto? Ďakujéééém.:)

Vedel by niekto????
Rozalka
15.12.10,19:02
Účtujem trojstranný obchod, na 131 mám otvorený AÚ, aby som to mala zvlášť.
Faktúra tovar ...................... 131A/321
Faktúra preprava ................. 131/321
Interný doklad - príjem tovaru: 132/131A + 131
Interný doklad - predaj tovaru: 504/132

Samozrejme, tovar nevidíme, ale takto to účtujem.
dalilada
15.12.10,19:07
Ďakujem krásne, ale vystavuje sa v tom prípade príjemka a výdajka?
Rozalka
15.12.10,19:10
Ja by som toto asi preskočila, no ak vystavujete pre ostatné prípady, vystavila by som aj tu.
dalilada
15.12.10,19:17
Ide o to, že k trojstrannému obchodu pravdepodobne nedošlo a v účtovníctve sa skúma, kde sa tovar "podel". Preto ta príjemka a výdajka v podstate by mala dokazovať, či sa tovar ocitol na sklade u 1. odberateľa, alebo nie. Je to zamotané, preto som chcela vedieť nejaký pokyn alebo smernicu, o ktoré by sa dalo oprieť - hlavne kvôli pohybu v sklade.
Rozalka
15.12.10,19:27
Nepochopila som celkom, ako že k nemu nedošlo? len faktúry sa vyhotovili a fakt tovar neexistuje? veď je nejaký prevozný doklad, tak sa to dá zistiť, odkiaľ ---- kam, či nie?
dalilada
16.12.10,09:27
Doklad o prevoze neexistuje. Vraj osobne previezol -spoločník alabo konateľ, alebo... - ibaže 2. odberateľ nič neprevzal, teda tvrdí, že nič neprevzal a o ničom neúčtoval - nepriznal DPH. Preto len si potrebujem nejako odôvodniť účtovanie, pretože účtovanie príjemkou na sklad by bolo v poriadku v prípade nadobudnutia tovaru z iného ČŠ, ale pri trojstrannom obchode mi to príde diskutabilné, práve kvoli tej preprave - ide mi čisto o správne zaúčtovanie skladu, i keď v konečnom dôsledku ide o problém DPH. Preto som chcela nejaké opretie sa o zákon, predpis, pokyn... ohľadom celej evidencie trojstranného obchodu. Viem že sa to účtuje ako v príspevku č. 4, kým nebol problém, tak som sa nezamýšľala.
KEJKA
16.12.10,09:33
účet 132 sa analyticky môže členiť. Preto je správne osobitne 132xx využívať pre 3T obchody bez príjemok a výdajok.
Doklady o ich uskutočnení však musia byť k dispozícii - faktúry, ich kópie, potvrdenia o prevzatí, preprave - celý obeh dokladov má byť popísaný v internej smernici o obehu dokladov aj s príslušnými podpisovými vzormi.
Pri dodržiavaní internej smernice by sa našiel bod, kde nastala chyba.
V tvojom konkrétnom prípade ti na diaľku ťažko poradíme. Ak však máte dôkazy pre svoje účtovné prípady, chyba môže byť iba u odberateľa, ktorý nedodanil a vyhovára sa, že tovar nedostal. Že by ho ani nezaplatil?
dalilada
16.12.10,09:44
Tá analytika má zmysel. Len sa obávam, že práve tá príjmka, ktorá vystavená bola, dokazuje, že nešlo o trostranný obchod, ale nadobudnutie, najmä, keď neexistuje doklad o preprave. Preto sa stále pýtam na ten predpis, či bolo potrebné vystaviť príjemku na sklad alebo nie. Ale asi také presné postupy nie sú nikde obsiahnuté -úpenlivo som hľadala :-) a ide skôr o interné predpisy firmy. Ďakujem krásne za odpovede všetkým.
KEJKA
16.12.10,09:46
samozrejme - všetko čo popisuješ - sa týka nutnosti mať na to internú smernicu.
Ak bola v rozpore so zvyklosťami vo firme vystavená príjemka, treba tovar hľadať na sklade, ak neexistuje, tak zúčtovať manko.
Reklasifikovať pôvodný 3T obchod na intrakomunitárne nadobudnutie.