comodo
14.12.10,21:36
Hladal som v obcianskom zakonniku , ale nenasiel. " Záloha " Hladam odpoved na otazku , naco vlastne sluzi zaloha ( financna ) , ked existuje pojem "vratenie zalohy". Podla mna , ak sa zada zaloha , malo by to byt pre obe strany zavazne a iba extra extra pripadoch by mohol nastat spätný chod. Ja konkretne uvazujem o prevzati zalohy pri zmluve o buducej zmluve o predaji pozemku. Zmluve o buducej zmluve sa robi z dovodu momentalnej nesolventnosti kupujuceho , ale je predpoklad ze sa to zmeni. Moja otazka znie, co s prijatou zalohou , ak by nakoniec predsa len zo strany buduceho kupujuceho zaujem o kupu nebol. Podla zakona moze sice sud vôlu v zmluve o buducej zmluve vyhlasit za zakonnu , ale kde niet ani cert neberie. Co zaloha ? Zostane mi ?
Mária27
14.12.10,20:52
§ 498
Na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok.

§ 497
Každý z účastníkov si môže vymieniť odstúpenie od zmluvy a dojednať pre ten prípad odstupné. Kto zmluvu splní aspoň sčasti alebo prijme hoci len čiastočné plnenie, nemôže už od zmluvy odstúpiť, ani keď poskytne odstupné.



Záloha / preddavok je prostriedkom na zabezpečenie splnenia záväzku. Zmluvne ho možno kvalifikovať aj ako odstupné - odstúpiť môže ten, kto na ten účel poskytol preddavok. Môžete si to dohodnúť aj v zmluve o budúcej zmluve, alebo v prípravnej (§ 50b).

Ak sa preddavok nevracia, započíta sa na splnenie záväzku. Ak sa nedá započítať, ak je zmluva neplatná a pod., preddavok sa musí vrátiť - inak by to bolo bezdôvodné obohatenie.
buchač
15.12.10,07:11
Hladal som v obcianskom zakonniku , ale nenasiel. " Záloha " Hladam odpoved na otazku , naco vlastne sluzi zaloha ( financna ) , ked existuje pojem "vratenie zalohy". Podla mna , ak sa zada zaloha , malo by to byt pre obe strany zavazne a iba extra extra pripadoch by mohol nastat spätný chod. Ja konkretne uvazujem o prevzati zalohy pri zmluve o buducej zmluve o predaji pozemku. Zmluve o buducej zmluve sa robi z dovodu momentalnej nesolventnosti kupujuceho , ale je predpoklad ze sa to zmeni. Moja otazka znie, co s prijatou zalohou , ak by nakoniec predsa len zo strany buduceho kupujuceho zaujem o kupu nebol. Podla zakona moze sice sud vôlu v zmluve o buducej zmluve vyhlasit za zakonnu , ale kde niet ani cert neberie. Co zaloha ? Zostane mi ?
mimotemy

Chceš radu ???
Súkromnú ???

Ak Ti môžem doporučiť a aj odporučiť ...záloha na kúpu , ak sa dohodnete na podmienkach , ostane Tebe - na tom trvaj , budeš mať ako poistku , že Ti kupec neodskočí od biznisu .;)

Rada :
Túto zálohu daj na nejaký účet a zabudni na ňu až do doby , pokiaľ neuzavrieš celú transakciu , čiže predáš pozemok a všetko bude vysporiadané , t.j. Ty budeš mať peniaze za pozemok a nový majiteľ list vlastníctva z katastra ...

Vrelo doporučujem toto dodržať ...:rolleyes::cool: