zandra
15.12.10,22:16
Ahojte! Prosim Vas, viete mi poradit...? :-)
Vcera sa u nas v dome konalo zhromazdenie za ucelom volby predsedu a clenov rady, kedze im o chvilu konci 3-rocne obdobie. Clenov rady sa podarilo zvolit. Predsedu nie, nakolko mu chybali 3 hlasy, aby ho zvolila nadpolovicna vacsina. Zhromazdenie bolo uznasania schopne, bolo tam dostatok ludi. A pan predseda, teda vyhlasil pisomne hlasovanie - volba predsedu. Moze sa toto hlasovanie (volby) opakovat? Raz ked nebol zvoleny, tak ma vykonavat funkciu max 3 mesiace a ma sa najst bud novy predseda, alebo najst ine vychodisko, napr. Spravca?
Dakujem!
Mária27
16.12.10,07:52
Moze sa toto hlasovanie (volby) opakovat? !
Môže. Prečo nie? Možno tam bolo málo vlastníkov. Aj keby tam boli všetci - predsedu mať musíte, ak chcete mať spoločenstvo. On bol jediný kandidát? Navrhnite aj iných - ak súhlasia s funkciou.
zandra
16.12.10,08:01
Bol jediny kandidat, nikto iny to nechce robit. Cast ludi chce spolocenstvo zrusit a najst spravcu. Ale o tom predseda nechce ani pocut.
A ludi tam bolo dost, len ho proste nezvolili.
verkaz
16.12.10,08:09
Tak čo sú to zač, keď sa nevedia dohodnúť. Mali by byť radi, že má vôbec niekto záujem o tú funkciu. Nie je to med lízať a mohol by si to skúsiť aj iný. Ľahko sa kritizuje práca druhých.
Hovorím z vlastnej skúsenosti mala so jednu nespokojnú vlastníčku, ktorá nasilu chcela robiť aspon v rade, aby do všetkého videla. Keď zistila, čo všetko obnáša náplň predsedu, a že nemôže ani s financiami sám manipulovať, tak sa členstva v rade vzdala a od tej doby je ticho.
(Na manipuláciu s bankovými účtami sme si zaviedli potrebný podpis predsedu a člena rady)
Ak Vám nepomôže ani písomná voľba, tak skúste písomnú zopakovať na zmenu správcu (pozor tu treba overovateľov podpisov).
zandra
16.12.10,08:16
Tak to pravdupovediac zavidim...teda ten system s cerpanim penazi. Lebo u nas sa plati napr. odmena za spravu oficialne 5,15 E. na zaklade nahliadnutia do dokladov sme zistili, ze sa navyse cerpaju peniaze na tonery, benzin, rada si s predsedom schvaluje odmeny... takze nas napr. za rok 2009 vysla odmena za spravu nieco cez 9 E/mes. za byt. Existuju dvojake doklady. Napr. cerpanie fondu je ine vyvesene pre ludi a ine zaloze v archive. A mame totalny neporiadok v uctovnictve. Uctuje sa v jednoduchom, napriek tomu, ze dom prenajima spolocne priestory panovi predsedovi za ucelom podnikania, a za smiesnu sumu. Pokial som zistovala, malo by sa uctovat podvojne. Je tu kopec problemov a stari ludia, ktori to nevidia.
Matias.S
16.12.10,08:33
Tak to pravdupovediac zavidim...teda ten system s cerpanim penazi. Lebo u nas sa plati napr. odmena za spravu oficialne 5,15 E. na zaklade nahliadnutia do dokladov sme zistili, ze sa navyse cerpaju peniaze na tonery, benzin, rada si s predsedom schvaluje odmeny... takze nas napr. za rok 2009 vysla odmena za spravu nieco cez 9 E. Existuju dvojake doklady. Napr. cerpanie fondu je ine vyvesene pre ludi a ine zaloze v archive. A mame totalny neporiadok v uctovnictve. Uctuje sa v jednoduchom, napriek tomu, ze dom prenajima spolocne priestory panovi predsedovi za ucelom podnikania, a za smiesnu sumu. Pokial som zistovala, malo by sa uctovat podvojne. Je tu kopec problemov a stari ludia, ktori to nevidia.

