Jarka27
15.12.10,20:22
dobry vecer,chcela by som poprosit o radu.pred 2 tyzdnami som opuchla a mala som aj horucku,pretoze ma uz dlhsie boleli dva zuby-stolicka na pravej strane a dalsi zub hned pred nou.zubarka mi nasadila antibiotika,pretoze som tam mala zapal a povedala,ze by mali zabrat a ze o tyzden mi bude musiet tie dva zuby aj tak vytrhnut,lebo by mi robili uz stale problemi.tak mi ich vytrhla vcera a dost dlho mi ich trhala,lebo ze mam strasne silne korene a ja mam panicky strach z toho,ci mi tam nemohlo daco z tych zubov zostat,mam dost bolesti,ktore sa snazim zmiernit novalginom a pravidelne si vyplachujem ranu repikom,stale mam pocit,ako by mi odtial vytekal hnis.kolegyna aj mamina vraveli,ze to je normalne,ked som tam mala zapal.dokedy budu asi pretrvavat tie bolesti?
Jarka27
15.12.10,19:25
este taka podotazka-moze mi skodit to,ze fajcim?
ivka70
15.12.10,19:43
Fajcenie urcite skodi, ja som po trhani zuba dostala papierik, co nemam a mam robit, fajcenie tam bolo v negativach.

A bolesti po trhani osmicky ..tak 3-4 tyzdne,postupne slabli, ale tolko som bola na tabletkach.
ak by ta v mieste trhania pichalo, trhalo, treba ist znovu k zubarovi, na vycisteie rany ....
Jarka27
15.12.10,20:15
dakujem,no viem,to mamina vravela,ze ked mi tam bude trhat,tak to znamena,ze mi tam asi nieco zostalo alebo zapal.ja citim len taku bolest,ako keby som tam tie zuby stale mala:-( a boli ma z toho ucho,hlava a slichy.som rozmyslala,ze by som k nej(k zubarke)vybehla zajtra,ci mi neda nejake tabletky alebo co,ale tak bude si myslet,ze som jak decko:-/
Zewa
15.12.10,21:15
fajcit by si rozhodne nemala, nikotin nepodporuje hojenie ran... vyplachovanie repikom som robil aj ja ked som bol po trhani zubov...mne rezali "zuby mudrosti", kedze rastli nalezato a museli ich doslova vystiepat, zubar si to aj filmoval, bo take este nevidel :-) .... sanka ma bolela cca 2 tyzdne, potom to ustupilo .... teraz v zime by som si daval pozor na nachladnutie kosti - nos sal/satku cez tvar a snaz sa aby ti nenafukalo studeny vietor na tu cast tvare - alebo prievan, klimatizacia atd... pi vela tekutin, ak mozes po porade s lekarom uzi lieky proti bolesti - novalgin, paralen atd - lekarka ti moze predpisat aj silnejsie, ale osobne by som to nerobil - niekedy je lepsie tu bolest citit, zistis tak ci sa ti ta rana lieci alebo nie...ak sa lieci, zistis to tak ze bolest casom ustupuje, ale ked budes stale nadopovana, moze sa stat ze v stave pod vplyvom liekov nerozoznas pripadny problem.

ak by ta v rane pichalo alebo by neprestavalo krvacanie treba ist ihned na kontrolu - tak ako pise ivka70.

