kristina555
15.12.10,19:36
dobry den,
pracujem v krajcirskej firme a moja veduca mi zacala robit z prace peklo. pracu si odvazdzam riadne bez napomneuti, ale chce si na moje miesto dosadit svoju znamu. sme v regione, kde nie je moc pracovnych prilezitosti. zacala som mat zdravotne problemy a tak som isla na pn od 14.12.2010, s tym, ze som s prinesenim pn doniesla aj dvojmesacnu vypoved podla par. 67. vypoved mi vsak neakceptovala, s tym, ze ci nechcem skoncit prac pomer dohodou k tomu istemu datumu tj 14.12.2010 ako mi zacala bezat pnka. chcem sa spytat ci je lepsie podpisat tu dohodu alebo trvat na mojej vypovedi par. 67? na foram som sa okrajom docitala, ze pri dohode nie je ochrana pnkou. ad 1.zamestavavtel by mi nemusel vyplatit nasledujucich 10 dni. 2. problemy s odhalsovanim zo soc poist a na ZP atd. ako je to riadne, lebo na roznych forach su protichodne info.
dakujem kristina
mzdarka renca
15.12.10,22:55
dobry den,
pracujem v krajcirskej firme a moja veduca mi zacala robit z prace peklo. pracu si odvazdzam riadne bez napomneuti, ale chce si na moje miesto dosadit svoju znamu. sme v regione, kde nie je moc pracovnych prilezitosti. zacala som mat zdravotne problemy a tak som isla na pn od 14.12.2010, s tym, ze som s prinesenim pn doniesla aj dvojmesacnu vypoved podla par. 67. vypoved mi vsak neakceptovala, s tym, ze ci nechcem skoncit prac pomer dohodou k tomu istemu datumu tj 14.12.2010 ako mi zacala bezat pnka. chcem sa spytat ci je lepsie podpisat tu dohodu alebo trvat na mojej vypovedi par. 67? na foram som sa okrajom docitala, ze pri dohode nie je ochrana pnkou. ad 1.zamestavavtel by mi nemusel vyplatit nasledujucich 10 dni. 2. problemy s odhalsovanim zo soc poist a na ZP atd. ako je to riadne, lebo na roznych forach su protichodne info.
dakujem kristina

pri akomkoľvek skončení prac. pomeru je ochranná doba (do 31.12.2010 je to 42 dní po skončení PP, od 1.1.2011 to bude 7 dní po skončení PP), ale ty už si PN, takže ak by si aj skončila PP dohodou, tak dávky z nemocenského poistenia - nemocenské ti bude platiť SP do ukončenia PN. Neviem, ako vážne si chorá a ako dlho ti bude trvať PN, ale ak kratšie ako je výpovedná doba, tak budeš musieť naďalej pracovať u terajšieho zamestnávateľa do konca uplynutia výpovednej doby. Takže je len na tvojom zvážení, ako sa rozhodneš.
Ak sa rozhodneš predsa pre výpovednú dobu, ktorá ti skonči v roku 2011 a náhodou znovu ochorieš, tak dávky NP ti bude platiť SP, s tým že ako som vyššie spomínala, ochranná doba je 7 dní od skončenia PP. Napríklad, ak ti skončí PP 28.2.2011, tak ochranná doba je do 7.3.2011.
veronikasad
16.12.10,06:44
dobry den,
pracujem v krajcirskej firme a moja veduca mi zacala robit z prace peklo. pracu si odvazdzam riadne bez napomneuti, ale chce si na moje miesto dosadit svoju znamu. sme v regione, kde nie je moc pracovnych prilezitosti. zacala som mat zdravotne problemy a tak som isla na pn od 14.12.2010, s tym, ze som s prinesenim pn doniesla aj dvojmesacnu vypoved podla par. 67. vypoved mi vsak neakceptovala, s tym, ze ci nechcem skoncit prac pomer dohodou k tomu istemu datumu tj 14.12.2010 ako mi zacala bezat pnka. chcem sa spytat ci je lepsie podpisat tu dohodu alebo trvat na mojej vypovedi par. 67? na foram som sa okrajom docitala, ze pri dohode nie je ochrana pnkou. ad 1.zamestavavtel by mi nemusel vyplatit nasledujucich 10 dni. 2. problemy s odhalsovanim zo soc poist a na ZP atd. ako je to riadne, lebo na roznych forach su protichodne info.
dakujem kristina
Výpoveď sa nedá neakceptovať. Od 1.1.2011 ti beží 2-mesačná výpovedná lehota, v rámci ktorej môžeš skončiť pracovný pomer dohodou (so súhlasom zamestnávatela). Pracovný pomer dohodou môžeš skončiť aj pred začiatkom plynutia výpovednej doby, tak ako ti to navrhuje zamestnávatel. Nie si náhodou ešte v skúšobnej dobe ?

O ochrannej dobe ti už napísala Renča.
kristina555
16.12.10,07:17
dakujem za odpovede.

este by ste mi poradaci mohli objasnit situaciu, ze "ak je ukonceny PP dohodou 14.12. a v ten isty den je zacata PN".

