Volvox
29.11.05,11:23
Ahojik, potrebujem pomoc s takymito pripadmi:

Pre slovenskú sro vykonáva na DOVP prácu občan ČR:
1. vykonáva ju na území SR
2. vykonáva ju na území ČR

Ako to bude v týchto prípadoch s odvodmi do SP?
Viem že v 1. prípade ho prihlásim u nás a odvádzam odvody ale ako to bude v 2. prípade keď tú prácú vlastne vykonáva na území iného štátu?

Díky
Monika Kováčová
29.11.05,11:01
Podľa mňa je podstatný zamestnávateľ občana. Ak je zamestnávateľ SR, tak jednoznačne odvádza do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne v SR. Ale pozor, ty uvádzaš, že ide o DOVP. V tomto prípade je postup nasledovný: Prihlásiť na Registračnom liste FO do sociálnej poisťovne dohodára najneskôr v deň nastúpenia do práce (pred začatím pracovnej doby), odvádzať za neho len úrazové poistenie! (po vystavení mzdy)
cepeva
29.11.05,11:03
Ahoj,
podla mojho nazoru je dolezite, ci je zamestnany v slovenskej spolocnosti. Ak ano, tak aj v druhom pripade ho musis zahlasit do SP a pokial je to dohoda o vykonani prace, tak platis ako zamestnavatel len urazove poistenie za tohto zamestnanca.
Volvox
29.11.05,11:11
Aj ja som toho názoru. Toto som všetko vedel tento postup veď som to aj tak robieval len ma raz poplietli na SP. Už som o tom raz písal: http://www.porada.sk/t8577-dochodca--odvody-do-sp-a-zp.html
Ale aj tak dík.
Monika Kováčová
29.11.05,11:15
Nedaj sa popliesť. Na SP niekedy mám pocit, že to robia zámerne. Pápá.
Jana Motyčková
29.11.05,11:49
Keďže vstupom do EÚ na nás platia zákony EÚ a majú pred našimi prednosť, tak podľa týchto zákonov na českého občana pracujúceho pre slovenskú firmu v Čechách platia české zákony (sociálne a zdravotné poistenie). Inštitúciou, ktorá určuje príslušnosť k uplatniteľnej legislatíve (ktorého štátu) je Sociálna poisťovňa.
Volvox
29.11.05,12:11
No díky Somij si ma teda vôbec nepotešila :mee:.
Monika Kováčová
29.11.05,12:14
No díky Somij si ma teda vôbec nepotešila :mee:.

Sa nedivím. Počujem resp. čítam prvýkrát niečo také.
Jana Motyčková
29.11.05,12:30
Na porade sme to už rozoberali viackrát. My robíme mzdy pre čechov, ktorí sú zamestnaní na Slovensku aj v ČR a odvádzame odvody podľa českých predpisov do Čiech, mali sme z Čiech aj kontroly (SP aj ZP).
Volvox
29.11.05,12:35
No hej a teda aký by mal byť postup? Registrovať sa v ČR na SP? ZP sa ma netýka.
Mám rád úradníkov :mad:. Kvôli jednej dohode na jeden mesiac, zbytočné papierovačky.
Ružena
29.11.05,19:25
Dôležité je ešte vedieť, či ten občan ČR pracuje aj v ČR aj v SR t.j. či sa jedná o súbeh zamestnaní a či má povolenie od našich úradov k výkonu práce ako cudzinec. Ak ano, musí si vybaviť formulár E101 v ČR l(ebo je občan ČR), kde mu bude potvrdené, akým zákonom podlieha či ČR alebo SR. Ak ČR, slov.fy musí posielať odvody do ČR podľa ich predpisov.
Jana Motyčková
30.11.05,06:50
Dôležité je ešte vedieť, či ten občan ČR pracuje aj v ČR aj v SR t.j. či sa jedná o súbeh zamestnaní.
V tomto prípade, keďže pracuje pre slovenskú firmu v ČR, nie je podstatné, či má aj iný PP v ČR. Podlieha českým sciálnym predpisom. So zvyšnou časťou odpovede súhlasím.
Magma
16.12.05,04:31
A pokiaľ je to občan Maďarska, ktorý má u nás, teda v slovenskej firme dohodu o vykonaní práce? Ani neviem či má pracovný pomer v Maďarsku, zrejme áno...