Butterfly0123
15.12.10,16:15
Chcela by som poprosit o rad ohladom financneho daru zo zahranicia. Som fyzicka osoba a moj otec by mi chcel darovat peniaze. Viem, ze ak mam zmluvu, nemusim to zdanit. Problem je, ze mi financie maju prist na ucet v slovenskej banke, ale odosielatel nebude otec, ale jeho firma, resp. sidlo jeho zamestnavatela, ktore je mimo EU. Mohol by to byt problem? Tiez sa chcem opytat, ci existuju obmedzenia vysky financneho daru, ktory mi pride na ucet zo zahranicia?

Dakujem
martinez
15.12.10,15:43
Chcela by som poprosit o rad ohladom financneho daru zo zahranicia. Som fyzicka osoba a moj otec by mi chcel darovat peniaze. Viem, ze ak mam zmluvu, nemusim to zdanit. Problem je, ze mi financie maju prist na ucet v slovenskej banke, ale odosielatel nebude otec, ale jeho firma, resp. sidlo jeho zamestnavatela, ktore je mimo EU. Mohol by to byt problem? Tiez sa chcem opytat, ci existuju obmedzenia vysky financneho daru, ktory mi pride na ucet zo zahranicia?

Dakujem
1/ Prijaty dar nie je predmetom dane podla §3,2,a) zakona o dani z prijmov a to bez ohladu na to, ci sa jedna o financny alebo iny dar...len si prosim zaobstaraj nejake pisomne potvrdenie o darovani (jednoduchu zmluvu), aby si v pripade kontroly danovymi organmi preukazal, ze sa nejedna o tvoj zdanitelny prijem zo zahranicia, ale ze sa jedna o dar. Ziadne obmedzenia o vyske financneho daru podla mojich informacii neexistuju.

2/ Riziko :
ak vsak poukazana suma je prijmom tvojho otca (pises, ze to vyplaca zahranicny zamestnavatel tvojho otca) a tvoj otec tento prijem nasledne daruje tebe (aj ked sa platba realizuje priamo tebe), tak potom ak ma tvoj otec danovu rezidenciu na slovensku, musi zdanit svoje celosvetove prijmy, t.j. tento vyplateny prijem zahrnut do svojho danoveho priznania... neviem, aky je zdroj tychto prijmov.... ci ti to daruje zahranicna firma alebo otec z prijmov zo zahranicia.
Butterfly0123
15.12.10,15:53
martinez, dakujem za rychlu odpoved :)
Je to totiz tak, ze moj otec byva a pracuje mimo SR (cize bezne svoje prijmy zdanuje v inej krajine), sidlo firmy maju zase v dalsej krajine (USA) a odtial mi maju prist penieze. Oficialne by to mali byt jeho vianocne odmeny, ktore mi chce darovat a to tak, ze jeho firma z USA mi posle peniaze na moj ucet v SR. Cize na Slovensku vlastne otec nema povinnost zdanovania prijmov, kedze tu nebyva a nepracuje. Ak spravne chapem, otec ma tento prijem zdanit v krajine, kde byva a pracuje.
martinez
15.12.10,16:13
martinez, dakujem za rychlu odpoved :)
Je to totiz tak, ze moj otec byva a pracuje mimo SR (cize bezne svoje prijmy zdanuje v inej krajine), sidlo firmy maju zase v dalsej krajine (USA) a odtial mi maju prist penieze. Oficialne by to mali byt jeho vianocne odmeny, ktore mi chce darovat a to tak, ze jeho firma z USA mi posle peniaze na moj ucet v SR. Cize na Slovensku vlastne otec nema povinnost zdanovania prijmov, kedze tu nebyva a nepracuje. Ak spravne chapem, otec ma tento prijem zdanit v krajine, kde byva a pracuje.

Premie otec zdani v krajine, kde ma danovu rezidenciu .. to musi vediet on, kde zdanuje svoje celosvetove prijmy.

Ak Ti posle peniaze ako dar, tak to z pohladu slovenskej dane z prijmov pre teba nie je predmetom dane a ani ti z toho nevyplyvaju ziadne administrativne povinnosti (nemusis to nikde nahlasovat ani uvadzat do ziadneho danoveho priznania). Ak sa vsak jedna o vacsiu sumu, odporucil by som ti aspon nejake pisomne prehlasenie otca, ze sa jedna o dar.

Teraz trochu zavtipkujem.. ak by ti otec poslal milion dolarov z USA, mohlo by ti maximalne hrozit to, ze sudruhovia z nasej financnej policie by sa mohli zaujimat, ci spominane financne transakcie nie su sucastou nejakej schemy prania spinavych penazi... slovenske banky musia totiz nahlasovat vsetky pohyby na uctoch, ktore presahuju urcitu sumu.
Butterfly0123
15.12.10,16:21
martinez, ten milion by som brala a ani spominani sudruhovia by ma neodradili :)) nie, zial nejde o tak velku sumu, ale na druhej strane neviem, kde je tahranica, kedy to mozu byt porozrive. Tisic euro, desat tisic, sto tisic?
martinez
16.12.10,15:48
martinez, ten milion by som brala a ani spominani sudruhovia by ma neodradili :)) nie, zial nejde o tak velku sumu, ale na druhej strane neviem, kde je tahranica, kedy to mozu byt porozrive. Tisic euro, desat tisic, sto tisic?

podozriva hranica je individualna.. ked vlastnis siet cerpacich stanic a kazdy den donesies do banky 100 tis.eur v hotovosti, vobec nie si podozriva... ak vsak mas na ucte stale debet a ledva ho vyrovnavas a zrazu tam donesies 100 tis. eur, pricom na druhy den ich hned niekam odosles, je to velmi podozriva operacia....

Podla zakona o ochrane pred legalizaciou prijmov z trestnej cinnosti c. 297/2008 Z.z. :

"Povinná osoba je povinná vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu ku klientovi pri vykonaní príležitostného obchodu mimo obchodného vzťahu v hodnote najmenej 15 000 EUR, pričom nezáleží na tom, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené,"

takze, ak si chudobna myska a zrazu ti nabehne na ucet 20 tis. eur, tak to banka nahlasi.... nahlasenie vsak neznamena, ze ta budu automaticky kontrolovat.. takych nahlaseni je vela a soudruzi si vyberaju len ceresnicky, ktore potom preveruju...