Miichaela
16.12.10,16:14
Dobrý deň,
živnostník pracoval u iného živnostníka podľa potreby (bez zmluvy, bez dohody koľko na hodinu). Za posledný mesiac nedostal výplatu. Má vôbec nejakú šancu sa dostať ku svojim paniazom ?
marjankaj
16.12.10,15:18
Dobrý deň,
živnostník pracoval u iného živnostníka podľa potreby (bez zmluvy, bez dohody koľko na hodinu). Za posledný mesiac nedostal výplatu. Má vôbec nejakú šancu sa dostať ku svojim paniazom ?

K akým jeho peniazom?:eek:
Možno na jeho peniazoch sedí manželka.:---
Miichaela
16.12.10,15:27
Ďakujem za vtipné odpovede, niečo v podobnom duchu som mu povedala aj ja. No inú radu mu dať neviem - podľa mňa je to bez šance :-)
adam
16.12.10,15:27
Nech mu svoje práce fakturuje.
marjankaj
16.12.10,15:40
Nech ide ku spomínanému živnostníkovi domov, a zoberie mu niečo v hodnote nezaplatenej faktury...

Asi by si sa podivil, keby som ja k tebe poslal nejakých vymáhačov, aby ti zobrali napríklad televízor, iba preto, že si mi nedal výplatu.:rolleyes:
Miichaela
16.12.10,16:01
Nech mu svoje práce fakturuje.
Nakoľko medzi nimi neexistuje žiadna zmluva, dohoda, môže posúdiť faktúru ako neoprávnene vyfaktúrovanú - či sa mýlim ?
Miichaela
16.12.10,16:02
Asi by si sa podivil, keby som ja k tebe poslal nejakých vymáhačov, aby ti zobrali napríklad televízor, iba preto, že si mi nedal výplatu.:rolleyes:
Tiež si myslím, že je to zlý nápad :cool:
day
16.12.10,16:06
Nakoľko medzi nimi neexistuje žiadna zmluva, dohoda, môže posúdiť faktúru ako neoprávnene vyfaktúrovanú - či sa mýlim ?

to moze, ale je to prvy krok, potom sa len natahovat na sudoch, dokazovania atd., ale mozno to pomoze, ja by som zacal fakturou
veronikasad
16.12.10,16:20
Dobrý deň,
živnostník pracoval u iného živnostníka podľa potreby (bez zmluvy, bez dohody koľko na hodinu). Za posledný mesiac nedostal výplatu. Má vôbec nejakú šancu sa dostať ku svojim paniazom ?
objvilo sa tu zopár vtipných otázok aj odpovedí.
Živnostník nemá nárok na výplatu. Živnostník svoju prácu faktúruje a odberatel mu zaplatí za poskytnutú službu. Vystavil vôbec faktúru ?

Alebo pracoval na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti ?
day
16.12.10,16:29
objvilo sa tu zopár vtipných otázok aj odpovedí.
Živnostník nemá nárok na výplatu. Živnostník svoju prácu faktúruje a odberatel mu zaplatí za poskytnutú službu. Vystavil vôbec faktúru ?

Alebo pracoval na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti ?


skor by som povedal, ze pracoval na "cierno"
gulko1
16.12.10,16:45
Aj keď bude mať faktúry v poriadku,aj tak to bude dosť ťažké.Mam osobnú skusenosť.Mne dlhuje jedna osoba pár tisíc eur,mám zmluvu,faktúry a všetko tak ako ma byť.A aj tak nieje sposob ako donutiť dotyčnu osobu zaplatiť.Je to smutné ale je to tak,náš zákon to umožnuje,stači preukazať že nema z čoho zaplatit a nemusi(zjednodušene povedane).A Vam ostanu len oči pre plač.
Miichaela
16.12.10,16:56
skor by som povedal, ze pracoval na "cierno"
presne tak - bola to práca na čierno
veronikasad
16.12.10,16:57
tak to ti pomôže sťažnosť na lampárni - nie rady z Porady.
Miichaela
16.12.10,16:59
objvilo sa tu zopár vtipných otázok aj odpovedí.
Živnostník nemá nárok na výplatu. Živnostník svoju prácu faktúruje a odberatel mu zaplatí za poskytnutú službu. Vystavil vôbec faktúru ?

