jholubok
29.11.05,13:35
Keď je zamestnanec na PN musí sa odhlasiť zo ZP? Ďakujem
janasl
29.11.05,12:42
zamestnávateľ musí za svojho zamestnanca do konca nasledujúceho mesiaca, kedy vznikla PN-ka
oznámiť zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného na štát.
Myslím,že sa to podávalo na hromadnom oznámení, ale je dosť možné že poisťovne už majú vlastné, špeciálne tlačivá.
marmal
29.11.05,12:48
Podava sa to na hromadnom oznameni, ale kazda poistovna ma ine a aj ine kody na zaciatok a koniec PN.
Je tu viac prispevkov ohladom vyplnania tlaciv, treba len pohladat.

Marta
JajaFabša
29.11.05,13:39
Na školení ku zmenám zákonov k 1.7.2005 nám školiteľka povedala, že od toho dátumu už netreba nahlasovať PN zdravotnej poisťovni. Posielam doklady zdravotnej poisťovni len v prípade pracovného úrazu.
Jana Motyčková
29.11.05,14:02
Na školení ku zmenám zákonov k 1.7.2005 nám školiteľka povedala, že od toho dátumu už netreba nahlasovať PN zdravotnej poisťovni. Posielam doklady zdravotnej poisťovni len v prípade pracovného úrazu.
K 1.7. nebola zmena zákona o ZP. Od 1.1. mal nahlasovať PN zamestnanec sám (ale ZP rešpektovali aj nahlasovanie zamestnávateľom). Od 1.9. bola zmena zákona - PN nahlasuje zamestnávateľ tak, ako bolo popísané vyššie.
Katka2
30.11.05,09:36
Neviete náhodou, že či treba nahlasovať len zmeny?
Mám na mysli, ked zamestnanec je dlhodobo na PN-ke, tak ten mesiac, keď celý maróduje, tak vtedy do ZP neposielam hromadné oznámenie?
Počula som od jednej pani, čo bola na školeni o novom zákone o zdravotnom poistení, že aj v taktomto prípade sa posiela. No neviem, čo tam napísať, keď sa tam podľa legendy na druhej strane píšu len zmeny.
marmal
30.11.05,09:43
Ja mam tiez pripad dlhodobej PN, poslala som len zaciatok PN a teraz len cakam, kedy skonci a poslem koniec PN. Nevidim dovod posielania tlaciva na konci mesiaca, ze je este na PN. Ved to je zrejme z toho, ze PN nie je ukoncena, ci nie ??? Asi si niekto vyraba pracu, asi jej ma malo, ja jej mam dost.

Marta
Katka2
30.11.05,09:52
Nápodobne.
Ingrid G.
30.11.05,11:31
Odpoveď pre KATKU 2:

Začiatok PN nahlasuješ zdrav. poisťovni z dôvodu zmeny platiteľa poistného (zo zamestnávateľa + zamestnanca na štát). Túto zmenu platiteľa nahlasuješ ako bolo správne napísané na hromadnom oznámení do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci kedy nastala zmena (PN). Keď sa jedná o niekoľko mesiacov trvajúcu PN - nie je správna informácia, že každý mesiac treba písať hromadné oznámenie. Veď akú zmenu by si tam písala? Ďalšie hromadné oznámenie pošleš až pri skončení PN.
Dada
30.11.05,11:35
A nahlasujem PN aj keď trvá len 5 dní?
marmal
30.11.05,11:42
Ano, vsetky PN treba hlasit zdravotnym poistovniam.

Marta
JajaFabša
30.11.05,13:09
No páni, to som zas čosi pohnojila. Ešte, že ste tu poraďáci, vďaka ti somij aj vám všetkým. Má zmysel poslať zmeškané, či už len nové? Jana
Jana Motyčková
30.11.05,13:26
Nahlás začiatky a ukončenia PN po 1.9.. Za september sa malo nahlásiť do konca októbra, za október do konca novembra, takže teoreticky ten október by si ešte mohla stihnúť v termíne.
Ingrid G.
01.12.05,08:34
A nahlasujem PN aj keď trvá len 5 dní?

