Zvedavôčka
15.12.10,23:50
Poprosím Vás pekne o radu:
v roku 2009 som bola nájomcom štátneho bytu, ktorý ale spravoval súkromný správca (sro). V zmluve nájme som mala uvedené 2 bývajúce osoby a tak som už niekoľko rokov uhrádzala poplatky napriek tomu, že som v byte bývala len sama (využívala som ho len ako služobný).
Problém vznikol v roku 2009, keď sa volený zástupca bytov rozhodol, že zaplatím za 3 osoby a svojvoľne zmenil tento údaj (som si istá, že som nikde zmenu nehlásila ani nepodpísala). Dozvedel sa totiž, že mám 2 deti a tak bolo podľa neho jasné, že mám za ne platiť, aj keď tie sa zdržiavajú a navštevujú školské zariadenia 230 km od predmetnej nehnuteľosti a skutočne sa v nej zdržujú minimálne a en v čase hlavných školských prázdnin. Zaujímalo by ma, či má zástupca vlastníkov právo svojvoľne meniť podklady pre vyúčtovanie služieb.
Taktiež sa predmetný pán rozhodol, že spotrebu vody, ktorú som mu nahlásila jednoducho "škrtne", pretože je nízka a tým spôsobil že mi zúčtovali spotrebu vody odhadom a naúčtovali cca 60m3 vody, ktoré som nespotrebovala. (Podotákam, že pri mojej minimálnej spotrebe vody v tomto byte, ktorá je priamo úmerná môjmu minimálnemu výskytu v ňom mi "minutie" 60m3 bude trvať tak 6 rokov, preto nie som rada, že k takémuto stavu došlo).
Samozrejme reklamáciu somodoslala do 30 dní od doručenia zúčtovania (prišlo v septembri) a po 60-tich dňoch mi bývylý majiteľ domu (dnes som už vlastníčkou bytu ja) odpísal, že reklamácia je neopodstatnená, nakoľko, citujem: "
Nakoľko osoby pre potreby vyúčtovania odsúhlasuje u Vás zástupca domu, preto aj Vaša reklamácia bola riešená v spolupráci s ním. Na základe predloženého výpisu DEK kľúčov
a vyjadrenia susedov, boli Vám do vyúčtovania uvedené 3 osoby.
Spotreba SV a TÚV bola fakturovaná odhadom, nakoľko pri odčítaní bytových meračov zástupcom domu, byt nebol sprístupnení a ani po vyzvaní Ste nenahlásili stavy meračov vody.

Z uvedených dôvodov Vaša reklamácia sa považuje za neopodstatnenú a náklady za Váš byt sú správne."

Podotýkam, že DEK kľúče mám síce vydané 3, ale používam iba jeden pretože deti sú ešte malé a samé nikam nechodia.A ešte otázka na margo - má právo zástupca vahotovovať výpisy používania DEK kľúčov a poskytovať ich tretím osobám???

Vďaka za každú rada, som z toho poriadne nešťastná.
sito
16.12.10,02:52
Otrasné, prínos demokracie vo vašom prípade, dome je diktátor.

Sú osoby u vás tri.

Čo sa týka bytu preto sú to osobomesiace, že určujú v tom ktorom mesiaci v byte bývalo z tých troch osôb. Podľa toho sa rozčítavajú náklady za výťah, osvetlenie, prípadne iné služby v dome.

To neznamená, že ak vlastnite byt v inom meste, že tam musíte aj bývať a míňať vodu ako ostatní, ktorí v dome bývajú. Preto sú tie vodomery.

Vo vašom prípade by mal byť ten stav osobomesiacov za prevazný počet mesiace nulový za celý rok ak by ten pobyt spolu vychádzal šesť osobomesiacov, keď ten byt využívate viac služobné ako na bývanie.

Je už sedem mesiacov od vyúčtovania za rok 2009. Hodil by som to za hlavu. Ale za rok 2010 by som umožnil odpis vody a nahlásil počet osobomesiacov. Ak vám to tak svojvoľne spíska aj za rok 2010, treba sa obrátiť na súd.

Právomoci zástupcu vlastníkov je daná zákonom a zmluvou o výkone správy.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Správca domu musí tiež konať v súlade so zákonom 182/1993 a zákonmi súvisiace s uvedením zákonom.
Zvedavôčka
16.12.10,07:14
Ďakujem za radu a skutočne s najväčšou chuťou by som sa na nich vykašľala, no tých takmer 600€, čo mi vyrúbili ako nedoplatok (za 3 ľudí a nespotrebovanú vodu) skutočne nemám. Takže sa musím naťahovať ďalej.
Vyžiadla som si kópie písomného výpisu DEK kľúčov a taktiež svedectiev susedov, nakoľko toto sú podľa nich relevantné dôkazy. Len by ma zaujímalo, či nie sú povinní opraviť to vyúčtovanie s vodou - aj keby som ju hneď zaplatila, skutočne ju budem míňať niekoľko rokov..... :(
sito
16.12.10,18:15
No, 600 euro, by som za hlavu nehodil ani ja. Domáhal by som sa svojho práva. Ale je na každom, čo?????? Nie vždy je treba súd, len treba vedieť o čo ide! A dohodnúť sa. To podstatné je, vždy, dohodnúť sa, určitá skupina.

