martuľa
17.12.10,08:10
firma dáva ku koncu roka výpoveď podľa §63 odst.1 písm.b/ s prisluchajúcou VD 2-3 mesiace. Čo s nevyčerpanou dovolenkou iba preplatiť? Ide o to, že firma je v konkurze a nájmy na prenajaté priestory sú vypovedané....

vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
ivka70
17.12.10,07:16
Zamestnavatel moze nariadit cerpanie dovolenky pocas vypovednej doby.
Az nevycerpana dovolenka pri ukonceni zamestnania (teda po vypovednej dobe) sa musi preplatit.

Co to ma spolocne s priestormi?
martuľa
17.12.10,07:30
len to, že zamestnanci nebudú môcť počas VD byť na pracovisku. A ak nemusia byť na pracovisku a prekážky sú na strane zamestnávateľa , je to v poriadku?

Nerozumiem celkom - nariadiť čerpanie dovolenky počas VD, to znamená, že VD sa predlžuje o dni čerpania dovolenky ?
ivka70
17.12.10,07:39
len to, že zamestnanci nebudú môcť počas VD byť na pracovisku. A ak nemusia byť na pracovisku a prekážky sú na strane zamestnávateľa , je to v poriadku?

Nerozumiem celkom - nariadiť čerpanie dovolenky počas VD, to znamená, že VD sa predlžuje o dni čerpania dovolenky ?

To, ze zamestnavatel nariadi cerpanie dovolenky (14 dni vopred) predsa neznamena, ze zamestnanci by mali byt na pracovisku.
Vycerpaju si najskor dovolenku a potom budu doma kvoli prekazkam na strane zamestnavatela. Preco by mal zamestnavatel preplacat dovolenku a predtym nechal 2-3 mesiace ludi doma na platenom volne.

O dobu dovolenky sa vypovedna doba nepredlzuje.
Tweety
17.12.10,07:39
len to, že zamestnanci nebudú môcť počas VD byť na pracovisku. A ak nemusia byť na pracovisku a prekážky sú na strane zamestnávateľa , je to v poriadku?

Nerozumiem celkom - nariadiť čerpanie dovolenky počas VD, to znamená, že VD sa predlžuje o dni čerpania dovolenky ?
Nie VD sa nepredlžuje, bude to čerpanie D v rámci VD, PP skončí uplynutím riadnej VD.
martuľa
17.12.10,07:51
takže ak dobre rozumiem, kto má nevyčerpanú dovolenku napr. 15 dni a začne mu plynúť VD napr. 3 mesiace , berie sa to automaticky ako čerpanie dovolenky počas VD, kto nemá nevyčerpanú dovolenku, plynie mu VD ... Pri takomto čerpaní dovolenky musí to byť nariadené zamestnávateľom, alebo nie?
Tweety
17.12.10,07:53
takže ak dobre rozumiem, kto má nevyčerpanú dovolenku napr. 15 dni a začne mu plynúť VD napr. 3 mesiace , berie sa to automaticky ako čerpanie dovolenky počas VD, kto nemá nevyčerpanú dovolenku, plynie mu VD ... Pri takomto čerpaní dovolenky musí to byť nariadené zamestnávateľom, alebo nie?
Samozrejme, s čerpaním dovolenky musí súhlasiť aj zamestnávateľ.
martuľa
17.12.10,08:03
a čo v prípade, že ja som zamestnanec, nesúhlasím s čerpaním dovolenky, bude mi plynúť VD , chcem dovolenku preplatiť...?
Tweety
17.12.10,08:05
a čo v prípade, že ja som zamestnanec, nesúhlasím s čerpaním dovolenky, bude mi plynúť VD , chcem dovolenku preplatiť...?
Ak ti ju zamestnáv. nariadi, musíš si ju vyčerpať. On o tom rozhoduje.
veronikasad
17.12.10,08:07
a čo v prípade, že ja som zamestnanec, nesúhlasím s čerpaním dovolenky, bude mi plynúť VD , chcem dovolenku preplatiť...?
nástup na dovolenku určuje zamestnávatel
martuľa
17.12.10,08:17
tak teraz je to úplne jasné v tomto prípade. Najprv vyčerpať dovolenku ...., potom zbytok preplatiť....
veronikasad
17.12.10,08:19
tak teraz je to úplne jasné v tomto prípade. Najprv vyčerpať dovolenku ...., potom zbytok preplatiť....
máš viac dovolenky ako 40 dní (= cca počet prac.dní VD). Myslím, že žiadnu dovolenku ti zamestnávatel preplácať nebude, iba ak by si skončila prac.pomer dohodou v priebehu plynutia výpovednej doby.
martuľa
17.12.10,08:20
no ja osobne nemám toľko dovolenky, ale sú takí, čo sa obetovali práci a teraz majú aj 45 dni...
veronikasad
17.12.10,08:26
no ja osobne nemám toľko dovolenky, ale sú takí, čo sa obetovali práci a teraz majú aj 45 dni...
dovolenku za rok 2009 si musia vyčerpať do konca roka 2010 - inak im prepadne (zamestnávatel z nej môže preplatiť len časť v rozsahu nad 4 kal. týždne). Obetovanie práci na vlastnú škodu.
martuľa
17.12.10,08:34
máš viac dovolenky ako 40 dní (= cca počet prac.dní VD).? VD začína napr. od 01.01.2011 napr.: 2 mesiace t.j PP končí 28.02.2011 / to je aj koniec VD / a to je aj konečný dátum na vystavenie zápočtového listu? Alebo je to inak ?? Myslím, že žiadnu dovolenku ti zamestnávatel preplácať nebude, iba ak by si skončila prac.pomer dohodou v priebehu plynutia výpovednej doby.
...
veronikasad
17.12.10,08:36
V dátume máš preklep, pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby.
martuľa
17.12.10,08:41
dík, mala som tam začiatok VD preklep malo byť 01.01.2011 a koniec VD 28.02.2011 - t.j. prakticky aj konečný dátum na výpočet odpracovaných rokov .../ zač. PP ....konniec VD / ?
Matula12
31.01.11,12:01
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ako sa brániť v danej situácii. Či toto nie je diera v zákone...? Zamestnanec odpracoval celý rok, ale 11 mesiacov pracoval na plný prac úvazok a kedze zamestnávatel nemal prácu v decembri dal zamestnancovi podpísať dodatok o zmene z plného pracovného pomeru na čiastočný - na 6 hodinový pracovný úvazok. Zamestnanec je vyplácaný hodinovou sadzbou. A k 31.12. dostal výpoveď, keďže si nemohol čerpať dovolenku bola mu preplatená, ale bolo mu preplatená len za 6 hod. na den cela dovolenka. Aj ked si myslím, že za jedenásť mesiacov by sa mu mala preplatiť dovolenka : priemerka x 8 hodín, a len posledný mesiac priemerka x 6 hodín. Lebo takto prišiel zamestnanec o celkom slušné peniaze. Ale v zákonníku sa všade píše len o dňoch dovolenky, nie o hodinách... tak ako argumenotovať?

