Zmrzlinka73
16.12.10,10:43
Dobry den, docitala som sa v jednom prispevku zo 17.10.2010, ze zdravotne odvody z prenajmu bytu sa budu platit az od sumy 500,- € mesačne, ale v tom obdobi zakon este nebol schvaleny. Bolo to nakoniec schvalene v tejto podobe?
Momentalne som v zahranici, prenajimam byt na Slovensku, je to moj jediny prijem, som na materskej dovolenke. Zacitala som sa do viacerych prispevkov na tejto stranke, ale co mi je jasne, ze si musim splnit oznamovaciu povinnost do 31.1.2011 (prihlasit sa do zdravotnej poistovne ako SZČO), ale nie je mi jasny vypocet vysky predavku.
Dakujem za odpoved.
radowan1
17.12.10,21:40
Tá suma 500 EUR bola za rok, určite nie za mesiac a myslím, že sa to takto aj schválilo.

Z toho, čo som čítal, máš povinnosť byť registrovaná na DÚ a mať DIČ a zároveň sa musíš registrovať ako SZČO v zdravotnej poisťovni. Keďže si na materskej, výšku preddavku si môžeš určiť sama a môže to byť aj 0 EUR. Potom ale musíš podať ročné zúčtovanie a zo zisku z prenájmu zaplatiť zdravotné odvody.

Neviem ale ako je to u nezamestnaných, študentov, dôchodcov, atď. Podľa toho, čo som čítal, musia tí platiť preddavky vo výške vyše 40 EUR mesačne a tie im nebudú v ročnom zúčtovaní vrátené späť. Dosť sa to tu teraz rieši, takže uvidíme ako to dopadne.