mimotemy
U nás je to podobné a ver, že robiť v tejto pozícii nie je jednoduché ... ja som napr. zástupca vlastníkov a všetci ľudia sa chodia sťažovať v prípade poruchy, nespokojnosti atď. mne a ja to robím len vo svojom voľnom čase a tiež by som rád mal pokoj, vyložil nohy doma a o nič sa nestaral ... nie je to nič jednoduché aj keď som sa na to podujal, nakoľko u nás je to podobné samí starí ľudia, ktorí nevidia do pozadia a mladí o to nemajú ani záujem ani snahu ... a dennodenné naťahovačky s družstvom, keď nemám oporu vo väčšine je o ničom ... tiež ma to vôbec nebaví a hlavne mám rád, keď niekto po schôdzi a vykonaní prác príde a začne sa sťažovať a pritom dovtedy nemal záujem ani na schôdzu prísť a zaujímať sa a dať svoje pripomienky, keď mohol ... no kto by kontroloval družstvo ako šafária s peniazmi, ktoré ani nie sú ich ... ľudia si to nechcú uvedomiť a bohužiaľ niečo chcú až keď je veľakrát neskoro ...
Mne osobne o tých 15 € odmeny vôbec nejde, keď nemám ani chvíľku pokoja a ešte aj hmotnú zodpovednosť mám mať ... takže mile rád tiež odstúpim a nech si to ten najväčší drbák príde a robí ak sa mu nepáči .... ale keď príde na lámanie chleba, tak už toľko ochotných nieto ... a bojovať proti veterným mlynom je ťažké ... a pri kontorle dokladov sú veľmi neochotní a nepríjemní na družstve ako píšeš aj ty keď ich ide niekto kontrolovať ...
zandra
16.12.10,08:37
Ja som to zle napisala. Odmena je oficiálne 5.15 E/mes za byt a to je tu 84 bytov. V skutocnosti cez 9 E/mes za byt. Takze to maju slusnu odmenu.
Mária27
16.12.10,08:45
Ja som to zle napisala. Odmena je oficiálne 5.15 E/mes za byt a to je tu 84 bytov. V skutocnosti cez 9 E/mes za byt. Takze to maju slusnu odmenu.
A kto vám je na vine? Máme tam naklusať - poraďáci?:)
verkaz
16.12.10,08:53
Odmenu predsedovi a členom rady schvaľuje predsa zhromaždenie vlastníkov bytov. My máme 64 bytov a mesačné odmeny od 1.1.2011 si odsúhlasili : predseda 16,00
člen rady 3,35
ekonóm 115,00
údržbár 10,00
Mesačne platíme poplatok za správu bytov 3,65 a z toho hradíme nielen odmeny ale aj poštovné, odpratávanie snehu, telefón, administratívne pomôcky a pod. (raz do roka kupujem aj toner do tlačiarne).
Ten Váš predseda riadne manipuluje s Vami. Dohodnite sa viacerí a chodte nahliadnuť do dokladov. Potom zvolajte zhromaždenie na ktorom informujte o zistených nedostatkov a vymeňte aj členov rady, keď nerobia dostatočnú kontrolu.
Každé dva mesiace si členovia rady zoberú výpisy z banky a všetky doklady, ktoré skontrolujú a urobia z toho zápis, ktorý potom predkladajú na zhromaždení. Ja som veľmi spokojná s týmto systémom, lebo ma nikto nemôže z ničoho podozrievať.
zandra
16.12.10,09:01
No ak by sa Vam chcelo, mozno by to pomohlo... :-)))

Inak este jenu pikošku z nasho fungovania....
Ako som pisala, je tu 84 bytov, 1 obchod-NP, Priestor vymennicky - NP a spolocna garaz -32 stati. Takto je to zapisane na LV.
U nas sa hlasuje 117 hlasmi. Vobec neviem ako k tomu doslo.
Podla mna a este par ludi v dome je nazor takyto: 84 hlasov za byty+1+1+1=87 hlasov. teda za garaz maju spoluvlastnici 1 hlas.

Predseda si s radou vysvetluju zakon po svojom, takze sa hlasuje 117 hlasmi. Takze ak pridu vsetci garaznici(su aj taky, ktori tu nemaju byt), tak rozhoduju v podstate o hocicom v nasom dome.
Takto sme podali na sud zalobu o oprave strechy. Zial z dovodu procesnej chyby nam bola zamietnuta. Maly naznak vítazstva tam ale bol, nakolko sudkyna v zavere uviedla, ze sa ma hlasovat tak ako tvrdime my a nie 117 hlasmi. Ale nepomohlo to! :-(
zandra
16.12.10,09:05
Odmenu predsedovi a členom rady schvaľuje predsa zhromaždenie vlastníkov bytov. My máme 64 bytov a mesačné odmeny od 1.1.2011 si odsúhlasili : predseda 16,00
člen rady 3,35
ekonóm 115,00
údržbár 10,00
Mesačne platíme poplatok za správu bytov 3,65 a z toho hradíme nielen odmeny ale aj poštovné, odpratávanie snehu, telefón, administratívne pomôcky a pod. (raz do roka kupujem aj toner do tlačiarne).
Ten Váš predseda riadne manipuluje s Vami. Dohodnite sa viacerí a chodte nahliadnuť do dokladov. Potom zvolajte zhromaždenie na ktorom informujte o zistených nedostatkov a vymeňte aj členov rady, keď nerobia dostatočnú kontrolu.
Každé dva mesiace si členovia rady zoberú výpisy z banky a všetky doklady, ktoré skontrolujú a urobia z toho zápis, ktorý potom predkladajú na zhromaždení. Ja som veľmi spokojná s týmto systémom, lebo ma nikto nemôže z ničoho podozrievať.

Nahliadnut do dokladov sme boli. Ale podarilo sa nam to po dlhych utrapach. lebo nechceli dovolit. Teraz uz mozme, urcil strankove dni, kazdy druhy tyzden 1 den 2 hodiny. A stasne nas strazia, nedovolia nic odfotit. Mame to uz aj vyhodnotene. Len nas je malo na zvolanie schodze. Poviem Vam katastrofa... A ludia to nechcu pocut. Vacsinou su to stari ludia, ktori su tu snad od narodenia. A my co sme sa nastahovali, sme problem...
Matias.S
16.12.10,09:16
U nas ani hlasovanie nepomôže máme totiž "malého pánbožka", ktorý si robí čo chce v družstve .... ani televízia a ani noviny nepomáhajú ... jednoducho neplatia žiadne páky ....
zandra
16.12.10,09:20
Ja by som fakt potrebovala radu ohladom 1. prispevku. Ci sa mam na to vykaslat a cakat...? :-(
Matias.S
16.12.10,09:24
Ja by som fakt potrebovala radu ohladom 1. prispevku. Ci sa mam na to vykaslat a cakat...? :-(
Robili ste zapis ? Ak hlasovanie prebehlo podľa regúl, tak je platné a výsledok tiež .... ak chcete aby sa opakovalo je potrebné opakovať voľbu ...
Mária27
16.12.10,09:50
Predseda si s radou vysvetluju zakon po svojom, takze sa hlasuje 117 hlasmi. Takze ak pridu vsetci garaznici(su aj taky, ktori tu nemaju byt), tak rozhoduju v podstate o hocicom v nasom dome.
Takto sme podali na sud zalobu o oprave strechy. Zial z dovodu procesnej chyby nam bola zamietnuta. Maly naznak vítazstva tam ale bol, nakolko sudkyna v zavere uviedla, ze sa ma hlasovat tak ako tvrdime my a nie 117 hlasmi. Ale nepomohlo to! :-(
Skutočne musíte zakročiť, hlasovaním sa rozhoduje o dôležitých veciach. Ak ide o garážové státia, nie samostatné garáže, je to jeden nebytový priestor a má 1 hlas. Niekedy sú dokonca také státia len ako spoločný priestor.
zandra
16.12.10,09:58
Skutočne musíte zakročiť, hlasovaním sa rozhoduje o dôležitých veciach. Ak ide o garážové státia, nie samostatné garáže, je to jeden nebytový priestor a má 1 hlas. Niekedy sú dokonca také státia len ako spoločný priestor.

