Iveta20
29.11.05,11:52
Potrebovala by som poradiť.
Podľa účtovnej evidencie mám na sklade tovar v hodnote cca 7 milionov Sk. Všetko sa to hromadilo od začiatku firmy, t. j. r93. Ja som nastúpila r.2004 a chcela som to zmeniť, pretože v skutočnosti v sklade nájdete tak max. tovar za 100 000:confused:
Tento rok už konateľ súhlasil, preto sa chcem opýtať:
1. Keď si stanovím vnútornú smernicu, že čo je prirodzený úbytok (obchodujeme s ovocím a zeleninou) je jedno v akej výške to dám, alebo ma limituje nejaký zákon? Účtujem 504/132AE? Musím to nejak osobitne evidovať?
2. Manká a škody - sú pripočítateľnou položkou? Môžem dať, že nám umrzol nejaký tovar nad normu?
3. Jeden dodávateľ povedal, že zníženie stavru robia tak, že:
zoberú 400 kg tovaru po 5Sk/1 kg, ale nahodia 500 kg po 4 Sk /1 kg?
Je to normálne z hľadiska účtovníctva a daní?
Ďakujem
ilona
29.11.05,11:06
Nemáš tam preklep? je to neuveritelný rozdiel 7 mil. a 100 tis.sk,to sa nedá uveriť.
Lucy
29.11.05,12:05
Potrebovala by som poradiť.
Podľa účtovnej evidencie mám na sklade tovar v hodnote cca 7 milionov Sk. Všetko sa to hromadilo od začiatku firmy, t. j. r93. Ja som nastúpila r.2004 a chcela som to zmeniť, pretože v skutočnosti v sklade nájdete tak max. tovar za 100 000:confused:
Tento rok už konateľ súhlasil, preto sa chcem opýtať:
1. Keď si stanovím vnútornú smernicu, že čo je prirodzený úbytok (obchodujeme s ovocím a zeleninou) je jedno v akej výške to dám, alebo ma limituje nejaký zákon? Účtujem 504/132AE? Musím to nejak osobitne evidovať?
2. Manká a škody - sú pripočítateľnou položkou? Môžem dať, že nám umrzol nejaký tovar nad normu?
3. Jeden dodávateľ povedal, že zníženie stavru robia tak, že:
zoberú 400 kg tovaru po 5Sk/1 kg, ale nahodia 500 kg po 4 Sk /1 kg?
Je to normálne z hľadiska účtovníctva a daní?
Ďakujem


:eek: :eek: :eek:
A kde sú fyzické inventúry? Veď museli každý rok robiť fyzickú inventúru a rozdiely vysporiadať.
Iveta20
30.11.05,10:33
chcela som povedat za milion:o)len nejak nevydalo na jednu nulu...
No mozno je tam aj viac, ale 7 milionov pochybujem. Keby ste videli nas sklad, pochopite...
Co sa tyka fyzickych inventur, tak to silne pochybujem, ze sa cosi take uskutocnilo. Ja som isla robit inventuru aj fyzicku a bolo mi povedane, ze si to nemam vsimat a mam sa drzat programu.
Lenze auditorka si na mne zgustla, kedze som nova a vytiahla to. Tak som ju skoro zabila. Dala som jej protiotazku, ze ci jej to nevadilo doteraz.
Takze tak. Neviem, co dalej, najradsej by som odtialto zduchla:o)
Lucy
30.11.05,10:43
Keď tam bola celý čas jedna auditorka, alebo aspoň posledných pár rokov, tak samozrejme mala sledovať a pýtať si fyzické inventúry.
Inak, pre overenie účtovnej závierky je povinnosťou auditora zúčastniť sa na fyzickej invetúre, alebo zabezpečiť taký spôsob, aby si mohol stav zásob overiť.

Tu je asi každá rada drahá.
Iveta20
01.12.05,07:56
Aj tak ďakujem.
Na margo audítorky - je to známa majiteľa, takže myslím, že v tom bude problém...
Už sa teším, keď prídu daňováci, lenže zlíznem si to zas len ja:((((