luja5
16.12.10,15:05
Želám pekný deň,
chcela by som poznať Váš názor, alebo aj skúsenosti s úhradou za GDX vyšetrenie.
Už desaťročia po ťažkom (mnou nezavinenom) úraze oka s trvalými následkami a neskôr po jeho operácii pravidelne chodím k štátnej očnej lekárke na kontroly. Predčasom sa mi začal v oblasti zraneného oka objavovať nový zdravotný problém, o ktorom som pri poslednej kontrole lekárku informovala. Vykonala niekoľko vyšetrení a po nich skonštatovala, že musím ísť ešte na GDX vyšetrenie, určila mi konkrétnu súkromnú ambulanciu/lekárku, u ktorej sa mám objednať a že vyšetrenie si budem musieť uhradiť v plnej výške. Až po výsledkoch tohto vyšetrenia bude môcť rozhodnúť o ďalšej prípadnej liečbe. Z jej lekárskej správy som si prečítala, že ide o GDX vyšetrenie, ktoré si objednám ja.
Naozaj to musím zaplatiť, keď ja som o to nežiadala, ani som nevedela a nezapamätala si, o čo ide (kým som si to "GDX" neprečítala v lekárskej správe), keď o tom rozhodla lekárka a bez toho nevie/nemôže rozhodnúť (čo vcelku chápem), čo a ako ďalej s mojou diagnózou a liečbou? A čo s úhradou v prípade potreby opakovaných kontrolných GDX vyšetrení?
Ďakujem vopred všetkým, ktorí sa vyjadria, poradia mi alebo napíšu svoje skúsenosti.
mamka Danka
17.12.10,08:48
1. Zisti si v tvojej poisťovni, kto iný robí toto vyšetrenie a má zmluvu s poisťovňou a koľko by si mala doplácať a koľko hradí poisťovňa.
Uvediem moju skúsenosť, možno ti pomôže. Zubárka ma poslala na RTG ku konkrétnemu súkromnému lekárovi (kamarátovi ), ktorý odo mňa chcel 10 €. Tak som išla do fakultnej nemocnici a tam na poliklinike mi to spravili zadarmo.
Za USG štítnej žľazy chcela lekárka tiež 10€ s tým, že ona si ultrazvuk prenajíma od gynekológa, ktorému musí za to platiť a budem to mať ešte v ten týždeň. Keď že som platiť nechcela vypísala mi výmenný lístok a na poliklinike mi to spravili zadarmo, akurát až za mesiac. Ja som bola na gastre zadarmo, ale známeho poslala obvodná k súkromníkovi, kde si to musel zaplatiť. Keď dcéra bola malá a nechodila do škôlky, potrebovali sme zubára. Naša obvodná brala len poistencov VZP, školská len školákov miestnej školy a ostatný ma nechceli, lebo mali svojich pacientov do limitu dosť. Súkromníka som nechcela, lebo chcel platbu v hotovosti (a na čo mám poistku?). Tak som zavolala do poisťovne, vysvetlila problém a nech mi nájdu lekára, ktorý ma zoberie. Do dvoch hodín mi zavolali a vybavili.
2. Mojej dcére alergologička doporučila liečenie a papiere vypisovala obvodná pediatrička. Účtovala za to ako za návrh na žiadosť rodiča. Ozvala som sa, že to nežiadam ja ale alergologička a trvala som na nižšej sadzbe. Netreba sa báť a ozvať sa. Netreba ale hneď kričať a byť drzí. Niekedy stačí urobiť sa blbím a pýtať sa a ako verklík sa tváriť, že tomu nerozumiete. Ja by som sa lekárky spýtala čo to je za vyšetrenie, čo sa pri ňom robí a koľko to stojí a žiadala by som aby zvolila iný diagnostický postup. Aby na príčinu problému prišla inak. Ak by povedala, že inak to nie je možné, tak potom by som povedala, že nech tam napíše, že ona žiada o to vyšetrenie. Prípadne sa poraď v poisťovni.
delonka
17.12.10,17:09
Želám pekný deň,
chcela by som poznať Váš názor, alebo aj skúsenosti s úhradou za GDX vyšetrenie.
Už desaťročia po ťažkom (mnou nezavinenom) úraze oka s trvalými následkami a neskôr po jeho operácii pravidelne chodím k štátnej očnej lekárke na kontroly. Predčasom sa mi začal v oblasti zraneného oka objavovať nový zdravotný problém, o ktorom som pri poslednej kontrole lekárku informovala. Vykonala niekoľko vyšetrení a po nich skonštatovala, že musím ísť ešte na GDX vyšetrenie, určila mi konkrétnu súkromnú ambulanciu/lekárku, u ktorej sa mám objednať a že vyšetrenie si budem musieť uhradiť v plnej výške. Až po výsledkoch tohto vyšetrenia bude môcť rozhodnúť o ďalšej prípadnej liečbe. Z jej lekárskej správy som si prečítala, že ide o GDX vyšetrenie, ktoré si objednám ja.
Naozaj to musím zaplatiť, keď ja som o to nežiadala, ani som nevedela a nezapamätala si, o čo ide (kým som si to "GDX" neprečítala v lekárskej správe), keď o tom rozhodla lekárka a bez toho nevie/nemôže rozhodnúť (čo vcelku chápem), čo a ako ďalej s mojou diagnózou a liečbou? A čo s úhradou v prípade potreby opakovaných kontrolných GDX vyšetrení?
Ďakujem vopred všetkým, ktorí sa vyjadria, poradia mi alebo napíšu svoje skúsenosti.
luja, pokiaľ mi je známe, tak diagnostický prístroj GDX nemá žiadna štátna nemocnica., v Bratislave ho vlastní jedna neštátna lekárka a tým pádom sa platí celá úhrada., na vyšetrenie k nej chodia pacienti z celého Slovenska to je moja skúsenosť - od r.2008.,
veronikasad
17.12.10,17:20
luja5
17.12.10,17:43
Ďakujem za Vaše príspevky "mamka Danka" a "delonka".
Trochu som pátrala aj na internete a na web-stránke VZP som pri diagnostických vyšetreniach našla, že "na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú aj zdravotné výkony, nevyhnutné k zisteniu ochorenia a určeniu diagnózy". Ďalej je uvedené, že "za liečbu a lekárske výkony platíte v nižšie uvedených prípadoch" a "poskytnutú zdravotnú starostlivosť si hradí osoba, ktorá si výkon vyžiadala", pričom prípad spomenutého vyšetrenia v zozname nie je.
Na internete som síce našla viaceré vyjadrenia (nie VZP), že GDX nehradí poisťovňa, ale informácie sú staré spred dvoch-troch rokov. Inde som zase našla, citujem: "...ide o GDxVCC - laserový merač hrúbky vrstvy nervových vlákien sietnice, OCT STRATUS - optický koherenčný tomograf a HRT II – Heidelberg retina - tomograf na meranie veľkostných parametrov terča zrakového nervu. Žiadne z uvedených diagnostických techník nie je platené pacientom...".
Keďže z toho neviem :rolleyes:, ako je to v súčasnej dobe, urobím, ako mi poradila "mamka Danka" a obrátim sa na VZP.
Ešte raz vďaka.
luja5
17.12.10,17:45
mamka Danka
21.12.10,07:47
Ešte ma napadlo, že v BA je v UNB v Ružinove špeciálna očná klinika, kde robia operácie a tam by mali byť špičkovo vybavený. Možno by vedeli poradiť aj oni.
luja5
21.12.10,09:52
Ešte ma napadlo, že v BA je v UNB v Ružinove špeciálna očná klinika, kde robia operácie a tam by mali byť špičkovo vybavený. Možno by vedeli poradiť aj oni.