Ako tak premyslam, teraz sa ten jeho sposob hlasovania postavil proti nemu. Pretoze:
-zo 117 hlasov ho nezvolili, napriek tomu sa snazi udrzat a zvolal pisomne hlasovania o tom istom.
-keby sa hlasovalo 87 hlasmi tak ho zvolia

Tak teraz neviem, co dalej. Lebo by som mala tvrdit, ze ho zvolili, ked si stojim za nazorom. Ale zapisnica bude pravdepodobne, ze ho nezvolili.
Halli
16.12.10,10:07
Ja som to zle napisala. Odmena je oficiálne 5.15 E/mes za byt a to je tu 84 bytov. V skutocnosti cez 9 E/mes za byt. Takze to maju slusnu odmenu.

Skús si to robiť ty a uvidíš, čo je slušná odmena:eek:. A o tom podvojnom účtovníctve pochybujem, že by sa malo robiť.
zandra
16.12.10,10:10
Skús si to robiť ty a uvidíš, čo je slušná odmena:eek:. A o tom podvojnom účtovníctve pochybujem, že by sa malo robiť.

Ja o to zaujem nemam..necitim sa na to.
Pokial o to niekto ma zaujem, tak nech to robi poriadne a nemali by mu vadit ani nahliadnutia do dokladov.
POkial si normalne vypyta odmenu..nevidim v tom problem. Ale nepaci sa mi ked si ich sam schvali a nikomu nepovie!

Skus si precitat vsetky prispevky!
Halli
16.12.10,10:10
Ja som to zle napisala. Odmena je oficiálne 5.15 E/mes za byt a to je tu 84 bytov. V skutocnosti cez 9 E/mes za byt. Takze to maju slusnu odmenu.


84 bytov


Ako tak premyslam, teraz sa ten jeho sposob hlasovania postavil proti nemu. Pretoze:
-zo 117 hlasov ho nezvolili, napriek tomu sa snazi udrzat a zvolal pisomne hlasovania o tom istom.
-keby sa hlasovalo 87 hlasmi tak ho zvolia

Tak teraz neviem, co dalej. Lebo by som mala tvrdit, ze ho zvolili, ked si stojim za nazorom. Ale zapisnica bude pravdepodobne, ze ho nezvolili.


117 hlasov ??:eek: máte toľko nebytových priest.?
zandra
16.12.10,10:13
84 bytov




117 hlasov ??:eek: máte toľko nebytových priest.?

len 3 NP, ale jeden z nich na 32 spoluvlastnikov. A zial sa tu hlasuje za tento priestor 32 hlasmi.
Halli
16.12.10,10:14
Ja o to zaujem nemam..necitim sa na to.
Pokial o to niekto ma zaujem, tak nech to robi poriadne a nemali by mu vadit ani nahliadnutia do dokladov.
POkial si normalne vypyta odmenu..nevidim v tom problem. Ale nepaci sa mi ked si ich sam schvali a nikomu nepovie!

Skus si precitat vsetky prispevky!

čítala som to narýchlo, ale ak ste nie s ním spokojní a nik to nechce robiť, aj tak Vám nepomože správa inde, lebo musí tam byť zastupca a ten má tiež veľa povinnosti. Ale ako sa tu už opakuje ...sami si za to môžete. Len tie peniaze prosím nikomu nevyčítaj, je to práca " o hubu" preto to nik nechce robiť. Vieš koľko papiera a toneru minie len na vyučtovanie ?? a to nehovorím o tel., internete, aute, a odvodoch atď, atď...
Halli
16.12.10,10:15
len 3 NP, ale jeden z nich na 32 spoluvlastnikov. A zial sa tu hlasuje za tento priestor 32 hlasmi.

za každy byt , alebo nebytový priestor platí len JEDEN hlas.

http://byvanie.pravda.sk/domova-schodza-ma-slabe-pravidla-da7-/sk-bpeniaze.asp?c=A101205_104201_sk-bpeniaze_p01
zandra
16.12.10,10:19
čítala som to narýchlo, ale ak ste nie s ním spokojní a nik to nechce robiť, aj tak Vám nepomože správa inde, lebo musí tam byť zastupca a ten má tiež veľa povinnosti. Ale ako sa tu už opakuje ...sami si za to môžete. Len tie peniaze prosím nikomu nevyčítaj, je to práca " o hubu" preto to nik nechce robiť. Vieš koľko papiera a toneru minie len na vyučtovanie ?? a to nehovorím o tel., internete, aute, a odvodoch atď, atď...

Ja budem vdacna, ak to bude niekto za tie peniaze robit a bude to robit poriadne!
Ja mam este jeden byt a tam robim zastupcu vlastnikov, mame spravcu A robim to zadarmo.
A ked to mozem porovnat, tak spravcu musim velmi vychvalit!!! A je to tam za nizsiu cenu ako tu!
zandra
16.12.10,10:22
čítala som to narýchlo, ale ak ste nie s ním spokojní a nik to nechce robiť, aj tak Vám nepomože správa inde, lebo musí tam byť zastupca a ten má tiež veľa povinnosti. Ale ako sa tu už opakuje ...sami si za to môžete. Len tie peniaze prosím nikomu nevyčítaj, je to práca " o hubu" preto to nik nechce robiť. Vieš koľko papiera a toneru minie len na vyučtovanie ?? a to nehovorím o tel., internete, aute, a odvodoch atď, atď...

