alusa783
15.12.10,16:16
Zdravím

už viac ako 2 týždne si neviem poradiť skušam všetko možné ale neviem ako to ma byť spravne..

nastupila som do firmy kde predošlá baba robila učtovníctvo a výkazy DPH mesačné robila ručne a všimla som si že to vôbec nesedí s tým čo je nahodené v MRP, ako to mám opravit /zaúčtovať/ v tomto roku aby mi učet 343 sedel? boli tam nezaučtované aj úhrady ale to viem že mam zaučtovať v tomto roku a dat do poznamok vo výkazoch
potom tam zaúčtovaný odpis z auta ktorý bol 1.12. 09 obstaraný na finančný úver (platíme ho podla splátkového kalendára) ale ak som sa dobre dočítala tak odpisy sa mali robit mesačne podla splatkového kalendára.. tým padom prvá splatka bola až v januari a odpisy nemali byt robené v decembri
PZP bolo dané celé do nákladov a nie len čast (1 mesiac) patriaci do 2009
nákup Kotlov (podla mna DHM) dala rovno do spoteby a na konci roka vytiahla na 132 -tovar)

prosím akutne pomoooooc lebo koniec roka a ešte sa stále musím trapit z min. rokom.. :mee:
alusa783
15.12.10,15:18
ešte chcem doplnit ohladom tej dph mam pravdepodobne všetky doklady z ktorých počítala dph len niesú zaučtované
KEJKA
15.12.10,16:23
a ešte účtuješ do r.2009? Alebo to chceš opraviť v roku 2010?
predpokladám, že riešiš len rok 2010.
ťažko radiť - koľko bolo spolu tých dokladov?
Bola už RUZ 2009 schválená, odovzdaná do Zb.listín?
Teoreticky je možné celé účto 2009 nahodiť znova.........katastrofa
================
výkazy DPH mesačné robila ručne a všimla som si že to vôbec nesedí s tým čo je nahodené v MRP, ako to mám opravit /zaúčtovať/ v tomto roku aby mi učet 343 sedel?
každý mesiac musíš analyzovať a urobiť súpis dokladov k odovzdanému DP DPH. Môžeš v r. 2010 doúčtovať chýbajúce doklady - akým spôsobom to budeš riešiť, ťažko poradiť, možno zvoliť nejaké opravné analytiky 343?
Musíš doúčtovať doklady s DPH na výstupe a môžeš s DPH na vstupe a podať dodatočné DP DPH za jednotlivé mesiace, ak bude rozdiel. No možno nebude, ak tie doklady nie sú zaúčtované, ale do DP DPH boli zahrnuté.
Ak budeš postupovať podľa mesiacov, postupne by sa na 343 mali objaviť rozdiely, ktoré chýbajú k riadkom DPH.

boli tam nezaučtované aj úhrady ale to viem že mam zaučtovať v tomto roku a dat do poznamok vo výkazoch..............
hm, netuším, ako urobila výkazy a RUZ 2009

potom tam zaúčtovaný odpis z auta ktorý bol 1.12. 09 obstaraný na finančný úver (platíme ho podla splátkového kalendára) ale ak som sa dobre dočítala tak odpisy sa mali robit mesačne podla splatkového kalendára..
finančný lízing, alebo finančý úver?.......Ak šlo o úver, tak hodnota auta je na 022, mal byť UO = 1/12 ročného odpisu, ročný odpis=1/4 hodnoty auta.
Tým padom prvá splatka bola až v januari a odpisy nemali byt robené v decembri
PZP bolo dané celé do nákladov a nie len čast (1 mesiac) patriaci do 2009
---ešte môžeš opraviť, tých opráv nákladov a výnosov bude zrejme viac.
PZP 11mesiacov 2010 daj na 568-poistné
a súčasne 568.900-poistné nedaňové /r.2009/ - zíde sa ti pri DPPO2010


nákup Kotlov (podla mna DHM) dala rovno do spoteby a na konci roka vytiahla na 132 -tovar)
neuvažuješ správne, DHM musí mať samostatné T-E určenie, kľudne to mohol byť tovar, závisí, čo s tými kotlami robili v r.2010
takže máš kotle na 132 - musíš zistiť, kde sú.
alusa783
15.12.10,19:05
Bola už RUZ 2009 schválená, odovzdaná do Zb.listín?
to netuším výkazy sa odovzdali min. rok to som tu nebola

ťažko radiť - koľko bolo spolu tých dokladov?
neni toho vela firma bola len min rok založená a zo začiatku je sem tam doklad..

k tomu doučtovanie dph z roku 2009 mam to teda normalne zaučtovař v tomto roku na analytyïku ale dph si z toho nebudem uplatnovař nakolko už bolo uplatnené v 09 ano? chcem sa vyhnut situacii že budem musiet podavat DDP dph za 2009, tak ak by mi náhodou nesedeli doklady s odvedenou dph (možem tam ak budem mat dat o jeden blok napr. viac ( s poznamkou že dph bola uplatnená čiastočne? aby mi výsledok sedel?) (lebo dnes som to predbežne pozerala a ked som si zrátala všetky mesiece podla podaných výkazou a MRP tak sme štátu zaplatili viac ako sme mali ale nie o vela)

