Peter N.
15.12.10,14:35
Som zamestnaný na trvalý prac. pomer v jednom zamestnaní ako učiteľ, kde platím riadne odvody aj dane. Okrem toho však mám ďalšie zamestnanie, kde mám v plate dve zložky: a) jedna je stabilná - ide o skrátený učiteľský úväzok (130 E brutto) a b) druhá je pohyblivá a je na dohodu - ide o dohodnutú mzdu na hodinu za odpracovaný čas v tom mesiaci.
Poprosil by so o radu, že ako je to s touto druhou mzdou - viem, že z nej platím plnú daň bez odpočítateľnej položky, ale neviem ako je to s odvodmi. Musím ich platiť?
veronikasad
15.12.10,13:50
Som zamestnaný na trvalý prac. pomer v jednom zamestnaní ako učiteľ, kde platím riadne odvody aj dane. Okrem toho však mám ďalšie zamestnanie, kde mám v plate dve zložky: a) jedna je stabilná - ide o skrátený učiteľský úväzok (130 E brutto) a b) druhá je pohyblivá a je na dohodu - ide o dohodnutú mzdu na hodinu za odpracovaný čas v tom mesiaci.
Poprosil by so o radu, že ako je to s touto druhou mzdou - viem, že z nej platím plnú daň bez odpočítateľnej položky, ale neviem ako je to s odvodmi. Musím ich platiť?
Z dohody zamestnanec neplatí žiadne odvody. Keďže nezs.časť základu dane máš uplatnenú u hlavného zamestnávatela, nemôžeš si ju uplatniť pri dohode. Ak tvoj mesačný príjem z dohody nepresiahne cca 165€, je zrazený zrážkovou daňou, ktorá sa považuje za vysporiadanú a nemusíš ho uvádzať v daňovom priznaní.

Ak však tvoj príjem u hlavného zamestnávatela po odpočítaní odvodov nedosiahne výšku nezd.časti základu dane (pre rok 2010 sumu 4025,70€), môžeš aj príjem z dohody zahrnúť do daňového priznania alebo ročného zúčtovania dane a DU a lebo zamestnávatel ti zrazenú daň (alebo jej časť) vráti.

Uveď ešte prosím výšku príjmu u hlavného zamestnávatela. Odvody musíš z prac. zmluvy platiť aj na skrátený úväzok, ak však presahujú max. vymer. základ pre jednotlivé druhy poistenia, môžeš požiadať SP o vrátenie preplatku.
Peter N.
15.12.10,18:42
ďakujem za odpoveď, ale neviem koľko je vymeriavací základ (ako ho vypočítam)? a Kedy si môžem uplatniť to vrátenie preplatku v SP? na konci roka? či na začiatku ďalšieho?
a ešte jedna otázočka: z tej zložky, z ktorej platím odvody (v tom druhom zamestnaní) mi idú peniaze aj do druhého dôchodkového piliera?

ešte raz vďaka
(máme totiž na škole totálne neschopnú učtovníčku a má v týchto veciach jeden veľký guláš, a keď si to nezistím sám, prídem o peniaze!
veronikasad
15.12.10,18:53
ďakujem za odpoveď, ale neviem koľko je vymeriavací základ (ako ho vypočítam)? a Kedy si môžem uplatniť to vrátenie preplatku v SP? na konci roka? či na začiatku ďalšieho?
a ešte jedna otázočka: z tej zložky, z ktorej platím odvody (v tom druhom zamestnaní) mi idú peniaze aj do druhého dôchodkového piliera?

ešte raz vďaka
(máme totiž na škole totálne neschopnú učtovníčku a má v týchto veciach jeden veľký guláš, a keď si to nezistím sám, prídem o peniaze!
V tabulke v priloženom príspevku máš aktuálne vymer. základy podla jednotlivých fondov. Ak súčet tvojej mzdy z obidvoch prac. pomerov (nie dohody) prekračuje niektoré maximum, môžeš požiadať o vrátenie preplatku v SP. V zákone nie je stanovené ako často - minimálne pred koncom roka by bolo vhodné.

http://www.porada.sk/1392368-post2.html

Ak si prihlásený v II. pilieri, SP odvádza príspevky do príslušnej DSS z obidvoch zamestnaní.

