matej37
16.12.10,13:44
Chcem sa spýtať, chcem začať podnikať s elektrom a mať e-shop iba. Budem to predávať z domu, môžu si aj osobne prevziať tovar,ale nebudem mať normálnu kamennú predajňu, tak sa chcem spýtať, či musím na živnostenskom úrade udať miesto prevádzkárne, či musí byť zapísané v živnostenskom registri na internete v položke prevádzkárne niečo. Alebo sa to aj tak dá, že budem mať v živnosti zapísané tak, že to bude bez prevádzkárne.


Moja druhá otázka smeruje nato, že keď si idem vybaviť živnosť na živnostenský úrad, tak či by sa to dalo tak že napr. mi začne živnosť platiť 10.februára v živnostenskom registri,ale ja chcem mať nejaký čas na vybavenie všetkých vecí a chcem ísť na živnostenský úrad napr. 7.januára, približne o tri dni mi dajú živnostenský list a chcem, aby mi začala platiť živnosť od 10.februára. Chcem sa spýtať, či mi napr. mesiac dopredu dá IČO živnostenský úrad a živnosť mi začne platiť až o mesiac a ja môžem uzatvárať zmluvy s dodávateľmi popredu aj s mojím IČOM. A samozrejme, či sa to bude dať vybaviť aj na daňovom DIČ a IČ DPH takto dopredu,keď už budem mať takto dopredu IČO.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede
sroservis
18.12.10,22:48
Dobrý deň,

v ohlásení živnosti môžete uviesť deň, od ktorého chcete začať vykonávať živnosť. Živnostenský úrad Vám v tom prípade tento deň uvedie v živnostenskom osvedčení.

K prvej otázke, ak by ste v dome mali iba sídlo firmy (miesto podnikania) a uskladňovali by ste tam tovar, zároveň by tom bol priestor na vydávanie tovaru, podľa môjho názoru by nešlo o prevádzkáreň, ale o priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti.

Právnu úpravu Vám prikladám nižšie. Dočítate sa tam, že ak sa priestor využíva na uskladňovanie tovaru nielen, že musí byť označený ako prevádzkáreň, ale musí byť aj živnostenskému úradu ohlásený.

Všetko dobré.
§ 17
Prevádzkareň


(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

(4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu, 29a)
b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu, 29b)
c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
d) pojazdné predajne,
e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
f) predajné automaty.

(5) Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu.

(6) Zrušenie prevádzkarne je podnikateľ povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu do 15 dní od zrušenia.

(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).