huzvak
16.12.10,11:20
Dobry den,

popisem asi najprv svoju situaciu, lebo je dost zlozita :D.

Takze, som studentom VS v Ceskej republike. som obcanom SR. Pracujem pre svoju univerzitu na 3 fakultach. mam uzavrene: dohodu o provedeni prace, dohodu o vykonani cinnosti a zmluvu na polovicny uvazok. Teda tieto 3 zmluvy.

Moj rocny prijem presiahol 100 000 KC.

pri prijme na tu zmluvu, mi strhavaju socialne, zdravotne ako aj dane (tie mam ale nejako znizene). pri dohode o provedeni prace mi nestrhavaju nic. pri dohode o vykonani cinnosti mi strhavaju nejake male dane a socialne.

moja otazka znie:
je u mna nutne podat danove priznanie? ak ano, tak v Cesku alebo na Slovensku?

dalej, je u mna moznost ak poziadam o vratenie dani z principu toho, ze som student, tak ze mi aj nieco vratia? opat mam to podat na SVK alebo v Cesku?

Dakujem za odpovede a pomoc.
veronikasad
16.12.10,10:52
Dobry den,

popisem asi najprv svoju situaciu, lebo je dost zlozita :D.

Takze, som studentom VS v Ceskej republike. som obcanom SR. Pracujem pre svoju univerzitu na 3 fakultach. mam uzavrene: dohodu o provedeni prace, dohodu o vykonani cinnosti a zmluvu na polovicny uvazok. Teda tieto 3 zmluvy.

Moj rocny prijem presiahol 100 000 KC.

pri prijme na tu zmluvu, mi strhavaju socialne, zdravotne ako aj dane (tie mam ale nejako znizene). pri dohode o provedeni prace mi nestrhavaju nic. pri dohode o vykonani cinnosti mi strhavaju nejake male dane a socialne.

moja otazka znie:
je u mna nutne podat danove priznanie? ak ano, tak v Cesku alebo na Slovensku?

dalej, je u mna moznost ak poziadam o vratenie dani z principu toho, ze som student, tak ze mi aj nieco vratia? opat mam to podat na SVK alebo v Cesku?

Dakujem za odpovede a pomoc.
Daň zaplatenú v ČR ti slovenský DU nevráti. České zákony neovládam, či v prípade podania DP v ČR máš nárok na nejaké odpočitatelné položky.

Ak si rezidentom SR a podáš DP na Slovensku z celosvetových príjmov, pri príjmoch z ČR uplatníš metodu vyňatia príjmov.
huzvak
16.12.10,10:55
predpokladajme ze zakony su rovnake v oboch statoch (viem ze niesu), na slovensku by som mal narok an vratenie nejakych dani, ak moj prijem presiahol tych hranicnych 2012 eur? alebo vtedy uz studentom nevracaju nic? zaujima ma tato odpoved, lebo v cesku si myslim ze to bude podobne.

Dakujem.
veronikasad
16.12.10,10:58
predpokladajme ze zakony su rovnake v oboch statoch (viem ze niesu), na slovensku by som mal narok an vratenie nejakych dani, ak moj prijem presiahol tych hranicnych 2012 eur? alebo vtedy uz studentom nevracaju nic? zaujima ma tato odpoved, lebo v cesku si myslim ze to bude podobne.

Dakujem.
Ak by to bol príjem zo Slovenska a nemal by podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, z príjmu do výšky nezd.časti základu dane (r.2010 suma 4025,70) by mu DU pri podaní DP celú zrazenú daň vrátil.

V ČR funguje uplne iný princíp zdaňovania - tzv. superhrubá mzda.