kofola
29.11.05,14:40
Zdravim vas,
vedel by mi niekto poradit ako je to v pripade pri poskytnuti pôžičky s 0% úrokom zamestnancovi zamestnávateľom? Nastávajú záväzky voči DÚ? Počul som že sa musí navýšiť zamestnancovi zaklad dane o sumu ktorá zodpovedá bežnému úroku. Ďalej, ževraj stačí toto navýšenie urobiť iba raz do roka napr. v decembrovej vyplate za cely rok. Poprosim o potvrdenie takejto informacie. Ďakujem
Monika1
29.11.05,14:17
Podľa zák. o Dani z príjmov § 5 ods.2 sú aj príjmy, ktoré sa poukazujú alebo pripisujú k dobru zamestnancovi príjmami zo závislej činnosti. Ako si správne poznamenal, musí sa toto zvýhodnenie u zamestnanca zdaniť. Úrok zistíš v najbližšej pobočke Slov. sporitelne. Musíš vedieť či tá pôžička bola účelová alebo bezúčelová a podľa toho ti sporitelňa určí výšku úroku na požičanú sumu. Táto cena bude z pohľadu zákona cenou obvyklou. Myslím si, že mu to môžeš zdaniť aj jednorázovo napr. aj v decembri ale zakotvila by som to do zmluvy. Najneskôr by to však malo byť zdanené ak predpokladáme, že pôžička neprechádza z jedného roka do druhého v deň vrátenia finančných prostriedkov. Podľa mňa podľa toho, ako si to určíš, pozri § 35 ods. 3.