Ivna78
17.12.10,10:35
Je možné darovať nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Nemyslím podielové, ale BSM.

Dodatok:
Aby som to trošku upresnila. Manželia dostali darom od svojich rodičov a svokrovcov nehnuteľnosť, čiže nejde o darovanie medzi manželmi. Na strane darcov a obdarovaných sú rôzni účastníci. Darcovia však chcú, aby nehnuteľnosť mali mladí manželia v BSM, kataster tento ich prejav vôle nechce pripustiť. Zaujímavosťou je, že na iných katastroch mi takáto zmluva prešla bez problémov, ale na tomto nie.
Odvolávajú sa na § 143 občana, avšak podľa mňa zákonodarca darovaním myslel to, čo dostane do daru iba jeden z manželov a takisto zdedí iba jeden z manželov. Pri dedení je prípusné dedenie do BSM (ak v závete poručiteľ odkáže majetok do BSM manželov), tak nechápem, prečo to tak nemôže byť aj v prípade darovania.
majkii
17.12.10,09:55
myslím, že nie je to možné.
§143 ObZ
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)"
buchač
17.12.10,10:13
Je možné darovať nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Nemyslím podielové, ale BSM.

myslím, že nie je to možné.
§143 ObZ
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)"

Prečo by nebolo možné ???

Zo zadania otázky , mimochodom neúplnej , nie je vôbec jasné , o čo ide ...

Len tak na okraj , majkii , čo keď jeden z manželov získal nehnuteľnosť pred uzavretím manželstva ....čo keď dostal darom , zdedil od niekoho iného / rodiičia , súrodenec /...???? Toto sa predsa BSM netýka a preto je možné darovať partnerovi v pohode ...je to moje , robím si s tým , čo len chcem ...
Aj na Luník IX. môžem "poslať "....

Zákony nehľadám , nechce sa mi ...;)
ivka70
17.12.10,10:20
Ja si myslim, ze to je mozne, da sa predsa darovat nehnutelnost obom manzelom jednou darovacou zmluvou, tym padom to bude neh nutelnost ziskana za trvania manzelstva a sucast BSM.
Chobot
17.12.10,10:23
myslím, že nie je to možné.
§143 ObZ
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)"

Podľa môjho názoru, toto nevylučuje darovanie do BSM. Toto ustanovenie len určuje, že ak jeden z manželov dostane niečo do daru, tak to nespadá do BSM, na rozdiel od prípadu kúpy. Ak kúpi jeden z manželov vec, tak táto bude patriť do BSM.

Ale myslím, že darca môže priamo darovať vec obom manželom súčasne a prečo by to nemohli nadobudnúť bezdpodielovo (teda spoločne). V tomto som za jedno s buchačom. Ale možno sa mýlim a prax je iná.
Mária27
17.12.10,11:31
Darovať do BSM môže manželom vec len niekto iný. Ak daruje jeden manžel niečo zo svojho výlučného majetku druhému manželovi, bude to výlučné vlastníctvo druhého manžela, ak mu daruje podiel, vznikne podielové spoluvlastníctvo.
oriesok
17.12.10,11:44
Určite to je možne, pred mesiacom toto sa riešilo v našej rodine. Normálne právnik vypracoval darovaciu zmluvu a už to je aj zapísané v LV.Je to v poriadku.Vlastníctvo je 1/1 .
Opravujem: 1/2
alicacka
17.12.10,11:47
Darovať manželom je samozrejme možné. Prečo by to bolo nemožné ?
Ivna78
17.12.10,12:10
Podľa môjho názoru, toto nevylučuje darovanie do BSM. Toto ustanovenie len určuje, že ak jeden z manželov dostane niečo do daru, tak to nespadá do BSM, na rozdiel od prípadu kúpy. Ak kúpi jeden z manželov vec, tak táto bude patriť do BSM.