PZP nemôžem to nechať tak ako to je že celé v nakladoch 09? lebo ak to zmením znamená to že musím podať DDP.... iné nič by tam nemalo chýbať zaučtované ... ja som len začiatočník ale ak by to pozerala kontrola tak by to nebola až taká hrozná chyba pokial sme si to neuplatnili duplicitne či?

a Tie kotle to bolo kupené normalne na kurenie aj teraz s tým kurime ( volá sa to kotle ale skôr by som to nazvala pec na kurenie) cena bola cez 1500 euro tak to teda môžem previesť z 132 na 042 atd?

veeeeelmi pekne dakujem lebo som začiatočník a problémou vyše hlavy:(
KEJKA
15.12.10,19:12
Bola už RUZ 2009 schválená, odovzdaná do Zb.listín?
to netuším výkazy sa odovzdali min. rok to som tu nebola
nemohli sa minulý rok - rok 2009 sa odovzdávala začiatkom r.2010
alebo máte hospodársky rok?

ťažko radiť - koľko bolo spolu tých dokladov?
neni toho vela firma bola len min rok založená a zo začiatku je sem tam doklad..
kebyže sa ti chcelo prerábať celé účtovníctvo 2009 - preto som sa pýtala.

k tomu doučtovanie dph z roku 2009 mam to teda normalne zaučtovař v tomto roku na analytyïku ale dph si z toho nebudem uplatnovař nakolko už bolo uplatnené v 09 ano? chcem sa vyhnut situacii že budem musiet podavat DDP dph za 2009, tak ak by mi náhodou nesedeli doklady s odvedenou dph (možem tam ak budem mat dat o jeden blok napr. viac ( s poznamkou že dph bola uplatnená čiastočne? aby mi výsledok sedel?) (lebo dnes som to predbežne pozerala a ked som si zrátala všetky mesiece podla podaných výkazou a MRP tak sme štátu zaplatili viac ako sme mali ale nie o vela)
ak to chceš riešiť takto a majiteľ s tým súhlasí, tak rozdiel v DPH na vstupe daj na nedaňový náklad - 548 - v r.2010 a pripočítaš to k ZD2010

PZP nemôžem to nechať tak ako to je že celé v nakladoch 09? lebo ak to zmením znamená to že musím podať DDP.... iné nič by tam nemalo chýbať zaučtované ... ja som len začiatočník ale ak by to pozerala kontrola tak by to nebola až taká hrozná chyba pokial sme si to neuplatnili duplicitne či?
to je už na tebe, ale predpokladám, že ak nájdeš neuplatnenú DPH, tak ani náklad k tej DPH prislúchajúci nebol účtovaný, takže ti to skoriguje to PZP. Ja by som zvolila 428-náklady 2009 daňové, tam by som účtovala všetky náklady, ktoré by boli uznané v r. 2009. Podľa výsledku by som sa rozhodla, čo s PZP.

a Tie kotle to bolo kupené normalne na kurenie aj teraz s tým kurime ( volá sa to kotle ale skôr by som to nazvala pec na kurenie) cena bola cez 1500 euro tak to teda môžem previesť z 132 na 042 atd?

veeeeelmi pekne dakujem lebo som začiatočník a problémou vyše hlavy:(
1500 EUR nie je hranica pre odpisovanie, takže by to mohlo ísť priamo do spotreby. Navrhujem 501-drobny DHM / 132, preúčtovanie do spotreby.
Oficiálny výklad, kotle kúpení zaúčtované na zásoby, v r. 2010 využité pre vlastnú potrebu.
Držím palce.
alusa783
16.12.10,13:59
ak to chceš riešiť takto a majiteľ s tým súhlasí, tak rozdiel v DPH na vstupe daj na nedaňový náklad - 548 - v r.2010 a pripočítaš to k ZD2010

?? ja som pplný začiatočník a nerozumiem.... ak sa da skus to povedať inak ak nie tak si to večer doma budem študovať

dakujem
KEJKA
16.12.10,14:08
píšeš, že sa chceš vyhnúť podávaniu dodatočných DP.
tiež však chceš zaúčtovať všetky chýbajúce doklady.
tiež píšeš, že DPH bola zaplatená vyššia, než mala byť.
================
z tých troch viet dedukujem, že budeš mať nejakú DPH, ktorú by si mohla uplatniť v dod.DPH, čo však nechceš, preto ju musíš niekde zaúčtovať do nákladov, aby ti sedela 343.
A ja tvrdím, že takto neuplatnená DPH je nedaňový náklad, odporúčam účet 548.
====================
Učtuješ všetko v r. 2010, nedaňový náklad v r. 2010 dáš do DPPO 2010 ako pripoč.položku.
alusa783
16.12.10,16:03
aha

takže teraz už mám konkrétne číslo som si v kopii učtovníctva poprehadzovala datumy tak aby to sedelo s tým čo bolo podané vo výkazoch dph a konečný 12 mesiav mam všetko ako ma byt ale mam tam o 72,07 dph na vstupe navia ktorá nebola uplatnená (ale ZD bol rataný vo VH) tak v tomto roku to môžem zaučtovat 72,07 548 (analitika nedanový náklad) / 343 ?

ak ano konečne mam pokoj s rokom O9 a môžem si pozerať rok 2010 :D hura a kejka velmi ti závidím že si taká mudra dufam že raz budem aj ja :)