xpetruskax
17.12.10,09:56
Ahojte všetci,

potrebovala by som poradiť. Dala som výpoveď, resp. navrhla som ukončenie PP dohodou k 31.12., pretože od 1.1. by som mala nastúpiť do novej firmy, kde mám oveľa lepšie podmienky, no môj šéf mi túto výpoveď podpísať nechce. Ako by ste to spravili, bez toho aby som narobila problémy sebe či firme? Resp. dá sa nejako donútiť, aby ma pustili a dali mi všetky papiere, ktoré budú potrebné do nového zamestnania?

Ďakujem Vám veľmi pekne za každú radu.

Pekný deň prajem všetkým.

Peta
Tweety
17.12.10,08:58
Ahojte všetci,

potrebovala by som poradiť. Dala som výpoveď, resp. navrhla som ukončenie PP dohodou k 31.12., pretože od 1.1. by som mala nastúpiť do novej firmy, kde mám oveľa lepšie podmienky, no môj šéf mi túto výpoveď podpísať nechce. Ako by ste to spravili, bez toho aby som narobila problémy sebe či firme? Resp. dá sa nejako donútiť, aby ma pustili a dali mi všetky papiere, ktoré budú potrebné do nového zamestnania?

Ďakujem Vám veľmi pekne za každú radu.

Pekný deň prajem všetkým.

Peta
Ku skončeniu PP dohodou ho nemôžeš nijako donútiť, ak on s ňou nesúhlasí, musíš podať výpoveď s VD.
xpetruskax
17.12.10,09:02
A keď mám od 1.1. nastúpiť do nového zamestnania, tak čo mám spraviť s týmto? Veď keď budem mať dvojmesačnú výpovednú dobu, tak sa nemôžem hodiť ani na PN, pretože by som nemohla ani do novej práce nastúpiť, jedine na dohodu alebo potom ma napadá ešte jedna vec, a to neprísť vôbec a dostať A (absenciu), čo z toho môžem mať?

Ďakujem.
veronikasad
17.12.10,09:03
A keď mám od 1.1. nastúpiť do nového zamestnania, tak čo mám spraviť s týmto? Veď keď budem mať dvojmesačnú výpovednú dobu, tak sa nemôžem hodiť ani na PN, pretože by som nemohla ani do novej práce nastúpiť, jedine na dohodu alebo potom ma napadá ešte jedna vec, a to neprísť vôbec a dostať A (absenciu), čo z toho môžem mať?

Ďakujem.
Máš v pracovnej zmluve dodatok, že v prípade nedodržania výpovednej doby uhradíš zamestnávatelovi náhradu mzdy za jeden mesiac ?
Tweety
17.12.10,09:03
A keď mám od 1.1. nastúpiť do nového zamestnania, tak čo mám spraviť s týmto? Veď keď budem mať dvojmesačnú výpovednú dobu, tak sa nemôžem hodiť ani na PN, pretože by som nemohla ani do novej práce nastúpiť, jedine na dohodu alebo potom ma napadá ešte jedna vec, a to neprísť vôbec a dostať A (absenciu), čo z toho môžem mať?

Ďakujem.
A nemáš už dovolenku, aby si ju mohla čerpať? AK neprídeš, dostaneš absenciu, a ak máte v PZ uvedený postih za nedodržanie VD, tak aj ten Ťa postihne.
Llívia
17.12.10,09:06
A nemáš už dovolenku, aby si ju mohla čerpať? AK neprídeš, dostaneš absenciu, a ak máte v PZ uvedený postih za nedodržanie VD, tak aj ten Ťa postihne.
Aký postih by to mohol byť? V Zákonníku práce je len krátenie dovolenky za neospravedlnenú absenciu + náhrada škody, ktorá vznikne zamestnávateľovi - zamestnávateľ by však výšku škody musel dokázať vyčísliť. Aký iný postih môže byť dohodnutý v pracovnej zmluve, aby to nebolo v rozpore so ZP?
Tweety
17.12.10,09:09
Aký postih by to mohol byť? V Zákonníku práce je len krátenie dovolenky za neospravedlnenú absenciu + náhrada škody, ktorá vznikne zamestnávateľovi - zamestnávateľ by však výšku škody musel dokázať vyčísliť. Aký iný postih môže byť dohodnutý v pracovnej zmluve, aby to nebolo v rozpore so ZP?
Kuk §62ZP:
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Chobot
17.12.10,09:14
Ahojte všetci,

potrebovala by som poradiť. Dala som výpoveď, resp. navrhla som ukončenie PP dohodou k 31.12., pretože od 1.1. by som mala nastúpiť do novej firmy, kde mám oveľa lepšie podmienky, no môj šéf mi túto výpoveď podpísať nechce. Ako by ste to spravili, bez toho aby som narobila problémy sebe či firme? Resp. dá sa nejako donútiť, aby ma pustili a dali mi všetky papiere, ktoré budú potrebné do nového zamestnania?