Ďakujem ešte raz, skúsim aj tam. Ste zlatí, že si v tomto predvianočnom zhone nájdete čas myslieť aj na iných a pomôcť :):):).
delonka
23.12.10,07:15
Ďakujem ešte raz, skúsim aj tam. Ste zlatí, že si v tomto predvianočnom zhone nájdete čas myslieť aj na iných a pomôcť :):):).
Luja, budem veľmi rada,ked sa o svoje skúsenosti a "zážitky" z tejto oblasti nadalej s nami podelíš., mňa si inšpirovala k tomu, že skúsim požiadať moju poisťovňu aspoň o čiastočné preplácanie platieb u neštátnej lekárky., ja už na jedno oko nevidím a vyšetrenia na GDX prístrojoch mi monitorujú stav na druhom, zatiaľ funkčnom oku, kde už mám primárny glaukóm ale už aj poškodený očný nerv a sietnicu., ako pochodím, napíšem aj ja.,

želám nám všetkým pekné vianočné sviatky.,
Jana Hollá
18.01.11,08:14
Ahojte vsetci, pekne poprosim o akukolvek informaciu na tuto temu. Tiez ma caka vysetrenie, mam platit 70 EUR. Fakt dost. Skratka, ak bude mat niekto nejaku novu informaciu, podelte sa o nu prosim. Dakujem
luja5
18.01.11,13:18
Problém stále nemám doriešený, čakám na vyjadrenie zdravotnej poisťovne, sľúbili písomne odpovedať do 30 dní.
mamka Danka
19.01.11,07:15
Problém stále nemám doriešený, čakám na vyjadrenie zdravotnej poisťovne, sľúbili písomne odpovedať do 30 dní.

Daj nám vedieť.
luja5
19.01.11,08:43
Daj nám vedieť.
Dám :);).
luja5
24.01.11,06:49
Už som dostala vyjadrenie od VšZP a ako som sľúbila, píšem (vyberám) z odpovede:
Vyšetrenie prístrojom GDX nie je výkon zaradený v katalógu zdravotných výkonov. Z uvedeného dôvodu nie je výkon hradený zo zdravotného poistenia... Pokiaľ by ste chceli byť ošetrená aj u nezmluvného poskytovateľa, tak môžete príslušnú pobočku VšZP požiadať o Poskytovanie príspevkov na úhradu ZS a úhrada spoluúčasti poistencovi. Pokiaľ ste však už ošetrenie absolvovali a uhradili uvedený výkon, tak už nie je možné spätné preplatenie. O poskytnutie príspevku je potrebné požiadať ešte pred ošetrením u nezmluvného poskytovateľa...
Záver, ktorý mi z toho vychádza: u zmluvného lekára GDX vyšetrenie nie je zdravotným výkonom (VšZPho neprepláca), u nezmluvného lekára to zdravotným výkonom môže byť (VšZP ho môže za stanovených podmienok preplatiť). :rolleyes::rolleyes::confused::eek:
BXLmiami
24.01.11,07:01
Môže to byť nezmluvný poskytovateľ na daný prístroj.Ostatné mu preplácajú,ale prístroj z nejakého dôvodu nie.Ja práve balím jeden prístroj,potrebovala by som ho za pekné peniaze obnoviť,ale nebudem do toho investovať.Je to len na zlosť,poisťovna to platiť odmietla a každý druhý na ambulancii mi vynadá ked chcem za vyšetrenie peniaze.Zbalila som do šupla a hotovo.