Proste, ten človek, ak je to človek, nemôže čokoľvek. Už len pre to, že je to človek. Alebo nie je človek, tvor, netvor?

http://www.porada.sk/t144759-penale-z-omeskania-vo-vyuctovani.html
Zvedavôčka
16.12.10,18:31
Najhoršie je, že správca je údajne povinný prerokovať reklamáciu vyúčtovania s výborom (čo je v našom prípade predmetný zástupca vlastníkov, ktorý mi údaje pre vyúčtovanie zmenil). Myslíte si, že povie: jasné, opravte jej to, lebo ja som ju skúsil ošmeknúť"..... asi nie :( ale pošlem druhú reklamačku, uvidíme......
sito
16.12.10,19:43
Najhoršie je, že správca je údajne povinný prerokovať reklamáciu vyúčtovania s výborom (čo je v našom prípade predmetný zástupca vlastníkov, ktorý mi údaje pre vyúčtovanie zmenil). Myslíte si, že povie: jasné, opravte jej to, lebo ja som ju skúsil ošmeknúť"..... asi nie :( ale pošlem druhú reklamačku, uvidíme......

A to kto vám tvrdí? Ná základe akého zákona? Dúfam, že napíšete takú správu ako jerry 2000. Je to, naťahuje sa to časom. Ale právo je na vašej strane. Držte sa, zákon a zdravý rozum je na vašej strane.

Údajne, nie je udanie. Udanie je konkrétne obvinenie konkrétnej osoby, právnickej osoby, zodpovednej za svoje činy.

Ak vám niekto svojvoľne zvrzal to, čo ste vy osobne nahlásili, podklady k rozpočítaniu nákladov za služby sa v podstate, dopúšťa trestného činu za ktorý môže získať odmenu až dva roka za mrežami. Isto? Za čokoládu a kukuricu??? Isto. Asi pre to, že v dome, doma a domácnostiach je možné okrádať. A beztrestne.

Nie!!! Je to na spoluvlastníkoch, nie jednotlivých vlastníkov. Rozhoduje väčšina vlastníkov. V zákonom určených veciach dve tretiny vlastníkov.

Ale rozhodovanie v domoch, hlasovanie býva komické. Hlasuje sa s humorom, no, do smiechu to nie je!

Ale vždy má niekto dôvod na smiech. Ten čo umiera na úsmev? Žeby aj na
viac, smiech???
Zvedavôčka
16.12.10,20:48
OK, takže sa nedám :)

Ale, ešte jedna otázka: ako je to s tou vodou? Ak som nemala nahlásený stav a fakturovali mi spotrebu odhaom, je povinný správca vyúčtovanie opraviť???

Ak by náhodou nebol, budem mať predplatenú spotrebu tak na 4-5 rokov dopredu a stály problém s tým naším zázrakom....
sito
16.12.10,21:16
OK, takže sa nedám :)

Ale, ešte jedna otázka: ako je to s tou vodou? Ak som nemala nahlásený stav a fakturovali mi spotrebu odhaom, je povinný správca vyúčtovanie opraviť???

Ak by náhodou nebol, budem mať predplatenú spotrebu tak na 4-5 rokov dopredu a stály problém s tým naším zázrakom....

Ako je to s tou vodou?

Teplou?

7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:
„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt
rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná
zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na
prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené
technické podmienky na odber teplej úžitkovej vody
z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítavamedzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody
inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca
SZ SZ
I
I
jsz sz
j
i
 

,
kde predstavuje
SZjsz – spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode
pre j-teho konečného spotrebiteľa [euro],
SZsz – spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odseku 1 [euro],
Ij – indikovaný údaj určeného meradla1) teplej úžitkovej
vody u j-teho konečného spotrebiteľa
(spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
Ii – súčet všetkých indikovaných údajov určených
meradiel teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania
(spotreba za zúčtovacie obdobie) vrátane
určených náhradných indikovaných údajov
[m3].“.
8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Ak nechce, musí podľa rozhodnutia súdu. Teraz, aj potom. Ale ktosi musí žalovať na súde. Nestačí, že bude stáť na sude a vykrikovať.


Studená voda v dome?

Nie je povinné meranie spotreby v bytoch. Nie je zákon, ktorý by určoval doporučené pravidlá ako pri teplej vode. Nie je to povinnosť. Len dohoda.

Ešte raz. Ročné vyúčtovanie, teda za príslušný rok. Dopredu, nie za štyri - päť rokov, potom. Dopredu sa platí len jedna mesačná platba.

Správca je povinný rešpektovať rozhodnutia vlastníkov bytov a zázrak by mal držať hubu, alebo dostať po papuli, každý deň.