Ďakujem Vám veľmi pekne za každú radu.

Pekný deň prajem všetkým.

Peta

Ja vás ľudia nepochopím..:confused::confused::confused:

Ako môžeš v novej firme sľúbiť niečo, čo nevieš, či budeš môcť splniť?!? Prečo im sľubuješ, že nastúpiš 1.1. a v starej firme ešte ani nevedia, že máš záujem odísť! Vži sa do kože tvojho nadriadeného.

Mala by si napr. doma optrovateľku, ktorá by ti vyberala dieťa zo škôlky, lebo ty si v práci do piatej. Jedného dňa by ti povedala, že chce u teba skončiť od pondelka budúceho týždňa, lebo susedka je dá o 10 EUR viac za opatrovanie detí. Bola by si asi celá nadšená, že bude zarábať od pondelka viac. Čo tam po tom, že ty nemáš nikoho, kto by sa o to postaral! A nemáš ani čas nájsť niekoho iného. Nebolo by lepšie, keby ti to povedala s mesačným predstihom a mala by si čas nájsť si inú opatrovateľku?

Dá sa skončiť aj seriózne. Aj ja mením miesto od marca. V práci, ktorú mi ponúkli ešte v novembri som povedal, že chcem, aby firma našla za mňa náhradu a potrebujem dokončiť veci. V súčasnej práci má požiadali zostať o mesiac dlhšie. Nebol problém.

Prečo chce každý okamžite odísť? Veď keď som na pohovore, tak poviem, že môžem skončiť v štandardnej 2 mesačnej výp. dobe. NEbudem sľubovať, že môžem nastúpiť ihneď a potom budem tŕpnuť, či mi podpíšu dohodu. A odídem aj bez dohody, porušením výp. doby. A je vrcholne neseriózne od nového zamestnávateľa, ak o tom vie. Jemu nenapadne, že ak zamestnanec také niečo urobí v starej práci, nemá problém o rok - dva to isté spraviť aj u neho?

Ak chceš, tresni dverami a od zajtra neprídi do práce. Potom sa ale nepýtaj na možné následky a nečuduj sa, ak ti skrátia celú dovolenku a nedostaneš poslednú výplatu a tvoj PP bude ukončený z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny.

AK nechceš robiť problémy ani sebe ani firme, tak sadni za stôl, napíš výpoveď a odovzdaj ju nadriadenému (nech ti podpíše prevzatie). PP ti skončí 28.2. a od 1.3. môžeš nastúpiť v novej práci. Súčasný zamestnávateľ bude spokojný, že má 2 mesiace na hľadanie nového pracovníka.
Llívia
17.12.10,09:15
A nemáš už dovolenku, aby si ju mohla čerpať? AK neprídeš, dostaneš absenciu, a ak máte v PZ uvedený postih za nedodržanie VD, tak aj ten Ťa postihne.


Kuk §62ZP:
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.


OK, aj Veronikasad sa na toto pýtala. (To slovíčko "POSTIH" mi tam príde trochu prisilné, lebo som si pod tým predstavila nejakú zmluvnú pokutu (peňažná náhrada za nezotrvanie nie je pokutou), čo poniektorí zamestnávatelia radi dávajú do zmlúv, ale pritom je to v rozpore so Zákonníkom práce.)
Chobot
17.12.10,09:21
OK, aj Veronikasad sa na toto pýtala. (To slovíčko "POSTIH" mi tam príde trochu prisilné, lebo som si pod tým predstavila nejakú zmluvnú pokutu (peňažná náhrada za nezotrvanie nie je pokutou), čo poniektorí zamestnávatelia radi dávajú do zmlúv, ale pritom je to v rozpore so Zákonníkom práce.)