Nahlasuješ. Aj keby trvala "samozrejme pritiahnuté za vlasy" aj 1 deň. Akonáhle je vypísaná PN - prišlo k zmene platiteľa a musíš vypísať hromadné oznámenie a samozrejme aj po skončení PN.
Andrea_Z
07.12.05,06:50
Keď som volala minulý mesiac tak mi vo VŠZP povedali, že sa nahlasuje PN od začiatku, ale v Spoločnej z.p. mi povedali, že až od 11 dňa. Neviem tiež čo sa od vtedy zmenilo. Ozaj treba do zdravotných poistovní posielať aj začiatok ošetrovného? ĎAKUJEM
mmia
07.12.05,10:37
podla mna sa ma PN nahlasovat od prveho dna,a aj ošetrovne...
Marína
07.12.05,10:41
Keď som volala minulý mesiac tak mi vo VŠZP povedali, že sa nahlasuje PN od začiatku, ale v Spoločnej z.p. mi povedali, že až od 11 dňa. Neviem tiež čo sa od vtedy zmenilo. Ozaj treba do zdravotných poistovní posielať aj začiatok ošetrovného? ĎAKUJEM
Vo VšZP za prvých 10 dní je kód 25, od 11. dňa kód 19. SpZP neviem. Na 1. Hromadnom oznámení nahlasuješ začiatok, na 2. koniec PN.
mmia
07.12.05,10:57
Vo VšZP za prvých 10 dní je kód 25, od 11. dňa kód 19. SpZP neviem. Na 1. Hromadnom oznámení nahlasuješ začiatok, na 2. koniec PN.


mozem sa spytat akosi mi to nie je jasne...
ak teda nastupi zamestnanec na PN od 29.11 na hromadnom oznameni ktore je potrebne poslat do konca decembra uvediem kod podla toho ako dlho je na PN??? alebo za prvych desat dni poslem s kodom 25 a od jedenasteho dna s kodom 19??? ale ved ako som rozumela zaciatok PN sa oznamuje iba raz?? no som z toho trochu zmätenááááá:(
Tweety
07.12.05,11:11
mozem sa spytat akosi mi to nie je jasne...
ak teda nastupi zamestnanec na PN od 29.11 na hromadnom oznameni ktore je potrebne poslat do konca decembra uvediem kod podla toho ako dlho je na PN??? alebo za prvych desat dni poslem s kodom 25 a od jedenasteho dna s kodom 19??? ale ved ako som rozumela zaciatok PN sa oznamuje iba raz?? no som z toho trochu zmätenááááá:(
Ak je na DPN uvedieš: dni za ktoré je náhrada príjmu- max.10 kal dní-kód 25, a ostané dni DPN kód 19.:o
Uvedieš tiež podľa kódov zač. a ukončenie DPN.
dada 1
07.12.05,11:14
[quote=Marína]Vo VšZP za prvých 10 dní je kód 25, od 11. dňa kód 19. SpZP neviem. Na 1. Hromadnom oznámení nahlasuješ začiatok, na 2. koniec PN.
Ja som bola dnes vo VšZP odniesť hromadné oznamenie s PN a všade som dala kod 19 bola to PN len do 10 dní a pani mi povedala že je to dobre.
Tweety
07.12.05,11:19
[quote=Marína]Vo VšZP za prvých 10 dní je kód 25, od 11. dňa kód 19. SpZP neviem. Na 1. Hromadnom oznámení nahlasuješ začiatok, na 2. koniec PN.
Ja som bola dnes vo VšZP odniesť hromadné oznamenie s PN a všade som dala kod 19 bola to PN len do 10 dní a pani mi povedala že je to dobre.
Určite Ti povedala nepravdivú informáciu, stačí si otvoriť stránku poisťovne, nájsť tlačivko hromadné oznámenie a tam sú vysvetlivky k nemu.
Je to tak správne ako som vyššie uviedla.;) :) pripájam link
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=147
mmia
07.12.05,13:55
mozem este jednu otazku, trochu od temy...
neplatene volno sa ohlasuje aj do zdravotnej poistovne???
Jana Motyčková
07.12.05,15:19
Nie, "neodhlasuje sa", platitelom je naďalej zamestnávateľ. V prípade, že by napr. neplatené voľno trvalo celý mesiac, musí zamestávateľ odvieť 10+4% z minimálnej mzdy za tohto zamestnanca.