A este ako pises, ze sami si za to mozme!
No nastupila som do rozbehnuteho vlaku... Vedela som, ze to tu nieje ok, ale nemyslela som, ze to bude taky tvrdy oriesok!
verkaz
16.12.10,10:22
Skúste dať protest na prokuratúru a požiadajte o vysvetlenie. Zákon je zákon
zandra
16.12.10,10:24
za každy byt , alebo nebytový priestor platí len JEDEN hlas.

http://byvanie.pravda.sk/domova-schodza-ma-slabe-pravidla-da7-/sk-bpeniaze.asp?c=A101205_104201_sk-bpeniaze_p01

tak toto mu zial nevysvetlime... v rade ma aj pravnicku.. jej vysvetlenie je:"kolko pravnikov tolko nazorov"
zandra
16.12.10,10:28
neviete poradit pravnika, ktory sa tymto zaobera?
Halli
16.12.10,11:55
A este ako pises, ze sami si za to mozme!
No nastupila som do rozbehnuteho vlaku... Vedela som, ze to tu nieje ok, ale nemyslela som, ze to bude taky tvrdy oriesok!

Tak to ma mrzí, ak si nastupila do "špatného" vlaku, ale snaď je Vás tam dosť na to , aby si sa s tým netrápila sama. Vo veľa domoch sa zneužíva post predsedu, len preto, že mu to vlastníci dovolia. Mne aj keby to dovolili, nedovolí mi to moje svedomie, tak ja také niečo veľmi nechápem , ak predsedovia robia-to čo robia...;)
Právnika a súdy neuznávam, lebo ťa to oberie iba o energiu, čas a koniec koncov spoločenstvo o peniaze...
zandra
16.12.10,14:31
Je nas tu tak 10-15 ludi, takze netrapim sa sama, ale je nas malo na to aby sme nieco presadili. Su aj ini, ktorim sa co-to nepaci, ale jasne nam povedali, ze otvorene proti predsedovi nepojdu.

Spolocenstvo myslim nijak nezatazujeme financne, na to co podnikame davame vlastne peniaze. A sme ochotny davat dalej, len nech je tomu koniec.
verkaz
16.12.10,15:42
Keď robíš zástupcu vlastníkov, tak vieš o čom to je a skús sa mu postaviť ako protikandidátka na predsedu. Aj za členku rady by sa dalo ešte doplniť o jedného člena, ktorý by to mal pod kontrolou. Čo sa týka podvojného účtovníctva, tak to je povinnosť viesť v SVB ak je ročný obrat 19 916 Eur. A to asi u Vás pri 84 bytoch a 3 NP nebudete mať.
zuzjur
16.12.10,16:39
No trosku si mylis 2 rozdielne formy vykonu spravy domu. Jedna je zriadenie spolocenstva, druha je na zaklade zmluvy o vykone spravy tzv. so spravcovskou spolocnostou. Co sa tyka volby predsedu, treba si uvedomit, ze funkcne obdobie predsedu vznika dnom zapisu do registra a zanika uplynutim tohto 3 rocneho obdobia, preto treba vykonat volbu predsedu pred uplynutim tohto 3rocneho obdobia. Voli sa nadpolovicnou vacsinou vsetkych vlastnikov, teda ak je v dome 30 bytov je tam 30 hlasov {vlastnikov moze byt viac, ale spoluvlastnici manzelia maju 1 hlas, podrobne mozem vysvetlit} a teda hlasovanie by bolo pravoplatne ak by bolo zhromazdenie uznasaniaschopne a za noveho predsedu by hlasovalo 16 hlasov - vlastnikov s poctom hlasov 16 {vlastnici 16 bytov by vyslovili suhlas ZA}. Ak hlasovanie nebolo uspesne, predseda moze vyhlasit pisomne hlasovanie, musi vsak splnat podmienky podla ust. § 14 ods.6 {7 dni vopred oznamenie atd}. Ak nebol zvoleny tak treba volby opakovat, neviem odkial mas 3 mesacnu lehotu na akesi dokoncenie funkcie. Pokial viem, tak ust. par. 7c ods.3 hovori jasne: Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
PS: som od fachu
zandra
16.12.10,18:20
Keď robíš zástupcu vlastníkov, tak vieš o čom to je a skús sa mu postaviť ako protikandidátka na predsedu. Aj za členku rady by sa dalo ešte doplniť o jedného člena, ktorý by to mal pod kontrolou. Čo sa týka podvojného účtovníctva, tak to je povinnosť viesť v SVB ak je ročný obrat 19 916 Eur. A to asi u Vás pri 84 bytoch a 3 NP nebudete mať.

My mame este vacsi obrat, ved len prijmy z mesacnych zaloh su napr. priemerna platba tu v dome je 140 E/mes x 12mes.=1680 E/rok/byt x 84 bytov =141 120 E A to neratam este garaze, prijem z prenajmu 2 priestorov
zandra
16.12.10,18:32
No trosku si mylis 2 rozdielne formy vykonu spravy domu. Jedna je zriadenie spolocenstva, druha je na zaklade zmluvy o vykone spravy tzv. so spravcovskou spolocnostou. Co sa tyka volby predsedu, treba si uvedomit, ze funkcne obdobie predsedu vznika dnom zapisu do registra a zanika uplynutim tohto 3 rocneho obdobia, preto treba vykonat volbu predsedu pred uplynutim tohto 3rocneho obdobia. Voli sa nadpolovicnou vacsinou vsetkych vlastnikov, teda ak je v dome 30 bytov je tam 30 hlasov {vlastnikov moze byt viac, ale spoluvlastnici manzelia maju 1 hlas, podrobne mozem vysvetlit} a teda hlasovanie by bolo pravoplatne ak by bolo zhromazdenie uznasaniaschopne a za noveho predsedu by hlasovalo 16 hlasov - vlastnikov s poctom hlasov 16 {vlastnici 16 bytov by vyslovili suhlas ZA}. Ak hlasovanie nebolo uspesne, predseda moze vyhlasit pisomne hlasovanie, musi vsak splnat podmienky podla ust. § 14 ods.6 {7 dni vopred oznamenie atd}. Ak nebol zvoleny tak treba volby opakovat, neviem odkial mas 3 mesacnu lehotu na akesi dokoncenie funkcie. Pokial viem, tak ust. par. 7c ods.3 hovori jasne: Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
PS: som od fachu

