erzet
16.12.10,08:51
Poznáte niekto spoločnosť AWD? -


Aké máte s ňou skúsenosti? Čo je zač?
veronikasad
16.12.10,07:52
Chceš tam vložiť svoje financie, alebo s nimi spolupracovať ako sprostredkovatel ?
erzet
16.12.10,07:54
Chceš tam vložiť svoje financie, alebo s nimi spolupracovať ako sprostredkovatel ?
Ahoj, Veronika. Nie spolupracovať. Tam sa peniaze nevkladajú.
Chobot
16.12.10,08:43
Ahoj, Veronika. Nie spolupracovať. Tam sa peniaze nevkladajú.

... oni ti len poradia, kam vložiť peniaze. Je to klasický maklér, resp. finančný poradca. Nemám s nimi skúsenosti.
veronikasad
16.12.10,08:47
Rady na vyššej úrovni ako od fin. poradcov OVB ? Lebo moja skúsenosť s nimi - poradia, ako získať čo najvyššiu províziu do vlastného vrecka ...
erzet
16.12.10,08:50
... oni ti len poradia, kam vložiť peniaze. Je to klasický maklér, resp. finančný poradca. Nemám s nimi skúsenosti.
Prekontrolujú moje zmluvy výhodné/nevýhodné, doporučia zmenu a zhodnotia môj ročný zárobok od 10 - 30%. Zrejme z tých úspor, ktoré nájdu. Tak toto mi nie je jasné. Prvá "oťukávačka" bola 13.12. Nechcel som do toho ísť, ale zvedavosť mi nedovolila zistiť či sa dá niečo nájsť aj tam kde nič nie je. Jediné si myslím, že možno v balíčku, v banke. Možno ho má iná banka výhodnejší.
Chobot
16.12.10,09:19
Prekontrolujú moje zmluvy výhodné/nevýhodné, doporučia zmenu a zhodnotia môj ročný zárobok od 10 - 30%. Zrejme z tých úspor, ktoré nájdu. Tak toto mi nie je jasné. Prvá "oťukávačka" bola 13.12. Nechcel som do toho ísť, ale zvedavosť mi nedovolila zistiť či sa dá niečo nájsť aj tam kde nič nie je. Jediné si myslím, že možno v balíčku, v banke. Možno ho má iná banka výhodnejší.

Inštitút finančného poradcu v západnom svete nie je nič nezvyčajného, je to bežný jav a bežná služba. U nás treba ešte veľa rokov, kým sa na našom trhu etablujú takéto firmy a kým zistia o čo ide vo fin. poradenstve.

Ako veronika naznačila, fin. poradcom na našich trhoch ide o to, aby klienta nahovorili na nejaký produkt, ktorý im prinesie províziu. A je im jedno, či ide o majetného či nemajetného občana.

Uvediem nedávny príklad - manželka je na RD. Minulý týždeň bola v Bille nakúpiť a oslovil ju pekne oblečený fešák, že či jej môže poradiť, ako ušetriť peniaze. Manželka je huba nevymáchaná, tak s ním začala hrať hru. Prejavila záujem, povedala, že má rodičovský príspevok 160 EUR, z toho 100 dá na byt, 50 minie na nákupy a zo zvyšku musí nakúpiť deckám oblečenie. A teraz nech jej poradí, ako má ušetriť. Mladý pán bol v rozpakoch a začal spomínať rodinné financie. Manželka ho stopla, že nech sa o rodinné financie nestará, ona chce radu ohľadne jej financií. Viac o ňu nemal záujem. Ešte mu stihla ona poradiť, aby nestrácal čas s naháňaním klientely na sídlisku, kde cez deň sú len dôchodcovia a mamičky na materskej. Aby si solventných klientov hľadal inde. Ako poradca to mal vedieť aj sám. Ale ak raz má plán naverbovať denne 5 ľudí, tak musí byť z toho zúfalý a dobrý mu bude aj dôchodca.

Ale vrátim sa k fin. poradcovi.

Začnem s vtipom. Na Slovensku sú 2 typy ľudí:
- obyčajní ľudia, čo majú autá (každý člen rodiny svoje), chodia na dovolenky, užívajú si sviatky, víkendy, kúpia si, čo potrebujú
- a potom sú tu špekulanti - ktorí špekuľujú, ako vyžiť z výplaty do výplaty.

