hrmo.j
15.12.10,11:54
Je možné podať výpoveď zamestnávateľovi z dôvodu neposkytnutia primeranej pracovnej pozície, ktorá je adekvátna jeho získanému vzdelaniu, ktoré dosiahol v priebehu trvania pracovného pomeru, bez dvojmesačnej výpovednej lehoty? Presnejšie, pracovník pracoval ako radový zamestnanec vo výrobe jeden rok a následne nadobudol vysokoškolské vzdelanie 2-ho stupňa a ani po 6-tich mesiacoch nebola firma schopná preradiť ho na vhodnejšiu a jeho predpokladaným schopnostiam primeranejšiu pracovnú pozíciu. Ak je to možné bez dvojmesačnej lehoty, ako by mal zamestnanec postupovať? Dakujem
mzdarka renca
15.12.10,10:59
Je možné podať výpoveď zamestnávateľovi z dôvodu neposkytnutia primeranej pracovnej pozície, ktorá je adekvátna jeho získanému vzdelaniu, ktoré dosiahol v priebehu trvania pracovného pomeru, bez dvojmesačnej výpovednej lehoty? Presnejšie, pracovník pracoval ako radový zamestnanec vo výrobe jeden rok a následne nadobudol vysokoškolské vzdelanie 2-ho stupňa a ani po 6-tich mesiacoch nebola firma schopná preradiť ho na vhodnejšiu a jeho predpokladaným schopnostiam primeranejšiu pracovnú pozíciu. Ak je to možné bez dvojmesačnej lehoty, ako by mal zamestnanec postupovať? Dakujem

nie, nie je, nakoľko aj napriek tomu, že si dosiahol VŠ vzdelanie 2. stupňa si bol k zamestnávateľovi prijatý na ten druh práce, ktorú vykonávaš. T.z., ak chceš skončiť PP, tak len výpoveďou s 2. mesačnou výpovednou dobou.

PS: vieš koľko VŠ vzdelaných ľudí pracuje vo výrobe? veľmi veľa;)
Chobot
15.12.10,11:13
Je možné podať výpoveď zamestnávateľovi z dôvodu neposkytnutia primeranej pracovnej pozície, ktorá je adekvátna jeho získanému vzdelaniu, ktoré dosiahol v priebehu trvania pracovného pomeru, bez dvojmesačnej výpovednej lehoty? Presnejšie, pracovník pracoval ako radový zamestnanec vo výrobe jeden rok a následne nadobudol vysokoškolské vzdelanie 2-ho stupňa a ani po 6-tich mesiacoch nebola firma schopná preradiť ho na vhodnejšiu a jeho predpokladaným schopnostiam primeranejšiu pracovnú pozíciu. Ak je to možné bez dvojmesačnej lehoty, ako by mal zamestnanec postupovať? Dakujem

Prečo si myslíš, že keď získaš VŠ vzdelanie, musíš byť automaticky preradený na inú prácu? Keby to tak bolo, vieš koľko vedúcich, riaditeľov a generálnych riaditeľov by bolo vo firmách? Vieš, koľko asistentiek má VŠ vzdelanie?

Ale spýtam sa inak - to zvýšenie kvalifikácie si si dohodol so zamestnávateľom nejak zmluvne, alebo si si urobil VŠ z vlastnej iniciatívy? Máš nejakú dohodu so zamestnávateľom o zotrvaní v PP?
veronikasad
15.12.10,11:16
Je možné podať výpoveď zamestnávateľovi z dôvodu neposkytnutia primeranej pracovnej pozície, ktorá je adekvátna jeho získanému vzdelaniu, ktoré dosiahol v priebehu trvania pracovného pomeru, bez dvojmesačnej výpovednej lehoty? Presnejšie, pracovník pracoval ako radový zamestnanec vo výrobe jeden rok a následne nadobudol vysokoškolské vzdelanie 2-ho stupňa a ani po 6-tich mesiacoch nebola firma schopná preradiť ho na vhodnejšiu a jeho predpokladaným schopnostiam primeranejšiu pracovnú pozíciu. Ak je to možné bez dvojmesačnej lehoty, ako by mal zamestnanec postupovať? Dakujem
Nevyužívanie kvalifikácie nepatrí k dôvodom, pre ktoré je možné okamžite skončiť prac.pomer v zmysle § 69 Zákonníka práce

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
hrmo.j
15.12.10,11:31
Dakujem vsetkym za odpoved. Nie, nedohodol som si so zamestnavatelom nic zmluvne ani nijak. Ale tak spytal som sa z dovodu, ze som v praci pocul, ze sa to da :) Ale tak jedna pani povedala :D Dik vsetkym.
veronikasad
15.12.10,11:35
Dakujem vsetkym za odpoved. Nie, nedohodol som si so zamestnavatelom nic zmluvne ani nijak. Ale tak spytal som sa z dovodu, ze som v praci pocul, ze sa to da :) Ale tak jedna pani povedala :D Dik vsetkym.
"Kedysi" tieto prípady riešil ZP, novelami to bolo z neho vypustené ...