v neskorsom stadiu hojenia odporucam propolisovu tinkturu na dezinfekciu - cca po 2 tyzdnoch, ak bude priebeh bez komplikacii a nemas alergiu na propolis ci alkohol, v ktorom je propolis rozpusteny.
Psycholog
16.12.10,06:18
Fajcenie urcite skodi, ................
Z bylin je nejvhodnější šalvěj - silně desinfikuje, (20g listu se spaří 1 litrem vody a nechá 10 minut odstát a přecedí), je možné použít i šťávu z čerstvých listů na obklad rány, odvar z heřmánku uklidňuje (10g na 1/4 litru vody).
Jak píše ivka70 pak: ak by ta v mieste trhania pichalo, trhalo, treba ist znovu k zubarovi, na vycisteie rany..... Petr
blazonko
16.12.10,06:40
Tiež som si tým prešla.....bolieť ťa to dlho nebude, to je len zostatková bolesť zo zápalu. No buď si istá, že tá bolesť sa ti bude pri zmenách počasia vracať. Pocit, akoby mi vytekal z rany hnis som mala aj ja. Je to spôsobené dlhšími a silnejšími koreňmi, rana je hlbšia, tak sa aj dlhšie hojí.
To že fajčíš by som v takomto prípade považovala skôr za výhodu. Ak dym trošku podržíš na "diere" po zube, stlmíš bolesť (už neraz som to takto riešila a zabralo).
evuš
16.12.10,07:00
Ja som tým prešla minulý rok. Zub som mala rozlámaný, tak mi korene trhala, páčila asi 20 minút...:mee: . Dva dni som jedla iba zmrzlinu :D /na doporučenie zubárky/, po týždni som ani nevedela, že mi trhali zub - akurát bola po ňom medzera :D:D
peter3377
16.12.10,07:31
to mate tak dievcence ked si nechavate trhat zuby aj s narkotikom,inekciou, ja mam 4 vonku no ani raz s narkotikom, a to mi aj koren dakym dlatom vysekaval, ono to sice nieje moc prijemne ale da sa to vydrzat, no a na druhy den v pohode, len taky nezvik ze je tam diera
mati111
16.12.10,15:01
Bude to bolet dlho, vyplachovanie OK ale iba vyplachovanie, salvia sa nepije je iba na vyplachvoanie, treba vyplut!.
Ucinnejsie je tiez vyplachovanie Stopanginom predides tak roznim komplikaciam.
Hlavne neprechladnut a neuhnat si zadny dasli zapal , usko prestane bolet za 2-3 tyzdne...
lujza.j
16.12.10,15:15
100 ľudí 100 chutí:):)
Jarka27
16.12.10,15:53
no takze celu noc som nespala,stale som sa budila,tak som sa rano vybrala k zubarke-mam tam zapal,dala mi tam daco hnede,horke na to miesto,kde mam tie dva zuby vytrhnute a predpisala antibiotika a ja uz taka stastna,ubolena sa trepem do lekarne a lekarnicka ze-TAKZE TO MATE PROTI ZAPALU A OD BOLESTI VAM AKOZE NIC NEDALA?a ja ze A TO MI AKOZE TIE ANTIBIOTIKA NEPOMOZU AJ OD BOLESTI?:-)a ona ze NO NIE.no reku fasa,lebo mne jedine zabera novalgin a ten je na predpis a ona ze TAK TU MATE a dala mi ho,chvala bohu.a teraz som si nasadila antibiotika aj novalgin som si dala a prestalo boliet,pojdem si vyplachnut s tym repikom a akoze to,co mi tam napchala na to dasno vyzera jak raselina a neviem,mozno to malo byt od bolesti ale mne to teda od bolesti nezabralo.a vonku nic a jak som sadla do auta,tam teplo,tak som isla umret od bolesti.a trhanie bez injekcie?je pravda ze ta injekcia sama o sebe dost bolela ale pretrpela som to len preto,lebo som vedela,ze potom ma nebude boliet to trhanie.a tak aj bolo.a mam sice ubolene aj to miesto,kde mi ju pichala,aj to robi svoje ale nechapem,preco by som si mala dat trhat bez injekcie a jedini clovek,ktoreho poznam,co si dava trhat bez injekcie je jeden chalan,taky zgrlos,ktoremu je luto dat 6 eur za nu.a to uz je co za rozum,ked na sebe setri.ale to uz je o inom.a asi sa zubarka nestretava casto s ludmi,ktori si davaju pichat bez injekcie,ked mi ju pichla hned automaticky,bez opytania.
Jarka27
16.12.10,15:55
pardon,tam malo byt-asi sa zubarka nestretava casto s ludmi,ktori si davaju "trhat zub" bez injekcie...:-)
Jarka27
16.12.10,15:57
tak akoze tu zmrzlinu by som aj skusila ale vies,mna ked to zacne boliet,tak nemam chut sa ani napit,ked som smädna,nie este lizat zmrzku:-D napriklad vcera som cely den nic nejedla:-/
Jarka27
16.12.10,15:59
no sak to je to-neprechladnut,ze mne to vytrhla v utorok rano a ja trubka som sa trepala na poobednu a tam kolkokrat aj von vybehnem a tak.
veronikasad
16.12.10,17:01
Jarka, skús namiesto repíka vyplachovať ústa šalviou. Na vytrhnutý zub je účinnejšia.
ajanaareta
17.12.10,00:35
Pekny vecer. Ulomky korena sa vatlacia same aj po mesiaci.Ako sa bude uzatvarat tkanovo. Staci robit to co som pisala, chladit, hygiena,vyplachovat a nezut na tej strane!!!!!
Žabinka
17.12.10,08:45
Tiež som mala problém s hojením rany po vytrhnutí stoličky. Od bolesti som si naordinovala ibalgin, ale ten účinkoval iba 2-3 hod. takže noci som vôbec nespala. Po cca dvoch dňoch od vytrhnutia som navštívila opätovne zubára, prepláchol mi to antibiotickým roztokom a predpísal mi od bolesti silnejší voltaren rapid, ktorý účinkoval dlhšie. Konečne som sa vyspala. Bolesť úplne prešla asi po týždni až 10-tich dňoch.
Jarka27
17.12.10,10:20
ten novalgin mi zabera,aj na tie 4 hodiny.a uz asi 4 lekari mi povedali ze ibalgin a ibuprofen a podobne v ziadnom pripade-ze su to najskodlivejsie lieky,najviac nicia pecen a oblicky a novalgin tak nenici pecen a je nenavikovy,davali ho aj mamine v nemocnici od bolesti.a na tej strune nezut?:-)to urcite nie,okrem toho mam to miesto po vytrhnuti take zdeformovane,ze aj ked zujem na druhej strane,aj tak si davam velky pozor,aby sa mi tam nedostala ani omrvinka.dakujem za vsetky rady!
blazonko
17.12.10,10:49
Ak zaberá novalgin, tak v pohode. Lenže každý organizmus je iný. Mne oveľa skôr zaberie ibalgin ako novalgin.
blazonko
17.12.10,10:55
Iba?? Sú aj väčší žrúti tabletiek, to mi ver.
evuš
17.12.10,11:53
tak akoze tu zmrzlinu by som aj skusila ale vies,mna ked to zacne boliet,tak nemam chut sa ani napit,ked som smädna,nie este lizat zmrzku:-D napriklad vcera som cely den nic nejedla:-/