Ale myslím, že darca môže priamo darovať vec obom manželom súčasne a prečo by to nemohli nadobudnúť bezdpodielovo (teda spoločne). V tomto som za jedno s buchačom. Ale možno sa mýlim a prax je iná.

Chobot ja mám tiež tento istý názor. Robila som darovaciu zmluvu, ale kataster mi ju zamietol, vraj manželia nemôžu podľa 143 nadobúdať nehnuteľnosť darom do BSM, iba do podielového spoluvlastníctva. Nezdá sa mi to, tak to lúskam všade.
Ivna78
17.12.10,12:15
Aby som to trošku upresnila. Manželia dostali darom od svojich rodičov a svokrovcov nehnuteľnosť, čiže nejde o darovanie medzi manželmi. Na strane darcov a obdarovaných sú rôzni účastníci. Darcovia však chcú, aby nehnuteľnosť mali mladí manželia v BSM, kataster tento ich prejav vôle nechce pripustiť. Zaujímavosťou je, že na iných katastroch mi takáto zmluva prešla bez problémov, ale na tomto nie.
Odvolávajú sa na § 143 občana, avšak podľa mňa zákonodarca darovaním myslel to, čo dostane do daru iba jeden z manželov a takisto zdedí iba jeden z manželov. Pri dedení je prípusné dedenie do BSM (ak v závete poručiteľ odkáže majetok do BSM manželov), tak nechápem, prečo to tak nemôže byť aj v prípade darovania.
Ivna78
17.12.10,12:19
Určite to je možne, pred mesiacom toto sa riešilo v našej rodine. Normálne právnik vypracoval darovaciu zmluvu a už to je aj zapísané v LV.Je to v poriadku.Vlastníctvo je 1/1 .
Opravujem: 1/2
Oriesok kataster zapísal dar manželom do ich BSM? Alebo každému do podielového spoluvlastníctva polovicu daru?
Mária27
17.12.10,13:08
Ak za trvania manželstva sú obdarovaní spoločne obaja manželia, ide o spoločne nadobudnutú vec, ktorá je predmetom bez podielového spoluvlastníctva. Vyskytuje sa aj opačný názor.
Pri darovaní sa preferovala vôľa darcu ako nositeľa právneho úkonu.

§ 34
Právny úkon je prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.

§ 35
(2) Právne úkony vyjadrené slovami treba vykladať nielen podľa ich jazykového vyjadrenia, ale najmä tiež podľa vôle toho, kto právny úkon urobil, ak táto vôľa nie je v rozpore s jazykovým prejavom.

§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku ednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
Kvaka
17.12.10,13:22
Ja si tiež myslím, že by to mohlo byť v BSM, možno to treba napísať v darovacej zmluve priamo tak, že manželom darca daruje nehnuteľnosť do BSM. Ak to tam nie je, možno vtedy kataster zapíše podiel 1/2 a nie 1/1. Podľa mňa § 143 píše o výnimke BSM len vtedy, ak to nadobudne darom alebo dedením len jeden z manželov. Tak, ako to zvýraznila Mária, sú tam slová v jednotnom čísle. Ak to je zapísané na LV ako podiel 1/2, mohlo by sa dohodou manželov rozšíriť BSM o podiely z darovania, ak to tak veľmi manželia chcú.
doktor23
17.12.10,13:29
niektorý = hociktorý = aj obaja

je možné nadobudúť dar do BSM v prípade, ak si manželia pred uzavretím darovacej zmluvy rozšíria BSM formou notárskej zápisnice
Mária27
17.12.10,22:15
Dvojaký výklad zákona vyvolal veľa diskusií. Kým pri dedičstve sa uznávalo, že závet nemôže vyjadrovať podmienku, teda ani požiadavku BSM, pri darovaní sa naopak zdôrazňovala vôľa darcu a zmluvná voľnosť.