Ale skutočne, sú ľudia, čo nemajú peniaze (z ruky do huby), potom sú ľudia, čo si vedia trochu našetriť a potom sú ľudia, ktorí nevedia čo s peniazmi.

Tí prví sú pre poradcu nezaujímaví - z nič nekápne. Tí druhí si dokážu tú trošku peňazí spravovať aj sami. To, čo by ušetrili na základe rád poradcu, zaplatia poradcovi za jeho rady.

Poradcov potrebujú tí, čo nevedia čo s peniazmi, alebo nemajú čas na také banality, ako výber životnej poistky, poistenie svojho vozového parku, sledovanie pravidelných platieb a pod. Tí potrebujú niekoho, kto sa im o takéto veci postará. Pre tých sú stvorení fin. poradcovia.

Niekedy môže aj ten z druhej skupiny využiť nejaké služby fin. poradcu, ak potrebuje pomoc. Ale hrozí tu, že poradca nebude rešpektovať jeho potreby, ale poradí mu hovadinu len preto, aby na ňom čo najviac zarobil. (napr. bude chcieť radu ohľadne sporenia pre deti a poradca mu poradí investičné poistenie pre deti, z čoho má väčšiu províziu, než keby mu poradil stavebné sporenie).

Ja si poradcu predstavujem tak, že si klienta vypočuje, zistí jeho potreby a za jednotný poplatok poradí produkt. Poradca by nemal byť odmeňovaný províziou z produktu, ktorý v mene klienta uzatvorí. Potom už nie je nezávislý poradca, ale je závislý od finančnej inštitúcie, ktorú mu za sprostredkovanie fin. produktu platí províziu. On by mal byť odmeňovaný iba klientom. Aký by bol potom rozdiel napr. medzi poisťovacím agentom, ktorý predáva poistky a je jeho záujmom tie poistky predať a dostať províziu a maklérom, ktorý síce zhodnotí fin. potreby klienta, ale poradí mu zase len tú poistku, lebo z nej má províziu.

Ja ťa, erzet, neodhováram od využitia služieb poradcu, ak ich skutočne potrebuješ. Ak si však pánom svojich peňazí a vieš s nimi hospodáriť, tak ti poradca neporadí nič prevratného v tvojich financiách. Viem si predstaviť ten druhý rozhovor, kde ti povie, že máš rezervu cca 30 EUR mesačne, ktoré by si mohol investovať v nejakom podielovom fonde či investičnom živ. poistení. A bude mu jedno, či už nejakú poistku máš a na koľko EUR potrebuješ byť poistený.

Ja si vyberám fin. produkty podľa toho, čo potrebujem, nie podľa toho, čo mi "výhodne" ponúknu v nejakej "akcii".
pepsikova
16.12.10,09:33
..ešte dodám, že keby vedeli zhodnotiť moje peniažky ročne o 30%, tak nemusia naháňať klientov po sídlisku.(obrazne povedané)...pekný blud...len sa nedaj o*džubať...
veronikasad
16.12.10,09:45
Tibor, presne si to vystihol. "Milujem" otravovanie finančných poradcov cez tlf. Málokedy sa s nimi pustím do reči, keď predsa, tak ich domotám tak ako tvoja manželka ...
erzet
16.12.10,11:22
Stretol ma bývalý spolužiak z večernej priemyslovky. začal také reči ako čo robím kde robím, on to síce vedel, ale overoval si to. Vraj či by som pre neho niečo neurobil. Tešil som sa na školenie BOZP a PO, ale k tomu vôbec neprišlo a skončilo to z finančným poradenstvom. Úvodný "pokec" mal trvať 15 min., netrval, ja viem, prečo, pretože skúsený manažér po prvých minútach musí vedieť koho má pred sebou. Tak to skončilo ako čo sú, kto sú, odkiaľ a kam idú, kde sa a ako presadzujú, kde majú svoje pobočky. Pokreslil si papier, ktorý si nechal, neviem prečo on. Poďakoval mi že som prišiel že poznal zaujímavého človeka a príjemné sviatky. A stop. S tým mojím známym sme potom cestovali autobusom do Dubnice a presviedčali jeden druhého o svojej pravde.
erzet
16.12.10,11:38
Vraj tam nemusím nič vkladať a nič ma to nestojí
Chobot
16.12.10,11:43
Vraj tam nemusím nič vkladať a nič ma to nestojí