Jarka27, ja som nepísala, že zmrzku máš lízať, ja som ju jedla veľkou lyžicou priamo z maxibalenia:D, tým pádom sa boľavé miesto zachladilo, otrnulo a bola oveľa menšia bolesť :) no a musím sa priznať, že to až taká hrozná "diéta" nebola :D
Jarka27
17.12.10,13:31
no to teda su väcsi zruti,lenze niektori proste musia-moja starka si dava kazdy den okolo 24 tabletiek+si este k tomu picha inzulin.
a tak za chvilu idem do obchodu,tak si asi kupim tu zmrzku,ale jak sa poznam,prestane boliet zub a zacne hrdlo-sice to je jedno,lebo vdaka tomu zapalu ma boli uz prava mandla a prava strana hrdla:-) a ked som bola vcera vonku,tak ma nic nebolelo,az ked som prisla dovnutra,do tepla.ale tak co si mam na dvore rozlozit stan?:-D
Jarka27
17.12.10,13:33
ano to je pravda,kazdemu nieco ine zabera-mne ibalgin nie,ani ibuprofen ani valetol-co mi niektori ospevuju ze TO SU TAKééé SILNééé LIEKY...mhm.
a_je_to
17.12.10,14:23
ano to je pravda,kazdemu nieco ine zabera-mne ibalgin nie,ani ibuprofen ani valetol-co mi niektori ospevuju ze TO SU TAKééé SILNééé LIEKY...mhm.