Prosim Ta mozes mi vysvetlit:
"Ak hlasovanie nebolo uspesne,..." myslis tym, ze nebola na schodzi nadpolovicna vacsina, alebo - sice bola, ale ho nezvolili??
Pretoze u nas bola nadpolovicna vacsina, ale zanho nehlasovalo dost ludi. Potom vyhlasil pisomne hlasovanie, ktore ma byt o 7 dni. 31.12. mu konci funkcne obdobie. Nemam pocit, ze by ho bolo potrebne odvolavat, funkcia mu konci a nebol zvoleny. POdla mna je to hlupost, aby sa hlasovanie o tomto opakovalo(pisomne). Keby bolona schodzi malo ludi, tak vtedy by som chapala tento krok.
Rada bola zvolena..takze treba len urcit clena, ktory bude robit dovasne predsedu...?
A co ked uz nikto iny nema zaujem robit predsedu? Bude to robit 3 roky clen rady? Mohlo by sa poziadat predsedu z nejakeho ineho spolocenstva? Alebo moze vykonavat aj hocikto mimo domu?
zandra
16.12.10,18:39
No trosku si mylis 2 rozdielne formy vykonu spravy domu. Jedna je zriadenie spolocenstva, druha je na zaklade zmluvy o vykone spravy tzv. so spravcovskou spolocnostou. Co sa tyka volby predsedu, treba si uvedomit, ze funkcne obdobie predsedu vznika dnom zapisu do registra a zanika uplynutim tohto 3 rocneho obdobia, preto treba vykonat volbu predsedu pred uplynutim tohto 3rocneho obdobia. Voli sa nadpolovicnou vacsinou vsetkych vlastnikov, teda ak je v dome 30 bytov je tam 30 hlasov {vlastnikov moze byt viac, ale spoluvlastnici manzelia maju 1 hlas, podrobne mozem vysvetlit} a teda hlasovanie by bolo pravoplatne ak by bolo zhromazdenie uznasaniaschopne a za noveho predsedu by hlasovalo 16 hlasov - vlastnikov s poctom hlasov 16 {vlastnici 16 bytov by vyslovili suhlas ZA}. Ak hlasovanie nebolo uspesne, predseda moze vyhlasit pisomne hlasovanie, musi vsak splnat podmienky podla ust. § 14 ods.6 {7 dni vopred oznamenie atd}. Ak nebol zvoleny tak treba volby opakovat, neviem odkial mas 3 mesacnu lehotu na akesi dokoncenie funkcie. Pokial viem, tak ust. par. 7c ods.3 hovori jasne: Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
PS: som od fachu

"Voli sa nadpolovicnou vacsinou vsetkych vlastnikov, teda ak je v dome 30 bytov je tam 30 hlasov {vlastnikov moze byt viac, ale spoluvlastnici manzelia maju 1 hlas, podrobne mozem vysvetlit} a teda hlasovanie by bolo pravoplatne ak by bolo zhromazdenie uznasaniaschopne a za noveho predsedu by hlasovalo 16 hlasov - vlastnikov s poctom hlasov 16 {vlastnici 16 bytov by vyslovili suhlas ZA}."
A co ak by 14 bolo za a 2 proti? Podobne ako tu... bolo dost ludi, len ho nezvolili?
zandra
16.12.10,18:43
[QUOTE=zandra;1592661]Prosim Ta mozes mi vysvetlit:
"Ak hlasovanie nebolo uspesne,..." myslis tym, ze nebola na schodzi nadpolovicna vacsina, alebo - sice bola, ale ho nezvolili??
Pretoze u nas bola nadpolovicna vacsina, ale zanho nehlasovalo dost ludi. Potom vyhlasil pisomne hlasovanie, ktore ma byt o 7 dni. 31.12. mu konci funkcne obdobie. Nemam pocit, ze by ho bolo potrebne odvolavat, funkcia mu konci a nebol zvoleny. POdla mna je to hlupost, aby sa hlasovanie o tomto opakovalo(pisomne). Keby bolona schodzi malo ludi, tak vtedy by som chapala tento krok.
Rada bola zvolena..takze treba len urcit clena, ktory bude robit docasne predsedu...?
A co ked uz nikto iny nema zaujem robit predsedu? Bude to robit 3 roky clen rady? Mohlo by sa poziadat predsedu z nejakeho ineho spolocenstva? Alebo moze vykonavat aj hocikto mimo domu?
sito
16.12.10,18:59
Bol jediny kandidat, nikto iny to nechce robit. Cast ludi chce spolocenstvo zrusit a najst spravcu. Ale o tom predseda nechce ani pocut.
A ludi tam bolo dost, len ho proste nezvolili.

?urva, čo chcete??? Je dobrý, alebo je v dome zle, preto, že zlá je väčšina?

Ak je dobrá väčšina, nezíska predseda ani písomným hlasovaním dostatok hlasov.

Najefektívnejšia správa bytového domu je samospráva domu. Ak funguje a je fakt funkčná, poraď si sám .... PORAĎME SI, alebo???
Matias.S
17.12.10,11:59
?urva, čo chcete??? Je dobrý, alebo je v dome zle, preto, že zlá je väčšina?