Otázky na ktoré sa pýtaš nie sú "v pracovnej náplni" mzdovej účtovníčky zamestnávatela. To si musí "ustriehnuť" zamestnanec sám.
Peter N.
15.12.10,20:36
Už tomu rozumiem. Vďaka, vieš to dobre vysvetliť. (Mohla by si byť učiteľkou :) )
Ale, nehnevaj sa za poznámku, kto iný by mal vedieť čo mi má dať do výplaty a čo z nej odviesť, keď nie mzdová účtovníčka s personalistkou? Ja som platený, aby som učil deti a ony sú za znalosť zákoníka práce, či sa mýlim?

Každopádne som rád, že je takáto možnosť rýchlych odpovedí.
Ešte raz vďaka a pekné sviatky
veronikasad
15.12.10,20:40
Peter, neodpustím si poznámku tiež - na obhajobu mzdárok (tú vašu nepoznám). Z toho čo si napísal, mzdárka nerobí žiadnu chybu. Len ty ako zamestnanec sa musíš zaujímať, ako dostať euráčiky od štátu, ktoré ti patria. Od toho je tu porada a ochotní ľudia na nej ... ZP týkajúci sa jej práce hádam ovláda. Že niektorí ľudia chcú vedieť viac je výhodou (včera som cestovala v čase-nečase z PD do Blavy, aby som získala informácie k novele zákona o soc. poistení priamo od ministra práce ).
Peter N.
15.12.10,21:13
Za tvoju poctivosť Ti patrí všetka česť, Veronika, tak by k tomu mal pristupovať, koniec-koncov, každý. Veď aj ja sa každý deň presvedčujem o tom, že čo si nevybavím sám, to za mňa nespraví nikto.
Hlavné je teraz, že už viem na koho sa v budúcnosti obrátiť :)
Peter N.
20.12.10,17:38
Zdravím, zistil som, že do 2. piliera mi idú odvody len z jedného zamestnania, pozrel som si to v aktuálnom výpise s útu v DSS. Kde mám hladať chybu? v Sociálnej poisťovni či u zamestnávateľa?
veronikasad
20.12.10,17:56
Zdravím, zistil som, že do 2. piliera mi idú odvody len z jedného zamestnania, pozrel som si to v aktuálnom výpise s útu v DSS. Kde mám hladať chybu? v Sociálnej poisťovni či u zamestnávateľa?
v sociálnej poisťovni. Ale "prsty" v tom môže mať aj zamestnávatel, ak neplatí odvody do SP.
Peter N.
20.12.10,18:00
No tak to bude najkôr v SP, lebo zamestnávateľ platí odvody aj za to, za čo nemá :-))
Musím tam napísať.
Vďaka, Veronika, a želám príjemné a oddychové sviatky!
veronikasad
20.12.10,18:06
si si istý, že naozaj aj odvody odvádza do SP ?
Peter N.
20.12.10,18:50
Som si istý, pretože to mám na výplatnej páske.
veronikasad
20.12.10,18:57
Som si istý, pretože to mám na výplatnej páske.
To že to máš na výplatnej páske neznamená, že odvody išli do SP. Ak je zamestnávatel v platobnej neschopnosti, zrazené poistné neodošle (je to trestný čin) a následne ani SP nepošle do II. piliera.
Nepamätám si už presné znenie zákona o starobnom dôch. sporení, myslím, že v takomto prípade SP posiela potom odvod do DSS zo svojich prostriedkov a nedoplatok si vymáha od zamestnávatela. Ale je tam časový posun niekolko mesiacov.

Zoznam neplatičov do SP (nad určitú sumu nedoplatkov) nájdeš tu

http://www.socpoist.sk/77/487s
Peter N.
20.12.10,20:37
No dobre vedieť do budúcnosti..... ale náš prípad to určite nie je, pretože ide o strednú školu s cca 50-60 zamestnancami a keby sme bankrotovali, vedel by som o tom :-)))
Problém teda bude na 99 perc. v SP, uz som tam napisal mail, uvidime co mi odpisu, dam potom vediet.
blazonko
21.12.10,07:03
To ktorý zamestnávateľ platí odvody aj za to čo nemá???? :)