1. som stale zmaestnankynou ten firmy az do ukoncenia PN?
2. plati mi nasledujucich 10 kalendarnych dni zamestnavatel vyssie nemocenske?
3. ma tiez PN taku vahu ako pri vypovedi, ze posuva skoncenie pracovneho pomeru az ku dnu ukoncenia PN?
4. ak je zacata pn v den ukoncenia prac pomeru dohodou plati nemocenske uz by socialna poistovna v akej vyske?

ps: v skusbenj dobe nie som. som prijata na dobu urcitu do 31.5.2011

kristina
veronikasad
16.12.10,07:22
dakujem za odpovede.

este by ste mi poradaci mohli objasnit situaciu, ze "ak je ukonceny PP dohodou 14.12. a v ten isty den je zacata PN".

1. som stale zmaestnankynou ten firmy az do ukoncenia PN? nie, pracovný pomer končí dohodnutým dňom, na UP ťa nezaevidujú.
2. plati mi nasledujucich 10 kalendarnych dni zamestnavatel vyssie nemocenske? Zamestnávatel ti zaplatí náhradu príjmu za 14.12., od 15.12. vypláca nemocenské SP
3. ma tiez PN taku vahu ako pri vypovedi, ze posuva skoncenie pracovneho pomeru az ku dnu ukoncenia PN? nie, prac.pomer skončil, už nie si nemocensky ani dôchodkovo poistená.
4. ak je zacata pn v den ukoncenia prac pomeru dohodou plati nemocenske uz by socialna poistovna v akej vyske? SP platí (rovnako ako pri náhrade príjmu zamestnávatel) - 2. a 3. deň 25 %, od 4. dňa 55 % DVZ

ps: v skusbenj dobe nie som. som prijata na dobu urcitu do 31.5.2011

kristina

odpovede v texte
kristina555
16.12.10,08:40
ste velmi sikovna, dakujem za odpoved
kristina
kristina555
16.12.10,13:43
...este by som sa rada spytala... ci zamestnavatel musi platit nejake odvody (a v akej vyske) ak som zacala marodovat od 14.12.2010 do 31.1.2011? s tym ze pracovny pomer skoncime dohodou k 31.1.2011
veronikasad
16.12.10,16:40
...este by som sa rada spytala... ci zamestnavatel musi platit nejake odvody (a v akej vyske) ak som zacala marodovat od 14.12.2010 do 31.1.2011? s tym ze pracovny pomer skoncime dohodou k 31.1.2011
za mesiac december zaplatí odvody z tvojej hrubej mzdy za obdobie od 1.12-13.12.2010+ vyplatí ti náhradu príjmu za prvých 10 dní PN. Od 11. kal. dňa vypláca nemocenské SP. Počas PN neplatí žiadne odvody
kristina555
17.12.10,06:05
1. v pripade ukoncenia prac pomeru dohodou zamestnavatelovi koncia povinnosti, tzn, ze mi vrati PN listok (este neubehlo 10 dni) a musim si ho ist zaniest na socialne osobne?

2. na linku (v pravde - nemozem ho podla pravidiel pridat :mee:, napisany v januari 2010 ) je spominane, ze ak zamestannec nastupi v ochrannej lehote po zaevidovani na urade prace na PN, tak ziska 55 percent.
2a. Bolo od januara zakon novelizovany a este plati alebo neplati?
2b. A treba prerusit PN, aby som sa zaevidovala na UP a potom je sanca ziskat 55 percent? (bez preurusenia PN sa asi neda zaeidovat na UP, myslim).
veronikasad
17.12.10,06:18
1. v pripade ukoncenia prac pomeru dohodou zamestnavatelovi koncia povinnosti, tzn, ze mi vrati PN listok (este neubehlo 10 dni) a musim si ho ist zaniest na socialne osobne?Zamestnávatel vystaví Potvrdenie o príjme, ktoré treba spolu so žiadosťou o nemocenské zaslať do SP.

2. na linku (v pravde - nemozem ho podla pravidiel pridat :mee:, napisany v januari 2010 ) je spominane, ze ak zamestannec nastupi v ochrannej lehote po zaevidovani na urade prace na PN, tak ziska 55 percent. Sadzba 55 % DVZ platí od 4. dňa PN, prvé tri dni je 25 %.
2a. Bolo od januara zakon novelizovany a este plati alebo neplati? platí, mení sa len sadzba u materského - zvyšuje sa na 60%.
2b. A treba prerusit PN, aby som sa zaevidovala na UP a potom je sanca ziskat 55 percent? (bez preurusenia PN sa asi neda zaeidovat na UP, myslim)nie je potrebné rušiť PN- Na UP sa zaeviduješ po skončení PN. Dávku v nezamestnanosti počas PN aj tak nedostaneš. Treba nahlásiť PN-ku v zdr. poisťovni. Platitelom poistného počas PN je štát.

odpoveď v texte