Prečítal som si Tvoje trápenie, poradím Ti, čo pomôže. Bol som v podobnej sitácii. Pred rokmi ... v jeseň mi na motorke prechladol zub, opuchol a musel ísť von. Šalel som od bolesti ... v noci som sa vybral hľadať pomoc. Poradili mi ... vráť sa domov a daj si dva acylpyríny naraz. Za hodinu som spal a na druhý deň som nevedel, že ma niečo včera bolelo. Rana hnisala, ale už nebolela. Vyskúšaj, neobanuješ. Nič tak nelieči zápalové bolesti, ako dva acylpyríny naraz.
Druhá pomoc je akupresúra. Daj si obidva palce - každý tesne pod ucho. Koncami palcov postupuj pomaly dolu po spodku sánky a jemne masíruj jej hranu. Niekde pod miestom kde sú posledné zuby 8-čky je malá priehlbinka na sánke. To miesto býva veľmi bolestivé. Pritlač ho obojstranne, malo by zabolieť, podrž a jemne uvoľňuj. Je to energetická dráha k zubom. Po chvíli opakuj, bolesť zvykne ustúpiť, preruší sa dráha bolesti.
Snajper2
02.07.11,12:53
v stredu mi trhali rozsypanú stoličku aj s koreňom na spodnej strane. problém je v tom, že včera sa mi do rany omylom dostal počas jedenia polievky maličký kúsok cestoviny. je ho vidieť, a je až na spodku rany, a ani vyplachovanie čistou vodou nezabralo. je to tam ako zaseknuté, a ani sa to nechce pohnúť. čo s tým? nespôsobí to nejaké problémy?
legolas
02.07.11,14:14
v stredu mi trhali rozsypanú stoličku aj s koreňom na spodnej strane. problém je v tom, že včera sa mi do rany omylom dostal počas jedenia polievky maličký kúsok cestoviny. je ho vidieť, a je až na spodku rany, a ani vyplachovanie čistou vodou nezabralo. je to tam ako zaseknuté, a ani sa to nechce pohnúť. čo s tým? nespôsobí to nejaké problémy?

.. môj milý, to nie je kúsok cestoviny:) je to kúsok z tvojej okostice čo ti pri trhaní zostal v rane, neboj sa, až sa rana bude zaceľovať, tak sa ten kúsok postupne bude dostávať von a ty ho potom jazykom vytlačíš a to je všetko:) maj sa a nemaj strach..
Snajper2
02.07.11,14:28
lebo keď som to vyplachoval prvý krát, tak to bolo v inej polohe. a keď som to vyplachoval opakovane, tak sa mi to potom nejako zaseklo dole, a už to tak ostalo. jednoducho to počas vyplachovania zmenilo polohu
legolas
03.07.11,05:14
lebo keď som to vyplachoval prvý krát, tak to bolo v inej polohe. a keď som to vyplachoval opakovane, tak sa mi to potom nejako zaseklo dole, a už to tak ostalo. jednoducho to počas vyplachovania zmenilo polohu

..nešprtaj sa v tom, ono sa to samo vyplaví, tak ako som ti to písal..
Zita5
09.06.12,16:26
Jarka27, ja som nepísala, že zmrzku máš lízať, ja som ju jedla veľkou lyžicou priamo z maxibalenia:D, tým pádom sa boľavé miesto zachladilo, otrnulo a bola oveľa menšia bolesť :) no a musím sa priznať, že to až taká hrozná "diéta" nebola :D

