zuzana h
16.12.10,17:47
po smrti otca sme zdedili dom. 1/3 vlastni mama, 1/3 brat a 1/3 ja.
Brat žil 10 rokov spolu so svojou rodinou v našom dome.Jeho žena však spôsobuje v dome úplné peklo.Brat ju vyhadzoval permanentne, mama tiež,
no ona nechcela odísť.Teraz sa odsťahovali,no stále si nárokuje na 1/3 domu,pretože je manželkou môjho brata.Brat sa s ňou nerozvedie kvôli deťom,hoci spolu nežijú dobre.Existuje nejaké právne nariadenie, ktoré by jej nedovoľovalo vkročiť do nášho domu? Mama sa už psychicky zrútila.
Je to taká veľká beštia.
Dík za radu
z
misoft
16.12.10,16:54
Ona NEMÁ žiadny nárok na 1/3 domu - veď predsa nededila a nespadá to pod BSM. Pokiaľ tam nemá trvalý pobyt (čo väčšina vlastníkov môže jednoducho zrušiť), nemá tam čo hľadať bez súhlasu majiteľov. Pokiaľ by sa nasilu dobíjala - volať políciu - neoprávnené vniknutie do bytu.
Mária27
16.12.10,16:58
Právo na užívanie má len brat ako spoluvlastník domu. Je to jeho výlučné vlastníctvo, nepatrí do BSM, lebo ho zdedil. Jeho manželka nemá právo hocikedy k vám prísť, len po ohlásení návštevy - ako iní príbuzní.

Právo nevpustiť ju do domu je priamo v Ústave SR:

Čl.21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
day
16.12.10,17:11
t.z. v pripade, ze jeden z partnerov zdedi pocas manzelstva xy, partner nema na zdedene narok?
arizona
16.12.10,17:27
nie
zuzana h
17.12.10,19:28
to znamená, že ak sme sa mamou väčšinoví vlastníci, a keď by jej aj brat pod jej nátlakom vyhovel,že on súhlasí,že môže vôjsť do nášho domu,ale my s mamou nie, stále nemá nárok vôjsť do nášho domu? aspoň dúfam ...
z
misoft
18.12.10,15:04
Presne tak! Dvaja je viac ako jeden. Buď si to uvedomí tá nežiadúca osoba, že tam nemá čo hľadať, alebo brat, že nemá ísť proti rodine (i keď aj tá jeho je "rodina", ale viac jeho a ako bolo spomínané, asi len na papieri).
Petra Nová
18.12.10,15:17
to znamená, že ak sme sa mamou väčšinoví vlastníci, a keď by jej aj brat pod jej nátlakom vyhovel,že on súhlasí,že môže vôjsť do nášho domu,ale my s mamou nie, stále nemá nárok vôjsť do nášho domu? aspoň dúfam ...
z
To neznamená a nedúfaj! Bývanie manželky v dome je odvodené od (spolu)vlastníctva brata, ktorý sa rozvádzať nechce. Iste sama uznáš, že ak má manželstvo plniť svoju funkciu, manželia by mali bývať spolu a spolu vychovávať svoje deti. Tak nevidím žiadny právny dôvod , na základe ktorého by manželka nemala právo bývať v dome. Manželka už v dome bývala a jeho užívanie ste mali nejako rozdelené. Tak ho treba rešpektovať, alebo zmeniť. Ak brat bude chcieť, aby s ním manželka znovu bývala, tak vy dve s matkou toho veľa nezmôžete. Hádam len to, že v dome budete mať jedno veľké hryzovisko.
Mária27
18.12.10,15:37
Teraz sa odsťahovali

... takže tam nebývajú ...
marjankaj
18.12.10,15:48
No ide tu o spoluvlastníctvo. Podľa občianskeho zákonníka by malo ísť o tieto paragrafy. Treba preštudovať.
Ako sa napríklad podieľa brat s manželkou na nákladoch spojených s užívaním domu? Ak vyžadujú práva, mali by mať aj nejaké povinnosti.




Druhá hlava
SPOLUVLASTNÍCTVO


§ 136

(1) Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov.

(2) Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.

Podielové spoluvlastníctvo
§ 137

(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.

§ 138

bol zrušený predpisom 509/1991 Zb. s účinnosťou od 1. 1. 1992

§ 139

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Petra Nová
18.12.10,15:58
Pre marjankaj
Tie poznám. A čo s nimi? Ktorý z nich vylučuje, aby tam brat 1/3 spoluvlastník nemohol bývať s manželkou a deťmi, teda so svojou rodinou, a či, nedajbože, ani on tam nemôže bývať???
marjankaj
18.12.10,16:04
Pre marjankaj
Tie poznám. A čo s nimi? Ktorý z nich vylučuje, aby tam brat 1/3 spoluvlastník nemohol bývať s manželkou a deťmi, teda so svojou rodinou, a či, nedajbože, ani on tam nemôže bývať???