Tá náhrada vo výške mesačnej mzdy nie je v rozpore so ZP. Je to podľa mňa veľmi dobrá vec pre zamestnávateľov a veľmi účinná sankcia pre nezodpovedaného zamestnanca. Navyše, tá náhrada je vo výške hrubej mzdy zamestnanca, takže zamestnanec nepríde len o mesačnú čistú mzdu, ale o viac. Napr. hrubá mzda je 800 EUR, čistá mzda na ruku cca 620 EUR. Teda zamestnanec nielenže nedostane poslednú výplatu 620 EUR, ešte musí doplatiť aj 180 EUR, lebo tá sankcia je 800 EUR.
Llívia
17.12.10,09:25
Tá náhrada vo výške mesačnej mzdy nie je v rozpore so ZP. Je to podľa mňa veľmi dobrá vec pre zamestnávateľov a veľmi účinná sankcia pre nezodpovedaného zamestnanca. Navyše, tá náhrada je vo výške hrubej mzdy zamestnanca, takže zamestnanec nepríde len o mesačnú čistú mzdu, ale o viac. Napr. hrubá mzda je 800 EUR, čistá mzda na ruku cca 620 EUR. Teda zamestnanec nielenže nedostane poslednú výplatu 620 EUR, ešte musí doplatiť aj 180 EUR, lebo tá sankcia je 800 EUR.
Prečítaj si poriadne môj príspevok. Nikde som nepísala, že peňažná náhrada podľa § 62 je v rozpore so ZP! Písala som o iných pokutách (§ 62 NIE JE POKUTA!!!), resp. postihoch, ktoré uplatňujú zamestnávatelia na zamestnancoch, pritom vôbec na to nemajú nárok a zamestnanci ani nevedia, že ich zamestnávateľ od....a.
xpetruskax
17.12.10,09:28
Dovolenku mam len 3,5dna, nastupila som totiz 06.09. a prepasla som tym padom o tyzden skusobnu dobu, kedy som mohla odist bez problemov. A bola som sa teraz pytat, ci mame nejake postihy uvedene v zmluve za nedodrzanie VD, tak vraj nemame nic, no vecer si ju precitam radsej este raz.

A ja som slubila len na zaklade toho, co mi sef den predtym povedal, ked som sa ho pytala, ze ked budem chciet skoncit, ci bude mozna dohoda, povedal, ze samozrejme, ze ma tu nebude drzat, len take dva tyzdne tu budem musiet ostat, tak preto som to slubila v druhom zamestnani.
Chobot
17.12.10,09:30
Prečítaj si poriadne môj príspevok. Nikde som nepísala, že peňažná náhrada podľa § 62 je to v rozpore so ZP! Písala som o iných pokutách (§ 62 NIE JE POKUTA!!!), resp. postihoch, ktoré uplatňujú zamestnávatelia na zamestnancoch, pritom vôbec na to nemajú nárok a zamestnanci ani nevedia, že ich zamestnávateľ od....a.

Vŕŕŕŕŕ.... :mad::mad::mad::mad:

čo sa paprčíš?;)
Llívia
17.12.10,09:32
Nepíš kraviny, nebudem sa. ;)
Tweety
17.12.10,09:38
Lívia, brzdi, trošku slušnosti nezaškodí, a zvlášť žene a ešte k tomu teraz v predvianočnom čase.
Llívia
17.12.10,09:41
Tweety, máš dojem, že som napísala niečo neslušné?
Tweety
17.12.10,09:41
A čo je potom, s prepáčením kravina?
Llívia
17.12.10,09:51
Slovíčko "kravina" nie je vulgárne ani neslušné. Zas nebuď taká puritánka teraz v predvianočnom čase.
Llívia
17.12.10,10:26
...A ja som slubila len na zaklade toho, co mi sef den predtym povedal, ked som sa ho pytala, ze ked budem chciet skoncit, ci bude mozna dohoda, povedal, ze samozrejme, ze ma tu nebude drzat, len take dva tyzdne tu budem musiet ostat, tak preto som to slubila v druhom zamestnani.
V ZP je síce napísané, že sa dohoda o skončení prac. pomeru uzatvára písomne, ale nesplnenie tejto podmienky nemá za následok neplatnosť tohto úkonu:

§ 60 Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

Komentár z Poradcu 9/2010 : "Dohoda o skončení pracovného pomeru predpokladá písomnú formu, ale faktické kroky smerujúce ku skončeniu pracovného pomeru spôsobia jeho faktické ukončenie".