Štátne orgány by mali postupovať a rozhodovať v rovnakých prípadoch rovnako. Platí to pre kataster aj pre súdy, ktoré vykladajú zákony. Súdy môžu požiadať Ústavný súd o rozhodnutie, či je zákon komfortný s Ústavou. Nenašla som taký prípad, ale v súčasnosti je už publikovaný nález, v ktorom Ústavný súd konštatuje: „Ak manželia boli obdarovaní spoločne, dar bude predmetom ich podielového spoluvlastníctva.“ Podľa tohto som opravila predchádzajúci príspevok.

Nález Ústavného súdu:
http://www.concourt.sk/rozhod.do?urlpage=dokument&id_spisu=116741&slovo=BSM
bubkoch
18.12.10,06:38
aky je rozdiel ked je nehnutelnost v BSM a ked je v podielovom spoluvlastnictve ? vsak v oboch pripadoch kazdy vlastni 1/2, nie ? ci je tam nejaky iny podstatny fakt ?
Chobot
18.12.10,20:59
aky je rozdiel ked je nehnutelnost v BSM a ked je v podielovom spoluvlastnictve ? vsak v oboch pripadoch kazdy vlastni 1/2, nie ? ci je tam nejaky iny podstatny fakt ?

Je tam pár rozdielov, napr. už len v tom, že ak to majú manželia v podielovom vlastníctve (teda každý vlastní 1/2 podielu), tak ktorýkoľvek z nich môže tú svoju polovicu previesť (predať, darovať,...) na inú osobu. V prípade bezpodielového vlastníctva nemôže svoju časť previesť na tretiu osobu, lebo nevlastní 1/2, ale vlastní spolu s partnerom celú nehnuteľnosť.

Si predstav, že kúpiš s manželkou 2 päťkilové balíky cukru. Jeden balík zoberieš ty, druhý manželka. Nie je problém, aby si ten balík, (5 kg), čo nesieš ty dal niekomu inému. Ak kúpite jeden 10 kg balík a nesiete ho spoločne (jedno ucho balíka držíš ty a druhé ucho manželka), tak nemôžeš dať svojich 5 kg inému, lebo máte spolu 10 kg.
buchač
18.12.10,21:58
...jednoduchšie vysvetlenie si už teda ani neviem predstaviť...
marjankaj
18.12.10,21:59
Ak za trvania manželstva sú obdarovaní spoločne obaja manželia, ide o spoločne nadobudnutú vec, ktorá je predmetom bez podielového spoluvlastníctva. Vyskytuje sa aj opačný názor.
Pri darovaní sa preferovala vôľa darcu ako nositeľa právneho úkonu.

§ 34
Právny úkon je prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.

§ 35
(2) Právne úkony vyjadrené slovami treba vykladať nielen podľa ich jazykového vyjadrenia, ale najmä tiež podľa vôle toho, kto právny úkon urobil, ak táto vôľa nie je v rozpore s jazykovým prejavom.

§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku ednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)

A čo keby spísali kúpno predajnú zmluvu? Napríklad za 1 €.
Aj potom by toľko nad tým špekulovali?
oriesok
20.12.10,08:37
Oriesok kataster zapísal dar manželom do ich BSM? Alebo každému do podielového spoluvlastníctva polovicu daru?
Kataster zapísal dar do podielového spoluvlastníctva.
Objasním bližšie. Rodičia darovali synovi byt v čase, keď bol ešte slobodný.Takže byt bol na základe darovacej zmluvy zapísaný na LV do vlastníctva syna. Syn sa oženil a po niekoľkých rokoch manželstva sa rozhodol, že opäť darovacou zmluvou on daruje 1/2 bytu svojej manželke.To sa uskutočnilo, ako som uviedla nedávno a už to je aj zapísané na LV. Mladomanželia majú byt v spoluvlastníctve zapísaný na LV každý 1/2 .Nebol žiaden problém na katasri so zápisom. Darovaciu zmluvu robil právnik.
Chobot
20.12.10,21:52
Kataster zapísal dar do podielového spoluvlastníctva.
Objasním bližšie. Rodičia darovali synovi byt v čase, keď bol ešte slobodný.Takže byt bol na základe darovacej zmluvy zapísaný na LV do vlastníctva syna. Syn sa oženil a po niekoľkých rokoch manželstva sa rozhodol, že opäť darovacou zmluvou on daruje 1/2 bytu svojej manželke.To sa uskutočnilo, ako som uviedla nedávno a už to je aj zapísané na LV. Mladomanželia majú byt v spoluvlastníctve zapísaný na LV každý 1/2 .Nebol žiaden problém na katasri so zápisom. Darovaciu zmluvu robil právnik.