Ak je dobrá väčšina, nezíska predseda ani písomným hlasovaním dostatok hlasov.

Najefektívnejšia správa bytového domu je samospráva domu. Ak funguje a je fakt funkčná, poraď si sám .... PORAĎME SI, alebo???

Presne tak, ak si spravujú sami, tak vedia, že čo to obnáša a koľko čo stojí a kde sa da ušetriť..... čím viacej ľudí tým horšia deľba práce ....
sito
17.12.10,14:06
182/1993, § 7c, odsek 2

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Zo zákona predseda SVB musí byť! A za istých okolnosti v súlade so zákonom ho môže schváliť aj menšina vlastníkov. Umožňuje to §14, odsek 2!

Čo sa týka písomného hlasovania? Na vyhlásenie písomného hlasovanie o určitých veciach potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov a aj overovateľov podpisov schválených na schôdzi. (nadstavba, úver)

Ak, nemal dostatok hlasov, mohol navrhnúť písomné hlasovanie. Ale na návrh ktoréhokoľvek vlastníka ho mohla nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov zamietnuť. Ak nikto taký návrh nepodal, je všetko v súlade so zákonom.

Ak by získal v písomnom hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov, je zvolený v súlade so zákonom. Ak nie, nemôže robiť predsedu. No môže zvolať novú schôdzu a do kolečka do kola.

Ale za to, že SVB nemá predsedu nesie zodpovednosť SVB, zhromaždenie, všetci vlastníci.

Aj na lietadle platia isté pravidlá, ale, až sa začne rútiť na zem, potom je to o osobnom šťastí. Na Slovensku máme skúsenosť, Farkaš, vlk. Prežil! Ale vlci boli skoro vyhubený. No žijú, rozmnožujú sa. Vlci.

Ale vždy má každý vlastník možnosť požiadať súd, aby o veci rozhodol. Súd môže rozhodnúť v jeho prospech, ak sú jeho práva väčšinou obmedzované.
zuzjur
17.12.10,16:58
K hlasovaniu: zhromazdenie je uznasaniaschopne, ak sa na nom zucastni nadpolovicna vacsina hlasov VSETKYCH vlastnikov v dome - pricom treba mat na pamati, ze 1 byt = 1 hlas. To vsak plati aj pri nebytovych priestorov. Najlepsie sa pocet hlasov kontroluje podla LV. Takze je tam napr. 30 bytov, ziadny nebytovy priestor, takze je tam 30 hlasov. Aby hlasovanie mohlo byt pravoplatne a teda zhromazdenie uznasaniaschopne, treba aby bolo pritomnych 16 hlasov. Samozrejme aj tu mozno v istych pripadoch vyuzit institut hlasovania po hodine a to nadpolovicnou vacsinou pritomnych, ale len za podmienky, ze ani po hodine cakania od zaciatku zhromazdenia nebude pritomna nadpolovicna vacsina hlasov. Ale berme do uvahy ze zhromazdenie bolo uznasaniaschopne a bolo pritomnych napr. 20 hlasov. Za predsedu muselo hlasovat 16 a viac. Ak bolo pritomnych 16 muselo hlasovat vsetkych 16 za. Ak zhromazdenie nebolo uznasaniaschopne {nebola pritomna nadpolovicna vacsina vsetkych hlasov vlastnikov} caka sa hodinu, ak ani po hodine nie je uznasaniaschopne, moze sa hlasovat, pricom volba by bola pravoplatna ak by ZA hlasovala nadpolovicna vacsina hlasov pritomnych vlastnikov.
Ale pre presne pocty, kolko mate v dome bytov a kolko nebytovych priestorov???? Pripadne mi posli na mail cislo LV a ja ti to pozriem uplne presne aj ti poviem kolki museli hlasovat ZA. Inak dost casto sa nam stavalo, ze na zhromazdeni boli podnajomnici a ti hlasovali, pripadne ze tam boli ludia, ktori neboli na LV zapisani ako vlastnici bytu. Vtedy sa hlas nepocita.
zuzjur
17.12.10,17:05
Bohuzial mame 2 rozne metodiky k zaniku funkcie predsedu. Ja som toho nazoru, ze ak zakon diktuje a urcuje funkcne obdobie na 3 roky, tak po uplynuti tohto obdobia dochadza k zaniku {obdobne ako u prezidenta alebo inej volenej funkcie} a teda je potrebne volby opakovat a volit bud noveho alebo toho isteho predsedu a v pripade, ak aj vyhra ten stary, je potrebne aj tohto opatovne zapisat do registra, kedze tu plati konstitutivny ucinok a jeho funkcia zacina dnom vykonania zapisu do registra.
Co sa tyka ze volba bola neuspesna, znamena to ze nebol zvoleny. Ak funkcia konci 31.12. tak stale mate cas. Druhy vyklad je ze stary predseda vykonava svoju funkciu do zvolenia noveho predsedu. Kazde spolocenstvo by to vsak malo mat upravene v zmluve, prip. v stanovach, ze volba noveho sa musi uskutocnit min. 60 dni pred ukoncenim funkcie {tot priklad z inych spolocenstiev}. Moj nazor vsak je, ze po uplynuti jeho funkcneho obdobia straca post statutarneho organu a teda je potrebne aby volba bola. Myslim si, ze pisomne hlasovanie je spravnym krokom, pricom odporucam dat na vyber max. 2 kandidatov, aby volba bola uspesna...
zuzjur
17.12.10,17:09
Predseda nemusi byt vlastnikom bytu alebo nebytoveho priestoru v dome. Teoreticky mozem byt predsedom u vas aj ja, ak ma zvolite, heheh. Poznam pripady, kedy jeden clovek robil predsedu v 12 domoch.
zandra
17.12.10,17:51
182/1993, § 7c, odsek 2

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Zo zákona predseda SVB musí byť! A za istých okolnosti v súlade so zákonom ho môže schváliť aj menšina vlastníkov. Umožňuje to §14, odsek 2!