Tým, že Xpetruskax-in šéf súhlasil ústne s dohodou o skončení pracovného pomeru, nedošlo k tomu, že sa dohodli o ukončení prac. pomeru podľa § 60 ZP (aj keď sa nedohodli na konkrétnom dátume)?
kajaaja
07.02.12,13:30
ak dovolis nesuhlasim, za tvojim postojom vidim asi vysokoskolsky zdelaneho chalana ktory si moze vyberat,,,ale su aj ludia v praci co si nemozu vyberat a pracuju pod velkym tlakom a stresom,predstav si ..kazdy den na tvoj chrbat niekto pozera ci pracujes...za chrbtom sa deju rozne ohovaracky,uz davno si po skusobnej dobe,nebolo to tak vzdy bolo aj super ale stavy sa vseliak menili a aj ludia a pod takymto tlakom mas makat aj hladat si novu robotu? a este je otazne ze ak robis u niakej podnikatelskej sv... tak po podani vypovede ta s kldunym svedomim do neiocho namoci ci da ta na horsiu pracu...ty by si asi isiel len 2x denne viac ku kopirke?? ze?
nechapem ze sa nemozte vystudovany /anglicania/ vcitit do koze tych obyc ludi co robia preto ze musia aj ked je to pre nich nevyhodne..[
aj ja som si nasla robotu preto ze ina nebola,nebola to moja predstava ale musela som robit lebo seky chodia a tak soms a dostala tiez do podobnej situacie,a tak som to vydrzala rok,a pride chvila ked si povies dost a co dalej??? musis robit..chvalim koleginu ze si nasla novu a lepsiu robotu aj ja som podobne riesila ale mala som aspon veducu super ze vedela co robim vzdy sa da dohodnut,,,aspon s jednym clovekom...najdi ho
QUOTE=Chobot;1593053]Ja vás ľudia nepochopím..:confused::confused::confused:

Ako môžeš v novej firme sľúbiť niečo, čo nevieš, či budeš môcť splniť?!? Prečo im sľubuješ, že nastúpiš 1.1. a v starej firme ešte ani nevedia, že máš záujem odísť! Vži sa do kože tvojho nadriadeného.

Mala by si napr. doma optrovateľku, ktorá by ti vyberala dieťa zo škôlky, lebo ty si v práci do piatej. Jedného dňa by ti povedala, že chce u teba skončiť od pondelka budúceho týždňa, lebo susedka je dá o 10 EUR viac za opatrovanie detí. Bola by si asi celá nadšená, že bude zarábať od pondelka viac. Čo tam po tom, že ty nemáš nikoho, kto by sa o to postaral! A nemáš ani čas nájsť niekoho iného. Nebolo by lepšie, keby ti to povedala s mesačným predstihom a mala by si čas nájsť si inú opatrovateľku?

Dá sa skončiť aj seriózne. Aj ja mením miesto od marca. V práci, ktorú mi ponúkli ešte v novembri som povedal, že chcem, aby firma našla za mňa náhradu a potrebujem dokončiť veci. V súčasnej práci má požiadali zostať o mesiac dlhšie. Nebol problém.

Prečo chce každý okamžite odísť? Veď keď som na pohovore, tak poviem, že môžem skončiť v štandardnej 2 mesačnej výp. dobe. NEbudem sľubovať, že môžem nastúpiť ihneď a potom budem tŕpnuť, či mi podpíšu dohodu. A odídem aj bez dohody, porušením výp. doby. A je vrcholne neseriózne od nového zamestnávateľa, ak o tom vie. Jemu nenapadne, že ak zamestnanec také niečo urobí v starej práci, nemá problém o rok - dva to isté spraviť aj u neho?

Ak chceš, tresni dverami a od zajtra neprídi do práce. Potom sa ale nepýtaj na možné následky a nečuduj sa, ak ti skrátia celú dovolenku a nedostaneš poslednú výplatu a tvoj PP bude ukončený z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny.

AK nechceš robiť problémy ani sebe ani firme, tak sadni za stôl, napíš výpoveď a odovzdaj ju nadriadenému (nech ti podpíše prevzatie). PP ti skončí 28.2. a od 1.3. môžeš nastúpiť v novej práci. Súčasný zamestnávateľ bude spokojný, že má 2 mesiace na hľadanie nového pracovníka.[/QUOTE]