To je ale úplne iný prípad. TAm manžel daroval manželke pol domu. V otázke bol ale prípad, keď niekto chce darovať nehnuteľnosť manželom bo BSM.

Ak už raz manžel vlastní nehnuteľnosť, môže darovať manželke len do podielového vlastníctva. Alebo by musel formou notárskej zápisnice rozširiť BSM o uvedenú nehnuteľnosť.
oriesok
21.12.10,07:23
Asi som to nepozorne prečítala.
draik
10.01.11,20:17
Katastru by sa možno dalo argumentovať (aj keď dosť starým) rozhodnutím Najvyššieho súdu Cpj 86/71 (42/1972). "Pokiaľ má ísť o dar v zmysle ustanovenia §143 OZ (poznámka: teda BSM), musia byť splnené náležitosti darovacej zmluvy v zmysle ustanovenia §407 OZ (poznámka:niekdajšia darovacia zmluva), hlavne aj predpísaná forma. (...) Pre posúdenie, kto je obdarovaný, bude rozhodujúci úmysel darcu, či chcel darovať vec len jednému z manželom alebo obom. Tento úmysel bude možné vo väčšine prípadov usudzovať len z okolností, za ktorých došlo k darovaniu. Nevystačí sa pritom len s posudzovaním povahy predmetu, či slúži potrebám celej rodiny alebo jedného z manželov,ale je vždy nutné vychádzať z úmyslu darcu".
Myslím, že ani spomínaný nález Ústavného súdu toto rozhodnutie neneguje (nielen preto, že ÚS verdikt 86/71 nespomína). Hovorí o spoločnom obdarovaní=podielové spoluvlastníctvo, teda keď darca daruje vec "spoločne" manželom. Podľa 42/1972 je dôležitý úmysel darcu (=presné vyjadrenie v zmluve), pričom priamo v rozhodnutí sa uvádza možnosť daru do BSM.
Mária27
10.01.11,20:54
V rokoch 1969 - 1983 celý paragraf 143 znel:
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom osobného vlastníctva a čo niektorý z manželov nadobudol za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov."

Okrem toho v uvedenom náleze ÚS sa aj vysvetľuje, že je bezpredmetné sa vecou zaoberať, lebo o BSM vôbec ísť nemohlo:

"Akékoľvek rozhodnutie súdu v uvedenom konaní mohlo mať totiž dosah iba na veľkosť majetku vo výlučnom vlastníctve sťažovateľky a nemohlo mať (a ani nemalo) žiadny vplyv na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, ktoré bolo predmetom preskúmavaného konania."
Fany
03.10.13,17:55
Ja chcem vedieť opačne. Ak má jeden z manželov vo výlučnom vlastníctve nehnuteľnosť (získanú darovaním), ako môže toto zmeniť na podielové, alebo BSM? Darovať polovicu manželke, alebo predať? Bude to platné? Čo k tomu vlastne treba? Stačí notár a kataster, alebo treba aj súdom?
Ďakujem.
Katy a R
03.10.13,19:01
Napr - daruje druhému manželovi .. ale nebude to BSM - ale podielové vlastníctvo.
Prevod nehnuteľnosti - návrh na vklad do katastra - prílohou bude darovacia zmluva https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_darovacia-zmluva1
marjankaj
03.10.13,19:16
No ak by to manžel manželke predal, teda manželka by to nadobudla počas trvania manželstva a teda by to išlo do BSM.

§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)