Čo sa týka písomného hlasovania? Na vyhlásenie písomného hlasovanie o určitých veciach potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov a aj overovateľov podpisov schválených na schôdzi. (nadstavba, úver)

Ak, nemal dostatok hlasov, mohol navrhnúť písomné hlasovanie. Ale na návrh ktoréhokoľvek vlastníka ho mohla nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov zamietnuť. Ak nikto taký návrh nepodal, je všetko v súlade so zákonom.

Ak by získal v písomnom hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov, je zvolený v súlade so zákonom. Ak nie, nemôže robiť predsedu. No môže zvolať novú schôdzu a do kolečka do kola.

Ale za to, že SVB nemá predsedu nesie zodpovednosť SVB, zhromaždenie, všetci vlastníci.

Aj na lietadle platia isté pravidlá, ale, až sa začne rútiť na zem, potom je to o osobnom šťastí. Na Slovensku máme skúsenosť, Farkaš, vlk. Prežil! Ale vlci boli skoro vyhubený. No žijú, rozmnožujú sa. Vlci.



Ale vždy má každý vlastník možnosť požiadať súd, aby o veci rozhodol. Súd môže rozhodnúť v jeho prospech, ak sú jeho práva väčšinou obmedzované.

Ked vyhlasi predseda pisomne hlasovanie, to este musia schvalit ludia, aby sa uskutocnilo?
Lebo tu len vyhlasil termin... o pisomnom hlasovani sa nehlasovalo. Bolo to jeho rozhodnutie.
Halli
17.12.10,18:06
Ked vyhlasi predseda pisomne hlasovanie, to este musia schvalit ludia, aby sa uskutocnilo?
Lebo tu len vyhlasil termin... o pisomnom hlasovani sa nehlasovalo. Bolo to jeho rozhodnutie.


...to nemyslíš vážne, aby sa ešte o písomnom hlasovaní hlasovalo...kde si to nabrala :rolleyes:

Postup pri písomnom hlasovaní
Písomné hlasovanie vyhlasuje:
a) správca
b) zástupca vlastníkov
c) predseda SVB
zandra
17.12.10,18:11
...to nemyslíš vážne, aby sa ešte o písomnom hlasovaní hlasovalo...kde si to nabrala :rolleyes:

Postup pri písomnom hlasovaní
Písomné hlasovanie vyhlasuje:
a) správca
b) zástupca vlastníkov
c) predseda SVB

Ja sa na to pytam, napisal to SITO: "Čo sa týka písomného hlasovania? Na vyhlásenie písomného hlasovanie o určitých veciach potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov a aj overovateľov podpisov schválených na schôdzi. (nadstavba, úver)"

A to ani nehovorim o overovateloch... ma len 2 ludi vybranych, vobec nie odsuhlasenych
Halli
17.12.10,18:15
Písomné hlasovanie sa vyhlasuje a z tohto dôvodu nie je potrebné o ňom
rozhodnúť na schôdzi vlastníkov s výnimkou zvolenia overovateľov.

Výsledky hlasovania, to je už o inom, tam treba určitý počet hlasov pre platné písomné hlasovanie a to podľa zákona...tam treba potrebný počet hlasov, ale nie pre schválenie hlasovania.
Halli
17.12.10,18:31
Sitečko nešaľ :D
sito
17.12.10,21:50
Pravidlá písomného hlasovania boli, sú upravené zákonom.

Boli, 182/1993, §14, odsek 3 a 6

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.


(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Sú, 70/2010, zmeny v §14

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.

Neviem ako vám. ale mne z toho vyplýva, že tieto veci sa musia prerokovať a schváliť na schôdzi. Platnosť hlasovania rieši odsek 6.


13. V § 14 odsek 6 znie:

„(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom „áno“ a druhý slovom „nie“. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.“.

Mali schôdzu, na ktorej nezvolili predsedu. Predseda má právo vyhlásiť písomnú voľbu predsedu aj napriek prípadnému nesúhlasu vlastníkov, ak im to oznámil na tej schôdzi. Jasné, zvolanie musí byť v súlade s odsekom 6.

Ak mu uplynie volebné obdobie, predsedom nie je. Zatiaľ ho zastupuje poverená osoba, člen rady vlastníkov. Rada zvolá schôdzu na ktorej prebehne voľba nového predsedu. Iné dôvody? Nezvolenie. Tri mesiace je možné zastupovanie.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

Šalene, bez šalenia :confused: :mad: :---

:) :D:D:D ;)

14. V § 14 ods. 7 sa číslo „8“ nahrádza číslom „9“ a za slová „o úvere,“ sa vkladajú slová „rozdelení spoločenstva,“.
sito
17.12.10,21:57
Sitečko nešaľ :D

Nešalim? Ani nešalim! :) :D:D:D ;)
Halli
18.12.10,10:23
Nešalim? Ani nešalim! :) :D:D:D ;)

Tak mi cituj, kde je napísané, že písomné hlasovanie sa musí odsúhlaiť...nie to O ČOM sa hlasovalo...ešte to by chýbalo, aby sa hlasovalo o hlasovaní...:rolleyes::D
sito
18.12.10,10:41
Ešte raz, písomné hlasovanie je už možné vyhlásiť aj o veciach o ktorých sa mohlo pred zmenou zákona rozhodnúť len na schôdzi, nie písomným hlasovaním.