Alebo pracoval na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti ?

Žiadna písomná dohoda medzi nimi vraj nie je - preto sa ma spýtal, či je vôbec možné, aby došlo k doplateniu peňazí - ja si myslím, že má malú šancu na úspech, preto som poprosila o Vaše názory a rady.
day
16.12.10,17:03
zacnite s fakturou
veronikasad
16.12.10,17:06
Žiadna písomná dohoda medzi nimi vraj nie je - preto sa ma spýtal, či je vôbec možné, aby došlo k doplateniu peňazí - ja si myslím, že má malú šancu na úspech, preto som poprosila o Vaše názory a rady.
Aj bez písomnej zmluvy či dohody - medzi serioznymi živnostníkmi môže dojsť k úhrade za vykonanú prácu - zaplatením vystavenej faktúry.

Ak však takto robil viac mesiacov, naozaj sa môže sťažovať len na lampárni.
marjankaj
16.12.10,20:43
Žiadna písomná dohoda medzi nimi vraj nie je - preto sa ma spýtal, či je vôbec možné, aby došlo k doplateniu peňazí - ja si myslím, že má malú šancu na úspech, preto som poprosila o Vaše názory a rady.

Veď ho bonzni na úrad práce. Uvidíš ako zatočia s obidvomi.:rolleyes:
veronikasad
16.12.10,20:45
Veď ho bonzni na úrad práce. Uvidíš ako zatočia s obidvomi.:rolleyes:
čo má so živnostníkmi úrad práce ?

Takto dopadnú remeselníci (živnostníci), ktorí väčšinu roka robia bez dokladov a potom na konci roka predávajú svoje faktúry.
marjankaj
16.12.10,20:51
čo má so živnostníkmi úrad práce ?

Takto dopadnú remeselníci (živnostníci), ktorí väčšinu roka robia bez dokladov a potom na konci roka predávajú svoje faktúry.

No keď píše, že nedostal výplatu? :eek: To nemusí byť živnostník. Teda aj živnostníci môžu byť v pracovnom pomere.
veronikasad
16.12.10,20:54
To už Michaela vysvetlila v ďalších príspevkoch.

Prax opísaná v druhej vete je medzi živnostníkmi viac ako bežná.
Miichaela
17.12.10,15:23
Podľa môjho názoru nie je možné, aby bez zmluvy a dohody medzi nimi uspel vymáhanie na súde. Pokiaľ sa oni dvaja medzi sebou nedohodnú, nevidím iné východisko. Na súd by potreboval mať prácu u druhého živnostníka písomne potvrdenú, aby sa mal o čo oprieť - aby mal na čom postaviť žalobu. Nemôže ísť predsa na súd bez akýchkoľvek papierov o dohodnutej práci a žiadať o vyplatenie niečoho, čo nie je zadefinované v žiadnej zmluve. Mýlim sa ?
day
17.12.10,15:51
aj ustna dohoda je dohoda, dokazovanie v tomto pripade je velmi tazke
adam
18.12.10,09:43
Možno by mohol napísať výzvu na zaplatenie e-mailom, ak by v odpovedi napísal niečo čím by priznal, že živnostník pre neho práce robil, možno by to bol prvý krok na vymáhanie súdnou cestou.
marleau
18.12.10,09:46
Nakoľko medzi nimi neexistuje žiadna zmluva, dohoda, môže posúdiť faktúru ako neoprávnene vyfaktúrovanú - či sa mýlim ?
Aj ústna dohoda je dohoda.
marleau
18.12.10,09:55
aj ustna dohoda je dohoda, dokazovanie v tomto pripade je velmi tazke
Ale nie nemožné.