MIRO.K
16.12.10,15:26
Dobrý deň. Chcel by som vás poprosiť o radu. Zakladáme si Občianské združenie ktoré by malo podporovať a tvoriť projekty na propagáciu Slovenska. OZ by malo byť financované len pomocou darov a členských prispevkov. Kontrétne ako prvý projekt ktorý samo OZ vytvára je web stránka na ktorej by mali byť amatérske videá ktoré budú vytvárať aj niektorý členovia OZ kedže sú aj videotvorcovia. Tu ale mi nie je jasné či to už nehraničí s podnikaním. Finančné prispevky budú použité len na tento projekt- na web stránku , tj. hlavne na výrobu videa napr. cestovné,strih na PC. teda nie na zisk pre členov.Vlastne tento projekt - stránka je vytvorená pre verejnoprospešný záujem , videá budú nekomerčné s turistickou tématikou , krásy prírody - regiónu nie na další predaj , len pre tento web. Budeme´si mocť zapisať do peňažného denníka - výdavky že načo použilo OZ konkrétnu sumu napr. náklady na výrobu videa.Nie je to už podnikanie? Možem doplniť ešte momentálne stanovy ktoré pripravujem , len hlavnú časť
Naše ciele
1.Občianske združenie vzniklo na podporu propagácie Slovenska v oblasti cestovného ruchu a turismu
2.Cieľom združenia je finačne podporovať a tvoriť nekomerčné projekty zamerané na propagáciu Slovenska
3.Občianské združenie bude pomáhať osobám a subjektom ktorí by chceli propagovať hlavne turistické zaujímavosti či atrakcie v ich regiónoch , mikroregiónoch , mestách a obciach .
4.Všetky financie ktoré sa získajú s členských príspevkov a darov budú použité len na financovanie týchto projektov teda nie vytvorenie zisku pre členov Občianskeho združenia ,ďakujem za odpoveď.
ego.mc
25.12.10,06:30
Myslím si, že to nebude podnikanie.
V Obchodnom zákonníku sa píše: "§2 ods. 1 Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku."
Keďže, ak som správne pochopil, za umiestnenie videa na webovú stránku autor platiť nebude, nejde o činnosť za účelom dosiahnuť zisk.
Len by som upozornil, že v prípade, ak budete na stránku umiestňovať platenú inzerciu a reklamu, pôjde o podnikanie.