A čo potom chcel od teba ten známy? Aby si robil tiež poradcu?
erzet
16.12.10,12:04
A čo potom chcel od teba ten známy? Aby si robil tiež poradcu?
Predložiť mu podklady na všetky odvody a ako som povedal on ich zhodnotí ktoré sú výhodné a nevýhodné. Dajú sa príjmy a výdaje do PC a on vypľuje výsledok. Nebojte výsledok Vám oznámim po Novom roku.
veronikasad
16.12.10,12:08
Robo, pošli ho do kelu... Ak čítaš pozorne príspevky na Porade, poradíš si aj sám (bez toho, aby si niekomu platil provízie. Zadarmo to určite robiť nebude).
Chobot
16.12.10,12:09
Predložiť mu podklady na všetky odvody a ako som povedal on ich zhodnotí ktoré sú výhodné a nevýhodné. Dajú sa príjmy a výdaje do PC a on vypľuje výsledok. Nebojte výsledok Vám oznámim po Novom roku.

Som zvedavý, čo z toho vylezie...;):D

Len dúfam, že ti z toho nezistí, že máš ploché nohy.:rolleyes::D:D:D
erzet
16.12.10,12:13
Nechcú provízie, nechcú odo má žiadne peniaze, nič, vraj.
veronikasad
16.12.10,12:14
neverím ... Zadarmo ani kura nehrabe.

Mám 52-ročného klienta, ktorému (nie táto firma) minulý týždeň zrušili "nevýhodnú poistku" a uzatvorili novú s dobou poistenia 35 rokov. Čo myslíš, je to výhodná poistná zmluva ?
erzet
16.12.10,12:15
Ja tiež nie
Petra Nová
16.12.10,12:16
A čo potom chcel od teba ten známy? Aby si robil tiež poradcu?

Skôr by som povedala, že chcel, aby na Porade urobil konkrétnej firme reklamu, čo sa mu aj podarilo. Veď iné, obdobné témy sú buď vymazané, alebo uzamknuté.
erzet
16.12.10,12:20
Tak moment, toto nie je pravda. S čistým svedomím som si od Vás pýtal radu. Kľudne mi túto tému dajte vymazať. Som presvedčený že Tý dvaja o tejto stránke nevedia. Platí predchádzajúca veta.
erzet
16.12.10,12:23
Tak, ale potom vymažte témy o Ametiste, Tupperware,...
Petra Nová
16.12.10,12:27
Nehnevaj sa erzet, nech je to už akokoľvek, sú tu aspoň 3 témy o finančnom poradenstve, ktoré boli znesené zo sveta. Aj Ty máš uvedené v zadaní len prednosti tejto firmy. Dokonca si tu pripojil aj link na ich web. Tie ostatné témy neboli o inom.
Tak ja neviem, či keď dvaja robia to isté, či to ozaj nie je to isté?!:confused:
erzet
16.12.10,12:30
Vymažte. Nie som urážlivý. Mne keď niekto dá aj "nevhodné" tak sa neurazím, ale príspevok mažem. Ak nie tak ma na to upozornite.mimotemy
Petra Nová
16.12.10,12:41
V podstate mi ide o to, aby bolo jasné, či áno alebo nie, takáto forma inzercie. Ak to nechá admin, tak mne to tiež nevadí.
Len si chcem znovu overiť, či niekedy áno, inokedy nie. Ako u "politických" tém na Porade.
Chobot
16.12.10,14:27
Takže - webová stránka odstránená, úvodný príspevok skrátený (bez popisu firmy).

To, že existuje nejaká téma na nejakú firmu (trebárs aj finančného poradcu) nepovažujem za reklamu. Je to diskusia na nejakú tému a témou je tá firma. Nie je problém, ak ľudia napíšu svoj názor na firmu alebo niečo príbuzné. Zostali tu aj iné témy o firmách, napr. tá IFP, hoci bola téma uzatvorená (z dôvodu vyhrotenia diskusie). Reklamou by to bolo vtedy, keby niekto napísal, že AWD je najlepšia na trhu, robí to a to a pridá svoje kontakty, aby ho ľudia kontaktovali.

Takže nemám dôvod mazať tému ani ju zatiaľ uzatvárať.