Daduľa
29.11.05,14:52
Sme Cestovná kancelária. Predavame služby CR, t.j. od hotelov ubytovanie + strava + dalsie služby cestovného ruchu.Postupujeme podľa § 65 z.o DPH.
Zákon nám hovorí, že daňová povinnosť pri predaji služieb cR vzniká dňom poskytnutia poslednej služby,ak je platba prijatá pred poskytnutím poslednej služby, vzniká daňová povinnosť z každej platby dňom prijatia platby.
My predáme službu v termíne od 27.12.2005-06.01.2006
Nám by mala vzniknúť daňová povinnosť dňom ukončenia služby t.j.06.01.2006.
No my dostaneme zálohovú platbu na 100% na celú službu 20.12.2005.
Vystavím faktúru a odvediem DPH. No nie sme si istí, či po ukončení služby dňom 06.01.2006 musíme vystavovať ďalšiu faktúru a tú prvú považovať len za vystavenú faktúru ku zálohovej platbe, alebo ju môžeme považovať za konečnú faktúru a po uskutočnení služby dňom 06.01.2005 uz nič nevystavovať??
Ak má niekto skúsenosti, prosím !!!!!!
Monika1
29.11.05,14:28
Nastávajú tu dva rozdielne dátumy plnenia. Prvý deň, je dátum prijatej platby. Na uvedenú platbu treba vystaviť faktúru /daňový doklad/. Po uskutočnení plnenia v novom mesiaci nastáva druhý dátum plnenia, keď treba vystaviť konečnú faktúru s novým dátumom plnenia a s odpočítaním základu dane a dane z predchádzajúceho dokladu, ktorý bol vystavený k zálohovej platbe. Táto téma však patrí do portálu DPH. Ak to niekto viete presmerovať, tak to tam šupnite, ja som v tomto smere antitalent. Ďakujem.
Mickya
29.11.05,14:44
6.1.2005 nemusíte už nič vystavovať, ak na faktúre, ktorú vystavíte do 15 dní od prijatia platby uvediete všetky potrebné náležitosti. Mám to naozaj odobrené aj daňovým úradom
Monika1
30.11.05,07:42
6.1.2005 nemusíte už nič vystavovať, ak na faktúre, ktorú vystavíte do 15 dní od prijatia platby uvediete všetky potrebné náležitosti. Mám to naozaj odobrené aj daňovým úradom
Mickya, prepáč, ale nesúhlasím s tvojím tvrdením. Ak si pozrieš § 71 ods. 1 je tam uvedené toto: Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ dane vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. V uvedenom prípade sa nejedná o plenie v jednom kalendárnom mesiaci, nakoľko platba prebehla v mesiaci 12/2005 a plnenie v zmysle § 65 ods. 5 je v mesiaci 1/2006. Takže stále si myslím, že v uvedenom prípade sa musia vystaviť dva samostané daňové doklady. Ak máš oporu v zákone pre svoje tvrdenie, rada sa nechám poučiť.
Daduľa
30.11.05,08:37
Mickya, prepáč, ale nesúhlasím s tvojím tvrdením. Ak si pozrieš § 71 ods. 1 je tam uvedené toto: Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ dane vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. V uvedenom prípade sa nejedná o plenie v jednom kalendárnom mesiaci, nakoľko platba prebehla v mesiaci 12/2005 a plnenie v zmysle § 65 ods. 5 je v mesiaci 1/2006. Takže stále si myslím, že v uvedenom prípade sa musia vystaviť dva samostané daňové doklady. Ak máš oporu v zákone pre svoje tvrdenie, rada sa nechám poučiť.

Suhlasím s tebou, ale podľa mňa v našom prípade by nám už nemala vzniknúť daňová povinnosť z titulu dodania služby(na ktorú sa odvoláva veta o možnosti vystaviť iba jednu faktúru), keďže už vznikla 100% daňová povinnosť z titulu prijatia 100% platby v 12/2005, tz. vzníká nám len povinnosť podľa § 71 (1) vystaviť faktúru z titulu poskytnutia služby v 1/2006 a tú nám zákon nezakazuje vyhotoviť skôr tz pred poskytnutím služby a teda obe faktúry zlúčiť v 12/2005.
Pekný deň
Monika1
30.11.05,08:44
Suhlasím s tebou, ale podľa mňa v našom prípade by nám už nemala vzniknúť daňová povinnosť z titulu dodania služby(na ktorú sa odvoláva veta o možnosti vystaviť iba jednu faktúru), keďže už vznikla 100% daňová povinnosť z titulu prijatia 100% platby v 12/2005, tz. vzníká nám len povinnosť podľa § 71 (1) vystaviť faktúru z titulu poskytnutia služby v 1/2006 a tú nám zákon nezakazuje vyhotoviť skôr tz pred poskytnutím služby a teda obe faktúry zlúčiť v 12/2005.
Pekný deň
Podľa mňa nemôžeš považovať prijatie platby vo výške 100 % za ukončenie plnenia. Čo ak by objednávateľ služby ostal o jeden deň dlhšie ako mal pobyt objednaný alebo by sa jeho pobyt skrátil. Ty pri prijatí platby ešte predsa nevieš v akom rozsahu bude plnenie v skutočnosti poskytnuté.
Daduľa
30.11.05,08:53
Službu o ktorej hovoríme máme od odberateľa objednanú s presnou špecifikáciou, tz. ak chce ostať dlhšie, budeme to považovať za novú objednanú službu a ak odíde skôr platba sa mu nevracia z dôvodu storna poplatkov.
Monika1
30.11.05,08:59
Službu o ktorej hovoríme máme od odberateľa objednanú s presnou špecifikáciou, tz. ak chce ostať dlhšie, budeme to považovať za novú objednanú službu a ak odíde skôr platba sa mu nevracia z dôvodu storna poplatkov.
Ja by som vystavovala v tvojom konkrétnom prípade 2 daňové doklady. Ak totiž berieš do úvahy vyššie spomínané § zákona o dani z PH, tak potom ak nevystavíš daňový doklad pri ukončení plnenia v tvojom prípade poslednom dni poskytnutia služby, nevystavila si Faktúru do 15-tich dní odo dňa dodania a tým porušíš zákon o DPH, z čoho následne vyplýva sankcia zo strany DÚ. Neviem, neviem... . Rozhodnutie je na tebe. Môj názor už poznáš. Pekný deň.
ik-a
30.11.05,09:12
Nechcem velmi rozoberat tuto temu, lebo sem nepatri, ale neda mi to.
Takze § 19 odst.2: Danova povinnost vznika dnom dodania sluzby.
§ 19 odst. 4: Ak je platba prijata pred dodanim sluzby, vznika dan.povinnost dnom prijatia platby.
Takze sumar: Ak vam klient zaplati akukolvek ciastku, ste povinni mu vystavit doklad v zmysle § 71. Ak vam klient zaplati 100% ako zalohu vystavite iba jednu faktúru v den prijatia platby. V prípade, ze nastane zmena v čerpaní služieb, nastava nove zdanitelne plnenie.