Qvixa
16.12.10,14:55
Dobrý deň,

rada by som dostala radu ohľadne prenájmu bytu.
Príklad: Som zamestnaná a vlastním byt, ktorý chcem prenajať od 2011. Aký príjem z prenájmu netreba priznať - je oslobodený od dane? Má to súvis aj s príjmom v zamestnaní? Sčítavajú sa tieto príjmy a daň sa ráta z nich?
Prepáčte za množstvo otázok, som úplný nováčik v týchto otázkach, doteraz za mňa daňové priznanie robil zamestnávateľ..
Ďakujem.
Mária.K.
16.12.10,14:27
Dobrý deň,

rada by som dostala radu ohľadne prenájmu bytu.
Príklad: Som zamestnaná a vlastním byt, ktorý chcem prenajať od 2011. Aký príjem z prenájmu netreba priznať - je oslobodený od dane? Má to súvis aj s príjmom v zamestnaní? Sčítavajú sa tieto príjmy a daň sa ráta z nich?
Prepáčte za množstvo otázok, som úplný nováčik v týchto otázkach, doteraz za mňa daňové priznanie robil zamestnávateľ..
Ďakujem.
Od 1.1.2011 bude oslobodený príjem z prenájmu bytu, do výšky 500 €. Ak príjem z prenájmu presiahne ročne 500 €, sumu presahujúcu 500 € musíš uviesť do daňového priznania. Ak máš aj príjmy zo zamestnania a ročný brutto príjem z prenájmu presiahne 500 €, musíš podať daňové priznanie, v ktorom uvedieš príjmy zo zamestnania aj príjmy z prenájmu. V daňovom priznaní sa spočítajú čiastkové základy dane z týchto príjmov, uplatní sa nezdaniteľná časť základu dane a následne sa vypočíta daň.
Ešte poznámka: zamestnávateľ nerobí daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti. Je to rozdiel. :)
Qvixa
17.12.10,06:09
Ďakujem za upozornenie, aspoň vidíte, že som nováčik :)
LaPa
17.01.11,11:15
Ak bude váš príjem z prenájmu viac ako 500.-€ (napr.501.-€) Váš minimálny odvod do ZP bude 46.06 x 12 = 552.72.-€

Takže budete v strate. Dobré nie? :confused:
Qvixa
17.01.11,11:40
Tak to je sila! :confused:
UPeter
20.01.11,16:40
To nemyslite vážne to hádam nie ? , Predpokladám, že je to tak, že keď za príjem 501 za rok je to 12EU a z toho 14 percent dáte ZP ( pokiaľ z prímu zo závislej činnosti ste už minimu alebo viac zaplatili.
A samozrejme, že tých 500EU z nezávislej činnosti (prenájom bytu) nesúvisí s tým že z prímu zo závislej činnosti ste si už minima odrátali Proste tieto dva prími spolu nesúvisia aspoň dúfam inák prenájom nemá absolútne význam.
UPeter
20.01.11,18:39
Je to trapas, ale zatiaľ som neprišiel na to ako sa na niečo opýtať ináč ako odpoveďou a snažím sa na to niečo nájsť už skoro hodinu. Tak sorry hodilo by sa to do témy prenájom bytu FOsobou.

Od marca 2010 som začal prenajímať byt. Januar a feb bol byt prázdny, nájomne som dostával až od marca , ale preddavky za el .pl inkasa a t.d. som platil aj v jan a feb. A tuším niekedy v lete som zaplatil som aj nedoplatky za rok 2009. mám otázky
1. Môžem si tieto položky dať do nákladov pri výpočte dane za prímy v r2010.
2. Koľko si mám odrátať z prímu v roku 2010 od základu ako nezdaniteľné minimum 500Eu alebo 894,6Eu ? a súvisí to nejako zo zdanením zo závislej činnosti ?
3. Kedy sa mám prihlásiť do ZP, že prenajímam byt a mám už platiť teraz (za príjem roku 2010), alebo až v r 2012 za príjem r2011.
4. Za niektoré mesiace mi ešte dlhujú časť nájomného (viac ako za mesačný nájom), daň mám zaplatiť, ako by my to zaplatili , alebo to zdaním až v roku keď mi to zaplatia?

Skúste mi niekto prosím odpovedať pripadne poradiť v akom zákone sa týchto veciach dočítam. Za ochotu Vám vopred ďakujem.
zk24
20.01.11,18:43
Je to trapas, ale zatiaľ som neprišiel na to ako sa na niečo opýtať ináč ako odpoveďou a snažím sa na to niečo nájsť už skoro hodinu. Tak sorry hodilo by sa to do témy prenájom bytu FOsobou.

Od marca 2010 som začal prenajímať byt. Januar a feb bol byt prázdny, nájomne som dostával až od marca , ale preddavky za el .pl inkasa a t.d. som platil aj v jan a feb. A tuším niekedy v lete som zaplatil som aj nedoplatky za rok 2009. mám otázky
1. Môžem si tieto položky dať do nákladov pri výpočte dane za prímy v r2010.
2. Koľko si mám odrátať z prímu v roku 2010 od základu ako nezdaniteľné minimum 500Eu alebo 894,6Eu ? a súvisí to nejako zo zdanením zo závislej činnosti ?
3. Kedy sa mám prihlásiť do ZP, že prenajímam byt a mám už platiť teraz (za príjem roku 2010), alebo až v r 2012 za príjem r2011.
4. Za niektoré mesiace mi ešte dlhujú časť nájomného (viac ako za mesačný nájom), daň mám zaplatiť, ako by my to zaplatili , alebo to zdaním až v roku keď mi to zaplatia?

Skúste mi niekto prosím odpovedať pripadne poradiť v akom zákone sa týchto veciach dočítam. Za ochotu Vám vopred ďakujem.

1. mozes uplatnovat bud pausalne vydavky vo vyske 40 % alebo realne, a viest pri nich uctovnictvo

2. oslobodenych od dane bolo za rok 2010 925,95 €. 894,6 € platilo pre rok 2009 ak sa dobre pamatam

3. Do ZP do 31.1.2011? Ak si sucasne zamestnany mozes si urcit preddavky vo vyske 0,00 € a rozdiel doplatis po vysledku RZZP v 03/2012

Ak sa mylim v niecom prosim opravte ma