Michal Guba
14.12.10,19:07
Som 15 rokov rozvedený.Ako zrušiť bsm,ked som v byte byval/a doteraz byvam/ s 3 detmi,byvala manz.dala suhlas ustne,aby byt zostal mne.Dakujem.
willma
14.12.10,18:11
po 15 rokoch už nijako. BSM sa vysporiadava do 3 rokov od právoplatnosti rozvodu.
ivka70
14.12.10,18:21
Po 3 rokoch od rozvodu BSM pechadza na podielove vlastnictvo ..teda kazdy z manzelov vlastni 1/2.
bubkoch
14.12.10,18:33
Po 3 rokoch od rozvodu BSM pechadza na podielove vlastnictvo ..teda kazdy z manzelov vlastni 1/2.
nie cele BSM, len nehnutelnosti ... hnutelne veci prechadzaju do vlastnictva toho kto ich uziva
majkii
14.12.10,20:05
Som 15 rokov rozvedený.Ako zrušiť bsm,ked som v byte byval/a doteraz byvam/ s 3 detmi,byvala manz.dala suhlas ustne,aby byt zostal mne.Dakujem.

Zánikom manželstva zaniklo aj BSM. Ak ste s namželkou do troch rokov nevykonali vyporiadanie BSM dohodou, alebo nikto nepodal návrh na súd, aby o vyporiadaní rozhodol súd, platí, že k vyporiadaniu došlo tak, že byt je v podielovom spoluvlastníctve, kde podiely sú rovnaké. To, že ti manželka dala ustny súhlas, aby byt prešiel do tvojho výlučného vlastníctva je neplatné, pretože zákon vyžaduje písomnú formu, ktorej účinnosť (dohody) sa nadobúda vkladom do katastra.
Mária27
14.12.10,20:58
Som 15 rokov rozvedený.Ako zrušiť bsm,ked som v byte byval/a doteraz byvam/ s 3 detmi,byvala manz.dala suhlas ustne,aby byt zostal mne.Dakujem.
O aký byt išlo? Bol ten byt vôbec v BSM? Nešlo o štátny alebo družstevný byt? V roku 1995 veľa bytov prevedených do vlastníctva ešte nebolo.
Lubaba
14.12.10,22:34
prečo tak neskoro?
luja5
15.12.10,05:21
Dopĺňam svojimi otázkami:
Nie si náhodou v situácii, že bývaš v byte, ktorý máš teraz možnosť odkúpiť do osobného vlastníctva (zmluvou o prevode vlastníctva bytu) a stále tam nejako figuruje Tvoja bývalá manželka? Kedysi za určitých okolností a možno aj dnes (a preto sa pýtaš) bolo potrebné k žiadosti jedného z býv. manželov o odkúpenie bytu doložiť aj úradne overený písomný súhlas toho druhého, že súhlasí, aby sa výlučným nadobúdateľom bytu (teda aj už po právoplatnom rozvode) stal len ten z bývalých manželov, ktorý o odkúpenie žiada.
Alebo ide o riešenie "vysporiadania" vo vzťahu ku katastru, kde na liste vlastníctva ste zapísaní aj s býv. manželkou obidvaja so spoluvlastníckym podielom 1/1?
Ak by si uznal za vhodné svoju situáciu upresniť, poraďáci tu na Porade by Ti určite pomohli lepšie sa zorientovať (vedia naozaj poradiť užitočne, mám s tým svoje dobré skúsenosti), keďže na Tvoju konkrétne položenú otázku Ti tu už odpovedali.