Ja tiež sa pár dní trápim a liečim, ale ja si myslím, že práve zmrzlina, ktorú som v deň po vytrhnutí zjedla mi spravila viac zla.....doteraz som si nikdy nedávala zmrzlinu a mala som po vytrhnutí zuba pokoj a teraz som si povedala, že OK budem načúvať radám pani doktorky ale už viac na zmrzku po vytrhnutí zubu nesiahnem .
Katy a R
09.06.12,17:12
Ja tiež sa pár dní trápim a liečim, ale ja si myslím, že práve zmrzlina, ktorú som v deň po vytrhnutí zjedla mi spravila viac zla.....doteraz som si nikdy nedávala zmrzlinu a mala som po vytrhnutí zuba pokoj a teraz som si povedala, že OK budem načúvať radám pani doktorky ale už viac na zmrzku po vytrhnutí zubu nesiahnem .
- no ak sa ti dostala do rany - tak veru nič moc.:mee: Skorej ľadový obklad pomáha
Skús Wobenzyn ak sa ti zle hojí .. a repik, šalvia..
Zita5
09.06.12,18:29
- no ak sa ti dostala do rany - tak veru nič moc.:mee: Skorej ľadový obklad pomáha
Skús Wobenzyn ak sa ti zle hojí .. a repik, šalvia..

veď práve, myslím si, že som si tým spôsobila zápal.Ja som nikdy predtým problém nemala a teraz som skončila so zápalom.Neviem možno sa mýlim....ale tak mi to vychádza.
pasuliatko
10.06.12,15:19
po extrakcii zubu nikdy nejesť mliečne výrobky niekoľko dní až kým sa rana úplne nezahojí...
ivuliatko
10.06.12,15:24
mne tiež zubár vyslovene zdôraznil, že sa mám vyhýbať jogurtom a ostatným mliečnym výrobkom, aj omrvinkám, ktoré sa môžu dostať do rany - teda žiadne keksíky a pod.
Indeed
10.06.12,15:55
to mate tak dievcence ked si nechavate trhat zuby aj s narkotikom,inekciou, ja mam 4 vonku no ani raz s narkotikom, a to mi aj koren dakym dlatom vysekaval, ono to sice nieje moc prijemne ale da sa to vydrzat, no a na druhy den v pohode, len taky nezvik ze je tam diera

Tak to si BOREC !
Indeed
10.06.12,16:04
Je nebezpečné nechať boľavý zub iba tak bez starostlivosti, na nejakých čajoch ,či acylpirínoch alebo nedajbože analgetikách.

Boľavý zub bolí preto lebo infekcia /hniloba/ postupila až k vnutorným kanálikom v zube,kde je aj nerv.

A tento nerv posiela signál do mozgu,že niečo nie je v poriadku a vnímame to ako bolesť.

Keď aj tento stav odignorujeme za niekoľko týždňov "odhnije" aj nerv, a prestane posielať signaly o zlom stave zuba,

može nastupiť zápal okolia zuba , dokonca zápal okostnice čo je už vážna diagnóza s nevyhnutnou liečbou ATB.

Preto najhoršie čo može byť je zle zaplombovaný zub,keďže ložisko hniloby sa celkom neodstranilo
a dokonca sa upchalo plombou,
to sposobuje zapal a bolesti pod zubom.

Takže boľavý zub , jedine vytrhnuť ,lebo on už je veľmi ťažko poškodený, alebo nákladne , zdlhavo liečiť
a vysledok nie je istý.
pasuliatko
10.06.12,17:15
dá sa to aj inak nazvať...
pasuliatko
10.06.12,17:16
hnis nie hniloba :)
pasuliatko
10.06.12,17:17
neverím...