MartinkoK
17.12.10,09:51
Dobrý deň,
prosím Vás, teraz sa mi dostali do rúk faktúry z 4,5,6,7,9/2010, musím robiť za tieto obdobia dodatočné DP k DPH, alebo ich môžem zaúčtovať do 12/2010, ak áno tak akým kurzom.
Ďakujem veľmi pekne za radu
Tweety
17.12.10,08:57
Dobrý deň,
prosím Vás, teraz sa mi dostali do rúk faktúry z 4,5,6,7,9/2010, musím robiť za tieto obdobia dodatočné DP k DPH, alebo ich môžem zaúčtovať do 12/2010, ak áno tak akým kurzom.
Ďakujem veľmi pekne za radu
Áno, dodatočné DP.
freya14
17.12.10,08:59
ja som toto riesila s DU a bolo mi povedane, ze nemusim podavat DDP, ze tento rok je to novinka, ale mozem si aj samovolne rozdelit faktury do obdobie, len musim zachovat 1-12 mesiac toho roku, tzn. neprenasat nic do dalsieho roka. Tiez mi chodia neskoro faktury a robievala som DDP, po kontrole z DU mi oznamili toto stanovisko.
betka
17.12.10,09:36
ja som toto riesila s DU a bolo mi povedane, ze nemusim podavat DDP, ze tento rok je to novinka, ale mozem si aj samovolne rozdelit faktury do obdobie, len musim zachovat 1-12 mesiac toho roku, tzn. neprenasat nic do dalsieho roka. Tiez mi chodia neskoro faktury a robievala som DDP, po kontrole z DU mi oznamili toto stanovisko.


Toto, čo uvádzate pravda nie je. Nejde o tuzemsko.

Martin, z o DPH..... Odpoveď Tweety, (DDP), ale...:o

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(2) ......Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,

Kameň úrazu:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Záver: Ano, je potrebné urobiť DDP, vznikla Vám daňová povinnosť. Obávam sa, že nárok na odpočítanie DPH Vám z týchto FA vznikne až 12/2010, nakoľko máte iba teraz v ruke doklady, ale..... slovíčko ale, môže znamenať, že ste ich mali v ruke aj v minulosti, ale boli prizabudnuté v šuflíku ;););)