bsbs
14.12.10,15:46
Dobrý deň.

Dostal sa mi do rúk čerstvý Protokol z daňovej kontroly dani z príjmu FO. Kontrola nenašla v účtovníctve podnikateľa žiadnu chybu, no napriek tomu v nej konštatovala, resp. zistila rozdiel na dani, oproti podanému daňovému priznaniu.
Ako k tomu prišla ? Rozum mi zastal. Vydelila priznané tržby s priznanými výdavkami z podaného daňového priznania. Týmto výpočtom vznikol koeficient napr. 16,63%. Podnikateľ v zápisnici o ústnom pojednávaní uviedol, že jeho obchodná marža je DO 17%. Tento fakt stačil daňovým pracovníčkam na to, aby o rozdiel 17 - 16,63 = 0,37% zvýšili tržby za predaný tovar.
Neviem si predstaviť, keby podnikateľ povedal, že jeho obchodná marža je DO 25%. Mohol by to všetko zabaliť a skončiť s podnikaním.
Čo si Vy, milí poraďáci myslíte o tom a ako sa proti iniciatívnym byrokratom brániť?
Paula
14.12.10,15:34
Dobrý deň.

Dostal sa mi do rúk čerstvý Protokol z daňovej kontroly dani z príjmu FO. Kontrola nenašla v účtovníctve podnikateľa žiadnu chybu, no napriek tomu v nej konštatovala, resp. zistila rozdiel na dani, oproti podanému daňovému priznaniu.
Ako k tomu prišla ? Rozum mi zastal. Vydelila priznané tržby s priznanými výdavkami z podaného daňového priznania. Týmto výpočtom vznikol koeficient napr. 16,63%. Podnikateľ v zápisnici o ústnom pojednávaní uviedol, že jeho obchodná marža je DO 17%. Tento fakt stačil daňovým pracovníčkam na to, aby o rozdiel 17 - 16,63 = 0,37% zvýšili tržby za predaný tovar.
Neviem si predstaviť, keby podnikateľ povedal, že jeho obchodná marža je DO 25%. Mohol by to všetko zabaliť a skončiť s podnikaním.
Čo si Vy, milí poraďáci myslíte o tom a ako sa proti iniciatívnym byrokratom brániť?



Vieš, ako už často bolo písané : všetko je o človeku. Aj o tom vašom, ktorému stačilo,že.... Kedysi dávno som tu písala o kontrole, ktorá mala podobu nedávno niekym na Porade vtipne nazvanú "ako v americkom filme - dobrý a zlý". Prišli dve kontrolórky v tandeme. Jedna u nás už kontrolu robila, všetko v poriadku a aj pri tej druhej kontrole nemala problém. Druhá časť tandemu, čerstvá mladá pracovníčka, problém mala - do dnešného dňa netuším aký - ťahala ho 3 mesiace, pokazila kopcu ľudí Vianoce, pošahala nervové sústavy. To jej asi stačilo k osobnému šťastiu, veselším Vianociam....niekto si dá ráno pohár džúsu pre zdravie, ona na dobitie energie potrebuje asi ublížiť, hm. Napriek tomu pármesačnému napínaniu nervov a času, kontrola vyšla pekne na veľkú nulu - a ani to inak nemohlo byť, firma kľučky nerobila a robiť nemieni.
K Tvojmu príspevku mám v tom to momente iba :eek:. Takéto zjednodušené počty kontroly, či porovnanie prerátania a vyhlásenia .....no, rada si počkám na vyjadrenie poraďákov.
KEJKA
14.12.10,16:42
inak - ten postup je práve americko-kanadský systém. na základe zistenej marže - obvyklej na trhu, v rovnakom odvetví sa vypočíta matematický základ dane a dorubuje sa daň. podobne sa všeobecne vie, či a aké prepistné sa dáva, takže rovno, ak nie sú priznané tzv. "tipy"= sprepitné, tak sa dodaňuje.
Možno to bola iniciatíva podľa toho vzoru, u nás však nemá - myslím - oporu v legislatíve. Síce - dá sa povedať, že má, lebo v zákone je nejaká formulácia, že na zistenie základu dane správca môže použiť pomocné prostriedky /nie presne tak, ale význam je rovnaký/.
Podľa mňa - treba sa odvolať.
Obvyklá marža do 17%, ale sú aj akciové predaje, uznané reklamácie - uviesť pár príkladov, ktoré tú obvyklú maržu znižujú.
thalia13
21.03.11,12:19
ahojte poradáci prosím o radu, pred skoro dvoma mesiacmi sme mali danovú kontrolu do dnešného dňa nemáme výsledok kontroly, dokedy maju termín aby nám ho dali?
KEJKA
21.03.11,12:34
kontrola končí podpísaním protokolu, ako vieš, že skončila?
thalia13
21.03.11,12:38
teraz som sa dočítala v zákone ze môže trvať aj pol roka, odkedy sme sa stretli s danovákmi nemáme od nich žiadne informácie, nespísali ani zápisnicu o pojednávaní, ked nemáme protokol tzn ze danová kontrola ešte trva?
KEJKA
21.03.11,12:41
áno. Môžeš sa ísť opýtať, prečo.
thalia13
21.03.11,12:52
môžem ešte otazočku, kontrola nám prišla preto lebo nám DU zrušil registráciu kvôli tomu, že nevykonávame ekonomickú činnosť, v rozhodnutí sa píše, že sme boli povinný do 10 dní od skončnia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať DU osvečenie o registrácii, tzn iba kartičku IČ DPH (tu druhu si nechávame však? pretože platci dane z príjmov sme stále nie?) kontrolori nám tvrdili, že stále ostávame platcami DU pokial neskončí kontrola, ale v zákone sa píše, že posledné zdanovacie určí DU a po nom už nie sme platcami však?
KEJKA
21.03.11,16:32
nerozumiem, ak máš rozhodnutie, tak je právoplatné - pozri na konci poučenie, či si sa mohla odvolať. Kartičku treba vrátiť, DPH vysporiadať.
Ak rozhodnutie nemáš, tak kontrola neskončila, neviem ktorá z tých možností vlastne platí.
thalia13
22.03.11,08:56
máme rozhodnutie a nedalo sa voči nemu odvolať, kartičku som vratila, aj podala posledné DP, dočítala som sa tu na porade, že kedysi ked sa zrušila registrácia vždy na konci musela byť kontrola, tak to chlapci z DU asi maju po starom
KEJKA
22.03.11,09:04
nemusí a ak je, tak je to kontrola na DPH a to je osobitný protokol.
thalia13
22.03.11,09:18
dakujem veľmi pekne za pomoc :)