Ďakujem za pomoc
ivka70
31.01.11,12:07
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ako sa brániť v danej situácii. Či toto nie je diera v zákone...? Zamestnanec odpracoval celý rok, ale 11 mesiacov pracoval na plný prac úvazok a kedze zamestnávatel nemal prácu v decembri dal zamestnancovi podpísať dodatok o zmene z plného pracovného pomeru na čiastočný - na 6 hodinový pracovný úvazok. Zamestnanec je vyplácaný hodinovou sadzbou. A k 31.12. dostal výpoveď, keďže si nemohol čerpať dovolenku bola mu preplatená, ale bolo mu preplatená len za 6 hod. na den cela dovolenka. Aj ked si myslím, že za jedenásť mesiacov by sa mu mala preplatiť dovolenka : priemerka x 8 hodín, a len posledný mesiac priemerka x 6 hodín. Lebo takto prišiel zamestnanec o celkom slušné peniaze. Ale v zákonníku sa všade píše len o dňoch dovolenky, nie o hodinách... tak ako argumenotovať?

Ďakujem za pomoc

Zamestnavatel postupoval spravne.
certik
02.11.11,08:16
Prosím vás o kontrolu: zamestnanec dostal 31.10.2011 do rúk výpoveď s výpovednou dobou (01.11-31.12.2011) Má ale ešte nevyčerpanú dovolenku 14 dní.
1. Ak by mu zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky príkl. od 05.11.2011 výpovedná doba tak končí 31.12.2011.
2. Ak by mu čerpanie dovolenky nebolo umožnené, výpovedná doba končí aj tak 31.12.2011 a nevyčerpaná dovolenka sa mu preplatí.
Je to takto správne.
Vopred ďakujem za radu
Mila123
02.11.11,08:31
Prosím vás o kontrolu: zamestnanec dostal 31.10.2011 do rúk výpoveď s výpovednou dobou (01.11-31.12.2011) Má ale ešte nevyčerpanú dovolenku 14 dní.
1. Ak by mu zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky príkl. od 05.11.2011 výpovedná doba tak končí 31.12.2011.
2. Ak by mu čerpanie dovolenky nebolo umožnené, výpovedná doba končí aj tak 31.12.2011 a nevyčerpaná dovolenka sa mu preplatí.
Je to takto správne.
Vopred ďakujem za radu
áno je to tak správne...
zamestnanec nepožiadal o ukončenie PPV k 31 10 2011 ? s vyplatením odstupného , miesto výpovednej lehoty?
Tweety
02.11.11,08:38
Prosím vás o kontrolu: zamestnanec dostal 31.10.2011 do rúk výpoveď s výpovednou dobou (01.11-31.12.2011) Má ale ešte nevyčerpanú dovolenku 14 dní.
1. Ak by mu zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky príkl. od 05.11.2011 výpovedná doba tak končí 31.12.2011.
2. Ak by mu čerpanie dovolenky nebolo umožnené, výpovedná doba končí aj tak 31.12.2011 a nevyčerpaná dovolenka sa mu preplatí.
Je to takto správne.
Vopred ďakujem za radu V obidvoch prípadoch je to správne.
certik
02.11.11,09:37
Nie, zamestnanec nepožiadal o odstupné... Ďakujem za odpovede :-)