Peťka myslel som ten zvýraznený. A ak sa vlastníci nedohodnú, tak nech sa súdia. Naozaj neviem ako inak to riešiť zákonnou cestou.
Petra Nová
18.12.10,16:17
Peťka myslel som ten zvýraznený. A ak sa vlastníci nedohodnú, tak nech sa súdia. Naozaj neviem ako inak to riešiť zákonnou cestou.
Janko, len zo zadania témy vyplýva, že tam všetci traja, spoluvlastníci bývali(10 rokov) a za tých 10 rokov zrejme mali podelené, ako spoločne užívali túto nehnuteľnosť, aj to, aké práva a povinnosti k nej budú mať. A nič sa nezmenilo, pretože brat chce s manželkou spoločne bývať, aj keď dočasne odišla. Myslíš, že keby dve spoluvlastníčky podali žalobu o vypratanie nehnuteľnosti manželkou brata, tak by bola žaloba úspešná. Ja si myslím, že nie. Ak spoluvlastníci nedokážu v nehnuteľnosti spolu žiť, potom prichádza do úvahy zrušenie spoluvlastníctva a jeho vysporiadanie či už dohodou spoluvlastníkov alebo súdom.
marjankaj
18.12.10,16:36
Janko, len zo zadania témy vyplýva, že tam všetci traja, spoluvlastníci bývali(10 rokov) a za tých 10 rokov zrejme mali podelené, ako spoločne užívali túto nehnuteľnosť, aj to, aké práva a povinnosti k nej budú mať. A nič sa nezmenilo, pretože brat chce s manželkou spoločne bývať, aj keď dočasne odišla. Myslíš, že keby dve spoluvlastníčky podali žalobu o vypratanie nehnuteľnosti manželkou brata, tak by bola žaloba úspešná. Ja si myslím, že nie. Ak spoluvlastníci nedokážu v nehnuteľnosti spolu žiť, potom prichádza do úvahy zrušenie spoluvlastníctva a jeho vysporiadanie či už dohodou spoluvlastníkov alebo súdom.

Áno Peťka. Na jednej strane je nedotknuteľnosť obydlie zabezpečená ústavou, ale zákony už nie sú veľmi presvedčivé. Súhlasím s tebou a aj ja som to tak myslel, preto som uviedol tie paragrafy z občianskeho zákonníka.

Keď si máme skladať otázku ako puzzle, tak to chvíľu trvá, kým sa dostaneme k podstate veci.
Mne sa zdalo, že brat sa aj so svojou rodinou odsťahoval niekde inde. Teda nebýval v dome, v ktorom mal vlastnícky podiel. A keďže v ňom nebýva, tak nemá prečo dávať súhlas, kto tam má vstúpiť a kto nie.
Na druhej strane tam má vlastnícke právo a to sa tiež nedá celkom ignorovať.
Petra Nová
18.12.10,16:57
po smrti otca sme zdedili dom. 1/3 vlastni mama, 1/3 brat a 1/3 ja.
Brat žil 10 rokov spolu so svojou rodinou v našom dome.Jeho žena však spôsobuje v dome úplné peklo.Brat ju vyhadzoval permanentne, mama tiež,
no ona nechcela odísť.Teraz sa odsťahovali,no stále si nárokuje na 1/3 domu,pretože je manželkou môjho brata.Brat sa s ňou nerozvedie kvôli deťom,hoci spolu nežijú dobre.Existuje nejaké právne nariadenie, ktoré by jej nedovoľovalo vkročiť do nášho domu?Mama sa už psychicky zrútila.
Je to taká veľká beštia.
Dík za radu
z


to znamená, že ak sme sa mamou väčšinoví vlastníci, a keď by jej aj brat pod jej nátlakom vyhovel,že on súhlasí,že môže vôjsť do nášho domu,ale my s mamou nie, stále nemá nárok vôjsť do nášho domu? aspoň dúfam ...
z
Z toho farebného a názvu témy som si dovolila dedukovať, že manželka pod tlakom matky a sestry sa z domu odsťahovala, ale brat chce, aby sa späť vrátila. Predpokladám, že obaja manželia majú v dome aj trvalé bydlisko. Ak je tomu tak, potom časť domu tvorí obydlie brata, ktoré má právo zdieľať s ním manželka a jeho deti a je tiež nedotknuteľné. A aj keď by sa odsťahoval na čas s manželkou, má právo sa so svojou rodinou do domu vrátiť, lebo je spoluvlastník.