Ak majú byť zvolení overovatelia na schôdzi, logicky musí byť aj dôvod na schválenie overovateľov na schôdzi. V konečnom dôsledku, ten dôvod nemusí byť na schôdzi uvedení, ale musí byť uvedený na písomnom rozhodnutí vyhlásenia písomného hlasovania. To sa týka odseku 3

Podľa odseku 6 má právo vyhlásiť predseda SVB písomné hlasovanie, ak nebol zvolený na schôdzi znovu za predsedu, ale ani nebol zvolený iný predseda SVB. Ak chce vyhlásiť písomné hlasovanie po uplynutí jeho volebného obdobia, už nemá na to právo. Mal upozorniť radu na to, že mu končí volebne obdobie. A rada by mala zabezpečiť novú voľbu predsedu, aj toho, ktorý bol a prípadne bude štatutár domu. Alebo nie???
verkaz
18.12.10,10:48
Ja si tiež myslím, že starý predseda už nemal vyhlasovať písomné hlasovanie. Mal to urobiť člen rady. Tiež asi záleží od dátumu, či ešte bol predseda alebo už nie. Či už od dátumu zvolenia uplynuli tri roky. U nás sa volí nový predseda začiatkom decembra ale funkciu preberá od 1. januára nasledujúceho roka. Tak to dávame aj do uznesenia.
Halli
18.12.10,10:53
182/1993, § 7c, odsek 2


Čo sa týka písomného hlasovania? Na vyhlásenie písomného hlasovanie o určitých veciach potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov a aj overovateľov podpisov schválených na schôdzi. (nadstavba, úver)

.


Ja som príspevky smerovala len na toto, čo si písal,...asi si to zle formuloval a potom sa preto na to pýtala následne aj Zandra..... o predsedovi, či nepredsedovi ...to neriešim ;)
sito
18.12.10,11:04
Ak, ešte mal na to mandát, konal správne. Vlastne si plnil svoju povinnosť, ak na vzniknutú vec nereagovala Rada vlastníkov, určením novej voľby predsedu SVB. Predseda SVB zo zákona musí byť.

Čo je to za SVB, ktoré nemá hlavu???

Máme skúsenosti s družstvami, aj bytovými, aj s tým, že družstvá sú aj správcovia bytových domov. Alebo nie???
sito
18.12.10,11:32
Myslel som, že som na to myslel, ale som na to nemyslel. Teda som zabudol. Nevymyslel som to ja, ale ten, čo to vymyslel, myslel a prišiel na to, že myslieť je hovno vedieť.

Chcelo by to vedeckú analýzu, či myslel, vymyslel, alebo má v hlave .....
zandra
18.12.10,13:04
Na registri splocenstiev som nasla, ze nase spolocenstvo vzniklo 19.10.2004, "Predseda Od: 19.10.2004 Do: ".
Ako tomu mam rozumiet, ked tam nieje dokedy?
Na nastenke sme mali vyvesene, ze mu konci funkcia 31.12. Podla registra mu uz skoncila, nie?
sito
18.12.10,13:22
Takže 19.10.2004 plus tri roky to je 19.10,2007 mu skončilo prvé volebné obdobie. a 19.10.2010 druhé obdobie, ak bol znovu zvolený. Kto na to prišiel, že k 31.12.2010 mu končí volebné obdobie? Podľa čoho?
verkaz
18.12.10,15:08
Pred novelou, ktorá určila voľbu na 3 roky bolo predsedníctvo neobmedzené. Až keď začala voľba na 3 roky, tak záleží od dátumu, kedy bol zvolený.
zandra
18.12.10,15:32
Takže 19.10.2004 plus tri roky to je 19.10,2007 mu skončilo prvé volebné obdobie. a 19.10.2010 druhé obdobie, ak bol znovu zvolený. Kto na to prišiel, že k 31.12.2010 mu končí volebné obdobie? Podľa čoho?

Oznamene nam bolo, ze vtedy mu konci funkcia predsedu.

Pred 3-mi rokmi sme prave kupovali byt. Pamatam si, ze byvala majitelka hovorila, ze boli za nou a ze zanho hlasovala (aj ked nechcela), ale prisli za nou do bytu a chcela mat klud.

Teraz bude tiez pisomne hlasovanie 2 dni a este budu obchadzat byty, tak je nam to oznamene.
sito
18.12.10,16:11
V podstate je to teraz už jedno, mohol, vyhlásil. Ako dopadne hlasovanie? To je vec všetkých vlastníkov, ak nie sú spokojní a získa nadpolovičnú väčšinu hlasov, tú pri písomnom hlasovaní musí získať, vlastníci oklamú seba, nie jeho. Budete mať Ježiška. Ale vždy je možnosť ho odvolať na schôdzi, nadpolovičnou väčšinou.
peton
19.12.10,09:34
Čo sa týka podvojného účtovníctva, tak to je povinnosť viesť v SVB ak je ročný obrat 19 916 Eur. A to asi u Vás pri 84 bytoch a 3 NP nebudete mať.

Verkaz, nemáš pravdu. Podľa tohto by mala účtovať v PÚ už 3/4 spoločenstiev na Slovensku. Hranica príjmu pre povinnosť vedenia podvojného účtovníctva bola pôvodne 99 581,76 € a zvýšená vo februári 2009 na výšku 200 000 €. Tak aby nevznikali demagógie. :D
zandra
19.12.10,10:18
Verkaz, nemáš pravdu. Podľa tohto by mala účtovať v PÚ už 3/4 spoločenstiev na Slovensku. Hranica príjmu pre povinnosť vedenia podvojného účtovníctva bola pôvodne 99 581,76 € a zvýšená vo februári 2009 na výšku 200 000 €. Tak aby nevznikali demagógie. :D

Kde o tom najdem viac?
My mame len prijmy z mesacnych zaloh : napr. priemerna platba tu v dome je 140 E/mes x 12mes.=1680 E/rok/byt x 84 bytov =141 120 E A to neratam este garaze, prijem z prenajmu 2 priestorov
peton
19.12.10,10:26
Zákon o účtovníctve v novele 61/2009.