gabca888
15.12.10,11:06
Dobrý deň,
som v rozpočtovke docela "nováčik" a niečo mi nejde pochopiť ale vôbec:
keďže treba zúčtovávať 357/693 vtedy keď vznikne náklad (prečooo???) tak vôbec ale vôbec nechápem ako sa to urobí koncom roka. Ja som tak z toho rozčúlená, že ani neviem či sa vyjadrím správne. Berme prípad úplne že utopický, že mi príde už len jedna faktúra v januári, ktorá sa týka decembra - napríklad faktúra za telefón napr.50€, ale zaúčtovať ju chcem do decembra. Tak 50 € zúčtujem v decembri zároveň s faktúrou? a potom zostatok na 357 bude vlastne o tých 50 € menej? čiže nebudem vidieť vlastne skutočné čerpanie normatívnych financií? myslela som, že je to také dobré "odkontrolovanie" zostatku normatívnych financií. Rátam s tým, že na 357 mi nejaké peniaze zostanú - myslím tým normatívne financie na prenesené kompetencie, ktoré potom prepošlem zriaďovateľovi a budú v januári minuté kódom zdroja - ak sa dobre pamätám 1310A (alebo tak podobne) - ano viem, že najlepšie by ich bolo minúť v r.2010, ale je táto možnosť, však? Je možné nejaké peniaze preniesť a minúť ich do 31.3.2011, však?
ja viem, je to trochu chaotické, ale budem rada keď sa k tomu vyjadríte - vy skúsenejší. vopred veľmi pekne ďakujem.
susann2
15.12.10,12:10
1. Finančné prostriedky /štátne/, ktoré príjdu po 1.10.2010 je možné použiť do 31.03, okrem mzdových prostr. Do 31.12. sa nevyčerpané prostr. musia odviesť zriaďovateľovi.
2. Na účte 357 môže byť zostatok len rezerva na dovolenku. Voči ŠR nemôže byť žiadna pohľadávka z dôvodu neuhradených fa.
3. Ak príjde fa v decembri na účte 357 sa zaúčtuje len do výšky zostatku, zvyšok fa sa zaúčtuje sa len do nákladov. V januári sa fa týkajúce decembra zaúčtujú tiež len do nákladov.
4. Úhrady v r.2011 týkajúce sa r.2010 z prostr. ŠR zaúčtujú len na 321/222.
gabca888
15.12.10,12:33
vďaka za odpoveď. 1. a 2. bod mi je jasný. v 3.bode by ste mi mohli prosím uviesť konkrétne účtovanie v prípade, že faktúra za decembrový telefón príde v januári, ale zaúčtujem ju ešte v decembri. a potom ju zaplatím v januári. ako presne?

a správne chápem ten bod 3, že napríklad by mi zostalo na prenesených kompetenciách už len 30 €, príde mi faktúra za telefón na 50 €, ja v decembri urobím 357/693 - 30 €? a 20 € bude "len tak" visieť niekde vo vzduchu a nebude o tom nikto vedieť? ale sa mi to zdá nelogické. prečo sa to nezúčtuje až keď tú faktúru zaplatím? veď vtedy by to malo logiku, by sa dalo pekne odsledovať koľko peňazí zostalo, nie?
susann2
15.12.10,19:10
vďaka za odpoveď. 1. a 2. bod mi je jasný. v 3.bode by ste mi mohli prosím uviesť konkrétne účtovanie v prípade, že faktúra za decembrový telefón príde v januári, ale zaúčtujem ju ešte v decembri. a potom ju zaplatím v januári. ako presne?

a správne chápem ten bod 3, že napríklad by mi zostalo na prenesených kompetenciách už len 30 €, príde mi faktúra za telefón na 50 €, ja v decembri urobím 357/693 - 30 €? a 20 € bude "len tak" visieť niekde vo vzduchu a nebude o tom nikto vedieť? ale sa mi to zdá nelogické. prečo sa to nezúčtuje až keď tú faktúru zaplatím? veď vtedy by to malo logiku, by sa dalo pekne odsledovať koľko peňazí zostalo, nie?
To účtovanie koncom roka na 357 je naozaj jak u blbých, pokúsim sa to vysvetliť. Fa za tel. 50 €, na účte 357 je zostatok len 30 €.
50 € 518/321
30 € 357/693
v januári
50 € 321 /222

Naozaj zostáva visieť 20 € a vznikne výsledok hospodárenia pri PK. Chýbajúce peniaze by mal doplatiť zriadovateľ zo svojich peňazí a v novom roku by sa mali zaúčtovať na 354, lenže sa tak nedeje. Preto výklad MFSR prostredníctvom školitelov bol, že ked zriadovateľ škole nedoplatil chýbajúce prostriedky, zaúčtuje sa to v r. 2011 len na účte dodávateľov oproti banke. Nemôže sa to zaúčtovať z novej dotácie alebo z nevyčerp. prostriedkov r. 2010 na účet 357, lebo tu by už vznikol výsledok hospodárenia a to už nemôže byť.
V poznámkach pri inventarizácii účtu 428 sa uvádza z čoho vznikol VH, nesmie tam byť v tomto prípade, že aj z PK, pretože sa má za to, že to zriadovateľ doplatí, aspoň sa tak pri inventarizácii budeme tváriť.
A ked príde další koniec roka, prostr. ŠR sa zase doúčtujú len do výšky zostatku na účte 357, tak aby bol účet nulový, pokiaľ sa samozrejme nezmení systém účtovania.
Rozpočet je stanovený na jeden rok, MFSR dalo financie školám do výšky rozpočtu, teda nič nie je školám dlžné, preto ani nemôže byť na účte 357 žiadna pohľadávka voči ŠR z neuhradených fa, minúť sa mohlo len tolko, čo dali, chýbajúce peniaze by mali školám dať zriadovatelia, taká je logika účtovania na účte 357.
kunkelovaa
16.12.10,07:48
Podľa mňa je toto nedoriešené a nelogické. Na mnohé veci by na konci roka boli peniaze, keby bola faktúra v decembri. Kde sa dá, sa dojednávam, aby mi faktúru v decembri poslali. Čo sa nedá a je to možné, dám na zriaďovateľa (originálne kompetencie). Čo sa nedá, pýtam transfer od zriaďovateľa na školu. Väčšinou sa dohodnem.