Doplnenie:
Hospodárenie s nehnuteľnosťou nerovná sa užívanie vlastníkom, pretože je to právo, ktoré je priamo obsahom vlastníckeho práva
marjankaj
18.12.10,17:10
po smrti otca sme zdedili dom. 1/3 vlastni mama, 1/3 brat a 1/3 ja.
Brat žil 10 rokov spolu so svojou rodinou v našom dome.Jeho žena však spôsobuje v dome úplné peklo.Brat ju vyhadzoval permanentne, mama tiež,
no ona nechcela odísť.Teraz sa odsťahovali,no stále si nárokuje na 1/3 domu,pretože je manželkou môjho brata.Brat sa s ňou nerozvedie kvôli deťom,hoci spolu nežijú dobre.Existuje nejaké právne nariadenie, ktoré by jej nedovoľovalo vkročiť do nášho domu? Mama sa už psychicky zrútila.
Je to taká veľká beštia.
Dík za radu
z


Z toho farebného a názvu témy som si dovolila dedukovať, že manželka pod tlakom matky a sestry sa z domu odsťahovala, ale brat chce, aby sa späť vrátila. Predpokladám, že obaja manželia majú v dome aj trvalé bydlisko. Ak je tomu tak, potom časť domu tvorí obydlie brata, ktoré má právo zdieľať s ním manželka a jeho deti a je tiež nedotknuteľné. A aj keď by sa odsťahoval na čas s manželkou, má právo sa so svojou rodinou do domu vrátiť, lebo je spoluvlastník.

Peťka ja som to pochopil trochu inak. Myslel som, že sa odsťahovali všetci. Ten pojem z ústavy je trochu nejasný. "Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva."
Ak sa odsťahoval, tak v ňom nebýva, aj keď tam má trvalý pobyt. Samozrejme právo vrátiť sa má, aj keď si ho asi musí zabezpečiť iným spôsobom.
Takéto súžitie nie je ideálne. Jeden bývajúci súhlas dá iný nie. Tak ako na smetisku nemôžu byť dvaja kohúti, ani tu to dlhodobo nebude fungovať.

Priložím aj jeden § z trestného zákona.

§ 194
Porušovanie domovej slobody

(1) Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.


A aj jeden komentár, ktorý nemusí byť záväzný.


K § 194
Toto ustanovenie chráni nedotknuteľnosť
obydlia. Do obydlia nie je možné vstúpiť bez
súhlasu toho, kto tam býva (pozri čl. 21 ods. 1
Ústavy). Výnimku tvorí dovolený zásah do domovej slobody upravený zákonom (napr.
Trestný poriadok, zákon o policajnom zbore,
zákon o obecnej polícii a iné).
Zákon chráni domovú slobodu tak vlastní-
ka, ako aj užívateľa domu alebo bytu, a to
proti komukoľvek, ale iba tie priestory, ktoré
užívateľ používa na bývanie. Užívateľ domu
alebo bytu je chránený aj proti vlastníkovi.
Pojem obydlie zahŕňa všetky priestory,
ktoré osoba, o práva ktorej ide, oprávnene
užíva. Zahŕňa napríklad dom, byt, chalupu
alebo chatu, ak slúžia na individuálnu rekreá-
ciu, obývanú hotelovú izbu, obývanú izbu
v študentskom internáte a iné.
Petra Nová
18.12.10,17:38
Janko , ale aj keď by sa brat odsťahoval, nič neoprávňovalo dve ostatné spoluvlastníčky, aby bez ďalšieho začali užívať priestory, ktoré pred tým užíval brat a tvorili jeho obydlie. Takže tie citácie §§ o ochrane obydlia by sa rovnako vzťahovali na sestru a matku.
Petra Nová
18.12.10,17:41
Nateraz končím s debatou, dávam prednosť kultúre na Devíne.:)
marjankaj
18.12.10,17:57
Janko , ale aj keď by sa brat odsťahoval, nič neoprávňovalo dve ostatné spoluvlastníčky, aby bez ďalšieho začali užívať priestory, ktoré pred tým užíval brat a tvorili jeho obydlie.To máš asi pravdu, ale ani im nič nezakazuje. Je to vlastne na ich dohode. A asi písomná nebola, tak sa teraz po desiatich rokoch ťažko o tom baviť ako sa vlastne dohodli. Takže tie citácie §§ o ochrane obydlia by sa rovnako vzťahovali na sestru a matku. Tá ochrana je vlastne iba v ústave. A potom je spomenutá iba v tom trestnom zákone. A vysvetliť si to môže každý inak. Jedna vec je zrejme trvalý pobyt a druhá skutočné bývanie.:eek:

Peťka ja nie som taký zbehlý v občianskom zákonníku ako ty. Tie zákony sa vyjadrujú dosť neurčito. Svedčí o tom aj ten komentár k trestnému zákonu, ktorý nemôže byť záväzný. Vychádzať sa musí z presného znenia zákonov. Takže rozhodnutie zrejme zostane na súde.
A dobre vieš, že užívať napríklad 1/4 WC je veľmi diskutabilné. Hľadal som aj iné paragrafy, ale veľa k tomu nie je. Iba nejaké komentáre
marjankaj
18.12.10,17:58
Veď pokračovať sa dá aj inokedy.;) Ale je to celkom zaujímavá téma.:)
Mária27
18.12.10,18:56
...ja nie som taký zbehlý v občianskom zákonníku ako ty. ...
Nebuď taký skromný:)